Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

184. SPELEOBULVÁR (listopad/2013)

20.11.2013 09:43

Na dnešní bulvár jsem si půjčil prolog webu Wurms Mine: "Nejsme lhostejní k tomu, co dokážeme zachovat jako památku dalším generacím. Mlčky nepřehlížejme to, jak naše státní orgány a instituce v mnohých případech zcela bezhlavě a nenávratně, navíc za naše prostředky, nechávají likvidovat unikátní důlní i historická díla."  To proto, že je zde hodně příspěvků, hlavně Rosia Montana v Rumunsku. Také prabásničku Zobany: Zobany Zobany  Je to tu prohraný | Ne to není špatný fór, Dí profesor Absolón: |„Ani tudy k Punkvě cesta nevede!“„Třeba se to jednou někde povede!“ |„Jak jen se k podzemní Punkvě dostat...“ A jiné zapadlé sbírky Jana Zemana. V neposlední řadě bádání v Krasu. Na Děravém závrtě vzniká výdřeva m.j. také z 10cm trámků. Je správné lokalitu zajistit, hlavně před delší přestávkou a na závěr: K některým informacím je nutné chodit oklikou, protože jsou dostupné pouze pro velmi úzký okruh lidí...184. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Jeskyně Matalova vymodlená a galerie Nové prostory Ryškův a Pavelkův dóm. Tady ještě nákres, vstup do spodních pater jak vyšitý. Bádací víkend - Listopad 2013 MSK na  Děravém Závrt u, zajištění na zimu a zde ještě zápis z akce. Lokalita Kristýnka na západním předpolí MK, zápis z bádací akce., galerie Závrt Okrouhlík - Jezírková chodba, sonda a Damoklův dóm, bádání. Průvan v propasti pod Kaplí, jeskyně Dagmar, článek se časem jistojistě objeví. Josef Šamalík a jeskyně Balcarka, článek.

Jeskyně v Česku: Železná sobota aneb předadventní Petzold, pozvánka na bádání. TJ Sokol Bělá - Jeskyňaření v labáku, pozvánka na pseudokras.  Kopací akce na Hliněné, zápis z bádání.

Slovensko: Mesačný tieň - aktuálne objavy a report z letošních akcí, Braňo s Igorem a Šusterovci to echt hrnou. Východoslovenské zápisky: Rok druhý - Dobšínská ľadová jaskyňa, blog. Malé Karpaty - zámek, zřícenina hradu a krápníková jeskyně, blog. Malé Karpaty, Jaskyňa Sedmička a zaujímavosti v okolí, blog. Jazerná jaskyňa - Muránsko-Tisovecký kras a potápění, článek a rozsáhlá galerie. Na Šípe v Šípskej Fatre, článek a foto. Vláda chcela dať jaskyne kamarátom, tvrdí Simon, blog.

Jeskyně ve světě: Španělskýma očima Cavex-teamu v Krúbera Voronya, video a článek. Jeskyně Krásný sen (Schönsteinhöhle), její meandry ždímají orgány, krásný slovní obrat. Els Pors. Barrancos, Cuevas y Simas, videos. Deepest sinkholes, aktualizovaná tabulka, na 2. místě stále Hranická propast. Boj o centimetry - Dan Hutňan bádá v Mexiku, zprávy on-line formou dopisů z akce. Největší jeskyně na světě skrývá džungli i řeku, nové fotky Son Doong. Čarokrásne diery, aneb cenoty nejsou pouze v Mexiku, galerie. Spring Valley, soukromá jeskyně v Minesotě a není vůbec malá.

Příroda, lidé, Země: Doupovské hory a jiné zakázané kopce v česku, článek. Robert, the Georgian Smith, Svanetie - Gruzie v galerii. Life In the Mountains, zůstaneme ve Svanetii a klidně i v jiných úžasných galeriích Ivana Dementievského. Fotogalerie Irán: Přidat barvy je také velmi působivá. The Fathomless Mysteries of the Deepest Lake on Earth, galerie, článek. The Eruptions of Mount Sinabung, Severní Sumatra, galerie a u soptění zůstanu, v Evropě je stále aktuální Etna: Paroxysm at Etna 16.-17. November 2013, husté video. Srbsko 2013 - Panjica kaňjon, a jsou tam i jeskyně, galerie.

Bats, animals: Jeskyně budou mít zimní pauzu. Kvůli netopýrům, článek. Netopýří "záchranka" vyráží až po setmění, článek. Netopýři se do výfuku WaWek sice občas dostanou, ale to roztopení není až tak moc rychlý.

Doly, těžba, montanistika: Důl Paskov se má zavřít. Není možné těžit a mít miliardové ztráty, někde je prostě chyba. Prastarou důlní šachtu chtějí nadšenci zpřístupnit již příští rok (důl Schachstein na Českolipsku). Rosia Montana posedmé a nikoliv naposledy, článek a další odkazy. Rumunsko - Rosia Montana a oblast Rosia Poieni, 1. díl sjuper galerie podzimní. Rosia Montana 2013 má i vlastní Rajčetí stránky: Letní akce 2013, Podzimní podzemní akce. Jeskyně Vosemka (osmička) je pozůstatek podzemního dolování, pěkná galerie. Tri dni v tme a chlade, Opálové doly v Dubníku, video a pěkná underwater galerie. Železnorudný důl Chrustenice, fotogalerie firmy Strnad s.r.o.. Wurms Mine - Důlní historie a nová aktualizace. Břidlicové štoly v údolí Kopidlovského potoka, článek, fotky a mapy.

Podzemí, industriál: Special Secret Subway In Moscow, galerie, tlakem pokrouceného podzemí. Benešovské podzemí láká svým tajemnem, článek. Podzemní továrna Richard, aktuality ke konci 2013, článek a další odkazy. Tajemné podzemí ve Volyni, video. Starosta Volyně, pro kterého pan Majer pracuje, by mu mohl zapůjčit aspoň přílbu.

Technika, svícení, sporty, rescue: Ženu uvízlou v jeskyni Kostelík vyprošťovali tři hodiny, článek. Ostrý zásah v jeskyni Kostelík je natolik tajný, že je pouze pro členy ČSS, zato s fotkama. Casola ALVEK, prezentace inštrumentu, který v Malém lesíku (MK) fungoval už před 40-ti roky, foto na fB. Speleorafting v podzemním dole, galerie, mapa. El Choroo (čoro), Mekka evropského lezení v Andalusii, video. Jaskinia studnisko - techniki linowe, video polské speleoškoly SRT. Novinky 2013 LED svítilny Fenix  RC15, RC40 a další. Čelovka Black Diamond - různé typy.

Fotografování, galerie, soutěže: Fotosoutěž HoryZonty, výsledky a první místo Lukáš Kubičina (Čachtice). Nejkrásnější fotky z podzemí, článek je o subjektivním pojetí obtížného podzemního focení, v ukázce jsou subjektivní výsledky photosoutěže. National Geographic Photo Contest 2013, galerie. Cueva Palomera, jeskynní fotoweb.

Odborné příspěvky, paleontologe, archeologie, geologie: Archeologové našli v Brně půlmetrovou nosorožčí lebku. Paleontologům fušovali do řemesla i na iNovinkách. Kyselost světového oceánu se prodce zvyšuje, měkkýši mají namále. Vykopávky v pražském Karlíně odhalily hroby vojáků, článek (foto nálezu In Situ pod zelenou plachtou bohužel nejde zvětšit). Hawaii, geokomiks geo geneze. Ukrývá se na Šumavě dosud neobjevené kultovní hradiště?, článek. Mumifikované maso z egyptských hrobek, článek. Videošlinda: the luckiest dog in the world. Vápenictví v Moravském krasu, celkem zajímavý polopatistický příspěvek. Laboratorní práce na téma vápenec, ze stejného zdroje, pěkný a v pdf.

Historie, dokumentace, publikace: Kam do podzemí, tajemné hlubiny, nová kniha Jana Pohunka a Magdaleny Karelové, info na fB. Kniha Kam do podzemí ukázky a info pro nefejsbúkaře. Nová kniha o Srbsku (Český kras) může být zajímavá také. Jan Zeman, sběr literární tvorby, básní i výkřiků (haiku) o Moravském krasu. Domino - hra v podkroví Ztraceného světa, SD publikace a omluva. Omlouvám se čtenářům za nefungující link v posledním bulváru. Tato tajná informace patřila pouze členům ČSS.

Dění ve speleospolečnosti, akce, přednášky: Festival Rajbas už tento víkend v Blansku, webové stránky fesťáku. Rajbas ve zkratce. Speleokonfrontacje 2013 v Polsku, už boužel prošlo. Na webu SJ ČR vyšly už 46. SPELEOSTŘÍPKY s porcí novinek a hlavně dalších videí. Domino - Hra v podkroví Ztraceného světa , vernisáž a foto.

Portréty, rozhovory, vzpomínky: Fotograf Pavel Krásenský o focení fauny, hmyz a makro, rozhovor.

H.o.u.m.r....: Hypogeum - žeby pravěké podzemní řídící středisko? Ty žlábky ve vápenci jsou praktický, středověký vozka mohl klidně na kozlíku za jízdy usnout. Evoluce neexistuje, vše stvořil Bůh. Tohle se učí na univerzitě, která je ve světovém žebříčku o 100 šprušlí výše, než Karlova Univerzita v Praze...

...a pokračování zase za týden.... 

Diskusní téma: 184. SPELEOBULVÁR (listopad/2013)

Datum 25.11.2013
Vložil Kuba
Titulek Děraví závrt

Ano, ńa děravém závrtu dřeví z trámků co Mrázovi zbyli na stavbě(jak ale sám říkal do větší hloubky s tím nešel)
Je to zadřevená sonda, kde jsou tlaky minimální a přesto je vidět na fotografiích správně umístěné rozpínky do kterých určitě nezapomněli natlouct hřebíky a celkem funkčně umístili kramle. je vidět že mněli kluci dobrého učitele....
zkritizovat se dá všecko, ale pokud to drží netřeba kritiky...

Datum 22.11.2013
Vložil krtek
Titulek Stránská skála

Chtěl bych pozdravit toho, kdo prolomil zámek deklu na Stránské skále - vodní propasti (jeskyně č 4). Je druhý za 8 let. Před 10 lety to bylo co půl roku. Za týden to přezámkuju a zodolním. Mimochodem, mám i jeho fotky, tak ať se mi v klidu a pohodě ozve, chci dát řeč.(krtek uzenáč podzemi tečka cz)

A pro ostatní... na Stránské skále pod ocelovým deklem není základna UFO, je tam jen blbá propast, do které jde spadnout a kam zahrádkáři sypali mraky bordelu. To jsou jediné důvody, proč musí být zavřená.

Datum 24.11.2013
Vložil Celofán
Titulek Re: Stránská skála

A mně ten výtečník dluží flašku slivovice. Já s Packou, Pudlatým Karlem a několika dalšími dobráky jsme totiž dávali na Čtyřku-Vodní jeskyni první skruž, dekl a zámek v první polovině 70. let. Co se v té potouchlé díře nachází či spíše nacházelo najde soudruh Zvědavec zde:
Burkhardt, R(udolf), 1972: Vodní jeskyně ve Stránské skále. Věda a život, (1):29-31.
Burkhardt, R., 1973: Ein Beitrag zur Geologie und Karsthydrographie der Hohle Stránská skála Nr. 4. Časopis Moravského musea, Vědy přírodní, 56-57 (1971-72):47-56, 2 foto v příl.

Datum 27.11.2013
Vložil Tonda Tůma
Titulek Re: Re: Stránská skála

A já jen doplním, že správcem NPP Stránská skála a jejích jeskyní je Správa CHKO Moravský kras. Od 4.7.2013 platí pro Stránskou nová vyhláška s bližšími ochrannými podmínkami, které jsou stejně omezující jako všude v Krasu. Např. vstup do jeskyně jen na souhlas Správy. Během nastupující zimy a příštího jara se na Stránské objeví vyhlídkový kámen, značená turistická trasa, naučné infopanely a odpočivadlo (poslední 2 věci budou u silnic).

Datum 21.11.2013
Vložil Tonda Tůma
Titulek Dům přírody na Skalním Mlýně

a nové toalety u Macochy přece jenom budou. Kdo neví, o co jde: Dům a stodola Správy CHKO MK na Skalním Mlýně a staré toalety u Macochy přijdou zbourat. Na Skaláku bude na jejich místě postaveno za slušnou hromádku milionů moderní info a ekostředisko včetně reprezentativní návštěvnické expozice, u Macochy budou postaveny nové toalety a info bod. Finance jsou definitivně přiklepnuty, předání stavenišť bude v nejbližších týdnech, hlavní stavební práce čekejme během příštího roku. Investorem je AOPK ČR a evropské peníze, provozovatelem bude o.p.s., kterou tvoří obce a podnikatelské subjekty z Krasu a okolí. Technickou zajímavostí bude vedení instalací v NPR Vývěry Punkvy svahem pod lanovkou z Pustého žlebu nahoru na Macochu.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode