Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

53. speleobulvár (duben 2011)

13.04.2011 16:04

Tak mě napadlo, že je to zrovna rok, co frčí speleobulvár. On vlastně fungoval o trochu dřív, ale neměl jednotný název, ani koncept. Před třemi roky zhájil francimus. Jak se komunikovalo tehdy?....Dne 8. ledna 2008 prisel Frantisek Musil asi z nejakeho dychanku protoze byl v zatemnele nalade. Proto ihned nastartoval svuj pocitac, rychle se napojit na Speleo.cz aby to ze sebe nekam uvolnil... Kdyz jsem to pak cetl, tak jsem si rekl: "Ten Franci je fakt blb!" Druheho dne jsem cetl Navstevni knihu v niz bylo napsano: "Pozor na blby" - podpis: "Francimus". Byla to proste dalsi typicka francinovina, kterou vsak bohuzel skoncilo obdobi relativniho klidu na speleo.cz....Ono je to ovšem stále stejné můj bývalý příteli, já se potřebuji uvolňovat neustále. Za ty tři roky se vůbec nic nezměnilo, leda k horšímu i s Tebou. Já když se do někoho delší dobu nenavezu, tak se mi nedaří. A taky mi z toho kyše v břichu rakovina. Myslím na to co píšu a u toho se strašně chechtám. A taky by sis mohl místo psychpterapeut napsat chemoterapeut, bylo by to přesnější. Hele oba se koukáme stejně často do ohně, jako do počítače. Asi proto, že tam věčně na speleo.cz blikaj jak jiskry ty reklamy. Nikdy to neskončí a je rozdíl, co si z toho odnášíme a na co se upínáme. Nebo v koho a jakým lžím věříme. Říká se "Blahoslavení chudí duchem", jenže Ty jseš pořád strašně chytrej. Po tomto příspěvku jsi měl na dotaz "francimus" na Googlu o 300% více odkazů více než já. Nevyčítám Ti to, jen máš konečně to co sis přál...

SPELEOSTŘÍPKY a speleobulvár. Rozhodně mezi nás nepatří vsuvka vs., nejsme konkurenti. Beru Kelfa a speleostřípky jako partnera, i když je občas lepší. Oba se pokoušíme býti týdeníkem a informovat speleospolečnost. Oba se snažíme prosadit formou sběru informací a odkazů. Speleostřípky jsou tvořené i pro laickou veřejnost jsou přesné, vkusné, nadčasové, odměřené a demokratické. Nic zásadně nekomentují, mají lepší technické zázemí, bohatší sloupečky o televizi, rozhlas, videa a akce. Více zpráv je regionálních a z Česka. Speleostřípky vychází v neděli, je strašně dobře, že správa jeskyní ČR pro ně uvolnila na svém webu prostor a umožnila Kelfovi tvořit...

O speleobulváru si myslím, že je spíš pro speleologicky zaměřenou a naturální, uvolněnou veřejnost. Jde o náhodný výběr složitě vypátraný, proto tu jsou občas hodně zajímavý špeky a fotogalerie. Někdy staré, zprávy však zásadně co nejčerstvější. speleobulvár rozhodně není neutrální a informace jsou vždy tendenčně komentované. To je pak nedemokratické, pro někoho urážlivé, příliš husté a jak se psalo na Faceboku anonymem i hodně chaotické. Prostě jablka s hruškama. Přesto jedu dál. Mám příspěvky roztříděné podle témat a oblastí, takže i video se můze ocitnout v technice a typická galerie třeba v jeskyních MK pokud o nich je. Snažím se uvádět přesné názvy článků a jestli náhodou nesedí s obsahem, tak jej uvedu formou humornou. Proto je také v přídavku francimus už od začátku uvedena SPELEOKOMEDIE, tak strašně se jí podobají. Autoři jistě prominou, uvádím je vždy, nebo se aspoň snažím. speleobulvár vychází ve středu večer a jsem rád, že může účinně doplňovat tak skvělý týdeník, jako jsou Speleostřípky.

Co ostatní. Na Slovensku běží vynikající fórum na Ružomberskou jaskyniarskou serveru. Účastníci sami vkládají komentáře, příspěvky i články a sami si diskutují. Vše je řazeno chronologicky pod sebe, takže je nutné na stránky pravidelně chodit. Fórum se rozběhlo hlavě proto, že oficiální stránky SSS víceméně v tomto směru klekly. I u nás po nějakou dobu klekly oficiální stránky ČSS a informace přestaly být informacemi. V jakém je to stavu dnes posuďte sami. Proto vznikl speleobulvár, jeskyňář.cz a snad i střípky. Jeskyňář.cz zejména sdružuje weby s jeskynní tematikou a vybírá do magazínu ty nejlepší a nejstálejší. Ostatni jsou přístupné taky. Diskutuje se pod jednotlivýmí články. Ostatně weby mimo ČSS jsou uvedeny zde:

Co bude dál? Přál bych si ze speleogulváru udělat pořádné noviny. Hodně lidí mi říká, že nemají čas běhat po internetu a informace shánět. Váží si mojí práce. Bohužel o nejsou žádné cizojazyčné informace, třeba tenhle nedostatek ještě někdo nahradí. Nejlepším přispěvovatelem zahraničních odkazů je Martin Sluka. Domácí scénu vedou Krtek a Višňák. Klidně pište dál, co by jste chtěli ve spelobulváru mít. Hlavně si nemyslete, že někoho vynechávám, ale když nikdo nic o sobě nenapíše, nemůžu to udělat za něj. Chápu, že některé skupiny publikují raději formou třeba závěrečné zprávy ve sborníku, nebo Speleu a spelu.cz. Rozhodně si nemyslím, že bych záměrně tvořil zkreslený pohled na českou speleologii, ani si to neuvědomuji.

Ode dneška bude dole pokaždé i Diskuzní fórum. Taky mám představu, že na začátku budou kromě "výroku týdne" i nějaké hlavní aktuality uplynulého týdne, které bych chtěl rozebrat více a více na ně upozornit. Chci všeobecně komentovat víc, snad na to věk i zkušenost mám. A taky bych chtěl psát i jinam, ale ten čas...i pro mě není. tejte v novém roce 53. speleobulváru...

Moravský kras:  Vesnice Bacrie na Býčí skále, performeři pravěku. Fotogalerie s dalším odkazem od M. Golce. Na Skalce a v Císařské jeskyni, průzkum v Hlubokém jezeře. 6-04 Rudice, vložil Cája. Skupina Devon a postupy i fotky z nového komína a info ze závrtu Okrouhlík. Skupina Kerberos a druhá dubnová, především technická akce v lokalitě Kamenný ponor - Ovčín. Do dvou let by mělo stát nové sídlo Punkevních jeskyní s neprůstřelnou střechou pro šutry (ekolist.cz), podobné a s obrázkem na Českých novinách.

Český kras a ostatní Česko: Český kras a slezina na Kubrychtárně od uživatele Thumbnails. Od stejného autora - Tlachy, Krasová besídka. Wakiavalon na rajčeti a Klatovská Loreta, v podzemí a poprvé s bleskem. Všechno je jednou poprvé. Brno, centrum  a prohlídka pod Zelným trhem, zdroj Agartha.cz. Jeskyně Velký stalagnát v Teplicko-Adršpašských skalách od R. Mlejnka v časopise Ochrana přírody. Orcus, ZO 7-01 a Velká Ondrášová jeskyně. Pseudokrasové jeskyně na Lysé hoře - Ondrášova jeskyně.  Strašínská jeskyně by měla být opět přístupná na webu ČR Plzeň.

Slovensko: OS Veľká Fatra a zameranie jeskyně D7 a D8. S čelovkou do Stanišovské jeskyně, zpráva z novinek.cz. Podzemí u Liptovského Jána, Stanišovská j. s dalšími, jinými fotografiemi a mapou. Jaskyňa Mesačný tieň šliape na päty Demänovským jaskyniam, článek na 24hodín.sk. Jaskyniar web vydal v pdf. regionální ročenku Turca - Jaskyniar 2010. Nevím, k jaké nedohodě, nebo natruc, ale předešlé ročenky vydávala JS Aragonit. Jedná se o oddělenou skupinu a je trochu sprosté vydávat co už jednou celkem pravidelně vycházelo pod stejným názvem v Aragonitu a za jiných okolností. Vidím to takto a možná si někoho tam znepřátelím, ale opravdu mi to nejde jinak. Aspoň mě potěšil článek Petera Holúbka o Kriváňské propasti, kde začínal v r.1985. Já jsem tam začínal s PŽS a JS Malá Fatra o rok později, pak ještě několikrát a strašně lituju, že jsem dilo nedokončil ani dnes, když už je to vlastně tak technicky jednoduché. Jinak pozor, soubor je hodně velký. Bidab a Speleomíting 2011 na rajčeti, fotogalerie. JK Demänovská dolina a barvící pokus v jeskyni Pustá, stopovacím činidlem jsou makrofágy. Speleo Bratislava, pracovní akce i sestup do jeskyně Stará Garda.

Zprávy ze světa: Montana caves, jeskyně Montany s videíčky a pěknými fotografiemi. Abisso die  serpenti, upoutávka na jeskyňařský dokumentární film, zřejmě pod záštitou National geographic. Zajímavostí je, že některé fragmenty jsou ze Slovinské Kačné jamy, kam často jezdíme a dvousekundový střih s Tomíkem Rothem z Plániv s hlavou vraženou vě žlutém kufru geofonu. Indonésie, NP Mulu, vápencové věže a nějaké jeskyně. Blog Jakuba a Martiny. Sistena Sac Actun v Mexiku - ExploreCavernsnow. Espeleobloc, jeskyně Ox Bel Ha, má 216.450metrů! Speleoklub Drienka a nové objevy v Rumunské jeskyni Dracoaia na Bihoru, postupy šílenými meandry o 500m.

Fotogalerie a zajímavé weby: Montánní podzemí, asi opevnění obrostlé krápníky - Icicles of Brick (ER). Dudley bug's Photostream, fotogalerie. Cavernes du Monde, další fotogalerie.

Zajímavosti a sport: Ostrá záchranka z italské jeskyně Grotta dei Guardiani, borca se zlomenou nohou. Vedle byla i zpráva z italské televize. Moc si nezaposloucháte, obrázky naprosto stačí. Zajímavé na nich je několik věcí. Záchranáři nejsou jednotně vybavení, možná jsou z různých skupin, někteří jsou rozlišení potištěnými reflexními vestami. Určitě to pomáhá při chaosu a proplétání se venku mezi čumily v orientaci, ale možná i v propastech pod zemí. Vidíš, kdo pod tebou je. Další postřeh, Zachraňovaný má přílbu s pevným krytem brady, čili když ho hodí na hubu, nebo opřou obličejem o skálu, tak mu ji nerozbijí a taky má volné ruce, může se částečně obsloužit sám. Zdroj YouTube jsem odebral Kelfovi. Incident v Černobylu, odtajněná animace putování raioaktivního mraku po Evropě od 26.4 do 6.5.1986. Víte kde jste tehdy byli? Já docela přesně. Odkaz poslal Vojtenko. Dům vestavěný do pískovcové jeskyně, vícepatrový, asi drahý a hodně in.

Příroda, krajina, lidé: Střípky ze Slavkovského lesa: K Mnichovským hadcům. Na Sharkanově denníku je to už 4. díl. předchozí jsou uvedeny dole. Chuyský průsmyk v Novosibirsku, velmi dobré off road fotky a mnoho(ER). Nádherná planéta Zem, na SME.sk, satelitní snímky Země. Afghanistán, Březen 2011 o lidech v krajině. Klasika na Boston Big Picture. Něco podobného na English Russia (ER) - The Native Land of Uzbeks - Uzbekistán.

Netopýři a jiná zvířata: Netopýři šetří farmářům miliardy, je třeba jim pomoci na Dnes.sk. ZO ČSOP Nyctalus, aktuality o netopýrech. Kůrovec versus Šumava na webu Econnect. Co s ním, když je tam doma a vždycky byl.

Technika a industriál: Podrobný popis osobního důlního svítidla a jeho TD a mutace. Přehledová tabulka, všechny čelovky, zdroj Svět otdooru.cz. Konec jedné dominanty Zlatých hor a pozvánka na její likvidaci, zdroj Kahan. K tomu galerie MS - doly na Picasu a fotky firmy, která demolici provádí. Podzemní ponorková základna, doky a opravna Balaklava, další rozsáhlá série fotografií (ER). An Enigmatic Tunnel (ER).

Akce a různé: Slevomat, 524 Kč za dobrodružství v jeskyni. Speleoart nabízí 1. podzemní speleoferatu v ČR. Někam se fakt chodit musí, protože speleoferaty jsou nabízeny celý rok. Možná proto někde v listopadu zamrznou zámky, jinde nepasují klíče a taky se možná zvedají celé poklopy od jeskyně.  Kelfovy 14. SPELEOSTŘÍPKY, na stránkách SJ ČR. Vernisáž Absolon a fotografie z evropských krasů, výstava co probíhá v Blansku (Kelf, rajče). Nějaké Mojíto-párty pod rozhlednou Podvrší u Veselice. Zdroj MAS MK. Zahájení návštěvní sezóny 2011 ve zpřístupněných jeskyních ČR (enviWeb). Na Den parků se připravují Dny otevřených dveří v j, Býčí skála (cestovatel.cz). Nenechte si ujít zajímavou výstavu o Českém krasu - pozvánka na Burleho bloku, výstava už začala.

Významné výročí a Zajímavé rozhovory: 7. 4. 1913 se narodil Ferdinand Petzl, významný jeskyňář, speleoalpinista a zakladatel firmy Petzl. 5. 4. 1827 se narodil Dionýz Štúr, významný Slovenský geolog a paleontolog. 4. 4. 1935 se narodil Wabi Ryvola. Po stopách pravěkých jevů, rohovor s Vojenem Ložkem. Zoolog, botanik, geolog, speleolog a geograf, ale i znalec archeologie, vyprává o svých výzkumech a nové knize. Pok-Blok a Celofánky VII, další vyprávění Vojty G. Celofána o krasových příhodách. Hledáme dno světa, rozhovor s Oldřichem Štosem o  Abcházské jeskyni Krubera Voronia. Kdo tam byl si udělá obrázek sám, Je zde i nastíněn něčí ČS hloubkový rekord, který dnes zatím drží Zdeněk Dvořák ze ZO Suchý žleb. Rozhovor s Miloslavem Nevrlým, nestorem skautingu a horolzectví, oba rozhovory na outdooring.cz. Prof. RNDr. Rudolf Musil, DrSc., další tituly, hodnosti a odborné profese nebudu jmenovat, protože je jich příliš mnoho. Ruda vypráví o: Paleontologie prozradí mnohé o tom, co prožíváme nyní. Na webu Masarykovy univerzity hodně dobrý rozhovor.

...53. speleobulvár končí, děkuji, že jste dočetli až sem. francimus...

 

Diskusní téma: 53. speleobulvár (duben 2011)

Datum 18.04.2011
Vložil Přebral
Titulek thumbnails

Ahoj,
"uživatel thumbnails" jsem já, "thumbnails" znamená "náhledy", není to jméno uživatele, jen aktuálně zapnutá (a tudíž zvýrazněná) volba zobrazení obrázků v albu :-)

měj se fajn,
Přebral

Datum 15.04.2011
Vložil dědek Guáno
Titulek speleobulvár

Zdař Franci, Speleo kazateli :-)
Jak speleobulvár, tak speleostřípky jsou fajn. Jsem pravidelný konzument. Veselé komentování k článkům prostě patří. A kdo se nezasměje sám nad sebou je vesměs smutný člověk. Já osobně mám nejraději první odstavce spelobulváru. Prvotřídní, někdy veselé, někdy k zamyšlení, někdy smutné, spelo kázání a vzkazy :-) . Myslím a jsem o to naprosto přesvědšený, že to Fando dělá velmi dobře! Pouhá lidská závist a lidská blbost nemůže tento "vlak" zastavit.
Měj se moc faj
Zdař Bůh
dědek

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode