Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

163. Speleobulvár (červen/2013)

11.06.2013 23:49

Je tu další speleobulvár. Jeskyňáře Moravského krasu v sobotu vylézající z jeskyní zaskočila zpráva o ostré záchrance na plošině Harbechy. Na síti potom vyšlo mnoho zpráv, fotek a video, které linkuji níže. Ke cti všem redakcím můžu říct, že hodnocení události proběhlo velmi střízlivě, objektivně a bez zbytečné hysterie. Díky tomu jsou i přiměřené komentáře, které neodsuzují, neplivají a vyjadřují podporu. Podobně se zachovala i ČSS, která prostředictvím SZS vydala upozornění ne nebezpečí sesuvů. Stejně reagoval i Český geologický ústav zveřejněním krizové linky i portálu hazardů. Z jednotlivých příspěvků mě těší supraktivní bádání a zadřevení Huberova ponoru několik hodin po dvanácté. Surikatova reportáž z Chlumochodu 2013 (Lezecký den na stejném místě bude tento víkend), seriozní rozhovory tohoto typu ve speleomédiích dosud chyběly. francimus nabízí další informace na svém soukromém portálku....163. speleobulvár je opět tady.

Moravský kras: Na skok v Netopýrce, malá kontrola vody a jeskyně po deštích. Recenze Punkevní jeskyně - čtyři Pé (asi nějaká nová měrná jednotka). Kamenný ponor, bádání na konci jeskyně, fotky a taky Výlet na Severní Moravu (štoly). Irainova jeskyně, bádání a práce na závrtě Okrouhlík - Sonda.

Jeskyně v Česku: Jeskyně Na Špičáku, blog Karla Drábka a fotky, pěkný. Voda základ života o povodních na Berounce a v Českém krasu Povodně a úklid jeskyňáři na ZO 1-06. Lokalita Propad, dokumentace stavu po povodních, galerie. Králova jeskyně v Tišnově, pěkná fotogalerie. Divišova jeskyně: přítok do Tatradómku 9.6.2013, video. Dřevící akce v Huberově ponoru, řek bych pět minut po dvanácté.

Slovensko: Jaskyňa/Cave Hlboko na Vimeu. Jánská dolina, historie potápění zde, video. Čas rebelov, článek a fotogalerie skupin Aragonit a Velká Fatra. Demänovská jeskyně Svobody - damanovska cave of liberty 2013, video. Jaskyňa Mokrá diera, taktéž video. Starohorské vrchy a Špania dolina, blog a fotky, štoly. S deťmi do jaskyne (Sedmička), článek, galerie. Jaskyňa Michňová 1., fotogalerie.

Jeskyně ve světě: S baterkou a adrenalinem do jeskyní v polských Tatrách, článek a fotky. Orda Cave Picture, underwater a jiné fotky. Heeejj Makedónia 2013, galerie FB. Nekuybishevskaya branch, galerie FB. Cave Krubera Voronya, nedávno založený na FB. Retezat Mountains, Rumunsko, galerie. Slovinský kras - Temnica, mapové podklady, lokality.

Příroda, lidé, Země: Turkish Police Brutality, necenzurované Turecko, na jiném webu Protests in Turkey. Do Somálska se příliš nejezdí. Somaliland je ale jiný, cestopis a fotky. Flooding in Europe, záplavy v galerii, je tam i česko, Flooding Across Central Europe na jiném webu. Retezat Mountains, Rumunsko, galerie. Nasajte na pár minut backpackerskou atmosféru jihovýchodní Asie, video. Napříč lybijskou Saharou přes oázy Rebián a Kufra, cestopis. Jiné priority mají: The City of White Marable: Asgabat, Turkmenistan, paláce a megapomníky opředené zlatem. Afghanistan: May 2013, fotoreportáž.

Bats, animals: 22 zvierat, o ktorých zrejme ani netušíte, že existujú (tušil jsem neco přes polovinu), článek a galerie. Výzkum bezobratlých na Gruta Itapetinga, blog, fotky. Náš soused netopýr, galerie FB s novými příspěvky, např. netopýří embryo, soutěž a pod. Underwater Photograph of the Year, podvodní fauna, galerie.

Doly, montanistika, těžba: Opal Mine, project on Vimeo, o potápění v dolech. Friday fold: City, Wyoming - Mountain Beltway, historický důl, zlato. Propadlé Horky zkoumají jeskyňáři, jak jsem psal posledně, staré důlní dílo. Směr podzemí: Tajuplné chodby solného dolu ukrývají skvostnou kapli - Wiliczka, Polsko. Štola Ludvíka u Telecího, článek a fotky.

Industriál, podzemí: The Lake Substation, Haikyo - romantický induš. Zpět v Pripyati, naprosto neotřelý a navěký industriál, galerie. 10 Spectacular Vestiges of a Bygone Era, industriál. Přijďte prozkoumat podzemí zahrad pod Pražským hradem, pozvánka a článek. Podzemní nacistická továrna, Richard - jak jinak, článek a galerie. Ptáčnice - jeskyně v podzemí kláštera se otevírá veřjnosti, článek.

Technika, metodika, svícení, sporty: Surikatův Chlumochod 2013, ozajstná videoreportáž z této soutěže. Recenza Fenix HP 25 na webu Podzemí se zabývá regulerními testy čelovek. Web Lampes Spéléo, nový variant Scourionu, fotky. This cave - Kills the equipment, bez komentáře. Expedice Never Stop Exploring Talung 2013, velmi barvitá a skvělá reportáž z horolezeckého výstupu. Beal Unicore, nová generace dynamických lan, info a článek, video. Bealy Device Click-Up, nové jistítko, článek, technika, videoukázka v akci, vypadá to zajímavě.

Speleozáchranka: V Moravském krasu vyprošťovali zavaleného jeskyňáře na webu Novinky.cz., hasiči vyprošťovali také na Blanenském denníku, na webu České televize je i video, zasahovalo 5 hasičských sborů, takže se událost dostala i na web Požáry.cz. Bezprostředně po zásahu byly na Rajčeti publikovány fotografie, prakticky v době, kdy na heliport v Brně přelétal vrtulník nad hlavami jeskyňářů. Ostrého zásahu si všímá i web speleo.cz. a na stejném místě - Speleologická záchranná služba upozorňuje, nabádá a varuje. Není nad dobré zajištění lokalit.

Fotografie, galerie: 30 best Pictures Showing Human Emotion, galerie. Paltinu - a seagull camera project by Monica Raduta, ČB zajímavá galerie. Michal Kreidl, galerie různých žánrů.

Odborné příspěvky, archeologie, geologie: Lost Egyptian City Revealed After 1.200 Years Under Sea..., podvodní archeologie. Česká geologická služba zajišťuje registr svahových nestabilit (geohazardů), který je veřejně k dispozici, info a další odkazy. Krizová linka ČGS pro veřejnost - Sesuvy a skalní řícení!!!. Oxid uhličitý způsobuje zelenání planety, článek. V Antarktidě objevena nová bakterie, rozrušuje místní horniny, článek. A new landslide video showing the transition from a soil slump to a soil slide, článek, video. Intelektuální snobi jsou banda elitářských kryptofašistů, JXD nejen o estetickém vnímání neandrtálců, článek je velmi dobrý, bohužel realita je jiná. Robot našel pod pyramídou zlaté koule, článek a video, z technického hlediska zajímavé použití různých robotů s kamerkou. Pravěké ženy a jejich velké tajemství, kniha ke stažení, časem to zkusím.

Dokumentace, historie: Chlum 1954 - 1960 z archivu ČSS a Speleologického klubu Praha.

Dění ve společnosti, akce, výstavy, pozvánky: Filmy - 30. Mezinárodní horolezecký filmový festival, pozvánka. ZAJ - Jeskyňáři na světle, fotodokument z akce. Pohádková jeskyně Výpustek, fotky z víkendové akce pro děti, ve stejné jeskyni i koncert Carmina Burana. Pozvánka na akce správy CHKO v Karlštejně.

Portréty, rozhovory, osobnosti, vzpomínky: Karel Absolon - badatel, speleolog, geolog, paleontolog..., blíží se výročí narození 16.6.1877, článek. Přístup k získání úspěchu je po staletí stejný, rozhovor s Leopoldem Sulovským. Pamětní deska pro Jirky Hurába je instalována v Orlíku.

H o u m r: Akrobati čísel postupně okrádají lidstvo, článek stojící za přečtení, zamyšlení i zasmání. Ministr Kuba: závěry XVII. sjezdu KSČ splníme! houmorný příspěvek. Rozhovor s René Novákem (ročník 1972), kolektory, tunely, Punkva i Macocha. Humor i nefalšovaná realita.

...pokračování zase za týden...

Diskusní téma: 163. Speleobulvár (červen/2013)

Datum 14.06.2013
Vložil Krákura
Titulek Kelfovy Speleostřípky

Slepý ještě nejsem, tak bud jen neumím hledat nebo tam opravdu nejsou -- reference ke Speleostřípkům v posledních nejméně čtyřech Speleobulvárech. Copak se přihodilo?

Datum 14.06.2013
Vložil Kelf
Titulek Re: Kelfovy Speleostřípky

V 19. Speleostřípkách jsem napsal, že další budou asi až 23. Důvod je prostý – byl jsem v zahraničí.
23. Speleostřípky jsou proto poněkud většího rozsahu a nevejdou se na stranku. Jsou proto rozděleny do dvou částí. Druhou část a archiv Speleostřípků najdete na https://www.caves.cz/cz/sprava/aktuality/speleostripky/
Děkuji za přízeň

Datum 14.06.2013
Vložil francimus
Titulek Re: Kelfovy Speleostřípky

Kelfovy Speleostřípky vyšly až po uzávěrce tohoto čísla speleobulváru. Uzávěrka nesedí s datem vydání, protože každe číslo postupně sestavuji od pondělka, uzavírám ho většinou v středu odpoledne.

Datum 15.06.2013
Vložil Krákura
Titulek Re: Re: Kelfovy Speleostřípky

Kelfe, Franci, dík za objasnění. Střípky jsem si už vyhledal a proštudoval. Jsem na tu kombinaci speleo- Střípků a Bulváru vysazený, najde se v nich spousta nejen zajímavých, ale i poučných a užitečných informací. Když na den a na minutu nevyjdou, jako by se pro mě zastavil svět. Ale už to je v rychtyku. Jen kdyby už přestalo chcát...

Datum 12.06.2013
Vložil Jirka Honzejk 4-01
Titulek Huberův ponor

K zadřevení, které bylo v plánu tak jako tak a skutečně k němu došlo až po povodni je třeba dodat, co není ze zpráv zřejmé. Díra je ze tří stran a ve třech vrstvách vyztužena betonem (v jedné dokonce železobetonem). V roce 1920 byl propad tímto způsobem zabezpečen kvůli kontaminaci pitné vody v nedaleké vodárně povrchovou vodou z propadu. Beton nám umožnil počkat s výdřevou na dobu, až si budeme jisti správnou polohou vchodu. Během povodně došlo pouze k odplavení hlíny z okraje a nakonec nám to pomohlo v dalších pracích. Včera 11.6. jsme dokončili zabezpečení šachty a začali se zajištěním pracoviště v prostorách na současném dně.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode