Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

196. SPELEOBULVÁR (únor/2014)

12.02.2014 14:57

Tak vychází další číslo s přílivem informací. Hodně příspěvků je Slovenských, např. další potápění na Skalistém potoce. Nález poškvrnené jaskyne je starší, nicméně vzhledem k terénu náhodný a nepochopitelný. Bohužel je jen na FB. Časák Herald News se zmiňuje o objevu Nejhlubší propasti světa na jižní polokouli. Ve skutečnosti došlo k propojení systému v místě bivakové latríny. Když v Moravském krasu (1943) objevovali jeskyni Jestřábí skála, chodili občas jeskyňáři si přidřepnout za roh. Po 20-ti letech si někdo všimnul, že mu záhadně fouká na prdel a nejsou to jeskynní duchové. Tak došlo k objevení jeskyně Kanibalka. Voňavé poznatky z česka se po dalších 50-ti letech aplikovaly na Novém Zélandu. WEB zdarma pre kluby SSS. Lze si dačo podobné představit na speleo.cz? Ťažko. Ale je to minimálně námět k přemýšlení pro české jeskyňáře. Třeba o jeho významu a možnostech....196. Speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Jeskyně Nečasů, Sloupsko, úklid jeskyně povrchovka, fotky atd. Amatérská jeskyně kontrola lokalit Pestré jíly a konstantní vývěr. Plošina Skalka a Nedělní Ponor + ZUB, výzkum a dokumentace na obou lokalitách, článek a foto. Jeskyně Dagmar a Prohlubování plazivky pod Kaplí, článek a informace, foto. Štoly ve Křtinském údolí se dostaly na web Badatelny s fotkama a popisem.

Jeskyně v česku: Česká divočina - Štramberský kras, článek a foto. Jeskyně Za hájovnou a nově vydáno - Bivak a Silvestr 2013 a mapa jeskyně Za hájovnou. Výroční Petzold, pozvánka na bádací akci v Českém krasu.

Slovensko: OS Čachtice a rok 2013, hodně podrobný přehled o činnosti skupiny za minulý rok. Čachtická jaskyňa - len tak kompaktom, foto na FB. Ako pustovník poškvrnil nepoškvrnené a znesvätil posvätné, galerie na FB. Utajené trasy - Skautský chodník na Silickú planinu, blog, foto. Odolávající sifon 17.17 v jeskyní Skalistý potok, článek. Jeskyně Milada na Wikipedii poz.: Na wikipedii se tento týden vyrojilo obrovské množství aktualizací jeskyní (i těch malých), především Jihoslovenského krasu. Náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca na Zbojské vede i přes jeskyně. Jaskyne na webu Mestá a pamiatky Slovenska, aktualizace. Mesačná jaskyňa pod bunkrom v Javorine? Článek a foto. Meranie s vŕtačkou UNEO, částečně technický článek. Zápis zo zasadnutia výboru SSS.

Jeskyně ve světě: Šulgan-Taš, dlouho očekávaná premiéra, článek o jeskyni a knize. Svet Dachsteinských jeskyní, Eishöhle Obertraun, fotogalerie. Cavers discovered our deepest secret na The Heraldu News dokonce o vzniku nejhlubší propasti na jižní polokouli.

Příroda, lidé, Země: Kino pro milionáře z chatrčí, aneb filmový cirkus na rikše, netradiční cestopis. In a Modern Russian Village v zemi, kde zítra znamená již včera. At the Edge of the Earth o tom jak se bydlí za polárem. The Seventh Continent, pěkný video z Antarktídy. World's Most Polluted River, extrémně hustý dokument co doporučuji shlédnout především ekoteroristům. Ingušetie, hory, útesy, kamenný hříbky a barevní skokani ve fotogalerii. Natural Wonders of Asia, galerie.

Bats, animals:  Co natočil drave c, který ukradl ka meru. Zvířecí kleptoman a jeho první filmové pokusy. An orphaned, short-tailed fruit bat, video o piplání s netopýry. Instruktážní seminář k výukovému programu "Netopýři a les" v pdf. Invaze vrápenců na zimovištích, aneb konec Barbastel v Black Hilu?. článek a foto. Ornitologové mapovali výskyt netopýrů a kavek v Havlíčkově Brodě, nějaká ta hnízdiště. Předčasně probuzený netopýr zaměstnal městské strážníky, sakra, to nemaj nic jinýho na práci? Sčítanie netopierov v roku 2014 na Slovensku, jednotlivé lokality. Belgie povolila konzumaci některých druhů hmyzu.

Doly, těžba, montanistika: Abandoned Russian tunnels where mind-bending patterns naturally cover every surface, článek na Mailu u.s. A podobný - The Kingdom Og Salt s jinými fotkami. Berkeley Pit, the Pit of Poison fotky o největším dolu na světě. Průzkum a zabezpečovací práce v podzemí dolu Lehnschafter v Mikulově. Baníci uviazli v podzemí bane na zlato 1,7 kiláku dole, článek. Kde chlapec shazoval jablka zlatým valounem, o historii dolování na Jáchymovsku. V podzemním blidišti pěkně klenutejch dolů, galerie. Z návrhu vládního prohlášení vypadla na poslední chvíli ochrana obcí pře uhelnými doly. Žeby roztržitost?.

Podzemí a jiný industriál: Vzpomínky na Dianu, video o pamětnících továrny v tunelu kousek od Tišnova. Jihlava odhalí nové katakomby i kolektory z 80. let, článek. Karlovy Vary a nově zpřístupněné podzemí zřídel, článek. Nová záhada Jihlavského podzemí, Lebka na betonové podlaze aneb dobrý markeingový tah.  Dokumentace krytu v Brně - Líšn i a  autodžampy do brněnských děr, obě videa na webu Agartha. 20 best Abandoned Pleces in Japan 2013, nádhernej výběr.

Technika, sporty, rescue, svícení: Podzemní průzkumný robotek samo-domo s kamerkou, zajímavý výtvor na fB. Getting stuck in Van Buren County cave doesn't stop o vyproštění 71-letého jeskyňáře, polezu tam zas, video. Jak odhadnout, kdy se může spustit lavina? Video v angličtině, přesto snadno pochopitelné. Canis Pinnacles Lake - neoprénové gumáky za přijatelnou cenu. Putovný pohár Eugena Hirka, soutěžv technickém lezení. Woš end Gou - Umít se a jít, nové speleoaktivity ve vodních přívalech, climbing a další. Torre Egger - parte ovest o extrémním technickém žulovém lezení v Patagonii, video je hodně husté a stojí za vidění. Podobný je článek Cerro Autana - lezecký ráj nebo zelené peklo o 400m převisu na panenské stěně tepui. Typická krízová situácia potápěčská.

fotografování, galerie: Iztok Medja a jeho zaledované Slovinsko. The 2014 Sony World Photography Awards, galerie. Finalisti nejprestižnějších soutěží fotografického světa, galerie. Vladimír Dufek - Vlčí jeskyně, galerie. Tomáš Chrobák Photography, různé galerie.

Odborné příspěvky, archeologie, geologie atd.: Nekrasové jeskyně, pískovcové, gravitační a další typy, pěkné zpracování. The Well-Dressed Dead, mumy preserved. Archeolog vs. detektorář aneb - je možná spolupráce? Proč ne, když to nepůjde tak lehce prodat Detektoráři kovů vykrádají a ničí naleziště, stěžují si archeologové, článek a audio. Meet the million-year-olds: Human footprints found in Britain are, pračlověčí stopy. Look what a small avalanche can do, anatomie pádu laviny, video a na šlindawebu další krásné ukázky. Příběh dávných map, docela zajímavý příspěvek, audio a článek. Vrcholné středověké nálezy v Praze. Archeoskanzen Modrá, článek.

Historie, publikace: Východní chodba v Býčí skále a Miroslav Fabík. Historie jedné chodby a více map, článek a foto. Historie speleologického klubu ORCUS, pěkná, čtivá a mnoha fotkama doplněná činnost a práce bohumínského klubu co stojí minimálně za prohlédnutí. Muzeum vydalo 39. ročník časopisu Český kras.

Dění ve společnosti, přednášky, akce: Welcome to the IWIC-VI, workshop o ledových jeskyních, pozvánka a propozice. SPELEOMÍTING 2014, oficiální plakát, pozvánka a propozice. Vyšly už 06. SPELEOSTŘÍPKY na webu SJ ČR s novými informacemi, články a videi. O velikonocích za neandrtálci do Sloupsko-šošůvských jeskyň, pozvánka. Didgeridoo v jeskyni, rekapitulace 3. ročníku (2013). Workshop České podzemí 2014, pozvánka na akci. Expediční kamera 2014 ve Vyškově, pozvánka.

Portréty, rozhovory, vzpomínky: O posledním víkendu odešel do neprobádaných zákoutí jeskyní Moravského krasu jeskyňář Ladislav Karhan Vojtenko. Poslední rozloučení bude zítra, 13.2. a 10.00 hodin ve smuteční síni Brněnského Krematoria. Dobrému a starému příteli, jeskyňáři, kamarádovi i učiteli v jedné osobě: Zanecháváš po sobě dobrou práci a mnoho krásných zážitků a vzpomínek nás všech. S Markem Audy o Venezuele, jeskyních a prvním českém 3D dokumentu, klasický rozhovor před Expediční kamerou.

H.o.u.m.r.: Jeskyně akumulující energii, bohužel nepíšou, zda se jedná o mikrospeleologii či klasickou jeskyňařinu, blog. Tajemné zkamenělé kladívko o krativních tancích kolem zajímavého nálezu v nesprávných rukou. Příspěvek Bez názvu o nálezu prezervativu zanechaného českými jeskyňáři na nepochopitelném místě. Příspěvek Starý a chromý řeší děsivé polozávaly jejich zdolávání nejlépe pod stropem, zakouslé koleno Lišákovo a Kašiho klackem prodlouženou ruku.

...pokračování zase za týden...

Diskusní téma: 196. SPELEOBULVÁR (únor/2014)

Datum 13.02.2014
Vložil Zdeněk Medek
Titulek oprava

Prosím opravit v textu, nejedná se o Jáchymovsko ale Jesenicko. Děkuji

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode