Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

142. Speleobulvár (leden/2013)

15.01.2013 11:50

Jak tak sestavuji tento bulvár a přemýšlím o lednových událostech v česku. Není motivace psát více, aby to nevyznělo politicky. Leden přinesl vlnu amnestovaných. Jedni se nám smějí do očí jak moc jsme blbí, ti druzí svobodně žít nedokážou a snaží se dostat zpět do přepychu cel. Jeden amnestovaný spáchal sebevraždu. Druhý si v civilu nevydělá na pilu, se kterou chtěl pracovat a uživit se. Já se snad rozbrečím. Přinesl také prezidentské volby ČR. Nebylo moc z čeho si vybírat. Druhé kolo vypadá  ještě hůře. To jsme si snad nezasloužili. V tuhle dobu nepřekvapí ani invaze kobylek. Obhajoba nesmyslných kroků připomíná vymývání mozků a krátká paměť nedovoluje příliš široký rozhled, zejména když možnost volby něco změnit je tak zoufale malá. Zůstal bulvár....142. kolo je tu.

Moravský kras: Cyklus Pevnosti - Výpustek, video. Povánoční bádání (v Dagmaře) a Novoroční sestup (Holštejnská jeskyně). Punkevní Výpustek, nová srostlice ve fotoglerii. Paleontologický výzkum v jeskyni Barové, galerie. Okrouhlík - Sonda, pokračování v nových objevech pod vchodem jeskyně. Kateřinská jeskyně, článek a fotky.

Jeskyně Česka: Zimní Mexiko, Český kras, galerie. Lávka přes III. sondu v Aragonitce, galerie Český kras. Svatý Ján pod skalou, fotogalerie odtamtéž. Žebříčky 10 nejkrásnějších jeskyní ČR, Amatérka, Kateřinská a Balcarka nebyly ani nominovány. Hanychovská jeskyně,Jizerky. Skalní bludiště U Kalicha, pseudokras, blog.

Slovensko: Návšteva Plaveckej jaskyne, článek, fotogalerie. Prvé akcie v roku 2013, článek, Stará garda, Vlčí Jámy. Zpátky k Měsíční jeskyni díl první a stejnojmenný díl druhý, bulvár. Jaskyňa pod Jeleňom a Prožinská dúpna jaskyňa, obě s možností virtuální prohlídky. 2. Víkend na Košariskách, článek

Jeskyně ve světě: The Lady of Orda, natáčení nové speleopotápěčské výstroje, video. Spéléologie au Gouffre Berger, video a srovnání historických a současných sestupů pohledem týmu petzlecrew. Pěkný dokument. Za cestou do středu země nemusíte jet daleko, stačí Slovinsko, článek s fotkami Petra Gedeie a originál Deeper and down. From underground...kde je daleko větší počet fotek. Jeskyně Theopetra v Thesálii (Řecko), archeologie na dosah, článek. About Clearwell Caves, článek, fotky. Saravak, Niah caves a pod., Malajsie. Pěkná galerka. Novinky z Yukatanu, mapy, fotky a další odkazy, zdroj speleork.sk..

Příroda, lidé, Země: Česko-slovensko-polská kurwa v Chile, mramorová katedrála v jezeře Carrera a jiné krásy Jižní Ameriky, cestopis na pokračování a další díl - Trabanti u Mys Hoornu. Aktuální informace k přehlášení CHKO Poodří, Česko. Mexiko ukrývá své Varhanní hory, turiské k nim zavítají jen náhodou, cestopis. Made in Vietnam, jak žijí lidí, kteří šijí naše oblečení? Blbě. Husťoučká reportáž. Nechte se okouzlit krásami Grónska, galerie. Madeira Ogrigado, slušná fotoreportáž Tomíka Gavlase. First Days After The Hurricane In Kazakhstan, galerie o tom jak to může vypadat po pořádném fičáku. Life After the Disastrous Earthqake, galerie, Horní Altaj, Rusko.

Bats and animals: Best Animal Pictured of the Week - Januar 5 - 11th. Život pod Afrikou, článek o milém podzemním zvířátku rypoši. Tajemství zimního spánku - jaká jsou jeho úskalí a nebezpečí? Docela zajímavý a rozsáhlý příspěvek.

Doly, těžba, coal: Nejdelší tunel v Česku propojil pod zemí doly Karviná a Darkov. Coal Mine - Karviná Lazy 2012, video jen velmi lehce náborové a reklamní. Když se z dětí stanou otroci v dolech, extrémní fotoreportáž z Bolívie. Jak často dochází u vrtů na břidlicový plyn k únikům? článek. Jen mě zajímá, jak to zjišťují. A na stejné téma o Úspěšné těžbě plynu v Polsku, kterou se může ČR inspirovat. Vytipované lokality pro úložiště radioaktivního odpadu.

Podzemí a industriál: V brněnském podzemí lidé uslyší o kostech dětí, článek. Industriální pohlednice z Ostravska. Web abandoned places, různé industriální galerie (hledat v kolečkách). Překopli chodbu na Moraváku? Aktuální info z Brna o objevu náznaku chodby. Luftschutz stollen - Sudetengau, protiletecký kryt, galerie.

Sporty, technika: Planking, most creative sports, galerie. Deset úžasných robotů představených v roce 2012, někteří jsou vhodní i k průzkumu jeskyní, videa. Něco o větrání jeskyně, z překladu vyplynulo, že jeskyňáři takto uměle vytvořili průvan, který sledovali z jiné jeskyně.

Fotografování, fotogalerie: The Best Pictures of the Russian Nature, galerie. 125 Years National Geographic, výběr nejlepších fotek. John Horstman, makrofotografie - hmyz. Míra Macek, fotografie, různé galerie. Lukas Kozmus, galerie.

Odborné příspěvky: Jeskyně Moravského krasu jako ložiska fosfítových hnojiv, článek v acrobatu. North Pole skiers thwarted by 2012 record minimum sea ice, článek. Russians obtained first lake ice sample at Vostok, článek a dvě zajímavý videa. The Skeleton Lake of Roopkund, India, o osteologických nálezech na netypickém místě. The Inhabited Volcanic Island of Aogashima, Japan, obývaná sopka a Islandské sopky, reportáž s pěknými fotkami. Kopec pokrývaly stepi a pastviny. Kdysi dávno, řeč je o Hádech za Brnem, celkem dlouhej článek. Kras a pseudokras, odborný příspěvek. 10 nejlepších světových muzeí a jeden bonus navrch, článek.

Historie, dokumentace: Nové historické pohledníce (díl 12.), galerie. Historické pohlednice - Hranická propast. Pohlednice Zbrašovské Aragonitové jeskyně, galerie.

Dění ve společnosti, akce, přednášky: 16th International Congress of Speleology Brno 2013, vstoupil na facebook. Pozvánka na povrchové exkurze v okolí obce Tetín, Český kras. Pozvánka na přednášku Hranická propast a Krysztof Starnawski, nový hloubkový rekord v propasti, Praha, kub Barakuda.

Portréty, osobnosti: Bolest neexistuje, to je mýtus, zajímavý portrét špičkového technického lezce Jana kareše. Václav Větvička, Populizátor botaniky, historie a krás Česka.

...pokračování zase za týden...

Diskusní téma: 142. Speleobulvár (leden/2013)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode