Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

186. SPELEOBULVÁR (prosinec/2013)

04.12.2013 15:14

První prosincový bulvár sdílí dva téměř shodné články o barokní sklářské huti v Josefově. Tato byla nalezena doslova za 5 minut dvanáct, neb investor opoměl na archeologický dozor. Díky vnímavosti a znalosti některých lidí byl nález alespoň dokumentován a popsán. Zlomisková sluj je systém pseudokrasových rozsedlin. I když je článek trochu starší, vždy může alarmovat tristním přístupem k bezpečnosti i vlastnímu zdraví. Do tohodle terénu bez přílby rozhodně NE. Trochu jsem opoměl na pepův web a jeho Tatranské vrcholy s fantastickým pořadovým číslem 61 a dokonalými fotkami, včetně dokumentace historických událostí zejména z polárních oblastí. Inovační trendy v technice sebejištění došly z Ameriky. Jsou velmi úsporné a uplatnění jistě najdou především v chudém česku...186 speleoBULVÁR je opět zde.

Moravský kras: Jeskyně Dagmar - Propast pod Kaplí - další dobré (průvanové) znamení, článek. Stovka kýblů na ZUBu, (soví komín), plošina Skalka a článek. Amatérská jeskyně a Pestré jíly, práce na zajištění šachtice, úplně dole. Jeskyně Matalova Vymodlená a exkurzní denník. V Moravském krasu se naposled před zimní pauzou otevřou tři z pěti zpřístupněných jeskyní. Jeskyně Výpustek vydává svá tajemství, pěkný článek v časáku Ochrana přírody. Alej roku 2013 opět v Moravském krasu spojuje Jedovnice s Lažánkami.

Jeskyně v česku: Jeskyně Inků je z největších na Tachovsku, článek. Velenické údolí a Pusté kostely s jeskyněmi a štolami, článek. Zlomiskový maratón, Zlomisková sluj a jiné pukliny u Bořeně, fotodokument o nesmyslně nebojácných lidech. Czech Cave Diary, českých jeskyní si všímají i v zahraničí. Rozšiřovací akce v jeskyni Hliněná na Liberecku. Vápenný podol a jeskyně Páterova-Podolská, Železné hory. Rozsedlinová jeskyně pod hradem ve Štramberku, článek.

Slovensko: Tatranské vrcholy 61., Volia veža, fotogalerie. Kdo má zájem si prohlídnout ostatní věže, štíty a hřebeny VT, je tu web empapa.net. Kamzičia jaskyňa, nejvýše položená jeskyně v Belanských Tatrách. Vešeléniho jaskyňa na Muráňské planině, článek a foto.

Jeskyně ve světě: Jaskynia Kasprowa Nižnia, Polské Tatry, galerie na fB. Čtvrtá nejdelší jeskyně světa pod vodou. Objevili ji Češi, všímá si časopis National Geographic.

Příroda, lidé, Země: Mount Huashan Is One Of The Most Dangerous, hodně naturální ferráta v Číně, článek a foto. Sedm nejkrásnějších údolí v Česku, mezi nimi jsou i žleby v Moravském krasu. One Village In Georgia, hory, Gruzie v galerii. Wolfe Creek Crater, Austrálie a galerie. Prabalgad Fort, Indie, vypreparovaný sopečný peň a na něm Troska. The Galapagos of the Indian Ocean, velmi pěkná galerie. Hvězda sýrů Roquefort stále září díky unikátní kombinaci přírodních podmínek, jakými oplývají jeskyně, Francie. Sinjal a Dinara: Utajená nejvyšší hora Chorvatska. Slovinské skvosty ohromí svou jedinečností. Věže skalnatého lesa: Čínské město z kamene, jinak škrapy jak noha, galerie. Švýcaři mají seznam nejtoxičtějších míst na světě. Wonderful Mountains of the Crimera, album. Krajina z Arménie, první díl, galerie. Days of protest in Ukraine, dokument. Inverze v americkém Grand Canyonu, NG foto.

Bats, animals: Photographing an African safari. Netopýři by už měli dávno spát. Nespavci patří do záchranné stanice, článek. Bats and Trees: Some interesting facts, článek a odkazy.

Doly, těžba, montanistika: Rumunsko, Rosia Montana a 4. díl povrchové a podzemní dobývání v Cetate, galerie. Hlavně strach - epizoda III., galerie z opuštěných dolů a ze stejného zdroje Michaljevova šachta a Mramorové doly v Dolním Šelialinsku. Za tajemstvími krkonošského podzemí, článek. Když síla uhlí opadne, rumunský Detriot, článek a foto.

Podzemí, industriál: Adélku a Tondu vytáhli z podzemí jinudy za pár mega navíc, důvod a cena je zveřejněna zde. Abandoned Territory of the Big Chemical Company, industriální galerie. Chodníky i průhledy do podzemí, Jihlavské katakomby. Jihlavské kolektory v jiném článku.

Technika, svícení, spotrty, rescue: Výlet na Alkazar a zkoušení techniky (alpine/up) na fB. Nové trendy v jištění - převážně slackline, ale dá se užít i jinde. Podvodní seminář a rescue 2013. Seminář - Potápěčské nehody a záchrana trojsečníka z vraku po dvou dnech, hodně emotivní video. Na podobné téma, tentokrát v horách - Když teče červená. Mimořádně výkonná čelovka od Fenixu (HP15). Pár triků k ledolezení.

Fotografování, galerie, soutěže: 2013 National Geographic Photo Contest - galerie. A strochu pozměněnými fotkami na webu In Focus. Flickr a uživatel N0u8a's a galerie převážně štoly, umělé podzemí. Dál Michele Pili, převážně industriál, štoly a příroda a Brendan Marris převážně jeskyně a opuštěná důlní díla. Gavin Newman, podvodní vedeo a fotografie. The speleo photo of the Year contes, italska speleophotosoutěž příští rok, uzávěrka na silvestra. Samo na Bujštini preko 150 speleo objekata, fórum jeskyňářů Istrie s fotosoutěží, na které vyhrál i naš Ivan Dědek Kletečka. Posuďte sami. Bojíte sa výšok? historické foto z montáže Empire State Building.

Odborné příspěvky, geologie, archeologie, paleontologie: Vědci našli asi nejstarší kompletní fosilii živého organismu, článek. Tunely ztracených civilizací, lehce bulvární článek. David Merta - Oloumčanské sklárny, článek zřejmě v souvislosti s nedávným od M.Golce. Pod Bílou věží odpočívají kosti a střepy, ukázal výzkum, článek. Ještě jsem narazil na sérii geologických expedicí do Guatemaly se spoustou fotek. V izraelském Akko nalezena stříbrná mince českého krále Přemysla Otakara II., což je docela senzace.

Historie, dokumentace, publikace: Barokní sklárna v Josefově a Hroch v Býčí skále. Článek o nálezech v rozbagrovaném josefovském rybníku, historii sklárny a nápisu u Šenkova sifonu a další souvislosti s tímto barokním objektem. K tomu mapky a fotky. Průzkum Barrandovy jeskyně, historický snímek po rekonstrukci, zdroj 1-06 Český kras. Kam do podzemí, ještě jednou publikace Waki a Přebrala.

Dění ve společnosti, přednášky, výstavy, koncerty: Mikulášská nadílka ve Výpustku, galerie. RNDr, Ferry Sřivánek, pozvánka na oslavu jeho osmdesátin, společně s premiérou filmu. Reel Rock Tour 8, horolezecké promítání, pozvánka. Správa jeskyní ČR a 48. SPELEOSTŘÍPKY od Kelfa.

Portréty, rozhovory, vzpomínky: V tomto čísle nejsou žádné.

H.o.u.m.r.: Najlapšie grafitty na svete, video. První lidé vznikli křížením prasete a opice. Aj také vlastnosti jim ostaly. Trik s lyžemi, co se stojí zato naučit.

...pokračování zase příště....

Diskusní téma: 186. SPELEOBULVÁR (prosinec/2013)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode