Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

151. Speleobulvár (březen/2013)

19.03.2013 07:45

Po celém česku se sčítají netopýři. Za normálních okolností jdou v tuto dobu vidět i v okolí vchodů. Příroda jim cvičně nadělila další přívaly sněhu, takže brzký odlet se odkládá. Zato už přiletěli nějací tažní ptáci, ve dne vřeštící po parcích a zahradách v noci zalézající kam se dá. V některých místech ČR napadlo naráz nejvíce sněhu za celou zimu. Jeskyňářům nadělila zaplavené chodby a zvýšené hladiny. Některé skupiny na zimu zaspaly a narychlo se snaží dohánět příznivé podzimní nízké stavy. Tam k závrtu, kde jsme v sobotu pohodlně naváželi materiál, nebo v neděli šli na čarokrásnou vycházku se zase měsíc nedostaneme, jedině opět zabořeni v blátě. Když pánbíček přimhouří oči a dovolí, umožní, zpříjemní, nebo jiným pozitivním náznakem vyzve nás - pitomce k činu, neměli by jsme váhat....151. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: HSP, článek o Suchdolském ponoru a Mystériu, kontrola vodních stavů. Býčí skála a Šenkův sifon, galerie. Jeskyně Dagmar a Nadějný postup pod kaplí, už to není tak úzké a je to hlavně kypré. Údolí Říčky, proč bychom se báli mezi jeskyně a skály, série 7-mi článků z nichž nejbrutálnější je o Hostěnickém propadání. Krásy Moravského krasu, článek. Závrt U hrušky a budování závěsné dráhy, spojené skupiny Kerberos a Topas. Sonda Pod Jedničkou, průzkum trativodu v jeskyni, výročka a povrchovka, MSK, galerie. Okrouhlík - Sonda a další bádání v jeskyni. Sloupský koridor a pokus o překonání Druhého jezera pomocí lezeckého sloupu. Harbechy a Závrt č. 1. má první volné dutiny, galerie. Jeskyně plošiny Skalka, aneb Trocha tělocviku. Speleohistorický klub Brno opět oživil svoje webové stránky.

Jeskyně česka: Skupina Estavela a Zpráva o činnosti za r. 2012. Bozkovské Dolomitové jeskyně, článek, fotky, odkazy. Stará a Nová Aragonitová jeskyně v Českém krasu, aktualizované příspěvky Geospeleosu. Akce v Petzoldových jeskyních, pozvánka na kopací akci.

Slovensko: 54. Jaskyniarsky týždeň bude tentokrát v dolině Blatnica, Velká Fatra a pořádá ho Speleo Turiec, pozvánka je na webu SSS. Chránia prírodu a jaskyne pre nás, článek na webu JK Strážovské vrchy.

Lokality ve světě: Slovinsko 2012, opožděne vydané video z letní kulantní akce. Medvědí jeskyně na polské straně Kraličáku, článek. Show caves, článek a rozhovor s fotografem Austinem Irvingem. Galapagos Cave Exploration 2013, lávové jeskyně na Galapágách, galerie, webové stránky. Konec Davorjevega brezna?, potápěčská akce, fotky, článek. Grotte de la Barthasse, video.

Příroda, lidé, Země: Co se divíte,  tohle je Pákistán, cestopis. Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně, aneb i mezi rumišti může být hezký flák zeleně i kytek. Země Františka Josefa, ledový archipel v polárním moři. Vzhůru na sopky Českého středohoří, článek, pozvánka na přednášku. Patagonie, tisíc kiláků v sedle bicyklu, cestopis. Fotograf Amos Chapple v Iránu, galerie. Dry Valleys of Antarctica, cestopis, galerie, pěkná příroda. Novodobá Atlantida, městečko v Argentině pohřbila slaná laguna, článek a video.

Bats, Animals: Nechcete už brambůrky s příchutí ubitého orangutana? Petice a její zdůvodnění. Búdky v zateplení plné raniakov, článek. Zvířata zneužitá pro válčení: netopýři jako živé bomby atd. Netopýři na Boudě a Velký pátek, pozvánka na akci. Izraelská armáda pomohla ubytovat netopýry. V Boudě napočítali 377 netopýrů, článek, netopýři se počítali taky ve tvrzi Hanička. Netopýří echolokace, pěkné videíčko. Oteplilo se, netopýři vylétají z děr, cvičně jim k tomu připadlo 2O čísel sněhu. Rekordní stavy vrápenců v Cyrilce, článek.

Doly, těžba, montanistika: Krajina posedlá ropou. Ropné království, nikoliv Emiráty ale Severní Dakota, článek NG. Vodní zajíc v Dolech a jeskyních, tentokrát zatopený důl Miltiz, video. Shale gas v krasových oblastech, přednáška Milana a Evy Geršlových o břidlicovém plynu v česku a krasech. Propad Žebračka v zimě. Long Rake Fluorspar Mine, opuštěné fluoritové doly v Cornwallu, galerie. Ancient Mine - Ancient Trenches, webové stránky věnující se dolování, těžbě a montanistice.

Podzemí a jiný industriál: Podzemní VS II, galerie. Podzemní kryt Javor 51 Míšov ve fotogalerii. Web Bunkre.info je velmi aktivní a nabízí nepřeberné množství aktuálních příspěvků a hromadu linků. U bunkrů ještě zůstaneme, Paranoia komunistického diktátora a galerie bunkrů v Albánii. V zachovalém nacistickém krytu bude muzeum, Ústí nad Labem, článek a video. I Antarktída má své industriální pomníky v příspěvku The Ghost of Antarctica, galerie.  Podzemí Liverpoo lu je prošpikované zapomenutý mi chodbami. Stanislav Motl: Jihlavské podzemí, profi video.

Sporty, technika, metodika: Meržába Türkiye, špica vápencové lezení s jeskyněmi i jinými krasovými patvary. Hřeben Tater, přechod v zimě bez podpory po 35-ti letech. Winning run, bicyklové megasjezdy, video. Jeskyně objevená pomocí infrakamery (termovize?), příspěvek na webu SSS.

Fotografování, galerie, prezentace: Fotografická soutěž - Príroda Slovenského krasu, uzávěrka je 10. května 2013. Webové stránky Speleo-foto.de - Německo a různé úžasné galerie, jen listovat. MInor Miners, Coal Mining Children, India, další velmi husťoučká galerie z uhlí a kraje společnosti.

Odborné příspěvky, geologie, archeologie: Troglofauna a stygofauna: jeskynní živočichové na jeskyňáři.cz. Hadriánův val - římská "železná opona", článek. Anatomie skalního sesuvu, video. Česko spotřebuje o polovinu víc půdy, než samo vlastní. Članek k hlubokému zamyšlení, eventuelně k vyhazovu.

Historie, dokumentace: Vyšla vzpomínková kniha na Slovensku - O troch jaskyniaroch, dokumentuje jeskyňářskou činnost Svatopluka Kámena, Stanislava Šrola a Pavola Mittera.

Dění ve speleospolečnosti i jinde, zajímavosti: Sloupsko-šošůvské jeskyně a Velikonoce s neandrtálci, akce. Přednáška: Nejdelší jeskyně Balkánu s hostem Markem Audym, pozvánka do blanenské Ulity. Baterkové pondělky v Koněpruských jeskyních, pozvánka. 32. Ročník Speleofóra, další informace a podrobnosti, vč. přihlášek na prezentace, vyšlo na speleo.cz.

Rozhovory, portréty, osobnosti: Na knize o stopách války v kraji můžete spolupracovat i vy, rozhovor s Ivanem Rousem nejen o Libereckém podzemí a válečných továrnách. Hugo František Salm-Reifferscheidt, starohrabě co se podílel na zpřístupnění Moravského krasu, aktualizovaný příspěvek k výročí úmrtí. Zemřel Jaroslav Ryška z Havířova, dlouholetý člen ZO 6-20 Moravský kras.

....pokračování zase za týden....

Diskusní téma: 151. Speleobulvár (březen/2013)

Datum 22.03.2013
Vložil Janek
Titulek Pan Kala

Šéf NKÚ propaguje ve své kanceláři Moravský kras. Na zdi má fotografie krápníkových jeskyní. Krása...

Datum 23.03.2013
Vložil Kelf
Titulek Re: Pan Kala

Ono na tom není moc divného, občas ho můžete potkat v Moravském krasu. Myslím, že do krasu chodí rád, nejen s oficiálními návštěvami, propaguje ho a jeskyním jako Blanenšťák fandí.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode