Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

143. Speleobulvár (Leden/2013)

23.01.2013 00:33

Při lezení vertikál se dostaneme občas do svízelných situací. Zamotaná lana, nenávratné pády a ztráty blokantů, kameny klinkající nad námi, eventuelně svištící kolem nás. Do různé míry jsme si na ně zvykli, očekáváme je a většinou je i mentálně zvládneme. Situaci jako v hororu zřejmě zažili ruští jeskyňáři. Při výstupu z propasti Chokrak celkem nevelkých rozměrů proletělo kolem nich velké terénní auto. Byla zřejmě stržena výstupová trasa i s jeskyňáři. Výsledkem je jeden mrtvý, několik raněných, jediný zdravý v těžkém šoku obstaral zbývající na dně šachty. Prostředí hrozilo výbuchem díky rozlitému benzínu z prasklé nádrže a dlouhé čekání na pomoc. Nevím jak moc se tento příspěvek (zatím bohužel jen v ruštině) jeví bulvární, je určitě i poučný, ale zažít bych to nechtěl....143. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Jeskyně Vymodlená - Zahlubování chodby, článek, diskuze. Shrnutí roku 2012, skupina Dagmar, stručné ohlédnutí za loňským rokem a Postup ve spojnici mezi propastí II. a III. Harbechy, bádání na Závrtě Jedničce, galerie. Výroční schůze a pracovní akce Babické skupiny převážně na Větrné, Babická plošina. Kančí ponor - Průzkum ukončen, článek, fotky, Suchdolské plošiny. Kamenný ponor a problematické bádání ve ztížených podmínkách. Jeskyně Vymodlená a Terréní průzkum na Macošské plošině. Dvoumužné bádání v Sondě Okrouhlíku, zhodnocení.

Jeskyně v Česku: Stará Aragonitová jeskyně a něco okolo, Český kras, Solvayovy lomy, galerie. Jeskyňáři chtějí Na Turoldu najít cestu pro návštěvníky přes Jezerní dóm, článek a fotky. Jeskyně lákají k návštěvě i v zimě, info, pozvánka. Zbrašovské aragonitové plazení, jeskyně, článek, fotky a další odkazy, docela dobrý. Dominanty Tišnovské kotliny, Boskovická brázda, Kras u Malhostovic, Květnice, Čebín a pod, článek a fotky.

Slovensko: Demänovský jaskynný systém je dlhší, článek a podrobná mapa ve vyskakovacím okýnku. Čechoslováci opět společně, Demänovská, Pustá leden 2013, potápěčská akce, článek a fotky, a ještě jednou pohledem Jano Dzúra vč. dalších odkazů a mapy. Čachtická jaskyňa - Objavná akcia 11.-13.1.2013, galerie. Slovenský kras, dvacetiminutový videosnímek s perfektními vzdušnými záběry, populární i odborný. V rámci cyklu Cez Karpaty vznikly ještě podobné (např.: Strážovské vrchy, Nízké Tatry a další). Slovenský kras fotografie 2010-12. Žiarna jaskyňa, první dvě akce 2013.

Jeskyně ve světě: Sura Mare 2012, Rumunsko a video z cachtání zpod baldachýnama. Informace o brutální nehodě jeskyňářů v propasti, do které spadlo teréní vozidlo s následnými problémy, úmrtím a záchrankou. Článek v ruštině, fotky, Karabach, oblast Monastyr Chokrak. Le secours en speleologie, video ze cvičné záchranky. Ludvikova jama, Slovinsko a video. Peščšrnyje katakomby Diry na Peloponnese, Řecko, velmi zdlouhavé video a o to zajímavější podzemní plavba. Hard work down t'pit, caving, video. Jeskyně Žlutého draka, Zhangjiajie, fotky, článek. Alžír, Salay Cave, článeček. Trip Report Darby IceCave Round, blog, fotky.

Příroda, lidé, Země: Pakistán, zajímavá fotoreportáž. Maha Kumbh Mela, reportáž z tradiční indické koupačky Tradiční ruská novoroční koupačka. Richat Impact Structure of Mauritania fromthe Space Station, galerie. Útulna v poušti, Írán, zajímavá města i podzemní stavby, kanáty a pod., článek, fotky.

Bats and Animals: Vědci v Brně zcela náhodou odchytili mimořádně vzácného netopýra Saviova, článek, fotka a video. V Javoříčských jeskyních spí tisíce netopýrů. Teď se je snaží spočítat, článek a fotky. White-nose Syndrome Hits the Bats of Mammoth Cave National Park, návrat ke starému problému a ještě jednou WNS v čas. Explore Nature. Zářící organismy umí rozsvítit lesy i oceány, jsou nátchernou podívanou i geniální hříčkou přírody, článek. Největší živé organismy na světě začaly vymírat, oba články v NG.

Doly, montanistika, těžba: Velké díry v zemi vytvořené člověkem i přírodou, článek a galerie. Gemer, Spiš - likvidácia tradičných baníckych regiónov v praxi, blog, fotky. História baníctva na strednom Slovensku, video. Opuštěný břidlicový dúl St. Viti, blog, galerie, Brdy. Štola Prokop odhalila další ukryté prostory, historickou a nevybrakovanou dobývku. Článek, galerie.

Industriál, podzemí, sklepy: Tunely trasy V.A, Praga, subway, den otevřených dveří vč. fotodokumentace a vesměs všechny články o 17. tisících lidech co vstoupilo do podzemí budoucího metra.  Back to Underground Moscow, podzemí velkoměsta a podobný námětem - Another Underground River of Moscow, nebo Nekonečné Moskevské podzemí. Asi aktuální téma. Podzemní višňový sad, Surikata a PMS včetně chrabrého Pažouta, plukovníka Johna Fittse alias strumanfurhera Ernsta Koniga. Speleologové objevili sklep, nově nabídnou ochutnávky vín, Mikulov, článek. Záchrana podzemí pevnosti, aneb jak se sanují chodby pod Terezínem, fotky a článek.

Sporty, technika: Novosti a balšoja těchnika, nové zřejmě polohovací pomůcky zejména pro arboristiku. Canyoning-Slovenia, pěkně zpracované videíčko. Into The Mind, V paměti, trailer k hodně outdoorovému filmu. Ledové tunely ve francouzském Chamonixu lákají horolezce, článek, ledolezení.

Fotografování, fotogaleie: Unusual kameras, zajímavosti (kamera na větrný pohon). Snowflakes Magnifield Hundredfold, galerie známého nerostu. Alan Cressler, fotogalerie převážně jeskyně a flora Oceánie. The Cavers, Caves, galerie jeskyně, převážně Rusko.

Odborné příspěvky, archeologie, geologie, paleontologie: Na hraně umění a vědy - Tajga bezděskaja. Zajímavej článek situovaný do podhůří Roverek. Využití DTS systémů při detekci průvanů v jeskynních systémech, starší příspvek, který jsem ještě neuváděl, zdroj J. Mrázek a MSK. Příbuzný z jeskyně Tianyuan, Archeologie, 40 000let. Záhadné podzemné chodby v celé Evropě z mladšího pravěku, aneb Trocha řáckého bulváru nikdy nezaškodí. Tajemné obrazce Nazca ve světle nových interpretací, článek, fotky.

Historie dokumentace: Antonín Boček a Jaroslav Šisler o Býčí skále, článek, výstřižek a obsáhlá příloha ke stažení. Zpátky k Měsíční jeskyni, díl třetí (pátrání po jeskyni) a díl čtvrtý se závěrečnými teoriemi. Nejděsivější příběh přežití, Antarktida, hledání magnetického pólu 1912.

Dění ve společnosti, akce, přednášky, výstavy: Ohlédnutí za Rajbasem, video a hned na začátku Robi Šamonil v nové specielní speleovýstroji. Důležitý termín v rámci 16. mezinárodního speleologického kongresu se blíží (do 31.1. budou levnější vstupenky). Zdroj Speleo.cz. Zahájení výstavy Jeskyně Křišťálové oči, pozvánka. Eurospeleo 2013, informace a pozvánka na webu SSS....

...a pokračování zase za týden...

 

Diskusní téma: 143. Speleobulvár (Leden/2013)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode