Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

158. speleobulvár (květen/2013)

07.05.2013 19:32

Momentálně není co komentovat, květen je takový...rozbitý. Svátky, které se odehrávají uprostřed týdne, různé výjezdy a jarní úklidy, jarní únavy. Na BS probíhají práce na plné obrátky v rámci Dnů otevřených dveří. Piluje se program, osvětlení i zajištění pro návštěvníky. Je to vidět i na absenci pravidelných dokumentačních příspěvků členů této skupiny. Viditelně celoročně otevřené dveře jsou jinde v Moravském krasu i na Slovensku. Hodně zajímavých příspěvků je v rubrice Lidé a země, stejně tak v technice. Určitě stojí za přečtení rozhovor s prof. Rudolfem Musilem o historii, paleontologii a jiných oborech, kterých je jak....šafránu. 158. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Nágelova propast, pospeleofórová akce, galerie. Závrt číslo 1., Konečně stěna, galerie z Harbechů a report z nadějné lokality. Býčí skála, jeskyně Kostelík a Jáchymka, galerie. Broučkova jeskyně, nový název Nového Sloupského koridoru. Chlapci v tom mají pěknej bordel a v terénu taky. A zase ty jeskyně: Chlupaté klobásy a jeho parta v Amatérské jeskyni. Zjevně odborná výprava sčítající netopýry. Anebo žížaly? Moravský kras, jeskyně Vymodlená a Dagmar. Úklid na lokalitě Okrouhlík, s malotraktorém, kabrioletéém. Speleologové zpřístupnili novou část jeskyně Výpustek.

Jeskyně česka: Mladečské jeskyně 2013, pracovní akce s Myotisem, galerie. Co ukrývají jeskyně v České republice? celkem nic. Rozhraní je u rozhraní, Svitavská pahorkatina a stejnojmenná jeskyně. Liberecko a nově objevená jeskyně - Huberův ponor a hnedka druhá pracovní akce.

Slovensko: Jaskyniarska škola pre verejnosť, speleoklub Trnava a bude se tam i mapovat. Priepasť pod Ostrou, galerie FB. Češi znovuobjevují Slovensko, článek a video. Demänovská jaskyňa slobody v obrazoch, blog a mraky fotek. Veľká Ružínská jaskyňa (Rothova diera), blog, fotky a další galerie. Jaskyňa pod domom, video. Jeskyňáři nad úkazem kroutí hlavou. Demänovská Ľadová jeskyně v zimě a Mírka, galerie. Vodou do neznáma, starší, nově vložené video.

Jeskyně ve světě: 1.5.2013 Jarní Banát, speleologická akce. Jarní kopáníčko na Dihalniku, info-Plánivy. Pískovcový kinderlabyrint u Bielatalu, pseudokras, článek a galerie. Petr Gedei a článek Ko zapiha Burja s úžasnými fotkami.

Příroda, lidé, Země: Searching For Stone Warriors of the Past, krajina a lidé Mongolska. Týnegři Freight Train Hitchhinkers, po česku Hobous, přesně takhle si to představuju. Olchonské ledové království, cestopis. Mauna Loa: Výstup po lávových řekách, cestopis. The Majestic Tufa Towers of Mono Lake California, galerie. Larung Gar Buddhist Academy in Serthar, Tibet a galerie. The Living Residents of Manila's North Cemetery, velmi hustá galerie nátury, kterou asi nepochopíme.  Burning Asphalt in the Himalayas : Road Workers on One of World's...prostě Kašmír, průsmyky a nové technologie tamních cestářů. Soufriere Hills Volcano, Montserrat, Karibik a život pod živou sopkou, galerie. Afghanistan: April 2013, reportání foto.

Bats, animals: Prvé tohtoročné odhytové akcie pri baniach, výzkum netopýrů na Slovensku, článek, info. Nejlepší zvířecí kamufláže, top a galerie.

Doly, těžba, montanistika: Okolí Hrubé Vody, břidličnatá montanistika, galerie. Mining Anthracite of the  Highest Quality, něco z velkotěžby. The Loo With a Surprise, zamrzlý opuštěný podzemní důl někde v Karélii, dobrý fotky, stejně tak na úrovni The Gray Half Abandoned Mine. Důl u Ještědu, obublinkovaná galerie. Záchranné práce v súdánském dole skončily, sesuv vyžádal 100 horníků.

Podzemí a industriál: The Old Copper Smelting Plants, přetěžký induš z Karabachu. Zákulisí pražského metra, obří větráky i záchodky CO.

Technika, metodika, sporty, svícení: My Petzl Duo mods, různé moderní modifikace klasického Dua. Některé "vložky" se dají údajně i koupit. K tomu se váže i článek - Novinky v čelovkách v roce 2013, Krtek. NiteCore Tiny Monster Flaschlight, 3500 lumíků, k filmování určitě špicový. Keše dostávají velmi sportovní podobu, např: Mega Moravia, T5 Keše Táborsko i Česká lípa, vše od jednoho autora. Moravským krasem na kole, článek o komerční návštěvě spodních pater Sloupských jeskyní. Chlumochod 2013 a Surikatova performance, zpráva o akci, stejně tak Chlumochod 2013 výsledky na Speleoklubu Praha, nějak poslední dobou chybí kategorie důchodci na laně... Než ho prohlásili za mrtvého přimáčknutým balvanem...zpráva o záchranářském cvičení v podzemí. Dračí orienťák na Ponoru, Svojsíkův závod Moravským krasem, zpráva.

Galerie, výstavy, fotografování: Jeskyně z mého pohledu, lehce umělecky máznuté výtvory studentky umění. Švambi fotí, pár fotek z jeskyní k nahlédnutí i koupi, možná někomu spadne čelist. Naopak Podzemní svět Laco Lahody, který zve na svou výtavu zavání profesionalitou. Pražským novinkám se pozvánka podařila. Odhalujeme tajemství Karlštejnské studny, pozvánka na výstavu a další linky.

Odborné příspěvky, geologie, paleontologie: Co dělat s atraktivitou, která může vyvolat vášně? Hodně zmatený příspěvek o náletu býčka v Býčí skále. Past na pravěké šelmy, článek o hyenách zmizelých v pravděpodobně sufózních útvarech. Maltské koleje, úžasně a celkem odborně sestavený článek amatérského badatele, jeskyně, paleontologie i experimentální archeologie. Archeologie žije, dynamický klip studia FFFILM. Další analýza šlindy, pardon sesuvu v Bingham Canyon.

Historie, dokumentace:

Dění ve společnosti, akce, přenášky, pozvánky: Zpřístupněné jeskyně České republiky na veletrhu Česká příroda, článek. Jeskyně Býčí skála se otevírá veřejnosti. Pouze na několik dní, zpráva o DOD BS. Seminář České podzemí, informace o akci a další odkazy hlavně na fotky. Správa jeskyní České republiky a 18-té SPELEOSTŘÍPKY, ve kterých jsme se s Kelfem docela shodli na hlavních událostech. Ze střípků bych pochválil opět výtečně vybraná videa a pozvánky na akce.

Portréty, rozhovory, osobnosti: Profesor Musil: Paleontologie prozradí mnohé o tom, co dnes prožíváme. Pěkný článek a odpovědi vyzrálého odborníka. Pan profesor ví o čem mluví, francimus doporučuje zcela určitě k přečtení. Ze zcela jiného soudku je: Mladík se zřítil do jeskyně. Rozhovor s mladíkem, který udělal osudovou chybu, škoda, že se nedozvíme jakou, aby jsme byli pro příště poučeni.

...pokračování příště....

 

Diskusní téma: 158. speleobulvár (květen/2013)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode