Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

132. Speleobulvár (listopad/2012)

05.11.2012 14:32

Na Slovensku v jeskyni Suchá 2 byl učiněn malý objev a postup. V komentované galerii, jak jsme od Edy zvyklí jsem jmenovaný jako jediný mapér, který kdysi souvislost jeskyní Suchá 1 a 2 mapoval. Z pohledu některých českých lidí to vypadá, že nepíšu svoje pomocníky do mapy. Ale: Ona vlastně žádná mapa nevznikla. V mém publikovaném článku jsem uvedl oba svoje spolumapéry - Švorcáka a Višňáka. Výsledky měření, doplněné o povrchový tah, který provedl Edo se svými lidmi jsem růčo dopsal do polygonu a poslal Edovi stejně jako složku s nákresem plus program pocket-topo. Nevím, proč bych si jej syslil doma. Navíc jsme pro orientaci zakreslovali vše, ne jen polygon, jak jsme byli požádáni.

O co tedy jde. Nikomu ze zúčastněných nejde o to, aby bylo jejich jméno napsáno na pracovní mapě, kterou jsme měli pouze ověřit potencionální spojení dvou jeskyní. Byli jsme součástí slovenské akce, mohli jsme klidně kopat. Až budou objevitelé chtít publikovat svoje výsledky, svou jeskyni, jistě si najdou svoje mapéry, čas a prostředky a na mapu uvedou to, co budou považovat za podstatné. Jen v česku se musíme podepisovat  pod každý papírek...132. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Výdřeva na Řičánkově skále, Hostěnické propadání, článek a fotky. Snad to už bude držet. Bádání na Harbechu, galerie. Netopýrka pro pokročilé - plazivkami k podzemnímu toku a do zadní části jeskyně. V zadní části článku je pár rad pro jeskyňáře, protože nikdo jiný by tam nevlez. Nové fotografie z Moravského krasu. Další práce na jeskyni Vymodlené. Kamenný ponor, oprava Vintocké drážky, další bádání a problémy se vzduchem. Macocha, blog. Býčí skála, chodba Zlomených vrtáků - humorně laděná galerie a stejná jeskyně a článek Týden v Mořském oku o brilantních postupech od CHZV pod HMŠ.

Krasové oblasti v česku: Netopýří jeskyně u Skalice bude bez turistů, záznam České televize, pseudokras. Mladeč - Čertův most - Jeskyně Podkova - Řimická vyvěračka, Mladešské j. atd, cestopis. Čerpací pokus v jeskyni Netopýří mlýn, pěkně zdokumentovaná akce, článek, video. Koněpruské jeskyně, první SD video. Nasadil jsem si barevné brýle, funguje to.

Slovensko: Vršatské bradlá (Biele Karpaty), kras, hřebeny, článek a fotky. Prienik v Suché Dvojke, fotogalerie OS Velká Fatra a Aragonit, o dalším kroku ku spojení se Suchou Jedničkou, anebo to povede jinam?. Kamzičia jaskyňa. Silická planina - Dvojitá priepasť - Hraškova jaskyňa - Červená jaskyňa a ľadnica, blog, fotky. Hrdoš, Hrdošná skala, Uhlisko, Žaškovská jaskyňa, Šípská Fatra, blog a fotky. Rozšiovanie Hilti pukliny, jeskyně Stará garda a Majkova.

Jeskyně a aktivity ve světě: Německo, kráter Reis a jeskyně Charlottehöhlen, Nebelhöhle, Olgahöhle i jiná na Kelfově rajčeti, galerie. Philippines puts 158 caves under protection. Dig the caves of Israel, v článku je dlouhí dokumentační video. Slovenskí manželia zväčšili macedónsku jaskyňu o polovicu, článek a fotky. Ponořte se do temných hloubek nejdelší podvodní jeskyně v Rusku - Ordinskaja peščera. Grotte du Draïoun, foto, blog. Slovačka jama na Karadžici, článek a mapa.

Příroda, lidé, Země: The Nation Trying to Surive, Sverdlovsk, Ural a přežívání nárůdku Mari. Nice To Live In the Soviet Country, republiky Střední Asie. Nature of the Wild Polar Land, poloostrov Tajmyr, tundra. Polsko - Bieszcady, s dalším pokračováním na Ukrajinu na Švorcákově Rajčátku a dttto ještě stejná akce od Petra. Milovníci vláčků, tratí a jiné techniky si určitě přijdou na své. Landscapes of Kirghizia, krajina, galerie. Hurricane Sandy: The Superstorm, galerie a další k tématu HS Recovery. The Heaven of Asia-Philippines, myslel jsem že to je už Oceánie, galerie.

Bats and animals: Bílé nosy u nás, článek v časopisu vesmír, pěkný a velmi podrobný článek. Študentka objavila vymretého netopiera. Bjůtiful Underwater World, podvodní svět, galerie.

Doly, těžba, montanistika: Explorace zatopených částí dolu Jeroným (Mine Diving), one part of the dive, článek, fotky, dokumentace. Těžba uhlí u Horního Jitřenína se rozšíří pod zem a nebude to levné. Solný důl Vělička je podzemní zázrak jako z Pána prstenů. Až na tu diskošku. Podívejte se do ostrovního města duchů. Maramureš, Rumunské hornické městečko Cavnic a její industriálně-důlní okolí. Bezva galerie od Švorcáka.

Podzemí, Industriál: Podzemní chodby v Týně nad Vltavou, blog. Rabštejnské podzemí: Místo, které láká na pohnutou historii, článek a bohatá galerie. Znojemské podzemí a nová Halloweenská adrenalínová stezka odvahy. Abandoned WW2 Bunkers, pěkný noční snímky. Odhalujeme tajemství karlštejnské studny, technické potápění. Vápenka Miskovice u Kutné hory, industriál a poblíž i vápenka Mezholezy.

Technika, lezení, sporty: Filmová čajotéka - Autana, lezení ve Stolových horách Venezuely, video. ZAZ performing "Je Veux" on Mont Blanc, aneb reklama na Mamuta, video. Paragliding above Desert Sands, Afrika z ptačí perspektívy, docela hodnotné video.

Galerie, fotografování, prezentace: Camera Obscura. You travel all around the globe looking for the Wordl's most beautiful cave, článek, galerie a na jednom snímku je stativ po vertikální použití. Glacier Caves, ledové jeskyně, galerie. Nature Desktop Wallpapers: theChive, galerie. Pixoto, jeskyně a skalní útvary, galerie.

Odborné příspěvky, geologie, archeologie: Existuje yetti? Na Sibiři prý našli jeho srst, článek. Jeskyně doby kamenné, prezentace v pdf. Ukliďme si Česko! Je tu zjevně bordel.

Historie, dokumentace: Býčí skála ve Šternberku a několik slov o Jindřichu Wanklovi, dokument.

Dění ve společnosti, akce: Kořenové krápníky, aneb cesta proti gravitaci, pozvánka na výstavu. Oficiální Tisková zpráva zavárání sezóny 2012 SJ ČR, v pdf. Seminář z dějin hornictví, pozvánka, propozice. Historie a současnost přírody a krajiny Českého krasu, pozvánka na seminář, program, propozice atd. Caving Calendar 2013, možnost objednávky. Do uzávěrky ještě 132. bulváru došly ještě 44. SPELEOSTŘÍPKY od Kelfa.

...pokračování zase za týden...

Diskusní téma: 132. Speleobulvár (listopad/2012)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode