Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

147. speleobulvár (únor/2013)

20.02.2013 18:05

Po víkendu přišla smutná zpráva o úmrtí významného archeologa docenta Karla Valocha. Odborníka, který navazoval na výzkumy takových kapacit, jakým byl například Karel Absolon. Na pana doktora si vzpomenu, když jsem jej a jeho spolupracovníky asi potřikráte vezl na jeskyni Kůlnu. Zde se prováděl záchranný výzkum v místě, kde byla později postavena palisáda místo ohavného drátěného pletiva. Většinou je vozil táta, ale tehdy byl nějaký nemocný. Taky jsem pomáhal špachtličkou po milimetrech uždibovat sedimenty kulturní vrstvy a poslouchat odborné rozhovory. Například s doktorem Saitlem nad hroudou koprolitu, doplněné jadrnými poznámkami na adresu druhého diskutujícího. Pamatuji si i doktorovy odborné přednášky ještě za dob Speleoklubu Brno, letmá setkání na půdě Moravského Zemského muzea a taky mám publikaci o nálezech v Kůlně. Milý člověk na kterého se bude dobře vzpomínat.....147. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Býčí skála, Dobývání Dómu ticha, opožděně publikované video. Velkolepá pracovní akce na stejnojmenné lokalitě. BS, Větrný tunel a obnovení prací na propojení s Dómem ticha, článek, mapa, fotky. Harbechy, Závrt číslo 1., kopací akce, galerie a podnět k zamyšlení - korespondenční hlasování. Sonda pod Jedničkou a Podhradní ponor, akce revizního charakteru. Povrchovka, Jeskyně č. 100 a Okrouhlík, bádání, zprávy a mnoho fotek. Kamenný ponor, mimořádná akce a Závrt U hrušky, zprávy z akcí, rubání a bahnění v sifonu závrtu. Jižanský víkend v jeskyni Dagmar. Jeskyně Vymodlená, pracovní akce.  Do ledových vod Punkvy naskákali v neděli otužilci, zpráva. Lipová alej u Nových dvorů na Blanensku reprezentuje Česko v další soutěži, podpořte. For my haters, lidový vzkaz pravděpodobně skeptikům jeskyně Vymodlené. Bohužel adresát je neznámý.

Jeskyně Česka: Český kras 2010, video. Český kras, Šanovy skály a jeskyně Devítka, článek. Jeskyně Hliněná, vystrojení dráhy pro kyblíky. Jeskyně Víl je velmi fotogenická, hlavně v zimě, Krkonoše, pseudokras, fotky. Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast, blog, foto. Speleologové objevili Na Turoldu zazděný vinařský sklep, článek, Kolařík, video.

Slovensko: Jaskyniarská skupina Spišská Belá, nové webové stránky, jeskyně, fotky, novinky. Babická chodba v jeskyni Mŕtvych netopierov, foto z objevů, francimus blahopřeje, prostory jsou pěkné a velké. JMN pustila, zpráva na oficiálním webu SSS. Akcia Sova v Čachtické jeskyni, článek z pracovní akce. Podarí sa pripojiť Štefanovů...? 9. část o pracovní akci v Pusté jeskyni, fotky. Potápačská akcia v Tesnom kanále Pustej jaskyne, o potápění směrem na Štefanovou, článek, fotky. Na dvojdňovke v Strážovských vrchoch, pracovka, exkurze, vzpomínka a fotky. O putovný pohár Eugena Hirka, pozvánka na lezeckou soutěž. Exkurze do Tisoveckého krasu, únor 2013 díl první, díl druhý je z jeskyní a kdo má trpělivost, je tu ještě díl dřetí. Tajomné miesta Turca - Prvýkrát v diere, blog, fotky.

Jeskyně ve světě: Vítkov Dihalník, Slovinsko, únorové kopání na pokračování, video, tentokrát Plánivská skupina a kompletní Bradlův článek z druhé akce a foto na fejsu. Mammoth Cave hits 400 miles, aktuální délka na webu jeskyně. A Cave dive in Peacock Springs, video, potápění. Grotte roche 13 février 2013, video a rochnění nejen ve sněhu. Ten je všude, jen v Brně hovno. Hory a jeskyně na Slovinsku, mírně sebestředné video.

Příroda, lidé, Země: Poslanci učinii první krok ke zrušení Národního parku Šumava, případně ho přejmenuje na Lunapark. Bodejť, v parku se blbě drancuje i betónuje. NG, 10 největších kráterů na světě, článek a fotky v populárním časopise. Ruský meteorit se prakticky nedal předvídat, událost v Čeljabinsku. 10 Bjútiful horkých pramenů v Yellowstone NP, galerie.

Bats: Temní letci dobyli štoly i pevnosti, chiropterologové v Dobrošově. Létající savce dříve i přibíjeli na vrata, dnes jsou chráněni, to je jen dobře. Netopýři si oblíbili středověký důl Jeroným, článek a mají tu i vzácný druh. Netopýři s dudlíkem dojímají internet, článek a video z Austrálie. Na Nový Hrádek v Podyjí se letos vrátil ohrožený netopýr pestrý, článek a foto.

Dolování, těžba, montanistika: Herlíkovické štoly v Krkonoších, článek, info. Beroun se brání těžbe z břidlic, článek, jinak Vláda ČR už tak zásadová není. Dle mě se jedná o zásadní ekologický zásah, že se budu tématu nadále věnovat. Nebo např: Po 20-ti letech české zlato pět na scéně, jsou i politici, kteří drancování na českém klondajku odsuzují. Šumavské zlato za miliardy stále láká, bonanza, Kašperské hory a tajemná firma o dvou lidech a základním kapitálem dvěstě litrů. Prodej historického objektu, Důl Michael za čtyři mega, montanisté neváhejte. Treading the Tunnels of an Abandoned mine in Wels, galerie pěkná.

Podzemí a industriál: Podzemní labyrinty v pískovci, Hostěradice, Míšovice, podzemní dolování kaolinu, článek. Před 37 lety zmizela v Brně v jámě žena. Vzpomínka na havárku na Pekandě a na první moravské metro Staré štatl - Heršpice. Podzemí letecké továrny Rabštejn, fotky a není jich vůbec málo. Důl František Josef, Prago III., Zápotocký. Důl Tragy a Prgo I., Kladno, industriál jak poleno. Architekt Svoboda: Podzemí je tajemné a proto láká, článek o Brněnském podzemí, portrét, odkazy a foto. Željava - tajná podzemní letecká základna, článek, videa a fotky. Unfinished Submarines, fotky, podzemní molo. Laser ČVUT v Jihlavských katakombách, článek a odkazy. Richard, Chodba "C", druhá část. Bývalá karlovarská vodárna, induš-video.

Sporty, technika, outdoor: Bridge Inspectors at Work, spešl výškovky. Macocha, perla Moravského krasu, 1. část článku o horolezení v Macoše a k tomu ještě druhá část Velké díry od Janka Bednaříka. Školení instuktorů speleologické techniky, pozvánka na akci, instrukce a propozice, neváhejte. Techmeeting, byli jsme při tom., seminář o technickém potápění, zpráva z akce, fotky. Nová svítilna Olight SR95S UT nabídne dosvit až 1000 metrů, další v řadě bude už řezačka kamene. Cave jumping 2013, video. Moravský kras - Cigánská jeskyně, nový boulder.

Fotografování, galerie, fotosoutěže: Societatea Nationala de Speologie Romania, Pictura in intuneric editia a X-a, I Rumuni mají seminář, školení a soutěž v podzemním fotografování. To má svoje vlastní stránky s mraky dalších odkazů na galerie i skupiny. Alan Cressler, fotogalerie, převážně jeskyně, kras, fauna i flora. Zajímavosti ve fotografii, použití světel, galerie výsledků. FabulousWeb, nejlepší, až ryze kýčovité fotky přírody tohoto týdne. The Delicate Architecture of Water Droplets, když se nechce po ránu spát.

Odborné příspěvky, archeologie: Fragment pravěkého bizona, 50000 let, článek, Krym - Bair Chosar. Anatomie zemětřesení, lehce katastrofické a pesimistické amerikánské video, když odmažu balast a věčné opakování, je poučný. Smrt v archeologii, tentokrát záchranné práce Na Perštýně v Praze, článek, audio. Nový kočkodan z Konga a nejstarší lidské pozůstatky z Balkánu, článek. Discovery the Secret Shopwrecks of the Baltic sea, podmořská archeologie. The Only Volcano Earth You Can Explore From the Inside, známá sopka, nové fotky. Antarctic lake-drilling team discovers Life under ice, konečne se dovrtali na vodu.

Historie, dokumentace: Sloupsko a Hřebenáč - historické pohlednice. Kanadská arktická výprava 1913, článek, fotky. Internetová encyklopedie dějin Brna, facobook. Žitného jeskyně a podpis A. Žitného ve Výpustku, článek, fotky. Josef Mánes, Býčí skála - utrpení a harmonie génia, další ze čtivých zpracovaných událostí od Martina Golce.

Dění ve společnosti: Filmový festival Expediční kamera, pozvánka, plakát, program po dalším nakliknutí. Býčí skála - Sněhové hry. Sloupsko-šošůvské jeskyně, školení pracovníků. Punkevní jeskyně - prohlídka Kouzelná Punkva. Výpustek - koncert. Den země, Úklid Moravského krasu 6.4.2013, zatím na informačním webu blanensko.cz. Dernisáž Kořenové krápníky, aneb cesta proti gravitaci, pozvánka, Police nad Metují. Už 7. SPELEOSTŘÍPKY na webu SJ ČR s otužilci, zprávami a videi. Z videí jsou zajímavé dva díly Podzemí třetí říše, dál Sřípky informují hlavně o výročí otužilecké plavby po Punkvě, kandidatuře aleje roku, opět Novohradská, zprávy o netopýrech a tuzemské informace o jeskyních. SPELEORUMBÁL 2013, pozváka a odkazy, hraje skupina BaKaMa. České podzemí, odborný seminář, pozvánka a propozice.

Vzpomínky, portréty, osobnosti: V sobotu 16.2.2013 zemřel ve věku nedožitých 93 let doc. PhDr. Karel Valoch Dr.Sc. Vzpomínka na webu správy jeskyní ČR. Smutnou událost připomělo i Moravské zemské muzeum, kde pan profesor působil. Dále České noviny, i60.cz , se vzpomínkou přichází i web Býčí skála, a další. Česká televize natočila v roce 2011toto velmi krásné video  Vzkaz karla Valocha .

...pokračování zase za týden...

Diskusní téma: 147. speleobulvár (únor/2013)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode