Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

207. SPELEOBULVÁR (prvomájový/2014)

01.05.2014 16:09

O incidentu v jeskyni Mesačný tieň jsem se dozvěděl z videa a různých lidí. Braňo Šmída byl poté vyloučen schůzí VH z SSS a mě napadlo pár souvislostí. Můj osobní postoj je takový, že bych se (být postižený) vůbec nepřipojil k žalobě. Vyřešil bych si to osobně. Jsem přeci jenom host v cizí zemi, vyloučení ať zhodnotí slovenská strana. Mám s Braněm něco společného i když to, co udělal by mě nikdy nenapadlo. Je to nepohodlnost pro některé jedince, kteří svůj problém vztahují na všechno a speleologii obecně. U mě probělo jedno zorganizované vyhození a další pokusy o vyloučení. V ČSS je zřízena trafika s jménem Individuální členství. Je pokrytecké tvrdit, že je výhodná pro rebely a nepohodlné členy s jiným názorem. Přesto je stále nabízená, společnost nechce řešit případy nedobrovolného odejití členů, kteří nechtějí toto pokrytectví akceptovat. V Česku se dá vyloučit člen třeba za hrubé porušování stanov a dobrých mravů. V praxi to může znamenat čtyři roky nevědomky zveřejněná nevhodná fotka, nebo uklizení bordelu z jeskyně po cizí skupině a po 20-ti letech nezájmu, zapomenutí PET lahve. Nehledají se jeskyně, hledá se špína. Bohužel. Z toho může plynout, že si potrpíme na čistotu a dobré mravy ve svých řadách...207. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Víkend tří generací o bádání v jeskyni Dagmar, Pod kaplí a další akce po Moravském krasu. Článek. Sestup do Rudického propadání, nejhlubší suchá propast v Česku. Jeskyně Matalova Vymodlená, zápis z pracovní akce, účasti na Speleofóru a o ceně za objev. Extrémní geokačeři v Novém Lopači, harmonogram a pečlivý itinerář akce, na rajčátku i fotky. Pracovní akce 26.4.2014 závrt č.1 - Harbechy, zápis. Speleofórum 2014 a exkurze do Okrouhlíku. Záplava v Ochozské jeskyni - Duben 2013, video.

Jeskyně v Česku:  Klíčová jekyně v Petzoldově lomu, Český kras, video. Králova jeskyně - Květnice, Tišnov a video a Toulky okolo Tišnova - Květnice III., fotogalerie. Kapesník ras za Prahou, fotogalerie. Jeskyně Na Turoldu v časopise Ochrana přírody, tradičně na vysoké úrovni. Zbrašovské aragonitové jeskyně - krasový poklad na hranici Hané, článek a foto. Zkamenělý zámek nabízí výhled, hradní zříceninu a největší skalní bránu na Moravě, článek dobrej. Český kras, Expedice Merkur - výlet do jeskyně Vodní štola, úleťácké videjo. Pulčiny, Jeskyně Hliněná, pseudokras, článek.

Slovensko: V jaskyni sa spieva aj stráca, příspěvek o skupině Varín, Malá Fatra. Stanišovská jeskyně, fotogalerie. Čo nového v Demänovej, a o jednej krásnej jaskyni vysoko v skalnej stene, článek a mapa. Malá Žomboj - Pat a Mat ze seriálu A je to, technika, článek a foto. S jaskyniarmi na Maníne, článek o pracovní akci. Pružinská Dúpna jaskyňa je od mája otvorená, info. Najkrajšia hrebeňovka Volovských vrchov, blog.

Lokality ve Světě: Habitable Caves of Pridonje, jeskyně co vypadá kak grota vydlabaná v kaolínu. Photo of Cuevas de Nerja ve Španělsku. Jeskyně Barton Creek Cave - vzhůru na kanoe, blog a foto. SSFB - Société Spéléologique de Fontaine de Vaculse, vyvěračka, webové stránky, foto. Všechny tajemné jeskyně naší planety, galerie.

Příroda, lidé, Země: Mýtus Alp, docela zajímavý příspěvek o všem možném, včetně jeskyní a připravovaném filmu. Nelidovo a Village of the Closed Mine, hornické městečko snů, aneb životní styl, který si nelze přisvojit. Wadi Ai-Hitan, the Valley of Whales in Egypt, kosti, galerie. Guelta d'Archei, a Surprising Oasis in Cad, galerie. Afghanistan: April 2014, reportážní fotogalerie, dtto Události v různých částech světa. Neuvěřitelná krása národního parku Peak District, galerie. Svalbard Picture, NG galerie.

Bats, animals: Den Země v Ochozské jeskyni: Mezi krápníky spí netopýři!, bulvár. Ptáci i netopýři mají díky ornitologům v parcích Olomouce nové bydlení, článek. Hasiči zachraňovali uvízlého netopýra. Záchrana netopýrů z dolu Libor, museli k nim prokopat zřícenou štolou, videozprávy. Podívejte se do očí zvířat, hodně vymazlené makro. Kukačky fungují stejně jako mafie. Vydírají své hostitele a nedávno o kukačkách vyšlo i interní varování.

Doly, těžba, montanistika: Do nitra Sněžky, článeček o důlním díle Kovárna, Gustav, Barbora a dalších. Kradl v nebezpečné zlatokopecké štole, dostal dvouletou podmínku (firmy, co štoly zapopílkovávají, zpravidla nás okrádají též). MŽP potvrdilo negativní postoj i celé vlády k těžbě zlata, info. Jihočeský kraj odmítl průzkum zlata a wolframu na Písecku, zpráva. Miliardy leží v zemi, za těžbu nerostů žádá stát víc peněz, zpráva. Hornický skanzen - důl Mayrau Kladno, galerie. Záchranná akce v dolech Bergwerk a Christie, speleodíving a humorně laděný článek s fotkama. Mine Your Own Business at The Atlas Coal Mine Drumheller, článek, historické foto.

Podzemí, industriál: An Illegal Trip to Chernobyl, vejlet do zakázaného pásma. A Shelter to Accomodate More than Thousand people, bývalé bunkry. V centru Liberce objevili další podzemní  tajemství, starý válečný kryt, článek. Podzemí Stalinova pomníku se po dvaceti letech otevírá, je plné trosek, Stalinův pomník v hodně podrobném příspěvku. Chodby v Týnském podzemí nabízejí adrenalinový zážitek, rozhovor s historičkou. Tvrz Bouda zahájí sezónu o něco dříve. Telčské podzemí, článek. Srub Malá basa - oprava terénní stanice. The Potentailly Radioactive Mys Aniva Lighthouse, galerie.

Technika, lezení, sporty, metodika, rescue: Walter Bonatti a článek K2, bivak v 8100 m.n.m. v roce 1954, dobrý příspěvek o lezeckém prolhanosti té doby. Wypadek w jaskini Wierna v Čestochovické dolině, zpráva o nehodě, Polské Tatry, video a tady ještě video ze samotné a těsné jeskyně (GoPro). Hasiči z Hrobu na Teplicku procházeli jeskyně v bývalém lomu, cvičili s dýchací technikou. Via ferrata Kaiser Franz Joseph, nový drát skrze jeskyni, blog. Krymský extrém, článeček o sportovních aktivitách na penisule sojuzu. Burj Khalifa Base Jump, husté video ze seskoku. Letos bude  na  Everestu liduprázdno, horolezci polezou z Číny. Uloveno cestou: Muž ve větvích o geokečingu. Koroze částí Petzl Croll B16 a B16AA v agresivním prostředí, článek bohužel jen v ruštině. Nadšenci slaňovali Nuselský most na vozíku, čímž podpořili Jedličkův ústav, audio a článek.

Fotografování, galerie, soutěže: Venezuelan Tepui a další galerie Alessia Romea. Traveler Photo Contest 2014, fotosoutěž, ukázky, NG. Earth Day 2014 - Photos, galerie. Skylines reflected in Water, lehce kýčová galerie. 2014 National Geographic Traveler Photo Contest, galerie. Sony World Photography Awards 2014, další špicová galerie. Nejšťastnější rodinné album, fotografie Alena Lebyalja , dobrý.

Odborné příspěvky, geologie, archeologie atd.: Intuice archeologům se vyplatila. Našli unikátní středověké studny, článek. Tajemství skrytá pod zemí budou odhalena  v Arcidiecézním muzeu Olomouc, článek. Archiv závěrečné práce Kateřina Franková - prostředí magdalénských lokalit v Moravském krasu. Annapurna plateau: more on the Seti Riverrock avalanche, rockšlinda. Jiří Grygar, žeň objevů 2013, video z přednášky, co jsem nestihl dokoukat.

Historie, dokumentace: Sezona v Demänovej, historický film z roku 1961. Atlas Skalistého potoka od Zdenko Hochmuta - pěkná knížečka a špicová mapa. Taky jsem si pořídil. Ohlédnutí za rokem 2013, SpeleoBozkov 5-01 a výroční zpráva. Výroční zpráva o činnosti ZO 4-01 Liberec ČSS, pdf., 70 stránek, fotky, podrobné zpracování, dokumentace, vše. World War I in Photos: Introduction, historické foto.

Dění ve speleospolečnosti, akce, tendence, přednášky, nové weby: Ohlédnutí za 33. ročníkem Speleofóra, zpráva a výsledky, zdroj Speleo.cz. Cena Speleofóra za nejvýznamnější objev v zahraničí, článek, fotky, mapa. Speleoforum 2014, fotogalerie, Speleofórum a Krtkové pro Martina, Speleofórum 2014 na webu Brno pro vás, článek. Den Země slaví rezort životního prostředí výstavou tulipánů, prohlídkou jeskyně atd. Tišnoviny a pozvánka na výstavu o Josefu Procházkovi, geologovi a jeskyňáři z Tišnova. Dny Moravské brány: Nevšední zážitky na zemi i v podzemí, pozvánka. Výstava prezentuje archeologické objevy v Krakově a Olomouci, pozvánka. Správa jeskyní ČR a 17. SPELEOSTŘÍPKY s porcí zpráv, videí a pozvánek na akce.

Vzpomínky, rozhovory, portréty: Martin "Mahony" Honeš, vzpomínka a prosba o finanční pomoc. Alešák - rozhovor s pískařem, článek a foto. Povídání s Marťanem (Martin Tučka), rozhovor také o horolezecrví, dlouhý a poučný. Vzpomínka na faráře Tomáše Prnky ze Křtin. Jozef Szalai: Člověk musí mít respekt, ten kdo se bojí už nežije, rozhovor s jeskyňářem o jeskyních na Valašsku i jinde.

H.o.u.m.r.: Jak by vypadalo, kdyby Česko napadlo Rusko, videjo. ČD chtějí šmírovat, usilují o kamery v kupé. Digitální demence: zranitelné děti, chudí, nejistí a další. Krutá realita očima Pawla Kuszynského, kresby a grafika. Deset let v Unii, černý houmr i EU nařizuje, Češi pouze kývají. Chemtrails - nové důkazy (pilot si určitě oddechl poté, co to posadil na břicho).

...pokračování za týden....

Diskusní téma: 207. SPELEOBULVÁR (prvomájový/2014)

Datum 26.05.2014
Vložil libu
Titulek řešení sporů

Někdy je lepší dát si pěkně do držky než se škaredě pohádat ...

Datum 19.05.2014
Vložil Tomáš P.
Titulek můj názor

Já se trochu musím zastat Franciho. Byl jsem s ním na X akcích a neměl jsem s ním sebemenší problém. Naopak u něj obdivuju, co všechno v podzemí dokáže přes své velké zdravotní problémy.
Současně ale také nesouhlasím s Franciho názorem : "Vyřešil bych to osobně ..." Myslíš jako, že bys ho zmlátil ? Obávám se, že morální pohrdání by v tomto případě nemělo význam. :-) Viděl jsem video z VH SSS a tam sám předseda SSS navrhoval vyloučení za to, že Braňo svým činem pošpinil dobré jmého všech slovenských jeskyňářů (volně řečeno). Samotného mne překvapilo, že Braňa nakonec z SSS vyloučili, ale považuji to za naprosto adekvátní tomu, co udělal. (resp. myslím si, že to bylo na hraně trestného činu a že má štěstí, že to neřešila policie)

Datum 03.05.2014
Vložil Kuba
Titulek úvodník

No, Franci z Braňem se nesrovnávej, narozdíl od tebe něco dokázal, i když něco společného jistě máte. Připadá mi trapné jak se snažíš obhajovat svoje podrazy a lhát a překrucovat skutečnosti.
No, lepší to nebude.
Je směšné, jak všem tvrdíš, že o tebe všude stojí a jsi si jistej tím, že by tě odhlasovali jako "individuála"...
Vychcanost a křiváctví se nevyplácí ...

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode