Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

164. Speleobulvár (červen/2013)

18.06.2013 17:49

....a je tu další číslo. Tentokrát jsem ho publikoval o den dříve, příspěvků bylo tolik, že přestaly být přehledné. Dnešní vydání dáva za pravdu svému jménu - BULVÁR. Hodně příspěvků je humorně laděných, neodpustil jsem si kontrovat a několik z nich takto zviditelnit. Některé jsou smutné, politická situace v česku prachbídná, po 24 letech opět na začátku viz houmr. Jinde je to horší. Anatomii letu Molotovova koktejlu na dokonalých záběrech zháší policejní stříkačky. Turecko. Své místo mají i trabanti,v lepší kvalitě než-li česká auta, galerky speleologických akcí, klaustrofobické trubky do podzemí pevnosti i aktivita Vesuvu zpracovaná den po dni. Snad si každy vybere, co se mu bude líbit, nebo si může raději dát....nějakou tu erotiku. Je taky o dírách. 164. Speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Revitalizace 2. ponoru Jedelského potoka, povrchová akce, úklid lokality, článek. Červnový bádací víkend MSK a Holštejn od Mrázy, galerie. Povrchový průzkum na Harbešské plošině, galerie. Prozkoumejte Sloupsko-šošůvské jeskyně, komerce. Prváci v Moravském krasu, příspěvek a foto. Závrt U hrušky a Kamenný ponor, inspekce správy CHKOMK, další bádání a křtiny. Hawkovi ke čtyřnásobnému dědkovství gratuluje i webík francimus. Okrouhlík - jezírková chodba, další bádání na zajímavém místě lokality. Speleohistorický klub Brno a Víkend 14.-16.6.2013, bádání převážně na Zubu a jiné radovánky, článek a fotky.

Jeskyně v Česku: Hydrogeologický mapak v Javoříčko - Mladečském krasu, galerie. Předkongresová akce v Petzoldu, pozvánka, příprava na provádění ICS 2013. Nordic walking - Objevování jeskyní v Českosaském švýcarsku. Není to náhodou národní park? Povodně a skály, údolí Berounky z vlaku i free, horolezci zde také řeší pády skal.

Slovensko: Tri akcie na Krakovke, článek a fotky. Okolo Slovenska po hraniciach, webové stránky, zajímavý podnik, fotoreporty. Jaskyňa Mokrá diera, video. Tatry 2013 - Belianska Jaskyňa, video. GulášFest 2013 speleo Rožňava na Spišském salaši. Zelená - Modrá 2013, pozvánka na akci Strážovské vrchy a Pružínská Dúpná jaskyňa.

Jeskyně ve světě: Pracovníci Správy jeskyní ČR na exkurzi v Gruzii, Jeskyně Prometheus 1., Díl 2., Nepřístupný Promheteus, Medvědí jeskyně a mnoho dalších. Explos News: Stage Autonomie Spéléo Verticale. Highline Ménage a Trois, video. Expedice USA v propasti Krubera Voronia, motivační video. Jeskyně Batu, Kuala Lumpur, NG blog, fotky. Kamenná pohádka z Ordinské peščery (part 12),video. Ordinskaja Peščera má také svoje vlastní webové stránky.

Příroda, lidé, Země: Trabantem napříč Afrikou, trailer k připravovanému filmu, FB. Surging Elbe in Wittenberg, střední Evropa nedávno, galerie. The Oil Peninsula, svérázná a kontrastní galerie, poloostrov Absheron, Azerbajdžán. Podobná se jmenuje Life In a Monastery: How Is It Like? The Ends of the Road, tematická galerie. Riot Police Retake Istanbul's Taksim Square, reoportáž, kde Molotovovy coctaily zhášejí zředěnou kyselinou. Intriguing Biodiversity at El Angel Ecological Reserve in Ecuador, galerie. Everest - a time lapse, romantické časosběrné video. The Stark Beauty of North India's Mountainous Spiti Valley, článek a fotky. Arménie v zajetí nostalgie. Lesk i bída hrdé země, cestopis.

Bats, animals: Monitoring netopýrů v Uherském Hradišti pokračuje, galerie FB. Únia sa obáva, že vybijeme vlky. Jedině z hladu, blog. Za netopýry do Týnce nad Sázavou, článek a galerie FB. Winners of Amateur Underwater Photo-soutěž, podvodní fauna, foto. Expedition Discovers Amazing New Species in Remotest Mozambique, fotky, článek. Fuck Yeah Bats, (netopýři s dudlíčky) stránka na FB.

Doly, montanistika, těžba: O břidlicovém boomu může Evropa jen snít. Ona to není až tak škoda, jen to že se plyn z břidlic pouze stává silnou zbraní v ekonomické válce. Jedová hora, bývalé naleziště cinabaritu, článek.

Podzemí a jiný industriál: The Unsafe Zone, Pripjat a jiná opuštěná místa, hustotu drží lezení po zborcených ochozech věží s dřevěnými lávkami a pod. The Secret Base For Storage of Nuclear Warheads, galerie, zajímavé je využití dvou tepelně různých osvětlovadel. Před branami Kadaně se propadla zem, historické sklepy, článek. Star-Shaped Fort Boutrange in Netherlands, galerie. 7 Incredible Abandoned Steel Mills, klasický a velmi pěkný induš, foto-hafo. V podzemí kostolov, info a galerie. Barchon 2013, speleo Limburg, klaustrofobické video, podzemí vojenské pevnosti, Le Fort Barchon i v článku a s mapkou.

Technika, metodika, sporty. svícení: Orcus, Traverz Odra 2013, sportovní přejezd krs řeku, video. Kammok Gilder Shelter that collects Rain, hamaka i stříška nové generace. Řeší to i Česká zahradní plachta, s 66 mutacemi (naposledy u Dihalniku jsem měl verzi C6). Nový sport - Parahawking (dablparaglajd a sokolnictví), video. Vítězná uživatelská recenze svítilny Fenix HL20 a HL21, jemně šílený článek. Ursus speleo - Trenirovka na trube (komínu), videjo, kde je použití hlavové kamery vyhnáno k naprosté dokonalosti. 100 gramů alobalu hranice mezi životem a smrtí? Příspěvek o důleřitosti izofólie, diskuze. Valdotain sobre cuerda tensa...(španělština), video o záchraně z lana pomocí housenkového uzlu (nikdy se nezakousne jako jümar). Moc dobrý. Lezecký den na Chlumu, info, článek a foto.

Fotografování, fotogalerie: Fotografování s Blondýnou, na tyto různé skvosty jsem narazil teprve nedávno, je to letošní záležitost a má kolem 50-ti dílů. Brněnský FotoMaraton, linkuji ho pozdě, ale podělím se aspoň o kouzlo takové akce. Podzemní fotografie pro nás druhořádé, na rozdíl od Blondýny Surikata reálně popisuje problematiku focení v podzemí vč. ukázek.

Odporné příspěvky, geologie, archeologie, eko a jiné: Komise na (archeologickém) průzkumu na Vídeňské (ulici), článek a fotky. Bosenská pyramida Slunce, kde jsou prezentovány nejstarší pyramídy na světě vč podzemí, fotky, mapy, hranaté kopce. The Eruption Story. Populárně zpracovaný zánik Herculane a Pompejí den po dni, fotky, mapy, rekonstrukce, grafy, hafo-všechno. The monsoon arrives early in Nothern India and Nepal, pod Himalájem řeší podobné problémy jako ve střední Evropě a ještě častěji. The Himalayan Landslide Society, pozvánka na mezinárodní sympozium svahových procesů v Asii. Záchranný archeologický výzkum ve Zdechovicích, článek a foto.

Historie, dokumentace: Článek: Antonín Boček a Speleologický klub Brno v Býčí skále. Opět výborná dokument M. Golce o působení významného moravského badatele v BS, článek je doplněn historickými fotkami, mapami i výstřižky. Jeskynní kniha 1944-1945, exkurzní zprávy vznikajícího Speleoklubu Brno. Měl jsem knihu v rukách, ze začátku je psaná zeleným inkoustem a dýchá z ní nenapodobitelné kouzlo. Aspoň takto zprostředkovaně skrze acrobat se dostane i k vám.

Dění ve společnosti, akce, pozvánky, výstavy, koncerty: Svět patří těm, co se neposerou, aneb Auto, které nechcete ani zadarmo, rozverná přednáška o Trabandech ve světě a stojí za shlédnutí. Správa jeskyní ČR a 20-23 Speleostřípky díl první. A samozřejmě následuje rozsáhlý Díl druhý7th EuroSpeleo Forum - Romunsko, nové informace. Setkání seniorů jeskyňářů 2013 v Býčí skále, a galerie ještě od Bídy.. Jeskyně Olomouckého kraje lákají na koncert či rituály pračlověka, článek a pozvánka.

Portréty, vzpomínky, osobnosti, rozhovory: Speleolog Vladimír Vojíř o podzemní Praze: Jak se hledá Hotel Díra, rozhovor s trochou historie a docela poučný. Rub i líc dobrodružných výprav, o nehodě Ríši Boudy ve Venezuele je asi na 12.40 minutě, video, rozhovor s účastníky. P.r.a.c.h.t.e.l. aneb život na niti - autogramiáda.

Trochu H o u m r u: Newyorští umývači oken na nesprávně zalomené zalamovací plošině. Riť v krajine, v ktorej sa kradne, blog a řeč je jak jinak - o česku. ČR je banánová republika, Slováci se loučí se zašpiněnou p...Čistým. Bezpečnost je až na druhém místě, fotogalerie. Pobyt trampů v lesích je nyní legální.

...pokračování, pokus zase za týden...

Diskusní téma: 164. Speleobulvár (červen/2013)

Datum 19.06.2013
Vložil Martin
Titulek speleohistorie

Francimus již určitě piluje poslední detaily své prezentace pro světový kongres, který se chystá vypuknout, lakuje "laciný" stánek na růžovo a vyřezává po večerech suvenýry. Nicméně vyšel nový speleobulvár, asi tak to nejslušněší, co se v dnešním tisku dá číst, páč to jiné "rádoby důležitější, od našich politických vůdců" je k zblití.

Na tomto čtenářsky oblíbeném místě "momentálně nejoblíbenějším v karsu, protože barevnější oblíbenější web kolegy eremita - dočasně - nefunguje", bych chtěl Francimu poděkovat za jeho vstřícnost a píli při záchraně, archivování a šíření cenných dokumentů po tatovi a P. Ryšavém. Jde o činnost takříkajíc náležející státním institucím - muzeím.

Bez osvícených amatérských nadšenců a milovníků, kteří si ve volných chvílích mezi přípravou stánku pro kongres udělají čas i na historicky cenné dokumenty, by nám odtekly z krasu jako vápenec.

Tak díky Franci

Datum 19.06.2013
Vložil francimus
Titulek Re: speleohistorie

Zdenek řikal, že mi ten růžový stánek zasponzoruje. Prej nemaj tolik růžových brýli. Já na oplátku podporuji Kongres tím, že proti němu nijak nepíšu. Ani nemohu, protože zveřejňuji většinou pouze pravdivé údaje. Martinovi a dalším čtenářům děkuji za podporu v nelehkém úsilí.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode