Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

176. Speleobulvár (září/2013)

25.09.2013 20:06

S posledními zprávami přišlo takové malé Dejá vu. Pocit i víckrát viděného, zažitého, neuchopitelného a velmi zvláštního. Na podzim pořádá soukromý subjekt soukromou komerční školící speleozáchranářskou akci. Už od jara mu poskytuje Občanské sdružení ČSS část své domovské plochy na webu speleo.cz. (možná i proto je stále nízký počet lidí, kteří chtějí tyto stránky editovat). Nyní soukromý subjekt uvedl novou stránku s fotografí členů SZS, kterou stvořila ČSS. Ruka ruku tedy myje. Česká SZS se však od této školící akce distancuje. Mě osobně by vadilo, že můj obličej visí na akci, s kterou nesouhlasím, ale fotka vznikla na školení speleorescue ve Franciii a navíc s uměle dosazeným logem školení. Tedy úplně jinde, třetí stranou pořádané a sponzorované a za jiných okolností (hasič, politik, policista atd. je osoba veřejně činná). Ale soukromý subjekt je s třetí stranou velmi dobrý kamarád, takže o nic nejde. To vše je v naprostém pořádku a můžeme nově změnit české pořekadlo: Dva krčí rameny a ..... třetí se (velmi) směje. 176. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Taková blbodíra (Vymodlená) v článku Speleohistorického klubu. ShKB i exkurzuje a to je dobře. Skupina Moravský kras a bádání ve Vymodlené, exkurzní zpráva. Proběhne pracovní akce na Dagmaře, pozvánka.  Brána do Punkevních jeskyní, představení nové provozní budovy, článek a galerie. Býčí skála odjinud, nová kolekce fotek Netopejra z BS a Barovky.

Jeskyně česka: Vývěr ve Svatém Janu pod skalou, video s bádacího pokusu. HydroMINING by water v Divišově jeskyni, video, nové poznatky v těžbě. Trampská teritoria: Český kras, krasová oblast pohledem trampa, článek a fotky. Speleologická exkurze v Tišnovském krasu, zpráva. Moravské podzemí - Zrození jeskyně, lehce infantilně laděné video z otvírky pravděpodobně pseudokrasové jeskyně.

Slovensko: Hore studňou v  Sedlákovej di ere, článek a fotky.         V nepomenovanej jaskyni, oba příspěvky na Speleo Bratislava. Demänovská jaskyňa slobody, video. Malá Fatra, galerie Fb.

Jeskyně ve světě: California's longest known cave, článek. Slovinsko, Kačna jama ve fotogalerii Jindry Dvořáčka a ještě Štěpána Mátla. A ještě článek na Plánivských stránkách Kačna jama letní expedice 2013. Vitkov Dihalnik 2013, Slovinsko, závěrečný videoreport z akce. Ghar e Dosar, Irán a největší podzemní dóm od M. Sluky. Průzkumníci v čínských jeskyních, článek a galerie. Video Čehi 2 (-1440m) je docela zajímavý a své kouzlo mají i Borščeskije Peščery, video. Minotauro Cave Course, speleodíving ve videu. Abchazie 2013 (2), (Novoafonské peščery), video, vláčky. Trieste 2013, fotovideo převážně Terst, Slovinský Kras, Timavo, Škocjan a okolí.

Příroda, lidé, Země: Žlebská jehla v Labácích možná poputuje do údolí, článek. The Land of Volcanoes, galerie země sopek. Syrian conflict continues, fotoreportáž z válečného konfliktu a ještě Non-Chemical Warfare: Violence Continues in Syria. Slovinsko: Čechům neznámá země plná kontrastů. Autorka zřejmě nikdy nebyla na Balkáně a dál. 1000 Mile Journeys Mongolia and Gobi Desert Expedition, videocestopis netradiční. Změny v chráněnách územích, MŽP mění některé staré vyhlášky.

Bats, animals: Na Cornštejně se hladili netopýři, což lékaři i veterináři vidí neradi. Buzíci. Já jsem je mockrát viděl nalepené na sebe v zimním spánku a nevadí mi to. Smrdící netopýr, upoutávka na video v NG. NG dokumenty hodně dramatizuje. Přírodě blízké hospodaření a ochrana netopýrů v lesích, pozvánka na seminář. Chránit netopýry v přirozeném lese? 10 Incredible Animals Without Eyes, galerie.

Doly, těžba, montanistika: Rosia Montana, Rumunsko - Kulturní a přírodní dědictví, doly, skanzeny, článek a fotky. Deep In the Mine of the Nineteenth Century, galerie. Russian Coal Terminals, galerie. Prokletý důl Kletno, článek a foto. Důl Darkov u Karviné, galerie. Podívejte se do Bakalova ohroženého království, hoši, Zdeněk má nadolováno a je za vodou. Len nedávno Fico otváral ťažbu a už z bane vyháňa chlapov voda, video o kubíku za minutu. Dolů do dolu aneb historie hornictví v Česku.

Podzemí, industriál: Již nikdy nezveřejníte fotografie zdevastovaného objektu Lázně Kyselka, článek o pruzení. Klasický industriální plenér. Under the Fortress City, galerie. Umělé jeskyně Pusté kostely, článek a foto. Znojmo otevírá adrenalínové podzemní trasy, návštěvníci se budou plazit. Cave Cites of the Crimea, podzemní tesaná města v galerii a na Krymu. Krasota ve všem a Underground Omsk, opět hustá fotogalerie. Soviet Movie Poster in Abandoned Mark Late Tube Station, galerie. Ostrava, velmi dobrý industriální blog Petera Farárika, mraky fotek.

Technika, sporty, mapování, rescue: Akce a pozvánka TOPOMURICA 2013, seminář o jeskynním digitálním mapování, zřejmě velmi hodnotná záležitost. Bohužel až ve Španělsku. Lom Velká dohoda v Mk a jeho lanové centrum má vlastní fejsbúkové stránky. Cvičenie jaskynných záchranárov HZS v jeskyni Psie diery, článek. Tísňová linka - Speleolog, video o záchraně Malého Ládínka na Harbechách. Stage Speleo Secours France in Czech - Moravian karst, i soukromá akce podporovaná ČSS (reklamou) má vlastní fB stránky. Aktuální téma poslední doby: Nebezpečné plyny v jaskyniach. Lezecký den Plzeň 2013, pozvánka na akci a je pouze pro členy.  Stáž SSF v Moravském kras u - asistence postiženému při nehodách v podzemí.

Galerie, fotografování: Michael Light's Aerial Photographs of Economic Collapse, galerie o urbanismu naruby, umělá krajina je přetvořena na krajinu ještě umělejší. Peter Bosted, stereoskopické fotografie z Býčí skály. Duše v jeskyni, fotografické portflio Marka Audyho.

Odborné příspěvky, geologie, archeologie: The Cave of Hands in Patagonia, Argentina, galerie. Hledač pokladů s detektorem kovů víc škodí, než pomáhá. Přesto si myslím, že minohledačky nelze zakázat, jak by si někteří představitelé přáli. Podivné jeskyně v Nepálu, pravděpodobně uměle vytvořené příbytky, článek a foto. Na jihu Ruska byla nalezena nejstarší přehrada světa, článek o járku zachytávajícím vodu ze stěn jeskyně. Disastrous Sinkholes From Around the World, bohatá galerie různých propadů, defektů, hazardů. First images of the La Pintada, čerstvá šlinda v Mexiku. V Sýrii chemické zbraně nezabíjí poprvé. Přinášely smrt už před 1700 lety. Titulek je blbej, ale uvnitř velmi vymazlený článek o taktice obléhání (a obraně) města Dura podzemními tunely.

Historie, dokumentace:  W T arzanskich grotách, úžasný historický dokume nt o speleologii v polských Tatrách co stojí za vidění.

Dění ve společnosti, akce, výstavy, pozvánky: Kaprálův mlýn (MK Říčky) slaví rok od startu. International Congress of Speleology 2013, ohlédnutí za doprovodnými exkurzemi ve videu. Setkání speleologů v Liberci 2013 objektivem Týnčanských jeskyňářů s novým prvkem - fotoanimací. Setkání v Liberci ještě ve fotogaleriích Amatérského Dírolezce....a  ještě na francimusím Rajčátk u.   Pavol Barabáš, festival dobrodružného filmu, pozvánka.  M uzikálová jeskyně, pozvánka na  koncert do Kateřinské jeskyně. Pragulka na Rajbas festivalu, pozvánka na akci.

Portréty, osobnosti, rozhovory: Horolezec Mára Holeček: Se smrtí parťáke jsem se srovnal, dobrý rozhovor a video.

H.o.u.m.r. nakonec....Česká nenažranost po právu ztrestaná. Něco a nechutné české a velmi blízké budoucnosti (černý humor) a ze stejného zdroje, jak bude česko zemí, kde Včera již znamená zítra. Krno in comics - Brněnské rozjezdy klasika. Vyšetřování paranormálních jevů ve Stránské skále skupinou EPRV 777, galerie, ke které jsem bohužel nenašel článek. Snad budete úspěšnější.

a pokračování příště, zkusím za týden.

Diskusní téma: 176. Speleobulvár (září/2013)

Datum 27.09.2013
Vložil Martin Golec
Titulek Detektoráři

Detektoráři krátce: Nápor na lokality je ohromný, totéž platí o Moravském krasu. Pro obeznámení ne tak zasvědcených: Detektoráři zničili za posledních 15 let prakticky 90% všech významných lokalit, některé úplně. Nenávratně! Jsou katastrofou archeologie. To co přetrvalo tisíce let, "lehlo popelem" za pár let. Informační hodnota jejich nalezených kovových kusů se blíží v řadě případů nule. Některé nálezy v rukou archeologa trochu hodnoty získají, tam ale nekončí. Sami detektoráři si to nepřipouštějí a rozvíjí debatu o jejich způsobu hledání a významu pro archeologii. Kdybys Bože dal a "tyto kobylky z naší zahrádky vyhnal", nevyženeš. Jejich přínos v době, kdy archeologie využívá kriminilastické technologie výzkumu, je asi jako přínos výkopu archeologa roku 1890 pro dnešek. Už žádný... tak co kluci, "cinkneme zas o víkendu, že?" M.

Datum 27.09.2013
Vložil Martin Golec
Titulek Přehrada v Rusku

Krátce: Kdysi jsme o tom debatovali na fakultě, problém, který se neustále opakuje. Zajímavý objev s velkým potenciálem! Nicméně nezvládnutý ve vztahu vědec a media. Z článku vyplývají ohromné bláboly datování neolitu, které se ani náhodou neblíží věku 10 000 let. Tyto bláboly pak celý objev už dopředu bulvárně znehodnotí a zhodí. Přitom je čas počkat, dobře vše analyzovat, počkat a pak vyrukovat do médií! Ale je rychlá doba a vše se valí rychle kupředu. Bude se to opakovat jinde a znovu, M.

Datum 27.09.2013
Vložil francimus
Titulek Re: Přehrada v Rusku

Já to Martine beru jako blábol. Nahrnout (uplácat) zeminu, aby mi voda netekla pod pelech a zároveň z toho můžu chlastat, aniž bych se z pelechu zvedl o chcaní ani nemluvě. Zas až tak dílo to není a protože jsem správný bulvár, tak jsem to uvedl. A s těma detektorama. Zničení archeologické lokality je určitě trestné, tak proč si to sami archeologové nehlídaj? Neříkej, že jich je míň, než hledačů.

Datum 26.09.2013
Vložil A.D.
Titulek foto Liberec počtvrté

K Setkání jeskyňářů si ještě dovolím upozornit na fotogalerii Dr.Skály na Rajčeti: https://bidab.rajce.idnes.cz/Setkani_jeskynaru_2013_Liberec/

Datum 26.09.2013
Vložil Milan
Titulek Brno podzemí

https://www.kultura-brno.cz:80/cs/volny_cas/cyklus-prednasek-o-brnenskem-podzemi-na-stare-radnici

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode