Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

137. Speleobulvár (prosinec/2012)

12.12.2012 00:54

Záčátek prosince přinesl velkou sněhovou nadílku a mrazy jak řemen. Lidi lačnící po přírodě nahnal do péřových bund a teplých bot. Jeskyňáře nahnal do jeskyní a teplých základen. Trampy nahnal do jeskyní. Nejen v Českém ráji, ale i v Moravském krasu si dělají ohníčky v jeskyních. Tuhle v neděli jsem trojici mladíků v Jáchymce upozornil na oheň, který začmoudil celou jeskyni. Slušně. Nevyhrožoval jsem, nevolal jsem ochranáře, ani jsem nenadával. Neuělal jsem si vůbec dobře.

Sníh nám zakryl i náš nový výtvor nad Rudickým propadáním, hromadu strusky. Už se po krasu roznášejí zaručené zprávy, jak moc jsme se na ní nabalíkovali, jací jsou z nás milionáři. Jak jsme práci nenechali kamarádům, aby si mohli vydělat na bádání v jeskyních a podobně. Docela by mě zajímalo, kdo by tam jezdil z Brna po práci a za svitu baterek nakládal kbelíky. Ještě se tam pracuje a v balíku rozhodně nejsme. Ještě teď mám namožený šlachy a boule za ušima. Každopádně doufám.... že ji nebudeme muset házet zpátky. 137 speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Jeskyně Dagmar a Vymodlená, betálná bádací akce, pracovní denník. Otevírka Karhanova závrtu, trochu subjektivní pohled, zato první oficiální zpráva. Aspoň tahle. Zima na Říčkách, fotogalerie. Rudické jeskyně trpí kvůli odpadu, na stavbu hrází chybí peníze, galerie. Jeskyně Michálka (Ovčí), pěkně zpracovaná informace o jeskyni vč. map, fotek a dalších odkazů. Aspoň takhle by chtělo udělat celý kras. Amatérská jeskyně - Sloupský koridor, technické práce. Závrt U hrušky, bádání na dně v blátivém bazénku, článek nalistuj dole. Hydrotěžba v Novém Lopači, video. A ještě víkendovka v j. Vymodlené.

Jeskyně česka: NEJ českých jeskyní, článek v prestižním časopise najdete v nich největší krápník a 5200 let starou kresbu, včetně galerie. Potápěči zavírali Ameriku, tradiční akce v Českém krasu. Velká Ondrášova jeskyně, pseudokras, článek a fotky.

Slovensko: Slowacja 2012 - Explo, galerie, různé akce Polského klubu Brzeszcze na  Slovensku. Slovenské jaskyne na Youtube, velké množství různých odkazů na videa o Slovenských jeskyních. Admin SSS si dal práci a jestli se nemáte večer na co koukat, možnosti tu jsou. Momentka zo starej Demänovskoj doliny, zprávička a stejně tak Krakovka dýcha, včetně galerie. Kosa na jazere december 2012, galerie skupin Aragonit z výzkumů a přírody.

Podzemí ve světě: Expedice Xibalba, On-line a den po dni nových 9km, francimus blahopřeje. Banát, malá fotogalerie. Florida Caverns State Park, galerie. Podnietila jaskyňa vznik bájí o Hádovom podsvetí? Řecké jeskyně, článek. Private bailout for Jenolan Caves, článek a fotky. Caving in SE Asia, fotky. Niah - národní park a jeskyně, Malajsie.

Příroda, lidé, Země: Machu Picchu je incká továrna na dolary, aneb češi s trabanty v Jižní Americe, Easy Rider a peklo přílivu, aneb jak se učí trabanti plavat, cestopis. Along the Biggest Ice Rink, po zamrznutém Bajkálu. The Breathtaking beauty of our world will never stop amazing me, lehce kýčovité, koukatelné video. Seven Incredible Boulder- Strewn Landscapes, galerie. Nature of Kazakhstan, hory a lidé v další pěkný galerii a ze stejného webu Erupting Kamchatka Volcano, asi je aktuální, taky Lava And Snow Of Kamchatka Peninsular. The tri-Colored Crater Lakes of Kelimutu, Indonésie. NASA Earth As Art eBook, zemeguľa z kosmí perspektívy.

Bats and animals: Navštívili vás netopýři? Volejte odborníky. Nebo lepší nápad - nechte je být. První kontroly zimovišť, Oderské vrchy a jak jinak - břidlice. Český ráj ničí i v zimě motorkáři, trampové ohrožují ohněm netopýry.

Doly, těžba, montanistika: Liščí důl, zajímavá dokumentační akce, článek, fotky. Z průzkumu dolu Lehnschafter, článek a velmi rozsáhlá fotogalerie.

Podzemí, tunely, induš: Ruins of a Once Prosperous Plant, hornické městečko trochu jinak. Pašerácké tunely najdete po celém světe, jsou hodně rafinované, čuměl jsem. Hlavně ty výroba, které si nikdo nevšimnul. V podzemní továrně nacistů jde o zdraví, teď ji lze projít aspoň virtuálně. Trochu popadaný Richard. Gunkanjima Ghost Island, mrtvá města. V novém metru nebude průvan, na standardní článek docela zajímyvý fotky.

Technika, metodika, sporty: Chytrá čelovka, péřový svetr, inteligentní čelovka co zhasne, jakmile na vás někdo posvítí. Nejnovější recenze čelovek. Nebezpečné karabiny nastálo, ve větru se klinkají, pod lezci se klinkají se zatížením ještě více, vlastně nastálo by stačily i karabiny kovové.

Fotografování, galerky: It's a beautiful world, galerie prosinec 2012. Daily Life: November 2012, reportážní fotogalerie. Neviditelný kontinent Marka Audyho, pozvánka na přednášku a výstavu.

Odborné příspěvky, geo, archeo, palento, eko: Zelená poušť, ekologicky zaměřený film z prostředí Barmy, hoďka, dá se to. Nové objevy ve stínu pyramíd: Abúsír 2012, čeští egyptologové v akci. Byl objeven zřejmě nejstarší známý dinosaurus, článek. Antarktická sezóna na české polární stanici 2012-2013. Jeskynní lidé dovedli zvířecí pohyb zachytit lépe, než moderní umělci.

Dokumentace, historie: Nové historické pohlednice jeskyní, galerie, 11. pokračování. Upír, zkamenělý zaklatý pes a čínské stínové divadlo, povídka.

Dění ve speleospolečnosti, akce: Pozvánka na prohlídu - Kouzelná Punkva. Speleologická encyklopedie, různé jazyky kromě češtiny.

Portréty, rozhovory: 14 minút pod arkádami s Petrom Holúbekom, video a rozhovor se známým slovenským jeskyňářem. Pracovní akce Předsedy, portrét Jirky Svozila.

Trocha houmru: Maďarsky mluvící i slaňujíci Santa v podzemí Budapešti.

....pokračování zase za týden, momentálně pracuji na recenzi Spelea č.60 a na článku o závrtech Ostrovsko-macošské plošiny....

 

Diskusní téma: 137. Speleobulvár (prosinec/2012)

Datum 20.12.2012
Vložil Kuba
Titulek karhan

No, věřím že by Franci o okolnostech oběvu dokázal napsat víc, i když u oběvu nebyl...mohl jsem napsat i ftipné historce když jsme dovezli skruže, nebo o vybudování vysunutého pažení kolem ohlubně šachty...

Datum 13.12.2012
Vložil Kuba
Titulek struska

Jsem si zvyk, že naší skupiny jen zneužíváš...
Informace mám přímo od tvých kamarádů z Rudic a Jedovnic, co se stavili na pivko k Němcům nebo jinam ....
Ale je fajn že to někdo udělá,myslím že bych dokázal vymyslet i projekt jak to dostat i z jeskyně...
Býčiňáci přemysťují vlaky štěrků...


Datum 13.12.2012
Vložil Kuba
Titulek struska

No,také se mně doneslo, že místní jeskyňáři jsou na Tartarosáky naštvaní.
Nevím o tom že by Tartaros mněl něco společného s touto akcí ...
Kromně centrály, kterou si struskaři pujčili ,aniž by mi o tom řekli...
Možná že chtěli místní jeskyňáři tuto činnost dělat o víkendech...
Naše skupina čistila ponor Lopače ve všední dny kvůli těžké technice,přesto jsme se pár členů sešli ...

Datum 13.12.2012
Vložil francimus
Titulek Re: struska

KUKU..KUKUKU...s touto prací nemá Tartaros nic společného, ani jsem to nikde nepsal. Taky třeba natírám okna za sebe ne za Tartaros, mám svoje IČO, svoji živnost. Navíc místní, Rudičtí jeskyňáři dělají s námi a vypadají spokojeně, nikoliv naštvaně...KUKU...KUKUKU...

Datum 13.12.2012
Vložil francimus
Titulek Re: Re: struska

A kromě toho tam taky pracoval Vrtulník, Ten je přesce Plánivák....

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode