Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

208. SPELEOBULVÁR (květen/2014)

07.05.2014 21:46

Z Kosova přišlo pár postřehů ve formě povídek. Radavac, Klisura a další nenásilnou, populární formou sdílená jeskyňářská práce. Časem si pročtu určitě všechny. Pak mě určitě zaujal poslední Surikatův vědecký film. Skok nahoru jak sviňa, Milan se zlepšil úplně ve všem, režie, příběh, herci i osvětlení. Krásná protiváha k šíleně vážným odborným speleologickým příspěvkům. V montánním oddělení je ozajstná ruční těžba ropy, zlata a pomyslné dojení mrtvé české rudné krávy. Montanisté si také vyhrají s prezentací podzemí, viz např. Richard. Český překlad varování před korozí Crolla vyšel na webu Slovenské speleologické společnosti a samozřejmě další zajímavosti: Megašlina v Afghanistánu, poctivý nálezce středověkého depotu, mraky pozvánek na akce a dvě smutné vzpomínky na závěr....208. SPELEOBULVÁR....opět vyšel.

Moravský kras: Jeskyně Matalova Vymodlená, zápis z pracovní akce. Sloupský koridor, odtokové části Sloupského potoka. Speleofórum a exkurze do Křtinského údolí, zpráva. Speleofórum a exkurze do Amatérské jeskyně, galerie.

Jeskyně v Česku: Kras v okolí Tišnova - Květnice III., článek a mraky fotek. Santini v Jesenci a jeskyně Průchodnice, galerie. Pekelné doly, grotty, pseudokras v galerii. Hranická propast ve fotogalerii Libora Čecha. Krasovíkend v jeskyni Západní, Liberecký kras. Kholova sluj, pseudokras, galerie.

Slovensko: Jaskyniarska škola pre verejnosť otvorí opäť svoje brány v Malých Karpatoch, info. Slovensko v obrazoch, TV příspěvek o Baťovi a Silické Ľadnici. Slovenský kras a Gombasecká jeskyně, výlet do podzemí.

Jeskyně ve světě: Zajímavosti z Kosova, soubor blogů a linků z oblasti. Začetl jsem se, je to psané formou povídek, ale příjemný. Visiting our neighbours again - this time it was Grotta Gualtiero Savi's turn, článek a galerie. Mlynki - magické podsvětí, galerie. Abaligeti kispaplika barlang, video o čerpáku vodní jeskyně. Video Underground 2014 o potápění. Helictit.info, webová stránky o jeskyních v Rusku.

Příroda, Země, lidé: Rice Terrace Picture, foto. Raja Ampat Islands, galerie. The Land That Never Melts, galerie. Russian cadet training, možná budoucí pokojní demonstranti, co umí sestřelovat vrtulníky. Daily Life: April 2014, galerie. Across Baralacha la a The road through the Himalays, Lachalung and la Nakkela, horská sedla. Krym - země krásná, země milovaná, příroda, hory, historie i odpadky, blog. Když si příroda hraje, fotky přírodních úkazů a jiných zajímavostí.

Bats, animals: Rozpoznávať netopiere pomáha už aj mobilný telefón, článek. Rock Climbing Bears, video. Tajemství netopyrů, filmové studio PMS uvádí poučné přírodovědné video. Návrat Zlatého koně do Českého krasu v odborném příspěvku Důlní kůň na Four rum 20014.

Doly, těžba, montána: V Česku zuří boj o stovky tun zlata, nekonečný příběh. Česko vytěžené za pár korun, příspěvek. Old Fashioned Gold Mining in Georgia, zlatá ruční práce, galerie. Myanmar's Manual Oil Drills, něco o ruční těžbě ropy, v galerii jsou taky zajímavé různé těžní vrátky. Jak se těží ruské diamanty, galerie. Stříbrskou štolu obsadili Kerberos i Medúza, článek. The Abandoned Quarries - Slate Mines of North Wales, článek a velmi pěkná galerie. Pod náklonem, Ural a doly na rudu později přestavěné na válečné továrny, fešná galerie.

Podzemí, industriál: Etruský akvadukt, článek o 5km dlouhé podzemní technické památce s fotkama. Pražská ZOO zpřístupní novou atrakci. Štolu, která sloužila jako kryt, článek.  Biohazard, hustá galerie a z podobného soudku: Landscapes Altered by the World's Largest Statues, oba žánry jsou v bulváru poprvé. Galerie Nálezy v podzemí z výstavby a Vzduchotechnika z vybavení továrny, nové příspěvky webu Richard. Letecká výroba v Česku za války, podrobný článek. Nálezy v brněnském podzemí? třeba sněhulák z jílu, galerie.

Technika, metodika, sporty: Použití blokantu Petz Croll v korozivním prostředí, už je to i v češtině, poučný článek, Koroze Crolla ještě na Lezci.cz s dalšími linky a komentáři. Trendy a vývoj jistících pomůcek, článek a foto. Pozor na borháky a jistící pomůcky, např. GriGri dělá na karabinách otlaky. Chlumochod 2014, reportáž z akce a výsledkz závodu. Mechová nálada a lezecké cesty nad Starou Rasovnou. Vyhřívané botky Radka Jaroše - nová expediční obuv. Také vám v jeskyních kvedlají kolena? aneb k čemu je dobré tejpování?

Fotografování, galerie: Fotky ze života jeskyňáře Robbieho Shonea - Velký věci jsou pod námi: Neuvěřitelné fotografie největších jeskyní na světě. Veletrh Fotoexpo hledá FOTOTALENT 2014, pozvánka do soutěže. Alan Cressler, galerie převážně fauna, netopýři, příroda.

Odborné příspěvky, geologia, archeologie: Massive Landslide Buries Remote Afghan Village, galerie z obřího geohazardu a ještě článek The Ab Barak landslide in Afghanistan, taky s fotkama. Baltimore retaining wall collapse, článek, video s rozuzlením na závěr. Nálezce odevzdal denárový poklad 850 let starý, článek. Jsem překvapený, říká archeolog o zlaté medaili, článek a ocenění. Prokop Barson a denní cykly v koncentracích CO2 v jeskynní atmosféře, závěrečná BC práce.

Historie, dokumentace, publikace: World War I in Photos: The Western Front, Part I., galerie. Gouffre Berger Siphon -1122, video z roku 1962. Moravský kras - Historie: Nová vlna 1940-1950, pár historických fotografií.

Dění ve speleospolečnosti, akce, přednášky, koncerty: Štípání pazourku na Býčí skále v rámci DOD, pozvánka na akci. Depoty z doby bronzové a železné v JČ, přednáška. Putování za Hagenem 24. května, pozvánka, zdroj speleo.cz., zde oficiální pozvánka na Speleoklubu 1-06. Na tři víkendy otevřou Býčí skálu, pozvánka na DOD, Dny otevřených dveří 2014 mají vlastní stránku i na FaceBooku. Ochozská jeskyně a DOD 18. května 2014. Správa jeskyní ČR a Kelfovy už 18. SPELEOSTŘÍPKY. Program hudebního festivalu Cave Beat 2014 s dalšími novinkami. Procházka s Procházkou č. 2, pozvánka na akci. MPČR v Prachově a Kořenové krápníky, pozvánka na výstavu. Petrbokův memoriál 2014, pozvánka na recesní i vážný závod Českým krasem. Putování po hornických stopách na Budišovsku, přednáška.

Vzpomínky, portréty, rozhovory: Odešel Jan Hynšt, Jeskyňář, skalní duch a excelentní znalec plošiny Skalka, Říček a Babic. Zkráceně Děda Ochoz. Nechť na obrácené straně plošiny nachází ty největší hříbky, nejkrásnější výhledy a největší jeskyně. Luboš Pivoňka a T.O. Netopýr založená v Býčí skále. Tramp, jeskyňář a dvorní kreslič map jeskyní Křtinského údolí pan Pivoňka už nežije, tak jsem článek vložil jako vzpomínkový. Rozhovor s Igorem Kollerem, novinář, fotograf, horolezec. Vzpomínka na Milana Rastislava Štefánika, fenomenálního člověka i politika.

H.o.u.m.r. a jiný úleťárny: Česká vlajka jako rohožka v Košiciach, slováci nám na férovku oplatili Slovenskou hymnu zpívanou česky. Jednota v rozmanitosti, Pok-Blok a fotokomiks. Podle Gladwella jste blbí jak kabela šušňů. Zpověď rodáka: Hovno Baťa! Nuda a zmrdství ve Zlíně, realita.

....pokračování za týden....

Diskusní téma: 208. SPELEOBULVÁR (květen/2014)

Datum 14.05.2014
Vložil Surikata, kral filmů o podzemí
Titulek Sebekriticky

prohlašuji, že neznám lepší filmy o podzemí, než jsou ty od studia PMS. Mužům, kteří je sledují, se zrychluje nad tím adrenalinem tep a tím, jak se vžívají do rolí hlavních i vedlejších hrdinů, stavají se na tu dobu, po kterou film sledují, lepšími, odvážnějšími a čestnějšími.
Ženy pak svůj obdiv dávají najevo ještě bezprostředněji - vzdychají, pláčou a v noci pak sní o žirafě a důlním koníkovi, kteří přistoupí k jejich loži, promlouvají k nim vlídnými, hřejivými slovy a nakonec je pohladí kopytem po tváři..
Některé dospívající dívky se naopak natolik shlédnou ve vycpaném čápu z posledního filmu naší produkce, až z toho spontánně porodí.
Kdo sžírán tajemnou touhou nesleduje s lehkým uzarděním filmy studia PMS, jako by nežil.

Datum 08.05.2014
Vložil Štěpán
Titulek PMS

Pojmenovat filmové studio PMS chce docela kuráž :-D

Datum 09.05.2014
Vložil Dalda
Titulek Re: PMS

Asi proto to vypada jak vypada ... dilci veci jsou dost vtipne, ale vysledny celek je takova slataninka, ktera jednotlive vtipne sceny proste potlaci... teda tak to aspon pusobi na me :)

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode