Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

191. Speleobulvár (Leden/2014)

07.01.2014 19:33

Jára a Matěj - dvojice mladých jeskyňářů, co se rozhodla publikovat svoje první jeskynní průboje. S citem, humorem a nesmírně pečlivě, krok za krokem natáčí na svoje mobily poznatky z našeho světa. Nehrají si na drsňáky, ani vědátory, neznají umění, nectí vědu, nepotřebují autority, nikdo jim nemusí říkat, co mají dělat. Jsou hustí. Co je pro někoho paskvil, může být pro jiné výzva. Oběma je asi tak 13 let a před sebou slibnou budoucnost. Shlédnutí jejich videa "Prozkoumávání jeskyně" mě opravdu dojalo. Propojování jeskyní, nové vchody. V Novém Sloupském koridoru se zatím nedaří, zde pracující Klub sportovního potápění Alkyon o tom přinesl svědectví. Na Slovensku (Štefanová, ale i jinde) používají lavinové Pípsy, s omezením na krátkou vzdálenost použitelné. Na Moravě se užívají sofistikované přístroje - Radiomajáky s vestavěným distem. Údajně selhali senzibilové i virguláři. Často se v našich kruzích říká: Speleolog, který jim propadne je navždy ztracen....191. SPELEOBULVÁR je opět zde.

Moravský kras: Býčí skála a Fialová chodba, galerie. Jeskyně Matalova Vymodlená a další 150m dlouhý objevný postup, článek a foto. Nový Sloupský koridor Cave, galerie na fB. NAM šachta Břoušek - 8. sifon, galerie, na snímcích vynikající měřičská kombinace Disto a indukční cívka. Tradiční Novoroční výzkumná akce v Suchdolském ponoru, článek a foto. Bádání na Harbechu a závrt č. 1 se pěkně zahlubuje. Výroční schůze Speleohistorický klub Brno, zpráva.  Moravský kras díl 1. blog nejen o Vintocké skále - rozkošné skalní prolejzačce.

Jeskyně v česku: Jeskyně 2014, pseudokras a galerie. Poznávací zájezd po Ještědských dírách - Kras Ještědu článek a foto. Putování k ledové jeskyni a zřícenině hradu Milštejn, blog a foto. Český kras -  Srbárna 2013-1 4, galerie. 

Slovensko: Stanišovská Jaskyňa, galerie. Tatry silvestrovské a novoroční na blogu uživatele empapa. Podzemný bivak v Novej Kresanici, galerie. Vyšná Kresanica a celková situácia v oblasti Kresanice a Temiaka, článek a foto. Slovenský kras a přechod Plešivecké planiny a Krásnohorské jeskyně, díl 2., článek a foto. Sú nové vchody v móde?, příspěvek o propojování  Štefanové jeskyně s povrchem. Krumpliš - Ponor na Zemiačisku, video s ukázkou způsobu mapování. Hilti puklina v novom roku, jeskyně Stará garda, Malé Karpaty.

Jeskyně ve světě: Prednovoletna Kačna jama, galerie na fB a další alba Uroše Iliče. Caverna Teminina, video z hodně rustikální ďůry. Consejos Espeleologica, webové stránky co nového ve Španělsku. Hory, lidé a jeskyně Černé hory a Srbska, velmi pěkná fotogalerie Petra Č. na Fb. Expedition Kruber-Voronya 2013, zdařilé a reprezentační video, ze snímku číší vynikající organizace, bez které by to zde vůbec nešlo.

Příroda, lidé, Země: Night On the Mars, galerie z krymských slanisek. La Cumbre - Apacheta Chucura, Bolívie a Samana Pampa tamtéž, galerie. Over the pass Tizi-n-Tichka, Maroko krásné kopce Atlasu. Země z ptačí (letadlí) perspektívy, galerie. Erupting volcanoes, Sinabung, Etna a další - galerie. Reaching South Pole on foot, článek a galerie. Afghanistan: December 2013, dokumentární galerie. Kurážní Kayapové o jihoamerickém indiánském neustále bojujícím etniku.

Bats, animals: Ženě se netopýr zakousl do ruky, možná měl hlad. Novinky z Oderských vrchů, pěkný článek o kontrole zimovišť v břidličných štolách. Kontrola zimovísk Revúckej vrchoviny, článek a pozvánka.

Doly, těžba, montanistika: Kutnohorsko - jih, fotogalerie - stejně tak Krupka 2013. Putování za Břidlicí, geokačeři v opuštěných dolech u Jakartovic myslí také na netopýry. Státní podpora dolu Paskov? Jasno má být do konce března. Průzkum na Kraví hoře nezačne, ministr zrušil průzkumné území. Vážně ohrožená těžbou zlata je také lokalita na Sedlčansku, článek. The Colliery - Mine Photos Pool, galerie a podobná: The Abandoned Mines Pool. Gold Mining Claim, zajímavý seznam lokalit. The Elements Unearthed, další zajímavý web o montáně v Utahu.

Podzemí, industriál: Cities Of The Underworld S02E Stalin's Secret Lair v Moskvě, video o historickém podzemí. Lillesden School for Girls, prudce industriální stavení. Na zazděnou jeptišku jsme v tajemném podzemí nenarazili, Klatovské podzemí. Dulce - více znepokojivých faktů, konspirační teorie o tajné militární podzemní základně v USA. Richard I., supernovinka - panoramatická virtuální prohlídka podzemí.

Technika, metodika, sporty, svícení: Článek 11 The Sharp End: Nocturnes, o svícení v horách. Cave Uni Teaser, s unicyklem do jeskyně, úleťácké video, jako přesunový prostředek se ale zřejmě neosvědčí. The World's Most Dangerous Trail on Mr. Hushan, aneb feráta po čínsku. Prozkoumávání jeskyně Díl 1., Zcela vážně míněné instruktážní video pro diváky Sítě. Upřímě se těším na další díly (kromě toho že mi spadla čelist). Jak to vypadá, když vás při canyoningu zastihne povodeň. Video, voda nese především šutry, čemuž čelí skupinka kšiltofkama se štítkem vpředu.

Fotografování, galerie: Na Antarktíde sa našli 100 rokov staré negatívy zamrznuté v ľade, článek. Historické galerie: USA 1900-1930, Samurai portraits, Interesting facts about nature. Všechny fantastické, ale reálné fotografie roku 2013.

Odborné příspěvky - geo, archeo, eko: Současný člověk může být potomkem hned několika druhů, článek. Neandrtálský kód, luštění jejich DNA z kostí, článek. The Pingos of Tuktoyaktuk, jak bují z permafrostu kopečky - Pingy, galerie. Tříkrálový poklad stříbrných mincí, Hrušovany n.J., z dob Rakouska-Uherska, článek a foto. Zuby se podle vědců kazily i lovcům a sběračům veganům stejně, článek. Pozor na supervulkány. Mohou vybuchnout samovolně, varují vědci, článek. Modrovka - Koncom do Váhu, výzkum gravettien a mladší paleolit. Top 10 Roman Forts in Britain, článek a foto.

Historie, dokumentace, publikace: Rudolf Gustav Puff, 1835, Cesta do Adamovy jeskyně - Býčí skály, článek o historii názvu jeskyně BS. Joseph Georg Meinert, roku 1808 se podepsal v Býčí skále, Oba příspěvky od Martina Golce.

Dění ve společnosti, pozvánky, akce: Novinky CAVE Beat 2014, benefiční koncerty v jeskyních. Správa jeskyní ČR a letošní první vydání SPELEOSTŘÍPKŮ O1. je zde. Přináší nové informace především z domova a lokalit. Pozvánka - 5. Mezinárodní studentská  geologická konferenc e v Budapešti. Vybrané tipy na caving Trips 2014, aneb naplánujte si vlastní dovolenou.

Portéty, vzpomínky, rozhovory: Spomienky na Pavla Nemčeka - Zakladatele a bývalého předseda OS Dolné Orešany. Rozhovor s Mgr. Zdeňkem Venerou, ředitelem České geologické služby (v pdf.).

H.o.u.m.r.: Američtí vojáci si pletou Václavské náměstí v Praze s vojenským cvičištěm. Ekologové protestují proti Brabcovi, angažuje se v chemickém průmyslu (absurdita roku). Komiks - Geokačering Kladno a okolí.

...pokračování za týden...

 

Diskusní téma: 191. Speleobulvár (Leden/2014)

Datum 10.01.2014
Vložil Kuča
Titulek Jára a Matěj RULEZZ :-)

https://www.youtube.com/watch?v=1oXSVy5_TcY

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode