Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

156. Speleobulvár (duben/2013)

24.04.2013 12:59

Skončilo speleofórum, zmínku o této události poslalo do prostoru nezvykle velké množství lidí. Může to být známka i toho, že se prostě líbilo. Nefrčí euforické řeči o prvním českém kilometru, autoři jsou skromní. Oč se roky snažila Kota 1000 se pár mladíkům povedlo za dva roky. Přičemž podmínky se až tak nezměnily, nebo se hledalo na blbém místě. Anebo se zlepšila organizace podobných podniků. Co se týká přednášek, část byla do počtu a pro ukrácení času, ale tak je to skoro vždy. Překvapila mě kvalita zhruba poloviny příspěvků, ale o tom ještě časem napíšu.

Pěkný je také Rozhovor s Pepou Wágnerem, zajímavý je článek o Ondrášových dírách na Valašsku. Líbí se mi zahraniční články, např Slovinsko - Petr Gedei. Hodně čerpám s FaceBooku, počítám, že drtivá většina už přístup má, jsou to většinou fotogalerie. 156. Speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Nová Rasovna - Propadání, zimní galerie. Harbechy a předspeleofórní kopání na Jedničce. Suchožlebská Zazděná jeskyně, galerie, autor vyhrožuje, že nebyl v nejlepších partiích. Je zde snad nějaký nový objev? Další galerie je Závrt č. 71, Moravský kras jako exkurze po speleofóru a také Hedvábná a Piková dáma. Závrt č. 71 ještě od Davida Štěpánka. Bádáním v posledních týdnech se zabývá Libu článkem Poslední sněhový a první slunečný víkend v Krasu. Krátká exkurze do Kamenného ponoru. A také informativní do Okrouhlíku. Registrace krasových jevů v lomu Mokrá, galerie kde je pár náznaků ozajstných jeskyní. Jeskyně Balcarka, galerie.

Jeskyně v Česku: Jeskyně Arnoldka, lom Čeřinka v Českém krasu, galerie. Za zbojníkem Ondrášem a jeho ďůrami, Valašsko, pseudokras, ale jinak velmi pěkně sepsaný přehledný článek o lokalitě. Koněpruské jeskyně, galerie a článeček k tomu. Malhostovická pecka u Čebína s troskou jeskyně a spoustou kouzelné přírody, fotogalerie.

Slovensko: Spoločné akcie JS Aragonit a OS Veľká Fatra 2012, videofoto. Ve Zlomiskách a Hučiacej plazivke je všetko inak, asi hodně jarní vody, článek a fotky. Život jaskyniarov nebol len o blate a prievane, recenze a uvedení knihy O troch jaskyniaroch. Máme už skoro 6700 evidovaných jaskýň, pozdně zachycený článek o Speleomítingu 2013. Štefanová a Pustá - 18 a půl, další info o propojovaní jeskyní. Demänovské jaskyne - ďalšie merania a iné, články a odkazy na množství nových map. DOD Haviareň 2013, pozvánka na akci, blízký Plavecký kras.

Jeskyně ve světě: Spet jamarjenje na Matarskem podolu, článek a fotky Peter Gedei. Zahraničná cesta, videofotky z krasu a jeskyní JZ Slovinska, JK Aragonit. A Georgeous Ice Cave in Kamchatka, ledově pomíjivá jeskyně, galerie. Mira D'Aire Cave - Pena Spring v Portugalsku se trochu podobá zatopenému BusGaňku v BS. Až na tu kvalitu vody, jinak další galerie klikejte sem.

Příroda, lidé, Země: In the Lava Mountains, galerie a pěkná. Bungle Bungle Range, Australia, opuštěný kraj, badlands a neskutečně mýtické místo. Srí Lankou na kole s kokosem v ruce, cestopis. Sichuan Earthquake Recovery, fotoreportáž po zemětřesení v Číně. Vstup do pekla byl objeven v Turecku, dodnes tam nic nepřežije, článek a video. Sur la péninsule de Capachia, galerie.

Netopýři a jiná zvířátka: Russian Refuge na NG, galrie, odkazy. Rekord na Kněhyni, o přerostlých netopýrech a jejich zvětšeném počtu. Řidiči v Moravském krasu pozor! Stěhují se žáby, většinou k tomu mají postavené plastové bariéry, takže přecházejí koncentrovaně tam, kde chybí. Nemůžete je minout. Živí netopýři opět ovládnou městskou knihovnu, pozvánka na akci.

Doly, těžba, montanistika: Abandoned Mir Diamond Mine in Russia, po stopách těžby diamantů. V podzemí na Karvinsku zemřeli dva záhranáři, odebírali vzorky vzduchu. Lom u Mělníka brání výstavbě, místní jeho zničení nechtějí. Popílková lobby podpořená báňským úřadem přišla o moment překvapení, místní si zjistili pár užitečných informací předem. Článek a video.

Podzemí a industriál: Schovali Němci v podzemní továrně v Rabštejně-Jánské poklad? Určitě ho někde zalili betónem, článek, fotky. Jirkovské podzemí, článek. Abandoned America by Matthew Christopher, překrásná a zemitá galerie, fotograf umí. Photos of Massive Underground Caverns Being Dug Under NYC, galerie.

Technika, metodika, sporty: Akumulátory Li-ion 18650, link a info. ZIGZAK - mechanický prusík co nikdo moc asi nepoužívá, přesto bezpečnostní informace o nehodě na něm. Z lehkých sportů - Go Skiing, běžky s ploutvemi, video. Fotky ze kterých se vám budou potit ruce, aneb pár inspirací pro vejškovky. Šialený Východňár - Roman Dubský, Crazy Eastman co se živí různými skoky a padáním. Takový docela zajímavý videoportrét.

Fotografování, galerie: It's a beautiful world, galerie přes celou stránku. Wet Cave Photo Trip, video tentokrát boční kamera. Web Pixoto a další galerie skalní útvary a jeskyně.

Odborné příspěvky, geologie, archeologie: 17. archeologických kultur v Býčí skále, sepsal a fotkama doložil Martin Golec, ale pouze informačně. So You're Doing Some Rock Climging...When an Avalanche strikes, bezva kamenná lavina a video. Petrified Trees, zkamenělé stromy kdesi v Arizoně. Dřímající supervulkán pod Yellowstonem je větší, než se myslelo, článek s americkým videíčkem kupodivu ne katastroficky jak to dopadne, ale poučně, jak to funguje.

Historie, dokumentace: Kdo je první českou speleoložkou - Tonička, nebo Trudi? článek. Historické pohlednice Macocha a Dolní můstek v albech na rajčeti.

Speleofórum 2013: Speleofóra, tradiční akce ČSS si všímá netradiční počet účastníků. V pořadí, jakém jsem to zachytával jdou: Velký Oťas a jeho web, dále pak Maťa Speleo Švorcák na Rajčátku, uživatel zo707 a uživatel Fotofichtík, který přiložil i mocný počet videí. Zejména udílení cen si všímá Doktor Skála, v článku střízlivě a věcně Laďa Blažek v magazínu Jeskyňář a kupodivu velmi stroze i Zdeněk Motyčka. O radosti z nejlepší ceny se dozvíte ze Suchožlebského webu, o oceněných zasloužilých členech píše Speleoaquanaut, další jednořádkové zmínky jsem ani neukládal.

Dění ve společnosti, akce, pozvánky: Společné 14.,15.-16. SPELEOSTŘÍPKY s pestrou paletou informací, odkazů a videí ne webu SJ ČR. Pozvánka do Staro(keltského) ležení v květnu. Pozvánka na Evropské minerální dny. Muzejní noc v Muzeu Středních Brd 2013, pozvánka. Uklizené Trojmezí, info o akci. 3D film festival v Praze, začátek už tento týden, Marek Audy také předvede svůj snímek. Ohlédnutí za seminářem ve Zbrašově, galerie. Ohlédnutí za Speleomítingem 2013 a pár dalších obrázků.

Portréty, rozhovory, osobnosti: Televizní Studio B s Josefem Wagnerem o objevech jeskyňářů, netopýrech i pseudokrasu.

...pokračování příště...

Diskusní téma: 156. Speleobulvár (duben/2013)

Datum 28.04.2013
Vložil Ládinek
Titulek Speleoforum

Dlouho jsem na Speleoforu nebyl asi tak 20 let. A musím popravdě napsat že se mi to líbilo stejně jako dříve. Jak příspěvky tak i atmosféra a zábava. Už se moc těším na další.

Datum 28.04.2013
Vložil Oťas
Titulek pochvala Speleofóra

Ahoj,
chválím letošní Speleofórum, tzn. práci předsednictva, práci na sborníku,
práci skupiny Tartaros. Moc pěkně zorganizovaný, přednášky na vysoké úrovni,
příspěvky do sborníku , super. Myslím, že i fotografická stránka je na velmi vysoké úrovni. Jediná malinkatá kaňka byla v tom, že jsem tam na chvíli zahlédl jednoho nechvalně známého člověka , ale pak už tam nebyl,
asi se někam odporoučel. Ano, je to tentýž člověk, který vystupuje proti amatérské speleologii, je to tentýž člověk, který chtěl zrušit rajonizaci a je to tentýž člověk, který provádí komerci v nepřístupných jeskyních Moravského krasu. Nevím, proč na takové akce chodí, když všechno to co on popírá, to je vlastně Speleofórum. Pokud by nebylo amatérů, nebyly by ani nové jeskyně, ani příspěvky a Speleofórum by zaniklo. Ale jak jsem to letos viděl, je velká naděje, že Speleofórum přežije. A to je jenom dobře.
Oťas - jeden ze zakladatelů Speleofóra

Datum 28.04.2013
Vložil On
Titulek Re: pochvala Speleofóra

Ve jménu trikolóry odejděte! Pro lobby ČSS.

Datum 28.04.2013
Vložil
Titulek Re: Re: pochvala Speleofóra

Nedělej ze sebe ještě debila stači to co jsi ....

Datum 29.04.2013
Vložil Chocholoušek
Titulek Re: pochvala Speleofóra

Šup zpátky za Poustevníkem !

Datum 29.04.2013
Vložil On
Titulek Re: Re: pochvala Speleofóra

Neber poplatky, nebo se zblázníš!

Datum 29.04.2013
Vložil dalda
Titulek Re: pochvala Speleofóra

lol to sou zase hlasky.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode