Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

174. Speleobulvár (září/2013)

04.09.2013 00:59

Při sledování zahraničních zpráv mě napadá jedna vojenská obléhací finta. Když se potřebovalo dobýt opevněné město, nechalo se vyhladovět. Ve vhodné době tam katapulty nesázely zápalné sudy a bomby, ale...obyčejnej chleba. Obránci se pak věnují boji o jídlo, nikoliv obraně. Taktika částečně použitelná i dnes. Výsledkem je méně obětí a zachovalý dobytý objekt. Dneska bohužel vystačí jeho sutiny a jistota, že nepřítel je mrtvý.

Ze speleologie se mi líbí trend psaní článků na vyšší úrovni. Autoři se snaží o komplexní zpracování, většinou nechybí mapy, fotky, videa a odkazy. Takto vymazlený příspěvek nezanikne a čtenář si ho lépe uloží i zapamatuje. Skvělým příkladem je výzkum na Možnici (Slovinsko), pravidelné zprávy z Kamenného ponoru i Okrouhlíku. Lopač je profi reportáž, pěkné příspěvky má i Speleoklub Praha. Výrazně se zvedá úrověň fotografií v kapitole Podzemía industriál. 174. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Jeskyně Hladomorna: její dno dodnes skrývá nebezpečí (a zanedlouho bude skrývat i nějaké dráty), článek na hranici bulváru. Jeskyně Dagmar a Srpnové bádání pod Kaplí, článek. Závrt č. 1 na Harbechu z bádání o posledním víkendu a video. Kamený ponor, prodloužení dráhy a technické práce (úplně dole). Okrouhlík a Jezírková chodba, bádání a sucho na pracovišti a práce v Sondě s fotkami. Novodvorský masakr motorovou pilou, technické práce na základně. Podívejte se do nitra nepřístupné jeskyně Lopač, profesionálně vytvořené video a ještě článek Na sebe dva overaly a vzhůru na dno. Uštvaná matka - Blondýna v jeskyni Moravského krasu.

Jeskyně v Česku: Karlštejn - konec výstavy a měření na Javorce, článek líbá Petr. Kopací akce na Huberu, zpráva z Liberecka. Plánované bádání na Javoříčku v měsících září a říjnu, info. ZO 7-09 Estavela, oslava 30. výročí vzniku, zpráva a fotky. Koněpruské jeskyně - Kotýz, článek a foto. Aragonitka sanace zavaleného vchodu, galerie.

Slovensko: Jaskyniarsky týždeň Blatnica v galerii Rasto Liptáka na fB a na videu Chočské vrchy. V Ananásovej jaskyni, článek a foto. Zameravanie Rumunskej pukliny, zpráva o akci a také galerie. Hajska skala a Cigánky, článek. Perlová jaskyňa, Veľká Fatra, video z 54. JT. Jaskyňa Driny, galerie.

Jeskyně ve světě: Před azurovým okem musíte sklopit svůj hřbet. Puertas de Illamina - BU 56, galerie Phila Bence na fB. Ear of Dionysius, Dionýsova jeskyň. Caving in Slovenia, video z obnoveného průzkumu na Možnici a k tomu i výborně napsaný článek Možnica na webu Jeskyňář.cz. Expedice Sardinie 2013, článek a foto. Sablinské jeskyně - místo, odkud není návratu, jeskyňáři se shromažďují na dně. Turisté uvízli na dlouhé hodiny v Lamprechtově jeskyni (Lamprechtsofen), článek. Křišťálově čisté podzemí Yucatanu, článek a foto. Underground Everest - The Pozo Azul Cave System ve Španělsku se dozvíte po 1. minutě videa. Nádherné jeskyně, které se nalézají pod ledovcem, pěkná galerie. V útrobách jaskyne Baradla, článek a množství fotek. Anjelská jaskyňa v Mexiku, sen každého potápača, Yukatan a cenoty. Průzkum planiny Atxarre, vysokohorský kras.

Příroda, lidé, Země: Nespoutaným Afghánistánem na kole, cestopis a video. Indigenous Peoples of Kamchatka v roce 1920, historická galerie. Wild Trip to Chukotka, galerie z východního poloostrova. Some Days Climbing the Mountain, Ingušsko, galerie. The Greenhouses of Almeria, galerka a kdyby jste něvěděli o co jde, tak odtud jdou umělohmotná rajčata za kačku do celého světa. Bore Tides:  Against the Curre nt, malá kratochvíle v Číně. Rozhovor ze Sýrie: Hlad, ostřelovači, žádná elektřina (a bude hůř). Rozhovor velmi blízký realitě. Angel Falls, pěkné videíčko.

Bats, animals: Slováci v jeskyních objevili tři nové živočichy, trochu zpožděná informace na novINkách. Karlštejnská můří noc, pozvánka. Netopýří noc 2013, 9. ročník, zpráva z akce a mraky fotek. Evropská noc pro netopýry ve Sloupě tento víkend, pozvánka. Letošní ročník Noci pro netopýry se zaměřil na jejich ochranu v lesích, článek. Na Turoldu chytal a kroužkoval netopýry v noci po sedmnácté, článek.

Doly, těžba, montanistika: Hornická krajina Krušnohoří požádá o zápis na seznam UNESCO, článek. Úřad zamítl SouthOil průzkum pro ropu a plyn na východě Čech. Netušil jsem, že jsou v čechách naleziště. Skanzen Mayrau, blog a fotky. Středověký důl Jeroným přivítá první zájemce snad už v září a ještě podobný článek. Leo Eisner: V břidlicovém plynu mají USA obrovský náskok, rozhovor o tom, jak jsme v Evropě blbí. Premiér Fico sa ocitol v podzemí, Handlová ho strašila, článek.

Podzemí a jiný industrial: Litoměřický Albis a jeho podzemí, hustá fotogalerie. Toulky pod Brnem - Labyrint pod Zelným trhem, článek. Abandoned remains from the Soviet Shuttle Program, industriální galerka. Brno Ossuary, v cizině si vzpoměli a na brněnskou kostnici. Tajemný Belfort, pařížské podzemí, článek a foto. Historické podzemí - Brno, malá, ale pěkná galerie. Podzemní triptich o továrně Richard - Telefon zentrale, Underworld a Ad Noctem. Galerie je hodně nevyvážená, některé fotky jsou nádherné, jiné stojí zaprd. Otevření adrenalínových tras ve Znojmě zase odsunuli, kurňa v jeskyních se taky drolí chodby, proč to nestopnou tady. Galerie Vysočany a Výškovice je hodnotné. Velmi pěkné je i album Paranoia, z technického podzemí, nasvícení je úžasný a taky Omsk TEC - 1, což je induš jak víno.

Technika, metodika, sporty, komerce: Dne 2.9.1961 prostoupili první Čechoslováci severní stěnu Eigeru, vzpomínka. XIX Mistrzostwa Polski w Technikach jaskiniowych, pár námětů pro podobné soutěže, video. Zápisky z výstupu na Khan Tengri, pěkná zprávička. Speleoferáty v Moravském krasu, audio o představách a pojetí komerce Oldřicha Štose, tři audia.

Fotografování, galerie, soutěže: The Primitive Cameras of Czechoslovakia's Unkempt Peeping, zřejmě vylepšená camera obscura. Jinak galerie vyznívá i tak, že jsme ve fotografování ještě 100 let za opicemi.

Odborné příspěvky, geologie, archeologie: Vědci objevili v Grónsku pod ledem obří soutěsku. Místa, kde v Čechách a na Moravě najdete trilobity, článek a fotky. Trocha hydrologie, numerické modely a mraky dalších odkazů. Another large rock avalanche in Alaska, trocha šlindy z kosmí perspektívy.

Historie, dokumentace: Historické pohlednice Kateřinská jeskyně III., galerie. Kovový šíf na Šenkově sifonu, pár historických informací a fotek ze spouštění plavidla, Býčí skála. Líbí se mi, jak si kdysi jeskyňáři vyhráli a vyšperkovali takovou slavnostní událost.

Dění ve společnosti, pozvánky, koncerty: Vítejte na Liberecku, Setkání speleologů a přihlašování na exkurze a jednotlivé jeskyně. V září se na Blanensku otevřou běžně nepřístupné památky, článek a seznam.  Didgeridoo v jesky ni, program, pozvánka a hraní. Cyklus přednášek o brněnském podzemí na Staré radnici, pozvánka na akce a info. Další, už 35. SPELEOSTŘÍPKY na webu SJ ČR s novým přínosem informací, hlavně televizní programy a akce.  s dalším přínosem informací, hla   

Portréty, osobnosti: Vojta Náprstek, zakladatel KČT - Klub Českých turistů, výročí.

H.o.u.m.r.: Na silnici se skulil obrovský balvan, video. Útok na masožrouty zahájen, o karnismu, blbé Kultuře zabití a potlačování přirozenosti. Nejkrásnější jsou závěrečné minuty posledního videa.

...pokračování za 14 dní, neb jsem na pracovní exkurzi...

Diskusní téma: 174. Speleobulvár (září/2013)

Datum 05.09.2013
Vložil Oťas(ZO 6-14)
Titulek připomínka

Jenom bych chtěl připomenout všem ZO ČSS pracující v Moravském krasu, aby zaslaly žádost na CHKO Moravský kras o přítomnosti na všech výběrových řízeních týkajících se jejich zájmových území. Tato žádost je platná pouze rok, takže se každý rok musí obnovovat. Chtěl bych jenom podotknout, že se to netýká pouze ZO pracujícíh na severu, ale i bohužel ve střední a jižní části Moravského krasu.

Datum 06.09.2013
Vložil Děkující
Titulek Re: připomínka

Otíku, ještě že Tě máme ! Bez Tvé starostlivosti by jsme si mohli příště i zapomenout vytřít zadek . :-)

Datum 09.09.2013
Vložil Oťas(ZO 6-14)
Titulek Re: připomínka

Všem bych chtěl touto cestou poděkovat, dostávám spousty emailů,
že komerce/ rejžování peněz z práce amatérských jeskyňářů/ nemá na vašem zájmovém území šanci , a že vše poctivě hlídáte.
To je dobře.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode