Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

141. Speleobulvár (leden/2013)

09.01.2013 00:20

A je tu nový rok. I letos se pokusím každý týden sestavit jeden speleobulvár. Pokud nebudu v práci, v terénu, v zahraničí, měl by vyjít ve středu. Nejpozdějí ve čtvrtek. Ve středu dopoledne je uzávěrka i když datum v hlavičce může být starší, protože plátek sestavuji už od neděle. To mám nejvíc času na brouzdání. Děkuji všem přispěvovatelům, kteří mi posílají náměty i vlastní linky. Děkuji za konstruktivní komentáře, některé jsou velmi poučné, doplňující.

V tomto roce nechystám žádné větší změny, nestanu se seriózním žurnálem, nestanu se závislým. Můžu realizovat jednotlivé dílčí nápady. Co se mi líbilo například na webu Pok Blok byly rozhovory s legendami krasového lezení. Tenhle typ žurnalistiky zde výrazně chybí. Dále bych časem někam umístil historické fotky a dokumenty. Jen nevím jestli zde, nebo na nově vzniklou stránku jeskyňář.cz. A taky jsem chtěl udělat stránky svýmu tátovi, aby se na něj nezapomělo. Bohužel je zvykem poslední dobou, že se zapomíná historie. Taková malá součást novoročního předsevzetí, na kterém určitě...začnu aspoň pracovat. 141. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Býčí skála - Velká síň, galerie. Bádání na Harbechu, Závrt č. 1. s objevem volných trativodů, galerie. Menší objevy jsou i v Sondě Okrouhlíku, článek, popis, fotky. První letošní bádání na jeskyní Vymodlené. Rytířská jeskyně. Speleo Kerberos a další bádání na Kamenném ponoru.

Jeskyně Česka: U Staré řeky (Berounky), Alcazar, štoly, Bubovické vodopády - galerie. Nová přírodní rezervace v Českém krasu, Na Voskopě se jmenuje, blízko Koněprus. Poslední slanění do Mexika, do nitra země zavede noční video s typickým úskalím kamery na přílbě. Jeskyně - Teplice na Moravě, Zbrašov, galerie.

Slovensko: Silvestrovská akce potápěčů a jeskyňářů, galerie plus bádání v Suché Dvojke (Velká Fatra a Aragonit). Medvedia štolňa - banské dielo vo Vysokých Tatrách plus Stanišovská jaskyňa, blog, foto. Návšteva Plaveckej jaskyne, článek.

Jeskyně ve světě:   Pestera Dubova, Rumunsko, galerie a k ní příslušná akce Zimní Banát, rumunský překlad s dalšími odkazy. Skarisoara Ice, Meziad a Farcu Cave, galerie o zpřístupňování jeskyní po rumunském způsobu. O prieskumoch na Balkáne, článek a odkazy. Orda cave, Perm a speleounderwaservideo se sličnou potápěčkou s pohyby lachtana. Phraya Nakon Cave, Thajsko. Cueva del Guacháro, Venezuela. The Buchan Caves, video. Huautla - cave diving Mexiko, expedice v letošním roce, info, expediční web.

Příroda, lidé, Země: Life of Direct Descedants of Noah Today, portréty Azerbajdžánu, galerie. Na nejhezčí cestě Jižní Ameriky, aneb trabanti a stopařka, cestopis na pokračování. Snow-Covered Desert, řeky pod pískem, Čína, článek, galerka. The Kaleidoscopic Colors of Karijini National Park, pěkná galerie. Romantické hornické městečko Ukrainsk Doněcké oblasti UK nabzí volné, zachovalé apartmány.

Bats and animas: Krtci a ježci vylezli z děr, ptáci neodlétli za teplem. Příroda blázní. Jak získávají podzemní zvířata vitamín D, když žijí bez slunce? Netopýři - noční lovci, práce Evy Žákovské. Nemějte strach z netopýra, proč taky žejo.

Doly, těžba, montanistika: V Horním Jitřetíně se propadla zem, pravděpodobně do staré štoly, článek a vjiném příspěvku i video. V dolech na Příčném vrchu, článek a fotky. Dva horníci jsou pohřešovaní po výbuchu v Donbasu, na fotce mají unikátní podzemní fárací vozítko. Fairy Tale Marble Canyon, lomy Karelie, galerie.

Podzemí a industriál: Zámek Hracholusky, podzemí, sklapy, galeie. Lochy - pohádkové podzemí, galerie. Z londýnské Stanice duchů mrazí v zádech, článek, video z prostředí srovnatelné subway rozvojové země. Pařížské katakomby, video. Underground Chrismas Party, galerie v konspiračním duchu a zajímavými fotonápady. Abandoned Foundry Number 6, klasický induš. Pozorovatelny v Blansku, většinou v blízkosti bývalého ČKD Blansko. Sailing the River Under Moscow City, zajímavě nafocené kanály.

Sporty, horolezectví, technika: Zásady použití Click Upu, užití jistítka pouze s vhodnou karabinou. Silvretta, mekka skialpinismu, článek, fotky. Stav vývoje Disto X2, info na webu SSS. Vyvinuli lampu poháněnou zemskou gravitací a funguje jak pendlovky, článek, video. Nejnovější recenze čelovek. Extreme caving, video s extrémně příšernou ukázkou jak v jeskyni nefilmovat. Komunikční zařízení, bezdrátové sdělovací prostředky nejen pro doly s dalším odkazem ke stažení.

Fotografování, fotogalerie: 2012 National Geographic Photography Contest Winners, galerie. Shadow and light, zajímavé využití světla, v kombinaci s různými objekty, galerie. Uživatel Chief Bwana, galerie převážně jeskyně, skalní a přírodní útvary. John Kyle, převážně štoly, důlní díla, potápění a uživatel Sperzone, převážně podzemí, industriál, technické stavby. Zahraniční speleophotosoutěže: Vote for the 2012 Speleo Photo of the Year, Si Puó votare per il concorso Speleofotografia 2012, Photo Contest 2012: Voting.

Odborné příspěvky, archeo, geo, eko a jiné logie: Muzeum vystaví giganty doby ledové, článek, pozvánka. Deset největších archeologických objevů roku 2012, článek. Prehistoric tombs found in Vietnam cave, článek.

Historie, dokumentace:

Dění ve společnosti, akce, výstavy: Neviditelný kontinent křehká krása podzemí, galerie z vernisáže Marka Audyho. PF 2013, různé PéeFky, přáníčka od Kelfa, galerie. První letošní SPELEOSTŘÍPKY ze SJ ČR s dalšími odkazy a videi. Cyklus přednášek o brněnském podzemí na začátku r. 2013.

...pokračování zase za týden...


- V titulku je fotka z otvírky závrtu G1O na Ostrovsko-Macošské plošině z roku 1957. Tomu odpovídá technické vybavení pracoviště i kvalita dokumentu. Připravuji článek o otevíraných závrtech v této oblasti.

Diskusní téma: 141. Speleobulvár (leden/2013)

Datum 16.01.2013
Vložil Kuba
Titulek Francimu

Chtěl bych napsat k ůvodníku je smutné psát že nehodláš být seriozní a bohožel
je to jak píšeš o poltice: Jedni se nám smějí do očí jak moc jsme blbí...
Směješ se těm co Ti věří,že?
myslim že neserioznost mezi bydatele nepatří, viděl jsem Cílkův seriál Podzemní čechy.
Je to pravý opak Tebe, nelže pokrytecky nezkresluje...
je opravdu zarážející že ti někdo věří!
Datum 18.01.2013
Vložil Vozová hradba
Titulek Re: Francimu

S Cílkem rozhodně opatrně!
https://www.daniel-landa.cz/video/indicie/cilek
Menhíry, holínky, menhíry, bubínky, menhíry!
Menhírliga a mašírujem...

Datum 15.01.2013
Vložil Krt
Titulek Mincmistrovský sklep - přednášky o Brněnském podzemí

https://www.ticbrno.cz/podzemi/mincmistrovsky-sklep/oteviraci-doba

Včera jsem zkusil navštívit přednášku architekta Ing. Aleše Svobody. V roce 2009 to byla velice zajímavá série přednášek v prostorách pro ca 150 lidí, vždy vyprodáno. Letošní verze je v krcálku pro přibližně 30-40 osob. Dovnitř jsem se dostal, jen abych nakouknul kdo ze známých se stihnul vejít.

Datum 10.01.2013
Vložil Bertík
Titulek 1

Čau Franci. Budou zprávy z domácí scény? /tvoje zprávy z krasu/

Datum 11.01.2013
Vložil francimus
Titulek Re: 1

Bertíku. Můžeš to brát tak, že nic nedělám, nikam nejezdím, proto nemám o čem psát. Momentálně není na psaní ani vhodná situace, což Ti můžu vysvětlit soukromně.

Datum 09.01.2013
Vložil Štěpán
Titulek lampa poháněná zemskou gravitací

Tak mě příjde, že akorát vykuchali z kukaček ciferník a dali tam LEDku:-).
Radši měli dětem postavit kolotoč s dynamem a mohli nabíjet smartfouny celýmu slumu...

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode