Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

134. Speleobulvár (Listopad/2012)

21.11.2012 22:48

Dneska budu stručný, Tuny strusky ubíjí veškeré nápady. Na mysl vyvstala parodie notoricky známé Waldemarovy písníčky: V rukách mám srtusky 18 tun včíl...už mi zbejvá jen 82.000 kil...atd. Líbí se mi zprávy z krasu, je jich dost, nový webový stránky, nové galerie. Co na tom, že nic extra, všechno se časem určitě dožene. Líbí se mi, že i po roce lze vydat článek (galerii, video), které neztratí nic na aktuálnosti. Líbí se mi, že se daří dělat srandu z cizí zaprdlosti, páč právo těšit se z podzemí mámě všichni stejný. Dík Surikato. Líbí se mi, že ještě umíme popsat problém (jeskyně, bádání, školení, postupy i objevy), díky všem, co na síti zveřejňují smysluplné zprávy.....134 speleobulvár je opět zde...

Moravský kras:   Punkevní jeskyně. Jak se zpřístupnily podzemní prostory? Odstřelováním a odčerpáváním vody. Voda odstřeluje strašně špatně. Harbechy a závrty č. 1. a 3. Bádání a dřevení v nové lokalitě vč. kulturní akce Lojzkovy Šedsátiny. Listopadový trojboj v jeskyních: Kamenný ponor, Vymodlená a Dagmar, samozřejmě pracovně. Ještě jednou Ovčín, alias Kamenný ponor, podrobně sepsaná exkurzní zpráva. Za bahnem v Kamenném ponoru, aneb nový web jeskyňáře Libora Koláče. Jeskyně Vymodlená, fotogalerie. Závrt Okrouhlík, Průvanová sonda a lehké postupy tamtéž. Zlomené vrtáky a další blbodíry, souhrn průběžného bádání Vrtáků, Starých štol, Odporných - komínů a jinde v Býčí skále za posledních 14 dní. Jeskyně Dagmar - galerie a Pikovka také. V Moravském krasu vzniknou expozice o jeho historii a přírodě. V chráněném podzemí Moravského krasu dál končí hektolitry splašků, článek.

Jeskyně Česka: Český kras a Tomáškova propast, fotogalerie, SRT, lezení a vystrojování. Jeskyně Arnika, akce s čerpáním, galerie. Akce Petzoldka, bádání, kýblování, focení a jiné radovánky v Českém krasu, článek a foto.

Slovensko: Závadské jaskyne, Strážovské vrchy, článek a fotogalerie. Nová sekcia SSS pre vás! Novinka na síti u našich sousedů. Veľká Fatra a Žiarna jaskyňa č. 3., článek, pracovní akce a galerie. Belanské Tatry - čiastkové postupy, článek, exkurzní zpráva a pěkná galerie.

Jeskyně ve světě: Jeskyně Německa, Zweifaltendorfer a Tropfsteinhöhle, i ostatní galerie a videa jsou u Kelfa na Rajčeti. Mammoth cave, USA - A Grand Peculiar Place, článek, fotky. Jeskyně Ogof Fynnon Ddu, Anglie, Wales. Nejkrásnější je fotka z přechodu propasti po tyči. Caves of Ontario, soubor galerií a článků. Vítkův dihalnik vede opravdu na povodňovou Reku, článek Plánivské skupiny, fotky a k tomu i příslušné video s průvanem dlouhým jeden metr. Magma chamber of the Trihnukagigur volcano, lávový kras, vytuhlá hluboká kaldera s výtahem, článkem a videem. Těsně po uzávěrce došlo opožděné vydání Slovinsko 2011 - Kačna jama Reka atd. V něm milé a naturální videíčko a sada zajímavých fotek ze zázemí těchto akcí.

Příroda, lidé, Země: Unknown Kazakhstan, od pouště až do hor, velmi krásný fotky. Ledový Island připomíná Andersenovu pohádku o Sněhové královně. The City of the Dead, opuštěná bývalá (ale i současná) sídla Osetie, Kavkaz. Mountains of hunger. Írán, země cestovatelům zapovězená? Není to tak hrozné, aneb Propaganda versus realita. Nugget Point Lighthouse, Nový Zéland, článek a fotky. The Bull Jumping and Whipping Rituals of Ethiopia's Hamer Tribe, fotodokument, jedlý, nic pro turisty.

Netopýři atd: Pokud v zimě najdete na půdě netopýra, nechejte ho spát, článek. Z bourané nemocniční budovy vypadávali ztuhlí netopýři. Líbí se mi, že to vůbec někdo řešil. Obří netopýři, video. Sto netopýrů se ocitlo v pasti, narvali se mezi okna. Bears of Kuril Lake, pokračování 1. dílu, galerie.

Doly, těžba, montanistika: Rumunsko, Maramureš - Cavnic, 3. díl - Hory, podzemí, důlní industriál, mašinky a těkaví psi. Treading the Tunnels of an Abandoned Mine in Wales, galerie. Úplně blbý důl s různými koňomutanty, skotskými dudami a utopenou montanistickou kostrou. Kajesy bergbau, galerie zjevně ze sejné akce. The Forgotten Coal Mine, docela opuštěný a časem setřelý velkolom. Jak se těží uhlí v Indii, po rozkliknutí najdete husťoučkou fotogalerii, jak to funguje na lidnatém kontinentě.

Podzemí a jiný industriál: Velitelský podnikový kryt CO v Praze Jinonicích. galerie. Listopad v kaňonu Dyje, sklepy bývalých mlýnů, galerie. Command Bunker of the Kiev Underground, zajímavě nasvícený fotky, i kompozičně jsou dobré. The Basement Under the Moscow State Univerzity, bunkry, CO, galerie. Ostrava: NKP Dolní Vítkovice a Hlubina, klasický tovární industriál, stejně tak vynikající Industrial Winter, dopravníky v noci a z ptačí perspektívy. Koutské podzemí ukrývá historické sklepy, Kouty na Šumavě, článek. Rabštejnské podzemí bez detektoru, aneb když Hledačovi svrběj prsty. Otázka budoucnosti podzemí na Roztylském náměstí, Praha - Spořilov. Web Okoun a podnětná diskuze o podzemní sebeonanii.

Technika, metodika, sporty: Speleologická záchranná služba se školila ve Frncii, v příloze pdf. je podrobný program, popis a vůbec je to výborně zpracovaný, m.j. francouzi mají úplně jiné přístupy k záchrance. Zdroj speleo.cz. Recenze svítilny Fenix TK35, díky těm baterkám, není co řešit třeba při fotografování.

Fotografování, galerie: Antonio Danieli, různé jeskynní fotogalerie. Pixoto, další soubory z galerie stalních a podzemních útvarů. Photographs That Will Enchant The Viewers!!!, galerie. 30 Best Earth Pictures of the Week, také galerie, tentokrát hory. Kurz fotogrfování: Blesk - velký nepřítel začínajících fotografů. Těch nepřátel je možná víc: Laciný přístroj bez možnosti nastavení, spěch, podmínky jak v zadýchaném přeplněném autobuse, nedostatek invence, málo skromnosti a neznalost klávesy DELETE.

Odborné příspěvky, geologie, archeologie: Kos - Baroň - Kapitán, pdf., Předběžný geoarcheologický průzkum jeskyně ve Vrbici. Souhrnné zpracování zajímavé podzemní lokality

Dění ve společnosti, akce, pozvánky: Akce KKKK (kabinet kuriozit Kašpara Krásy), badatelská výstavka na Rajbasu. Správa jeskyní ČR a 46. SPELEOSTŘÍPKY, podzemní zprávy z domova i světa, doplněno o množstí videíček. Historie a současnost přírody a krajiny Českého krasu, zpráva z konaného semináře ve Svatém Janu p. S., moc pěkné prostředí bylo vybráno.

Portréty, osobnosti: Mořský kajakář mezi Aljaškou a Kamčatkou Stanislav Chládek, portrét. Netradičně Hans Hagen: Jeden z nejslavnějších fantomů.

Trocha houmru: Krásova anylýza jeskynní tmy.

...pokračování zase za týden....

Diskusní téma: 134. Speleobulvár (Listopad/2012)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode