Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

21. prosinec, lunární zima v Moravském krasu

22.12.2009 19:15

Z mé strany není moc o čem psát, asi návštěvníky zklamu. Mrzne, zamrzají hadice a káble se nedají narovnat. Jedině pošlapat s rizikem, že v ohybech popraskají. Gumáky se nedají nazout, protože jsou ztuhlé, nebo se musí obouvat už na základně. Objektivy fotoaparátů se mlží i přes veškerou snahu a dlachnění jejich kovových těl pod flískami. S baterkami nejen v autech je to stejné. Nejdou, nebo protestují na poloviční výkon.

V podzemí je hodně vody jako pozůstatek nešikovné studené vlny, která přešplouchla přes náš kras koncem listopadu. Teď přešplouchla i se sněhovou nadílkou. Je brzo tma, krasové řádění se odsouvá na neurčito, eventuelně na jaro. Za pecí je teplo a nějak podvědomě zahříváme klouby o boudových kamen, nebo hospodských krbů.

U nás se nic nedělo, kromě malé krasové procházky a nedělního mapování v Lopači, kam jsme ještě natahali nějaký pracovní materiál. Prohlídli jsme si několik dalších potencionálních míst za vstupem do jeskyně. Šachta na Rogendorfu taky pěkně funí, stejně jako Šachta průvanů a Škrapová. V krasu jinde nějaké to hemžení bylo, co se dalo odposlouchat večer u Němců. Na Krchni soukání do malých objevů, v Okrouhlíku, Ferryho tajné jeskyni, která se připravila na zimu a proti mrazovému zvětrání průkopů byl vchod zakryt plachtou. Dělalo se v Babicích a určitě i jinde.

Ve žlebech a po krasových stráních a lesích usilovně bzučí motorové pily a drncají domácí traktůrky. Probíhá poslední horečnatá výroba dřeva na zimní otop místními obyvateli. Stejně tak usilovné pečení a jiné přípravy na neodbytně se blížící Štědrý den a vánoce. Jeskyňáři strnule hledí na obrazovky a píšou další vzkazy nebo posílají PéeFka. Chystám se doplnit článeček o malých vrátcích do sekce Technika (je tam!), recenzičku knížky a projekt prací v Nové Amatérce. Pf 2010 štvavých webových stránek francimuse jsem už přidal, zbytek stihnu dneska vč. nějakých fotek na rajče....

 

- Skapová voda, která neustále zaplavuje propástku v chodbě za koncovým sifonem Lopače.

- Funící zaskružovaná šachta Krasovského propadání

- Bakelitový vrátek nové generace. Brzo bude doplněno v sekci "Technika". V pracovním poměru 2:1 klika-buben se dají tahat i těžké kbelíky plné štěrku a vody.

- Nějaké houbičky, kterým se říká lysohlávky. Připravují se na přezimování pro nové konzumenty.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode