Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

275. SPELEOBULVÁR (září/2015)

21.09.2015 09:06

Tento bulvár vychází s týdenním zpožděním, za což se omlouvám. Mám trochu více práce a starostí, ale jinak funguji normálně. Díky tomu je zde více příspěvků. Za zmínku ale stojí podrobný popis čerpacího pokusu v jeskyni Spirálka. Souhrn úspěšných akcí v Demänovské dolině, Kečovské vyvěračce a objevy v Sedmičke. Příspěvky v rubrice Příroda jsou akční všechny a pro jeskyňáře přicházi varování: Nechte se vakcinovat, do jeskyně vstupujte zásadně s rouškou, brýlemi a rukavicemi. U jednoho netopýra totiž zjistili po 10-ti letech vzteklinu. Jestliže se vám zdá, že v živé přírodě kolem jeskyně je tohoto onemocnění více, pak rovnou ze základny choďte ve skafandru. Nekupto a nabídky jeskyňářské značky se slevou 1,-Kč za chvalitebných 16,-Ká. V českých jeskyních lze zabloudit a bulvár by zase měl o čem psát. Na Pražském hradu visí rudé trencle. Je to strašlivé zneuctění Českých národních symbolů. Kunda sem i tam, že mi vůbec nevadí téměř poblité Korunovační klenoty. Aneb kterak je lépe poukazovat na sračky vyprodukované těmi druhými...275. SPELEOBULVÁR...je opět zde.

Moravský kras: Čerpací pokus sifonu Spirálka - 13C, velmi podrobný článek podpořený zdařilými fotkami. Propasťovité bludiště, akce zaměřená  na úklid lokality. Plošina Skalka a ZUB - Mikroakce bez vzduchu, článek a foto. Posluchači Meteoru na jedinečné expedici v Amatérské jeskyni, článek hodně zajímavý audijo na konci. Den otevřených dveří Ochozská jeskyně, pozvánka na akci. Zopár mediálních perel o Býčí skále: Ozvěny Atlantidy na Moravě. Jeskyně Býčí skála u Adamova (jazyk personálu je anglický, český). Záhada pravěkého masakru. Býčí skála profil ve Svozilce, galerie. Na sebe dva overaly a vzhůru na dno jeskyně v Moravském krasu (Lopač). Punkevní jeskyně (ale i další), nový seriál na webu Ochrana přírody.

Jeskyně v Česku: Hranickou propast dělí jen osm metrů od prvenství. Potápěči stále zkoumají její hloubku, článek. Výprava do Slámovy sluje Zámeckého kopce pod Trúbou, člověk v přílbě nedokáže otočit hlavu. Kamensko - akce s mládeží v Českém krasu. Díra u Turnova v Turnovském krasu, zpráva z bádacích akcí.

Slovensko: Jánská dolina, zpráva a galerie Lukina Vlčka na fB. Objav v Sedmičke - Borinský kras, článek a fotogalerie. Správa z potápačského prieskumu Kečovskej vyvieračky, článek a galerie. Odstraňovanie munície v závrtu na Horném vrchu, zpráva. Pustej nový vchod, Krčahovský jaskynný systém a iné, rozsáhlé shrnutí 56-ti pracovních akcí v letní sezóně Demänovské doliny, nový vchod a další, odkazy, foto. Martinovi sa zazdalo že prievan, fotogalerie skupiny Aragonit.

Jeskyně ve světě: Underwater Orda Cave (a jiné) interaktivní panorámko. Caves of the Küre Mountains National Park, Kastamonu, Turkey, pekná galerka na fB. Photo of Phong Nha cave, Viet Nam, foto. Rakousko 2015 Andy's Cave, fotogalerie z akce.

Příroda, lidé, Země: He Ain't Your Sherpa, o šerpech, Nepálu, horách článek a historické foto. Moldavsko, zapomenutá země mezi Ukrajinou a Rumunskem, cestopis. Bicycle trip thru Caucasian Mountains, cyklotrek po Kavkaze ve fotogalerii. Oregon's Lost Lake Disappears Each Summer Down a Hole, ponorné ďoury. The Lost Pink and White Terraces of Lake Rotomahana, travertíny na Zealandu, galerie. The Mysterious Desert Kites, záhadné kamenné stavby starých komunit. The Manpupuner Rock Formations, galerie, vše Amusing Planet. Podzim v národním parku Denali na Aljašce, galerie. Пятая экспедиция в Абхазию в Верхний Кодор. День 3. Abcházie a ledová peščera v galerii. Индонезийские Озера Слез — озера злых духов, jezera vyhaslých sopek v Indonésii. Wild Connections – A Journey Beyond the Kayak in Antarctica, s mořskými kajaky kolem Antarktidy, článek, foto a video. Finding Solace On The Annapurna Circuit, pěknej fotodokument z Nepálu.

Bats, animals: Netopýr v centru Prahy byl nakažen vzteklinou, poplašný článek, jeskyňáři by se měli vakcinovat. Netopýr nakažený vzteklinou vydává nenormální zvuky, a taky respirátor, brýle a rukavice.

Doly, těžba, montanistika: Superscoop Porto Flavia in funzione, hist dokument, video na fB. Wasermine, pěkný fotodokument opuštěného díla včetně technické části na povrchu.

Podzemí, industriál: Kladenskou poldovku ničí zub času. Podívejte se na věž koksovny, článek a video. V bludišti podzemního města nechybí nic, jen denní světlo, článek. Otevře se brána do tajemného podzemí pod Staroměstskou radnicí, článek. Lesní bunkr Soběšice v novém webu Chodby. Indie: záhadné podzemní prostory jsou ve skutečnosti podzemní nádrže a rezervoáry s úžasnou architekturou. Emisárium jezera Albano, zavodňovací štola, podzemí v Itálii. Urban Ghosts9 Haunting Abandoned Cinemas & Picture Houses of England, pernej urban a podobný sklepní Urban GhostsExploring Harewood House's Hidden Underground Wagonway Tunnel.

Sport, technika, rescue, lezení, diving: Karabiny DMM, článek v It, stejně tak - Así falla un anticaídas deslizante sobre cuerda tensa - Granvertical, polohovací a jistící prostředky. Jeskyňářské lampy Phanteon, recenze, video. Petr Kubička a fB pozvánka na 4. ročník srazu speleopotápěčů. Směrová šipka pro jeskyňáře, nekupto. HIS maraton 2015, o lezeckém závodě včetně dokumentace nehody (blbě cvaklé lano v karabině). Ordított a fájdalomtól a barlangban rekedt amatőr barlangász - Ripost, speleozáchrana v Maďarsku. Použití a značení vodících šňůr zdroj speleodajving.cz. Speleologická záchranná služba - Cvičení Piková dáma, zpráva a foto. Ukážka jaskynnej záchrany v Rožnave, galerie. Test nafukovací karimatky Light Pump UL Mammut.

Fotografování, galerie: Photos of the Week: 9/12-9/18 a taky 9/5-9/11, galerie.

Odborné příspěvky, archeologie, geologie, paleontologie: Archeologové v javornickém kostele sv. Kříže našli hrob dávného kněze i vzácné mince, článek. Vzácny kostrový nález skončil na polícii. Archeológovia skoro odpadli, celkom houmorné i poučné, kdy jsou památky až na druhém místě. Wanted: Fit, Fearless Scientist for Huge Underground Find, nález Hvězdného člověka v Africe a video houf paleontoložek u výzkumu na NG (How These Female Cavers Recovered New Human Ancestor Fossils). Dno Ohře odhalilo zkamenělé ulity vyhynulých hlavonožců, článek. Jak rychle rostou krápníky? A dá se určit jejich stáří? článek. Štramberská jeskyně Šipka. Ohromujícími nálezy se zapsala do učebnic, článek a audio. Pojídači mrtvých, lehce kreativní článek z prostředí Českého krasu a stejnětak Uhlík v hlubinách stvořil diamanty a možná i život. Unikátní nález – archeologové našli v Brodě středověké hračky, článek. v Německu objevili kostry Napoleonových vojáků, článek.

Historie, dokumentace: Pohádka o lovcích mamutů (Eda Štorch), všechno špatně! Mezi nebem a zemí, fotokniha významných horolezců - fotografů. Průvodce po Via Ferratách v ČR.

Dění ve speleospolečnosti, akce, přednášky, pozvánky: Minulý týden vyšly už 37. SPELEOSTŘÍPKY na webu Správy jeskyní ČR. Jeskyně Na Špičáku - 130. výročí zpřístupnění jeskyně, pozvánka na akci. Koncert v Mladečských jeskyních, pozvánka na akci. Muzikálový koncert v Kateřinské jeskyni, pozvánka. 10. vědecká konference  "Výzkum a ochrana jeskyní Slovenského a Aggtelekského krasu".

Osobnosti, rozhovory, vzpomínky: Považie - fenomenálny priestor pre archeológiu, rozhovor s archeologem a jeskyňářem Milanem Horňákem.

H.o.u.m.r....: Sluníčkářem v několika krocích. České weby zaplavili trollové (blbečci a trotlové též). Na Pražském hradě vlály rudé trenky. Vzniklo nové politické hnutí 'Nevím' a stalo se hitem roku. Rusko, propaganda o zabíjení pěnkav. O zániku lidstva bylo rozhodnuto!

...pokračování příště...

 

Diskusní téma: 275. SPELEOBULVÁR (září/2015)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode