Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

173. Speleobulvár (Srpen/2013)

28.08.2013 18:42

V tomto speleobulváru bych chtěl upozornit na nekomerční akci - Lezecký den v Moravském krasu, který se koná 21.9.2013. Datum se samozřejmě koliduje se setkáním jeskyňářů pod Ještědem. Ale to neva, většina Moravy bude doma a když přesto vyjedou, hravě to doženou za dva měsíce ve Sloupě na podobné akci, která je odkazovaná i na stránkách ČSS. Školitelé se budou věnovat novým poznatkům v záchraně na laně, kterou se naučili nedávno ve Francii. Bylo by dobrý, pořídit nějaký záznam pro ty, kteří se z různých důvodů nemohou dostavit. Bezpečnost a zdraví na prvním místě.

Dost mě zaráží nesmírná důvěra v detekční trubičky na CO2 (viz článek bezpečnost v podzemí). Kromě toho ještě neověřená zpráva ze specielního vyhodnocení jeskynní atmosféry v nejmenovaném závrtu hasiči: CO2 0%, kyslíku 14% a zbytek dusík. Todle se skutečně nedá udýchat. Když příjdu na pracoviště, kde se budu zdržovat je změření CéÓčka trubičkami správné. Nejen geokešingoví lezci tímto se ohánějíce, by museli měřit vždy po pár metrech svého postupu, nebo po každé šprušli o kterou sestoupí a....lokalita bude plná skleněných trubiček. 173. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Závrt U hrušky a výzkumná akce v koncovém sifonu. Z rybníka v Josefově zmizí bahno, MK a Křtinské údolí, článek. Krutý a kouzelný Moravský kras - druhý díl už není krutý, je o poznání realističtější. Pocit bulváru a vycucaných informací zůstává.

Jeskyně v Česku: Lom Svatá Barbora a jeskyně Aragonitová, galerie. Průzkum v Rasovně, Jeseník a info o aktivitách tam. Pseudokras Broumovských stěn - Jeskyně Macarát a Tygří doupě, galerie. Čert na Chlumu se objevil v alegorii vikingské přílby, povídka.  Krasové jevy Králického Sněžník u s důrazem na jeskyně, docela dlouhý článek a pověst o jeskyni.. 

Slovensko: ještě 54. Jaskyniarský týždeň 2013, galerie a k tomu patří ještě Veľká Fatra - Belianská dolina, galerie sk. Aragonit a 54. JT na Fejsbúku od speleoklubu Chočské vrchy. JT Blatnica ještě na webu Amatérské dírolezení s rozsáhlými alby aneb: Rum došel - je tu Bída. Baroko v jeskyni aneb Jasno v Jasově o Jasovské jeskyni i klášteru. Článek Slovensko -  jeskyně Jezerní, Daxner, Kosto lík a jiné, foto. Hajská skala a Cigánky, článek JK Handlová.       37 kilometrov v Demänovskom jaskynnom systéme, článek a info. Mě se líbí, že se to neodhaduje jako v Amatérce, ale je to podložené měřením.

Jeskyně ve světě: Peró Prometteva Bene 21.8.2013, článek. Podzemnoe čarstvo Kungura, delší video o Kungurské jeskyni a ze stejné lokality Chozjajka Peštery, video o filmování "Paní jeskyně". Možnica, zpráva o expedici ve Slovinsku. Baume des Jalabres, zpráva.  Mčišta 2 013, Kavkaz a zpráva  o expedici. Sodom caves, článek a velké množství zajímavých fotek. Lukina jama 2013, video. První česká tisícovka Iron Deep s aktualizací map a fotek. Expedice Sardinie 2013, pracovní Hilti-akce s obrázky a fotkami. Pěkně napsaný. Makedonie - Babuna, tentokrát potápěčská expedice. Súgó Barlang, článek a fotky z exkurze v Maďarsku, pěkný fotky. Dimitar Jaranov a jeho význam nejen pro výzkum krasových oblastí Bulharska. Rumunsko 2013, galerie.

Příroda, lidé, Země: Život pod zemí: Pravé Troglodyty v Matmatě ještě najdete, podzemní obydlí a pěkný cestopis. Russian Ironworks At the Turn of the Century, historická fotogalerie. The Ropeway City, pěkná technická a industriální hříčka. Assault in Syria, hodně naturální o obětech špinavé politické hry, síla. Phugtal - like monastery in India (vodopád tekoucí z jeskyně je zřejmě Fake). Tuniský Tozeur: Datlová oáza uprostřed pouště. Pro Norilsk, město, které zabila společnost Norilsk, hustej induš.

Bats, animals: Historie zakletá v kupě netopýřího guána, zajímavý video o ČS-SK výzkumu vázaného na netopýří exrementy. V noci se to bude na Turoldu hemžit netopýry, článek. Creatures great and small, divná zvířátka. Vypravte se za netopýry, pozvánka. Netopýří úřad mají v Kvítkově na Českolipsku - nezavíraj okna na půdu. Konec léta opět zpestří tradiční netopýří noci, pozvánka a článek. Senát se tváří rezervovaně k ukládání uhlíků pod zem, aneb o Klimatické hysterii. Netopiere na Slovensku v dvoch monografiách, info. Rozsiahly úhyn v kolónii netopiera obyčajného v Rajci. Hory a sněžný leopard, krásný zvíře.

Doly, těžba, montanistika: Práce na zpřístupnění Zlatohorského podzemí začnou zřejmě v září, článek a odkazy. Moderní technologie zkrátí sanaci po těžbě uranu o 70 let, článek. Další středověký důl by se na podzim mohl otevřít veřejnosti, o Jeronýmu.  Grafitový dů l v Českém Kru mlově, článek a foto. Pozůstatky po těžbě cenného kovu lze ve Stříbrných horách nalézt ještě dnes.

Podzemí a industriál: Podzemní chodby v Olomouci jsou unikátní, říká jeskyňář a fotograf Petr Hurban. Den otevřených dveří CERN. Prohlídka podzemních laboratoří, pozvánka. Podzemní chodby táhnou domácí i turisty, Týn nad Vltavou a Eliášova štola. Tajemná nacistická podzemní továrna Richard, článek, video a foto. Fort Olomouc - Tabulový vrch a kamera dohánějící žhnoucí kuličku (příště na světlo navleč aspoň igelitový pytlík).

Technika, sport, svícení, speleorescue: Bezpečnost v podzemí, hustě pojatá pravidla keškařů, kteří nenosí karbidky, tudíž nemají popáleniny a slepá důvěra v detekční trubičky. El Yeti Aventura, o slaňování a zablokování prvku Osma. Lezecký den v Moravském krasu, pozvánka do Kolíbek. Svícení Armytek Wizard Pro XM-L2, čelovka zebrovka.

Fotografování, galerie: Photo-speleo (fotografia subterranea), na web upozornil M. Sluka. Petr Kačer - fotoblog jeskyně. Abstrakta k poslednímu mezinárodnímu setkání jeskynních fotografů, odkazy, kontakty.  Systém IR X-Ray Visi on,  s hustými ukázkami odstraňování a redukce lesku, skvrn, nulového kontrastu atd., poslal M. Sluka. Dobrodružství Google fotografa, další nápady.

Odborné příspěvky, geo, archeo a paleontologie: Podvodní jáma požírá stromy, které mizí ve vteřině pod hladinou. Jedinečné video o podvodních závrtech. Koho znázorňují pravěké jeskynní malby? Lehce bulvární článek (Ufárna). Jeruzalém: Byly nalezeny více jak 3000 let staré podzemní tunely, článek a foto. Plzeňské archeology překvapilo schodiště z 15. století, článek. Hydrogeologické zajímavosti v Brně - Balbínův pramen, článek a související: Co vše je možné v oblasti hydrogeologických dat s pomocí počítačové techniky. Od Pradědu po Hanou: Tučínský travertin. A dramatic earthflow video from Puertro Rico, šlinda, článek a video.

Historie, dokumentace: Největší  podzemní prostory na svě , tabulka, aktualizováno.  Historické pohlednice - Kateřinská jeskyně. Památník návštěvy císaře Františka Josefa I. v Moravském krasu, Jedovnicích.

Dění ve společnosti, pozvánky, akce a různé: Světový kongres v Brně a naše jeskyně, článek. Správa jeskyní ČR a 34. Speleostřípky od Kelfa, články o obnově Švýcárny, Skalních duších a jiné. Konference Výzkum v podzemí 2013 k setkání speleologů v Liberci a výzva k zaslání abstraktu přednášky. Setkání si všímají i Slováci na webu SSS a oficiální pozvánka va webu speleo.cz a dtto - Setkání jeskyňářů pod Ještědem s dalšími odkazy.

Vzpomínky, portréty: Julius Simon - objev Skalního zámku a Böhlerovy chodby (BS), článek, fotky, literatura, hodně rozsáhle pojatý portrét. Stejně tak článek: Josef Vladimír Procházka - zavedl název Moravský kras. Rekviem pro Zdendu, článek, zpráva o tragickém pádu i vzpominka na horolezce Zdeňka Hrubého a je to velmi výstižně napsaný.

H.o.u.m.r.: Ústí nad Labem má nový hit s 31000 linky, video co stojí za zaposlouchání. Blamáž nové vlády a ruští kozáci. Holt nové koště dobře nemete.

...pokračování příští týden...

Diskusní téma: 173. Speleobulvár (Srpen/2013)

Datum 04.09.2013
Vložil krtek
Titulek nejmenovaný závrt

téma CO2 mě vždy zaujme. Mohl bych prosím do mailu odkaz na to měření hasiči v nejmenovaném závrtu? Není tonáhodou závrt č. 17 na Harbechu?

pár kusých informací na doplnění: vzájemná závislost mezi úbytkem O2 a nárůstem CO2 platí vždy, krom zcela vyjímečných koncentrací (např. sulfan, CO). 14% O2 je bez sportovního výkonu udýchatelná koncentrace v suchém hasicím prostředí vytvořeném inergenem - hasicí směs pro archivy , která se vpustí dohořící knihovny a zastaví hoření. Ve vydechovaném vzduchu znašich plic, kterým zachraňujeme třeba u nehody je náš exhalát s 16 procenty kyslíku a 4-5 ti procenty CO2. Šerpové fungují díky dědičnému a navíc odmala vytrénovanému vyššímu obsahu destiček.

Individuální reakce na stejné prostředí je také důvod, proč se vám v 5 procentech CO2 může úplně klidně vyvrátit člověk, zatímco vedle něj si trochu rychleji dýchá sportující kuřák.

Datum 04.09.2013
Vložil krtek
Titulek Re: nejmenovaný závrt

destiček->červených krvinek (oprava)

Datum 14.09.2013
Vložil francimus
Titulek Re: nejmenovaný závrt

Jde o ústní sdělení Bubáka, který u hasičů pracuje a zpracovává různá řešení krizových situací v různých prostředích. Nejmenovaný závrt je Kombajnérka na Ostrovské plošině. Příliš se tam nepracuje, takže z lidské čínnosti CO2 zřejmě není a hasič si to vždy měří pod sebou, než do hladiny sleze. Me zaráží ta nepřítomnost CO2, když je to v lese a musí tam něco tlít. Jediné oddůvodnění, že odtud CO2 odtekl ještě někam níže, anebo se dostal do sedimentů (odkud zase vyteče, když v nich uděláš průkop). Údajně se má srovnání provést na více závrtech. Velmi mě to zajímá.

Datum 29.08.2013
Vložil Kuba
Titulek speciální měření

Chtěl bych doplnit informaci o měření a podmínkách v podzemí 0%CO2 je velmi pochybný ůdaj, protože fakt je že po intenzivní práci mnoha lidí kteří vyprodukují mnoho CO2(a spálí O) bych ho tam očekával a je záhadou co a jak by ho pohltilo...určitě by to bylo zajímavé téma pro konstruktéry filtračních jednotek v rebritrech izolačních přístrojích atd...
14% kyslíku odpovídá množství ve výšce cca 4000m.n.m.
a v takovém množství žili lidé většinu času po dobu dvou let v skleníku při pokusu Bisféra 2 v r. 1991
měření CO2 trubičkami se dělá v podzemí kvůli ceně přístroje.
na mněření kyslíku a jných pynů stojí osobní detektor 4000 až 200 000.

Datum 31.08.2013
Vložil francimus
Titulek Re: speciální měření

Ano, Mě to samotného velmi překvapilo. Jedná se o málo navštěvovanou lokalitu a pro srovnání budou změřeny některé další závrty. Není to námět pro konstruktéry atd. je to spíš námět pro vědce a jejich odborné zhodnocení. CO2 je normálně 0,05% je možné, že je již absorbovaný v sedimentech a další známkou toho, že jeskyně nevětrá. Kromě toho, kde je míň kyslíku, je méně tlení, dalšího zdroje CO2, když už tam lidi moc nechodí. Věřím tomu, že někteří obyvatelé Peru a Tibetu běžně žijí nad 4000 m.n.m. i déle, než 2 roky a udýchajíto, protože na to mají vrozené schopnosti. Jeskyňářovi chodícímu do této "výšky" z 300 m.n.m. po 100 šprušlích žebříku to asi vadit bude. Základem mé úvahy je samotné měření a představa o něm: Nejde změřit na jednom místě kanálu (jeskyně) nějakou hodnotu a myslet si, že po 50m bude shodná.

Datum 03.09.2013
Vložil Kuba
Titulek Re: Re: speciální měření

při dalším kontrolním měření doporučuji použít i jiný typ přístroje, protože není možné aby bylo ve vzduchu přirozeně 85% dusíku...

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode