Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

155. Speleobulvár (duben/2013)

16.04.2013 22:50

Při sestavování bulváru mě napadla podobnost dvou příspěvků, aplikovaná na bádání v Moravském krasu. Na druhé polokouli v brazilském Pará těží zlato a surrealisticky viděno - kopou obrácenou pyramídu. Kvádry, v tomto případě pytlíky s rubaninou vynášejí na zádech. V zúžených místech vytváří tlačenici a významně si dýchají na záda. Absolvovat to několikrát za den znamená mít stehna jak Fibingerová, nebo padnout. Vůbec nevím, proč si ty pytle nepodávají, neposílají, nebo neudělají lanovku. Mj. tam kde se neoplatí technika, je pořád lepší vytvořit plošinky a přehazovat si hlínu lopatou.

V krasu byl vytvořen podobný lidský řetězec v jeskyni Dagmar. Aby se pracovníci neušlapali natáhli provizorní lanovku a zbytek, vtomto případě kýble, si podávali. I zde je možné udělat například pevnou stropní dráhu, a předčistit si celý Dóm nádob na několik let dopředu. Ale ani tak to není nezbytně nutné a podle fotky soudím, že to stačí a netřeba investic časových, finančních i personálních. Neboť každá deponie se dá vyčistit až je k tomu vůle...155. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Závrty v Sýčkách pěkně hltající vodu, fotogalerie na fejsbúku i video, voda pracuje za nás, o bádačce vyšel i článek na MSK. Jaro je tady Moravský kras, galerie. Bádalo se například Na Harbechu v závrtě jedničce + slavnostní otevření větřákomuzea v Rudici. Kolečka se vozí na Vymodlené jeskyni. Statečně se pokračuje i v Sondě Okrouhlíku. Den  Otevřených dvéří v Ochozské jesky ni zatím nejistý, vstup jedině v ponorce. Spojené skupiny Topas a Kerberos, spojené bádání i v týdnu na Kamenném ponoru a u Hrušky. Vyklízení Dómu nádob v Dagmaře, report z větší akce skupiny a další jeskyně. Jeskyně Netopýrka a podivné jevy, zlí duši sfoukávají návštěvníkům svíčky, o bádání trochu jinak. Nechte se zlákat kouzly, které nabízí Moravský kras, iDnes taky láká na Tajemno.

Jeskyně v Česku: Týnčany a jejich články o velkých velikonočních přípravách a Petzoldově jeskyni. Vlčata ve Svatém Janu pod Skalou, galerie. Jeskyně Za hájovnou, fotodokument na Papričce. Josef Odvárka, projekt výcvikového centra se systémem únikových chodeb či výtahů v Barrandově jeskyni, článek uprostřed.

Slovensko: Jaskyniari sa tešia na prácu v neľútostnom tatranskom pozemí, článek o Tieni, Javorinke i Demänovke. Čosi sa deje v Jánskej doline, článek a  galerie. Skončil sa Speleomíting Slovenskej speleologickej spoločnosti, článek, info a oceněné prezentace, fotogalerie. Slovenských jaskyniarov ocenili, úspešní sú aj vo svete. Pustá-Štefanová časť 16 apol, článek a galerie. Speleoklub Trnava a pozvánka na nový ročník Speleoškoly v Malých Karpatech, program, fotky, vyhodnocení minulého ročníku. Jaskyňa Domica, plavba v tajomnom podzemí riečky Styx.

Jeskyně ve světě: Jeskyně Huautla, 519m of new passage near camp 1, nové objevy ve známé lokalitě, velmi pěkná galerie. Sistema Sima Gesm expedice 2012, nové video. Expedice JK pri Univerzite York do Durmitoru 2012, link. Nejzajímavější jeskyně na světě, obrazem. Huyen Khong jeskyně - Mramorové hory, Vietnam, prohlídka v 4D. Poliaci v Mexiku, link na SSS.

Příroda, lidé, Země: Stopování s eskortou, město Isfahán, cestopis i o zelené revoluci v Iránu. Syrian refugees update 2013, dokument a tady podstatně hustší i Syria in Ruins. Život v katakombách, uprchlíci v okolí Idlíbu v Sýrii. Afghanistan: March 2013, reportážní fotogalerie. The Remarkable Rocks at Flinders Chase National Park, Austrália, pěkný žuly a pískovce s voštinama. Pre-Inca Salt Pools at Maras, Peru aneb jak se odsoluje minerálka v horách. Mysterious Fairy Circles of Nambia a sjúpr vytříděné půdní pokryvy, galerie.

Bats, animals a jiná zvířátka: Jak fachčí správný potravinový řetězec, galerie povedených momentek. Monarch bátrfláj migration, barevná fotogalerie. Probuzení netopýři, náš 200-stý pacient je netopýr rezavý. Přednáška o netopýrech heboučkých co čúrají. Nejšílenější kurz, co jsem zaznamenal je: Odborný kurz pro získání osvědčení o odborné způsobilosti osoby odpovědné za péči o handicapovaná zvířata. Moje babička milovala domácí zvířata a vždy tvrdila: Chromý kralík nebo slépka patří na pekáč.

Doly, těžba, montanistika: Zatopené lomy v okolí Brna, galerie. Skupina Cunikunulus připravila tyto nové příspěvky: Dolování v údolí Bílého potoka, galerie a články Komárovice u Jihlavy a rafinerii Dach 3, což je induš patřící o patro níž. Magurka mining heritage, galerie. Doly máme pro radost, říkají novodobí horníci z Mníšku pod Brdy. Jasně doly pro peníze vypadají jinak, ale je fajn, že to konečně zpřístupnili. Podruhé v dole Křemenáč, jména jsou jak ptáci co létají kam chtějí, pseudomontanistický blog. Benbulben Mine (Phase 3), článek a mraky pěkných fotek na zajímavém webu. The Strange Beauty of Salt Mines, nátcherné fotky týkající se dolování soli vč. toho podzemního. Saddle Sore Mines Lode Mining Claim Torc...Zajímavý webový stránky o dolování a montanistice.  D ominion Opal Mines N evada, blog Opály v panenském údolí Nevady a mraky pěkných map a fotek. Serra Pelada gold mine, Pará, Brazilie. Nejdřív sem si myslel, že se jedná o masové divadelní představení, při druhém pohledu jde o lidský dopravník. Akorát se divím, že si ty pytle nepodávají.

Podzemí a jiný induš: Vintage Industrial Relics of Abandoned Sion Mills, galerie. Agartha a Podzemí ve Finsku, video. Valy pardubického zámku ukrývají unikátní 60 let starý úkryt, článek. Josefovské podzemí - nejdelší v Čechách? Podzemí přeměněné na metráž. Navštivte brněnské technické podzemí, pozvánka, kolektorové stránky. Kontroly podzemních objektů záchranáři ZBZS Hamr, chůze v podzemí je náročná, ale za ty prachy určitě stojí.

Technika, metodika SZS, sporty, svícení: Nácvik jednolanové techniky na Býčí skále, francimus zcela vyjímečně v roli zachraňovaného, galerie. Ostrá záchranka - Swiss Caver Rescued After Days Trapped Beyond Sump, článek. KRAZ 2013, pozvánka na hustý Outdoorový závod Moravským krasem. Mistrowstwí v technikách jeskyňowých, akce lezecká a školící pro změnu w Polsku, pozwánka, FB. Vinaři, pěkný mystrovský článek na Lezci o lezení. Nabíjecí svítilna Fenix RC40, novinka pro jeskyňáře.

Fotogalerie: Fotogalerie:  GfH SdVDT - Ochozská  jeskyně v archívu webu Býčí skála.   Jinak pověstný fotograf K-K prošel Bránou času ukrytou v tajemné 9-té propasti a nafotil Předsíň 547 př. n. l. po požití metylalkoholu.

Odborné příspěvky, geologie, archeologie atd: Archeologická datace sedimentů v Předsíni Býčí skály, článek, dokumentace, fotogalerie, literatura, dobře zpracovaný příspěvek. Na dně Galilejského jezera objevili megalitickou stavbu větší než Stonehenge, že je to bavilo kutólet kameně v tom hicu. Dobře utajená úroda Mayských Pompejí, archeo článek. So was the Tibet landslide, geohazard vyslal na nebeské průsmyky 83 poutníků. Jiná Šlinda se stala ve velkolomu Bingham Canyon Mine, mraky jiných fotek jsem objevil na fotowebu TopRQ.com.

Historie, dokumentace, bibliografie: Rudolf Nejez zemřel 22. 9. 19335 na Krkavčí skále, dokument. Nová bible českých hydrogeologů - knížka Podzemní vody České republiky.

Dění ve společnosti, akce, přednášky: 100 let objevu Zbrašovských Aragonitových jeskyní, galerie. Oslavu stého výročí si všímají i regionální deníky včetně fenoménu CO2 a semináře. Přednáška Československé propasti. Pozvání přišla z míst, které bych nečekal, ve stejném duchu mi poslalo stejný link několik příznivců. Bohužel se koná v Praze. Festival Kras - naše společné (komerční) dědictví maskované za kulturu a historii.

Rozhovory, osobnosti, portréty: Horolezec Petr Prachtel a jeho Život na niti. O člověku, který před nikým napadal na prdel, lezci, démonovi, extrémistovi i charakterákovi...vyjde knížka. Určitě si ji pořídím, článek, video, projekt. Máme se na co těšit. Jaroslav Dušek a Roman Mlejnek: Ticho a tma, studiový rozhovor.

Trocha houmru, ale opravdu jen trocha: Předražené cihličky. SpeleoCristal-Harlem-Shake, šejkovalo se v Rumunsku.

- Z Archivu RNDr. Přemysla Ryšavého. Rok 1944 a ukázka výstroje a výzbroje tehdejších průzkumníků: Dobový speleologický transporťák pro pět jeskyňářů....

....a pokus o pokračování zase za týden....

 

Diskusní téma: 155. Speleobulvár (duben/2013)

Datum 23.04.2013
Vložil Leos
Titulek Speleokufr

Cau Franci. Hele, nechybi v tom kufru jedna brambora? :-)

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode