Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

165. Speleobulvár (červen/2013)

25.06.2013 23:24

V Národním muzeu v Praze byl odhalen pomník Nikdy nevystřelené kulky. Tento dekadentní, zbytečný a hloupý počin ve mě vyvolal vzpomínku na jízdu tramvají také před 20-ti roky. Sedadlo vedle mě zasedl obtloustlý cikán a začal do mě rýpat anglicky s rómským přízvukem. Nepřistoupil jsem na jeho hru ač on byl skálopevně přesvědčen, že ho považuji za cizince. Slušně, česky a několikrát jsem ho požádal o uvolnění sedadla k vystoupení. Takže mě omezil o dvě zastávky, které jsem musel přejet, aby mi vítězoslavně česky oznámil, že mi vlastně nemusel rozbít hubu, protože jsem se k němu choval slušně. Takže stavím pomyslný pomník Nikdy nerozbité huby pomýlenému cikánovi, kterému příšerně smrdělo z úst a potil se jak prase. Je dobré nestavět pomníky věcem které jsou normální. Stejně jako je normální nepřistoupit na hry, které s námi hrají ti druzí tak nešikovně, že se jim nedá věřit. Přeložím: Prostě když někdo odchází, neubližuje mi, nic mi nekrade, neplive po mě, tak proč bych po něm měl sakra střílet?

Druhý podotek je věnován Martinovu G. příspěvku - Němečtí speleologové v Moravském Švýcarsku. Kromě hromady informací se věnuje i kolizi Karla Absolona s předsedou tehdejšího německého spolku Alfonsem Zlámalem a své zkušenosti si prožili i jiní velikáni Moravského krasu. Metoda cukru a biče funguje od nepaměti dodnes a v tomto případě zde také. Známe ji od příslušníků policie, politiků, nadřízených i manželek... Začíná to cukrem (pochopením, pomocí, nabídkou spolupráce, laskavým přístupem). Pokud na tuto hru, které nevěříte nepřistoupíte (viz výše), hra pokračuje bičem (nadávky, lži, ponižování, zesměšňování, házení klacků pod nohy) a končí....naprostou ignorací. 165. Speleobulvár je opět zde. Omlouvám se za dlouhý úvod.

Moravský kras: Bádání na Holštejnsku, Děravý závrt a jiné akce, odkazy na fotky. Lom Mokrá-západ, jeskyně Barová - geomagnetické datování, galerie. Postup na Tombergu v Rudici, článek a foto. Zabazpečení šachty v Mlhově závrtu, článek. Jeskyně Vymodlená, exkurzní denník. Šachta Břoušek, pracovní akce. Výlet za skřítky do Moravského krasu. Zcela na konci stránky opět vícemužná bádací akce na Kamenném ponoru, sondování pajsrem v trativodu. Rudické propadání, infočláneček, ale čerstvý. Vymodlená jeskyně, fotogalerie. Okrouhlík exkurze + sonda + Jezírková chodba, článek, foto.

Jeskyně česka: Za jeskyněmi do našich národních parků, pěkně napsaný článek v časáku Ochrana přírody. Arnoldka a Čeřinka, měření extrémně zvýšeného stavu hladin sifonů. Jeskyně Velká basa, Liberecko, zlepšení úžin a technické práce. Koněpruskými jeskyněmi s baterkou jako jeskyňář, článek a videorozhovor se Sašou Komaškem.

Slovensko: Druhý ročník Speleoškoly, historie a zhodnocení, článek. Jaskyňa  Mŕtvych netopiero v, galerie FB. Priepast Havran, fotogalerie FB.   Slovensko jak má být, přechod Malé Fatry přes oba Kriváně, blog. Jaskyniarske leto 2013, organizované výpravy do neprístupných jeskyní Demänovské a Jánské doliny. Tisovský kras - Suché doly: Objev nové větve jeskyně Daxner, 6.-9.6.2013 článek a fotky.

Jeskyně ve světě: Zvýšené vodní stavy v Lurdské jeskyni, video. Ordinskaya cave 2013, potápění, video. Huddersfiled cave divers' amazing expedition to almosta mile under earth's surface, nějaké nové objevy a velké dómy, galerie.

Příroda, lidé, Země: Lag ba-omer: svátek kdy zbožní židé křepčí a tančí. On a Visit to the Armenian Capital, galerie. Island je země horkých pramenů, cestopis. Před vedrem můžete utéct do skal na Sibiř, nebo do dolů pod Sněžkou, článek. Another Side of Chechnya, taková normální moderní metropole. Inhabitatnts of the Northwest Caucas At the Turn of the XX Century, galerie. World Refugee Day 2013, galerie. The Start of the Monsoon season, nástup monzunu. Suchý žleb a vysázení listnáčů a opětné zalesňování svahů. Bohužel jak se nepase, holé to nebude nikdy jako kdysi. Jokulsarlon: The Lake of Glaciers, galerie. Flatirons of Green Mountain, Colorado. The Sand Dunes of Rub al Khali, úžasný výtvory větru a písku, galerie. The Solstice and the Supermoon, galerie, z vítání slunovratu se opět pozvolna stává rituál. Banát, země našich krajanů. Z účasti a spolusdílení úpadku této krajiny se také stává...rituál. Mimo jiné i galerie z jeskyní kolem Svaté Heleny.

Bats, animals: How Much Is the Paw? Taky vás svrbí tlapka? Mě určitě. Russian Safari Park, galerie. 35 nejlepších fotek časáku NG traveler 2013. Naši netopýři, program oslav 150. výročí objevení Chýnovské jeskyně. Netopýři v letu, video.

Doly, montanistika, těžba: Štola Ondřej Šlik, info a galerie. Štola Svatý Jan Evangelista v Jiřetíně pod Jedlovou, galerie. City Forming Power Plant of the Soviet project, galerie. Říše pokladů na severu, ostatně v den slunovratu se poklady otevírají. Baníci fajčili v podzemí, u toho jsem se taky nasmál, teraz sú z nich záchranári. China's Coal Mines, opět extrémně hustá galerie nehezkých pracovních podmínek v Číně. Garry Phillips na FB publikuje historické fotografie z hornického prostředí. Báňsky laděné FB stránky jsou i zde. Stirling mine, Commander mine, Alberta, Canada.

Podzemí, industriál: Spooky Reaserch Centre Abandoned In the 90s, galerie. New York City's Subway Project, obrázky z technického podzemí. V Kadani se propadla země a odhalila tajuplné sklepení. Uhelné doly a Pivovarské sklepy, galerie.

Technika, sporty, trhačky, horolezení, svícení: Web Humaventura - Los cuerdas...trhačka špatně uvázaného osmičkového uzlu. Bolts Tensile testing, testování různých kotev se zvrtlo v testování pevnosti rozchrastané skály.  CB/LF Konvertor, náhražka Heyfonu, komunikace do podzemí, popis, schéma atd. U základního tábora Nanga Parbatu zastřelili ozbrojenci devět horolezců. Zprávy SME.. Lupine Lighting Systems - Headlights, parametry různých systémů. Speleo Limburg: Oorlog on lampen land, různé svícení 200-2000 lumen a 200-1000 Euro. Nová technická pomůcka - Šáhlo. Adventure Medical Kits - SOL Emergency Bivvy, žďárského pytel do dlaně anebo do přílby. Rozšíření lezeckého parku Alkazar o nové bouldry. Způsob provedení je poněkud...nestandardní. Zapatou's Best of the Web 5, sestříhaná videa ze sportovního prostředí, slušný. Kapesní detektor na podzemní plyny, zejména CO2, fakt špicovní a vysoce účinný.

Fotografování, galerie: Open-air Foto Festival, Český Krumlov info ze soutěže. Pošleš mi prosím všechny fotky?, Pár publikačních a archivačních rad. NG Traveler Photo Contest 2013 (part 2), galerie. Fotosoutěž CK Alvarez 2013, vyhlášení soutěže. Gerry Barry Land Artworks, galerie velmi zajímavá. Stejně tak UniqueForests. FOTOEXPO 2013 láká slavnými jmény, zábavou i poučením. Cavers and Caving, nové galerie z převážně speleoprostředí.

Odborné příspěvky, geologie, archeologie: Sarmizegetusa Ulpia Traiana - back in the past, Dácké království v Rumunsku. Hydrokurs UK 2013, aneb úprk za žhnoucí tečkou v přímém přenosu, video. Chutná hrozně, řekla vědkyně. O nových vědeckých hydro-chemických metodách. Analýza zranitelnosti krajiny přírodními i antropogenními procesy. The Kedarnath debris flow disaster in Uttarakhand, aneb když krajinou projde bahnotok a ještě satelitní snímky z oblasti.

Historie, dokumentace: Němečtí speleologové 1927 - 1945 v Moravském Švýcarsku, zpracovaná historie z tohoto období a nejen BS. Na speleostřípkách jsem našel zajímavý odkaz Ostrovští Vajnckorni. Jelikož se stále jedná o nehoráznou urážku obyvatel Ostrova u Macochy a spolu s neznalostí historie mladšími jeskyňáři, linkuji také tento odkaz.

Dění ve speleospolečnosti, pozvánky, akce: Pozvánka na výstavu Michala Trpáka ve Zbrašovských aragonitových jeskyních. Správa jeskyní ČR a Kelfovy 25. SPELEOSTŘÍKY s novou dávkou informací. Tajemné podzemí krušnohoří, pozvánka na putovní výstavu.

Portréty, rozhovory, osobnosti: Roald Amundsen byl prohlášen za pohřešovaného, výročí. Host dne: speleolog Jaroslav Hromas ve studiu Rádio Leonardo a zaarchivovaný audio rozhovor.

H.o.u.m.r.: Tchajwanci se baví na úkor české vlády. Hustá parodie, video. Pomník Nikdy nevystřelené kulky, dokumentuje absurditu myšlení a omezenost některých jedinců. Otto Chaloupka na Hrad! Za nepříjemné otázky ránu až se europoslanci zkřivila tvář.

...Pokračování zase za týden...

Diskusní téma: 165. Speleobulvár (červen/2013)

Datum 30.06.2013
Vložil Surikata CM, král montanistů
Titulek Fotky

Slyšel jsem včera vyprávět, že pokud chce někdo použít pro komerční účel fotografii nějaké jeskyně, musí mu ji schválit správa jeskyní České republiky. Docela mne to zaujalo - nevíte někdo, týká se to jen zpřístupněných jeskyní či globálně všech anebo je to nějaká fáma? Bylo by to pak v krajní případě tak, že kdyby se mi zachtělo napsat strašně odborný a napínavý článek o jeskyni na Koukolové hoře (takový kopec nad naší vsí s vápencovým lomem a tou jeskyní), nemohu si ji pro ten účel sám vyfotit a publikovat?

Datum 29.06.2013
Vložil Janek
Titulek Propad na poli

nad Varietnim kominem. Nějak se to tam po deštích otevřelo. Jestli mě paměť neklame, tak chybí 3 metry z pole dolu nad Dóm Zelené Vody + 100 metrů vertikálně. Doporučuji zajistit, ať tam někdo nehopne, už tam málem zapadl sekáč i s traktorem při sekani.

Datum 30.06.2013
Vložil francimus
Titulek Re: Propad na poli

Teď jsem byl pryč, ale co nejdřív se na to mrknu, je to potřeba zdokumentovat, nafotit, popsat. Prostě pro budoucí generace. Než to někdo zahrne.

Datum 30.06.2013
Vložil francimus
Titulek Re: Re: Propad na poli

Každopádně dík za info.

Datum 29.06.2013
Vložil Quark
Titulek Pomník Nenarozeného Dítěte

Výborná úvaha, Franci. Na jejím základě jsem dal dohromady skupinu aktivistů či jak se dnes těmto pomatencům říká, jejímž cílem je postavit v Číně výše zmíněný pomník. Myslím, že to je dobrá myšlenka ke snížení globálního přelidnění, a to přímo v srdci nejvíce přelidněného národa. Pokud uspějeme, bude druhý pomník postaven v Indii. :-DD

Datum 30.06.2013
Vložil francimus
Titulek Re: Pomník Nenarozeného Dítěte

Jasně, ale já si nedělám prdel. Ten "Pomník" skutečně vzniknul v Praze. Sídelním to městě a na reprezentačním místě. Kdyby se jmenoval jinak a těch možností je, například "Památník rozdělení" a nebyl tam ten náboj, zcela určitě bych to neglosoval....

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode