Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

291. SPELEOBULVÁR (březen/2016)

08.03.2016 13:09

Dnešní speleobulvár je vydaný na počest žen, divek a matek. Poslední sobota začala smutnou událostí v jeskyni Nový Lopač. V Moravském krasu se také ukončilo pravidelné sčítání netopýrů a to v Křtinském údolí, organizovaný správou CHKO a odborníky na chiropterologii. Netopýrům, zimovištím a akcí s netopýry pořádá i sdružení Nyctalus. V Moravském krasu také zanedlouho proběhne jarní úklid. Dále je obsah v podstatě standardní, zajímavé jsou grotty v Nepálu zřejmě sloužící jako svatyně i k bydlení. Dnešní svátek také začal mimořádnou sněhovou nadílkou, jaká neměla přes celou zimu obdoby. Takže jestli budou kalamity i zítra, máte aspoň zajímavý prostor ke čtení a surfování...291. SPELEOBULVÁR...je opět zde.

 Moravský kras:  Pavel Michna - Společňák, galerie na fB. Sobota na Žďáru a Výroční členská schůze (plus sestup do Rudoleckého), dva příspěvky skupiny Dagmar. Vytyčení Horizontu radiomajákem a jiné, článek MSK. Toulky v údolí Říčky, galerie. Kamenný ponor (Ovčín), bádací akce.  Zástupci Holštejna dali zelenou lezení v Hladomorně, článek.

 Jeskyně v Česku:  Pohled do podzemí Beskyd, pseudokras, článek a galerie. Navštivte krasové dutiny v Jeseníkách, článek a video. 5.3.2016 Ondříkovice - Turnovský kras, bádací zpráva ze severu Čech.

 Slovensko:  Slovenský kras - Speleo, galerie na fB. Boli sme pri tom, Otvorenie Múzea SAMOPAJ, video. 4. Zimný pracovný zraz členov speleologického klubu Slovenský Ráj, zpráva. Správa za rok 2015, Speleoklub UPJŠ. Správa 2015 - JK Mojtín (Dubnica nad Váhom). Jozef Zuberský - Nová jaskyňa v Kraľovanoch, galerie na fB. Jaskyňa U diery, Akcie Bystrianský závrt a Jaskyňa pod Svibovou, vše OS Brezno, článek a foto. Valné Zhromaždenie 1.4.2016 (SSS), zápisnica.

 Jeskyně ve světě:  Vicente Marhuenda - Salida 27-2-16 N°2, krystalová galerie na fB. Kačna 2015 (Slovinsko), video. Speleodiving Mexiko 2016, on-line reportáž, video, cestovní zápisník. Vodní jeskyně v Laosu, článek a video.

 Nature, ochrana přírody, lidé, Země:  Zabraňme devastaci jedinečné přírody Vřesové studánky, článek. Stát chce pokutovat lidi, kteří nenahlásí skládku, příspěvek spíše do kategorie black houmr. Hráz za miliardy dělí obce na Berounce, co takhle spíš nestavět u vody. Rwenzori: sídlo mraků a mizejících ledovců v srdci Afriky, cestopis. 27 Images that prove that we are in danger, nepěkné obrázky. Karadag - nejstarší spící vulkán na světě, galerie. The Most Visually Impressive Impact Craters on Earth, galerie. Kurdish Residents return to their devastated city in southeast Turkey, fotoreportáž. Eye-Opening Images of Bangladesh's Working Class Dangerously Riding Atop Trains, hoboes a jiní Hoboes v Mauretánii, galerie. Peklo a Jordán, cestopis. Albánská výzva, web.

 Bads, animals:  Cesta do největšího zimoviště netopýrů: bláto, tma i adrenalín, reportáž, video a foto. Netopýři jsou superimunní vůči všemu: proč se ani ebolou!? (ale s plísní so občas neví rady), článek. Netopýři v hradním sklepení (Nový Hrádek u Lukova). Pozvánky na akce s netopýry, pořádá Nyctalus. Zachránění netopýři přezimují v chladícím boxu.

 Mines, dolování, těžba, skanzeny:  Lithium z Cínovce bude brzy v bateriích po celém světě, článek. Unikátní kaolinový důl v Nevřeni se už brzy otevře lidem, článek, audio, foto. The Asbestos Ghost Town of Wittenoom, bývalé doly v Austrálii, galerie. Sztolnie kowary w kopalni liczyrzepa, tajný uranový důl, článek, hodně fotek. Exploring Mines at Rosia Montana, webové stránky, foto.

 Urbex, industriál a jiné podzemí:  Michal Vacátko, Karlštejnsko - Tomáškův lom, galerie na fB. The Mysterious Caves of Mustang, Nepal, článek a galerie. The Por-Bazhyn Fortress, galerie. Podzemní továrna v Branické skále, pěkný článek a foto. Odvodňovací štola pod Stránskou skálou, článek a foto.

Sport, rescue, diving, technika, metodika: V Moravském krasu zemřel speleolog. Nový Lopač, Moravský kras, oficiální zpráva, zdroj speleo.cz. Divers Found a Dead Body At The Bottom, článek a video. Prostějovští hasiči cvičili záchranu osoby ve stísněných a silně znečištěných prostorách jeskyně, článek. Nácvik záchrany z ledovcové trhliny, video.

Fotografování, fotogalerie: Photos of the Week: 2/27- 3/4, galerie. Dark Roasted Blend: Fear loathing in abandoned stalins Mines, dobrá galerie s vyfachřenými fotkami.

Odborné příspěvky, eko, paleo, geo, archeologie:  The Danube Civilization: Oldest in  the World, nejstarší civilizace na světě, článek. The Dead Sea and its sinkholes - natural disasters and flood, článek a foto. Síla kamenů, spíše filozovický příspěvek.

Dění ve speleospolečnosti, pozvánky, akce: Úklid Moravského krasu, pozvánka na fB. Pozvánka na Speleomíting 2016 vw Svitu. Na webu Správy jeskyní vyšly 9. SPELEOSTŘÍPKY s novými informacemi, zprávami a odkazy. Altinbesik 2016, přednáška o Turecké jeskyni, zdroj speleo.cz. SpeleoRum-Bál 2016, pozvánka na kulturní jeskyňářskou akci do Ostrova u Macochy. Memoriál Martina Honeše, pozvánka na vzpomínkovou akci. České podzemí 2016, pozvánka na akci, vše zdroj speleo.cz.

Vzpomínky, rozhovory, osobnosti: Jiří Gregor, člen skupiny Tartaros zemřel v jeskyni Nový Lopač. Michal Hlavsa - rocker bez kompromisů, portrét, vzpomínka.

H.o.u.m.r...: Omluva ruskému národu (pravda je totiž věčná) neobvykle hustá petice. Nejkrvavější válka v historii USA a Do Sýrie přiletěly ruské tanky, opravdu šokující zpravodajství. Bůh neexistuje, protože ho nikdo nenašel.

...pokračování příště...

Diskusní téma: 291. SPELEOBULVÁR (březen/2016)

Datum 10.03.2016
Vložil kodl
Titulek MILAN(!) Hlavsa

Ne Michal, ale Milan Hlavsa.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode