Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

153. Speleobulvár (velikonoční/2013)

02.04.2013 23:49

Tento víkend byl tak trochu zdvojený, ztrojený. Od Zelenýho čtvrtka do Velikonočního pondělka hody (doprovody) a svátky velikonoční. Pro někoho den volna mimo pracovní zatížení. Leč výlet na hory v krátkých rukávech se nekonal, je přece i Apríla. Počasí maximálně vhodné pro zalezení do jeskyně. Naše stížnosti jsou zbytečné, na Velikonoce padá sníh jednou za dva roky. Meteorologové sice zapomínají, že se vždy měsíc dopředu vybalily  tenisky, zahradníci už měli zasázenou minimálně cibuli, ranný brambory a ředkvičky, sadaři ostříhaný stromky. Tenegerkám z rozparků džín koukaly holý zadky a jeskyňáři? Už zpracovávali velké jarní tání a v rašící trávě lezli ke svým jeskyním. Je důležité umět všechno odborně vysvětlit.

Dostal se mi do rukou poslední výtisk Spelea 61. jako standardní zpracování výročních zpráv. Pominu opěvování činnosti některých složek ČSS, jež jsou více než lehce nadhodnocené. Dozvím se o usilovné práci odborných komisí i vyčerpávající práci sekretariátu, včetně významné informační hodnoty webových stránek. Některé zprávy byly redakcí kraceny, zřejmě ve snaze ušetřit místo. Tohle chápu, některé ZO mají webové stránky a pravidelně píší do kyberprostoru, do speleotiskovin, přednášejí. Co jsem slyšel, některé jsou zkráceny až tak, že ztrácí původní smysl. Je důležité umět všechno odborně vysvětlit. Činnost všech ZO je řazena pozpátku, tedy od roku 2011 po 2008. Možná existuje zdůvodnění, které jsem neuchopil, ale může znamenat i to, že ČSS konečně zařadila zpátečku a míří zpět do období lepších vztahů, tolerance, kvalitního výzkumu i prezentace. Do dob svého vzniku....153. Speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Jeskyně v Okrouhlíku, ve skutečnosti jeskyně Stovka a žlíbek Peklo. Vymodlená a Dagmar, bádací akce na severu krasu včetně exkurze do propástky U Jedelské cesty. Jeskyně Vymodlená má i svou fotogalerii. Velikonoce v Moravském krasu, galerie. Suchožlebáci, Harbechy a závrt č. 1., galerie. Kamenný ponor a závrt U hrušky, bádání, drcení kamenů i stavění sněhuláků. Vždyť jsou velikonoce. Jeskyně Irainova, zápis z akce a bádání tentokrát v ozajstném Okrouhlíku - Sondě. Josefovské údolí ve fotografii.

Jeskyně Česka: Jeskyně Prachovských skal - přednáška v Jičíně. Mísečky, pěkné podzemí i lezení na severu čech. Javoříčské jeskyně, info a virtuální fotky. Čerpací pokus v Petzoldových jeskyních, pozvánka na akci.

Slovensko: Ako sa mení Slovensko, působivá fotoreportáž. Pustá - Štefanová jeskyně, 15. časť o propojování obou systémů. Jaskyňa Perlovka - nejkrásnější jeskyně Velké Fatry, k této galerii patří i článek: Vážení priatelia a kamarati, se pak týká víceméně sporu mezi skupinami Aragonit a Turiec. Nemyslím, že to je vztah vyhrocený, aní standardní. Jedná se především o společný problém zájmového území a práva priority objevu i polemiky ochrany přírody a jeskyně vs. objevitelské nadšení. Vložil jsem ho pro poučení z řešení takových situací i u nás, aktivitami napěchovaném MK.

Jeskyně ve světě: Peštera Movile, Rumunská jeskyně s minerálkou, kysličníkem a jinými pozoruhodnostmi. Secret Under water Caves, Mexiko, video.  Jeskyně kamenných kvítk ů, minerály ve vlasových  krystalech, video. Speleologie v Katalánsku na blogu Espeleobloc, různé příspěvky. Gouffre Crucet, web. Het Avalon Blog, belgičtí jeskyňáři používají netradičních výzkůmů, kopou a dokonce i dřeví dřevem.

Příroda, lidé, Země: Climbing High In Dubai, ležáci na visutých ochozech tak trochu jiné země a z protikladu i The Old Town of Ghadames, článek a foto. The Meandering Alatna River in Alaska, článek a fotky. Lake Natron v Tanzánii. Střípky ze země orlů, cestopis o Albánii, klasika jako na HS.

Bats: Kontrola ve Weltkriestolle, aneb jak jsme studovali sex netopýrů, článek a fotky. Netopýři na Boudě a o velikonocích, kde se chystá specielní akce, pozvánka i stránky. Netopýří monitoring ČESON a jeho aktuality. Objev netopýří kolonie na Vyšehradě, ochránci přírody objevili Ameriku.

Doly, těžba, montanistika: Štola v Plané, součást reportáže Toulavá kamera ČT, video, které při zakliknutí zmizne. A ještě jednou pro úspěch důl Miltitz, video z potápění. Mechanický jezevec zabydlen v štole jsa průběžně lákan, loven i zapuzován, hezký montanistický Surikatí příspěvek. V sobotu do dolu, důl Landek, foto. V česku se hledají dva miliony tun hnědého uhlí. Zn.: Rychle, srandovní článek, jak dovedeme chytře uřídit velké podniky s cizími vlajkonoši.

Podzemí, industriál: Střelba umlkla, lidem se uleví. O podzemní střelnici v Jablonci, jako poslední si střelil pan primátor. Stoka pod Prahou je historický skvost skrytý v podzemí, článek a fotky i video. Protiatomový kryt se skrývá na Václaváku. Je o něj obrovský zájem, video. Tunnel Borbonico, různé galerie.

Technika, Svícení, Sporty: Pár rad pro kutily, kterak zásadně překopat Duo: Mastrel - Duo Petzl retrofit and various a stránka Duomodules. Red Couloir - Červený žľab, steep skiing, po prdeli a na igelitu by to bylo jistě bezpečnější, video.

Fotogalerie, speleofoto, film: Dokumentárny film Zajatci podzemia, volné pokračování cyklu Hledači utajených světů, zdroj SSS a na YouTube jsou Zajatci podzemí zveřejnění. Surrealistické fotografie ze života v Číně. ReverendMaynard's, fotogalerie, různé žánry i jeskyně. Thomas Reichart, různé galerie, převážně příroda, vulkány, lávové jeskyně.

Odborné příspěvky, archeologie, geologie, ekologie: Podíval jsem se na zahradu a stromy byly fuč, info o typickém geohazardu na Whidbey Island a ještě odborně na A new landslide. Zde je ještě podobný, ale daleko větší hazard v přístavu, Brazílie, video snímané dálkově ovládanou průmyslovou kamerou. Ochranáři v Moravském krasu chránili les před lesem a na videu se můžete podívat, jak se to podařilo. Satelit zachytil odlomení ohromné ledové plochy u Aljašky, video je pěkný.

Historie, dokumentace: Článek: English summaries of some studies in the Sborník Muzea Blansko, Memoir 2012, vydaný na webu Býčí skála od Celofána. Karel a Viktor Kubáskovi - speleologové a horolezci, na stejnojmenném webu. Průzkum Barrandovy jeskyně, dokumentární záběry z 50. let, upravený 16mm film, určitě stojí za zhlédnutí.

Dění v speleospolečnosti, akce, ČSS, různé: 100. výročí objevení Zbrašovských Araginitových jeskyní, program semináře. Dobrovolníci uklidí Moravský kras, nevím, jestli budou ty odpadky zpod sněhu vyhrabovat, každopádně se jedná o tradiční a velmi prospěšnou akci. Správa jeskyní ČR a Kelfovy už 12-té SPELEOSTŘÍPKY s velikonoční nadílkou nových informací. Speleo Four Rum 2013...aneb pár Rumáků a Roztřapený bobr na stůl pro Guáno, reportáž z nestandardního setkání v Michalových horách a další fotky od Tajfúna007. Speleolog a fotograf Marek Audy vystavuje ve Veselici, článek a pozvánka. Novinky z AOPK. Jaro v Moravském krase, ekologický seminář, Kaprálův mlýn, pozvánka.

Rozhovory, portréty, vzpomínky: Zemřel křtinský farář Tomáš Prnka, bylo mu 87 let, vzpomínka.

Trocha houmru na závěr: Pat a Mat vykládají skruž na závrtě, při nakládání ještě zapoměli vložit armaturu, video. Velikonoce s neandrtálci v Sloupsko-šošůvských jeskyních, neandrtálka s megakraslicí, a další članky a videa. Konec vandrů s cejchem psance. Pobyt trampů v lesích je legální. Zablatené šialenstvo, pre tentokrát sa mi podarilo oklamať pani smrť. Studené počasí zůstane zřejmě až do léta a pokud nám to červenec a srpen nezkazí, budeme mít krásnou zimu. Nářky na sníh jsou neopodstatněné, paní redaktorka zapoměla, že i když o velikonocích sněžilo, vždy jsmě měli už zasázeno, ošetřenou zahradu a ostříhaný stromky...bylo přece Apríla Ne?

...a pokračování zase za týden....

 

Diskusní téma: 153. Speleobulvár (velikonoční/2013)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode