Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

162. speleobulvár (červen/2013)

03.06.2013 20:51

Je tu nový bulvár a přináší řadu novinek a zajímavých článků. Jednou z novinek je i přiklepnutí grantu na 3 čísla časopisu Speleo. Předpokládám, že za tuto informaci budu z jistých kruhů opět popliván. Rozepsali se mimoČSSskupiny, například po odmlce Guáno. Hodně zajímavé příspěvky jsou v rubrice Technika o mapování. Je také hodně odborných příspěvů a hlavně příspěvků historických a dokumentačních. Slaví se úspěch výstupu na Everest, dokumentační dvojka Golec.-Matls v souhrnu uvedla mnoho příspěvků na webu a také různého zaměření.

Je mi jasné, že se normálně nejde vyhrabat na vysokou úroveň Spelea, případně spelea.cz. a docílit této vyjímečné informační hodnoty. I když i zde mi uniklo několik příspěvků, například z činnosti Speleologické záchranné služby. Členové SZS opravdu pracují, cvičí a píšou. Mě těší každá informace, která se mi jako správnému cizopasníkovi, podaří zachytit a....předat. 162. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Víkend flákačů, Císařská jeskyně, povrchovky a kontroly lokalit Dagmar. Mimořádná a mnohamužná akce v Kamenném ponoru, objev další dutiny, nebo pukliny s trativodem. Bádání na Harbechu, Závrt č. 1., také s vertikálním trativodem, galerie. Drátenická jeskyně - konečně uvnitř, lehce zmatené video a pravděpodobně od stejného autora: Výpustek, přednáška Roberta Odstrčila. Padesátka k narozkám, Drahanskou vrchovinou a Moravským krasem.

Jeskyně Česka: Speleoakce Brutonetopýr a Guáno aneb SSSSR: Pracovní wejkend ve Lví a Medvědí propasti Javořičského krasu, článek a fotky. Oslava 40 let a povodně v Týnčanském krasu, Divišova jesk. a j., galerie. Prohlubovací akce na Huberáku, Liberecký kras, i když teďka voda možná hloubí sama. Tišnovské geopivko: Do nitra Květnice, akce, jeskyně, kešky, vše. Jeskyně Na poušti atakuje hloubku 40 metrů, příspěvek. Konspirační závrt alias Ponor KOZA aneb skutečně víme o podzemí Českého krasu již vše? Článek.

Slovensko: Dne 1.6.1932 byla veřejnosti zpřístupněna jeskyně Domica, výročí. Speleoklub Trnava otvoril nový náučný chodník Smolenický kras, článek. Katka, článek jeskyňářského klubu Handlová o kopání nové jeskyně. Cvičenie speleozáchranárov v Aggteleku, absolvovali členové Rožňavské skupiny. Pěkná zpráva a mraky fotek. V Rumunské puklině po 25 rokoch, mapování v Sedmičke. Jaskyně Slovenského krasu - Domica a Baradla (Aggtelek). Niečo zo Systému Hipmanových jaskýň vetva Starý hrad, galerie na FB.

Jeskyně ve světě: Caver Rescued From Georgia's Ellison's Caves, více podrobností o nehodě a záchrance jeskyňáře ve Státech. Bikini Cave Diving, extrémní potápění. Krasnaja Peščera za sifonom, Krym, loni jsme navštívili s Kalendou (k sifonu), video. Televize Cosmo-Koihavision, blíže nedefinovaná reportáž z jeskyní Balkánu, video. Článek o Vitkově Dihakniku konečně s fotkama. Jaskinie Tatr, aktualizace jeskyní Polských Tater co nato ČSS a JESO?. Cave of Altamira and Paleolithic cave Art of Northern, video. Romania Tourism, Bears cave, video. Největší křemencová jeskyně světa, článek, venezuelsko-italská expe, na titulní straně je ještě video. The Most Weird Place Tourists Come to Skate At, galerie.

Příroda, lidé, Země: The Lost World On the Swamps, romantické zříceniny uprostřed tajgy, galerie. Nepokorená hora Kailas, Posvätná hora - nikdy na nej nikto nebol, cestopis. Syria's Long, Destructive Civil War, reportážní fotogalerie, vůbec to tam nemají lehké. Jak se žije obyvatelům indického slumu, reportáž. Over Libya's Coast - In Focus, velmi pěkná fotogalerie, historické objekty, amfiteátr v závrtu a pod. a nedávno se tam válčilo...

Bats and animals: Po více než sto letech se v ČR vylíhl orel skalní, reportáž. ČESON, monitoring a ochrana netopýrů, novinky, včetně akce Dny vody, pořádané ve člunech v parku Stromovka (Praha). Řekni, kde ty samice jsou? Záhada ztracených netopýřic. Krvelační upíři: Bez krve ani ránu, článek.

Doly, těžba, montanistika: North Of Heaven: Lakustrisch Stollen... aneb wejkend s rumákama, krkavicí a sněhulákem. Po dlouhé odmlce opět krásný příspěvek skupiny Guáno. Krulova baňa, trochu starší video, ale teď vyšlo. Půlkovská štola, info a fotky. Sen o levném teple z hlubin se vzdaluje, stačí maličkost - tři pětikilometrové vrty. Hornické muzeum by se ještě letos mělo stát národní kulturní památkou. V Táboře se propadla silnice pravděpodobně do starého dolu. Habartice - důlní skanzen, galerie.

Podzemí, industriál: Podzemnoe puteševstvoje iz katakomb atd. Podzemí Oděsy, docela husťoučké video končící erotickou vložkou. Tajemství Brněnského podzemí, Česká ulice, článek, 2. díl. V podzemí pod Litoměřicemi se otevírá unikátní výstava o dole Richard. Betonové monstrum u Berounky na samém prahu CHKO Křivoklátsko bude atomový kryt, husté. Rychnovské válečné podzemí se možná stane atrakcí, článek. Zaplavené podzemí pevnosti Terezín. Plzeňské historické podzemí, galerie.

Technika, svícení, mapování, sporty-horolezení: Einführung in die Höhlenvermessung, vše o mapování, bohužel v němčině, ale klidně listujte, zajímavé jsou hlavně linky na konci. Therion Tutoriál, 1. díl Jednoduchý polygon, práci s programem se pomocí videa pokusil zachytit Štěpán. Climbing Mount Everest, pěkná galerie k 60-mu výročí zdolání hory. Ještě žije je jeden pamětník výpravy a další galerie k  o slavám této události, jinak Hillary má docela zajímavou vnučku. Výročí 3.6.1950 první osmitisícovka Annapurna, článek. World's Highest BASE jump - Flying from Mt. Everest, asi rekord ve výšce startu a taky jiný Jump - Primo salto al mondo con paracadute in grotta (Gigante) s trochu tvrdším dopadem. Cvičení složek IZS, tedy i SZS v Českém krasu, info a fotky a ještě info v příspěvku Martina Majera. Tomáškova propast, cvičení stanice Čechy SZS, dubnové v Českém krasu. LED svítilny, nové řady čelovek Fenix, poslední červen 2013.

Fotografování, fotogalerie, photo: Ledová jeskyně Rakousko, jsem vložil pro odstrašení: fotky dobrý - výběr žádný. Vložím ještě zajímavý červený projekt - Zuzana v ústí Kaňonu (BS). Na Surikatovy projekty a certifikované modelky zatím asi nestačí, ale to se časem určitě zlepší.

(Ne)Odborné příspěvky, geologie, archeologie, paleontologie, klíma, atd.: Sibiř vydala mamutí samici, vědci poprvé získali i vzorek krve, článek. Huge Eagle Nest in the Woods, extrémně záhadný útvar v Irkutsku. Ol Doinyo Lengai: The Coolest Volcano in the World, galerie a článek. Archeologové odkryli v Klementinu jezuitskou školu i středověké hroby, článek. ŠOK! Za dva roky přijde doba ledová a potrvá 200 let. To ve správném bulváru linkované být musí. Vzácný raně středověký nález od Býčí skály, článek, dokument. Danse de la Terre, tančící země na ostrově Svaté Heleny. Někde uprostřed příspěvku je časosběrné video, kterým jsem byl fascinován, doporučuji, skály rostou doslova před očima. A ze stejného zdroje - The physics of ice, 2x video. Archeological Site of Atapuerca, naleziště chráněné UNESCO, video. Zeptejte se přírodovědců: Proč a jak často se řítí stropy v jeskyních, odpovídá RNDr. Jiří Bruthans. Opět je v provozu mapový a odborný archiv ČGS, info.

Dokumentace, historie: Tragický Huascaran 31.5.1970, výročí. Unikátní fotografie GfH SdVDT z Býčí skály, rozsáhlá historická galerie BS, jeskyně a okolí. Objevitelé Zbrašovských Aragonitových jeskyní, článeček. První jeskynní potápění. O potápěčských pokusech v Býčí skále vč. technických podrobností. K tomu ještě našel autor Štěpán výrobky firmy Draegewerk z roku 1899, jež vyráběla první skafandry. Tramp Olin - 69 roků starý podpis z Býčí skály našel svého autora, dokument o trampingu na BS.

Dění ve společnosti, pozvánky, akce, přednášky: Balkan Speleological Conference, přemístěno do různého.  16|IC - důležitý termín ! na stránkách speleo.cz. ČSS uspěla ve výběrovém řízení MŽP ČR  na podporu projektu NNO pro rok 2013, z čehož vyplývá, že časopis Speleo nadále bude, aspoň bude co komentovat. Evropský den chráněných území a Petrbokův memoriál, článek, info a fotky. Muzejní noci ve Strašicíh (i jinde), pozvánka.

Portréty, Osobnosti, rozhovory: Výročí - 3.6.1936 zemřel v Montbrison Édouard-Alfred Martel,  nejvýznamnější francouzský speleolog a zakladatel moderní světové speleologie a karsologie.  V Antarktidě je pořád hluk a sněží tam jinak, rozhovor s polárním badatelem Pavlem Proškem.

H o u m r: Wake Wars, černý humor, Aquapark 2013. Povodňová daň vynesla dvě miliardy, peníze nelze dohledat. Zatímco berní úředníci dovedou na parazitovi živnostníkovi po X-letech dohledat pětikorunu....

...Pokračování příště zase za týden...

 

Diskusní téma: 162. speleobulvár (červen/2013)

Datum 10.06.2013
Vložil suka
Titulek Jeskyně z Balkánu

Jde o jeskyni Gryka e Madhe / Velika Klisura u města Peje / Peč. Vchod znám od nepaměti, pokračování prozkoumali jeskyňáři ze Slovenska - https://klisura.speleo.sk

Datum 09.06.2013
Vložil Janek
Titulek Bude pán v pořádku? O který závrt se jednalo?

https://blanensky.denik.cz/nehody/hasici-ve-vilemovicich-zachranuji-zavaleneho-jeskynare-20130608.html https://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-brno/zpravy/230587-hasici-zachranili-zavaleneho-jeskynare-prozkoumaval-zavrt/ https://www.novinky.cz/krimi/304308-v-moravskem-krasu-vyprostovali-zavaleneho-jeskynare.html

Datum 09.06.2013
Vložil francimus
Titulek Re: Bude pán v pořádku? O který závrt se jednalo?

Já děkuji za odkazy, aspoň jsem je nemusel hledat. Právě jsem se vrátil z Moravského krasu, takže odpovídám pozdě. Jednalo se o závrt č. 18 na plošině Harbechy jižně od Vilémovic. Zdravotní stav postiženého sdělují pouze příbuzným, takže nevím. Jinak zprávy z médií jsou kupodivu objektivní a nezkreslené.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode