Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

129. speleobulvár (říjen/2012)

16.10.2012 16:24

Dneska jsem nijak úvodník nerozvíjel, protože žádné informace nejsou až tak moc převratné. Líbí se zachovávání názvů zavedených objeviteli (NSK). Líbí se mi některé galerie, úroveň fotografií výrazně stoupá a to i v běžných webech. Velmi zajímavá mohla být potápěčská akce Honzy Enčeva v Ponikelské jeskyni. Honza si nevybírá exotické oblasti, ani sáhodlouhé průniky. Místa, kde se zanořuje vypovídají na typickou náturu jeskyňáře, kde se zaručeně nikdo nepotápěl a ani nikdo nikdy nepotopí. 129 speleobulvár je opět zde....

Moravský kras: Jaskyňa Býčí skála: Minifotoblog, zajímavě, přímo netypicky nasvícená i nafocená jeskyně. Jeskyně Vymodlená, galerie. Okrouhlík II. sifon, pracovní akce. Amatérská jeskyně - Nový Sloupský koridor, galerie. Moravský kras: Sloupsko-šošůvské jeskyně, galerie.

Jeskyně v Česku: Arnika - Prolongace bahna, galerie. Speleopotápěčský průzkum jeskyní v západních Krkonoších, Honza Enčev akci a hustý odkaz na videu z Ponikelské jeskyně. Jeskyně Na Pomezí, zručně natočené video, ale bez nápadu. V ledovém království skal, o pseudokrasových jeskyních česka, článek. Matějovická jeskyně, info.

Slovensko: Na Krakovke sa opravuje, článek, k tomu pěkná galerie a další odkaz. Jinak Marián Jagerčík vyrábí úžasně stylové uzávěry. Jeskyně Mrtvých netopýrů, info. Na vlastnej koži: Takto sa objavuje nová jaskyňa, strach tu nemá miesto ako v diaľke hučí zával. O kutání v JMN. Štyridsať rokov v podzemí Gemera a Novohradu: Gemerland, článek a fotky se známými tvářemi.

Jeskyně ve světě: Jeskyně Hölloch přesáhl 200 km, info, odkaz. Sardinie 2012 Bue Marino - Průlom v objevech pod údolím Codula di Luna, článek. Škocjanský kras, Rakov Škocjan a jiné jame, článek, foto. Nejvýše položená zmapovaná jeskyně na Zemi je v Peru. Sedm nových jeskyní ve Vietnamu, oba články jsou převzaté z SSS. Cody Caves, článek. Top 10 Most Beautiful Underground Caves Around the World, dnes je zvláštní výběr. Buchan Caves, galerie. Campo speleo glaciale Morteratsch - Pers 2012, článek, info. Picos de Europa 2012, kompletní zpráva z letošního roku v pdf, pěkně zpracovaný dokument, jen tak pro příklad.

Příroda, lidé, Země: The Danger Hidden High In the Mountains, o evakuaci města preventivně před možným gigahazardem. Krásy Francouzských Alp: Rychle se měnící krajina a ledová jeskyně Du Tacul. Trou de Fer Gorge in The Island of Reunion, špica vodopády na tomto ostrově z ptačí perspektívy. Pre-Islamic Civilization in Madian Saleh in Saudi Arabia, galerie, článek. Rapeseed Feilds in Luoping, China. Fotograf si možná všímá barevných kontrastů, já tam vidím úžasný mogotový kras typický pro Čínu a Vietnam. Grand Canyon - Blink of Time, fotky a video. A Trip to Antarctica, galerie. Hinduistický Prambanan a Jávské sopky, cestopis.

Netopýři: V Peru odchytili netopýra velkého jak člověk unum myotisum asi. Tajemní netopýři mohou vymřít kvůli změně klimatu a ksichtu. Článek a video. Vodíkové otisky prstů pomáhají vytvořit mapu netopýřích migrací. Noc netopierov vo Varíne (Nitre a Jasove)

Doly, těžba, montanistika: Štiavnické vrchy, fotoreportáž z důlních skanzenů. Housenky, za nimiž zůstává hotový tunel, aneb jak pracuje Adéla (rozpoj, nebo střílej), článek a video. Zlato pod Kašperskými Horami na Šumavě láká těžaře a místní nesouhlasí, článek.

Podzemí a industriál: Zrušená trať Krásný Jez - Loket. Pěkné album a nápad na dobrý čundr. Stachelberg, exkurze do neustále rozestavěného vojenského podzemí, galerie. Slavonické podzemí, obsáhlý článek s mapkou a fotkami. Tajemná chodba v pražské ZOO, objekt poměrně podrobně popsal sám ředitel zahrady společně s Vláďou Vojířem. The Biggest Underground Structure of Ukraine After the Subway, zajímavě podaná i nasvícená galerie. Močálka na Proseku a mahaut, Hajcmanová chodbice smrti a narozky ňákejch mlaďochů.

Technika, sporty: Mapování jeskyní, článek není zas až tak moc starý, přesto přináší nové informace, např jak používat pásmo. Obrázky o speleologii, v této galerii je návod na expresivní speleo-pomůcky, oblečení, bezpečnost i svícení. Jeskyňonauti se vrátili na Zemi, kosmické technologie se zkoušely pod zemí.

Fotografování, soutěže, galerie: Španělská Speleofotografie 2012, výstava a soutěž. Pozvánka na výstavu fotografií Miloš Šejn - Jeskyně Moravského krasu a Býčí skála. Leader Board, pěkná a rozšířená galerie skalních útvarů. Joo Peter - Magická Asie, galerie. Tom Gavlas, fotogalerie.

Odborné příspěvky, geologie, archeologie: Oživit dinosaury nepůjde, mamuti ale mají šanci. Něco o DNA, článek. Unikátní jeskynní korály, které neviděly nikdy denní světlo. Geologové poodhalili spojitost pohybu tektonických zlomů a zemětřesení, kdo by to řekl. Těch přístrojů a způsobů měření je pochopitelně více. Podle geofyziků se Los Angeles a Moskva propadnou do země, ale určitě to nebude tak dramatické, Hlavně ta Moskva leží v rovině jak dlaň. To the Top of the Volcano, galerie.

Historie, dokumentace: Begcy Skala 1801. Salm a André v Šenkově sifonu, článek, dokumentace. Wanklův dům a Wanklův hrob, pěkně napsaná reportáž o pátrání po historii.

Dění ve společnosti, ČSS, SSS, atd.: Expedice do jeskyní s Potápkou, výběrová akce, třeba z ní vyjde reprezentativní jeskyňářský vzorek. Sherpafest 2012, pozvánka na akci, videa, program, samej klajbing atd. Odborný seminář - Historie a současnost krajiny a přírody Českého krasu, ve Svatém Janu pod Skálou, pozvánka. Speleokonfrontacje 2012, obdoba našeho Speleofóra se koná v Polsku, pozvánka, web akce, program.

...pokračování zase za týden...

 

Diskusní téma: 129. speleobulvár (říjen/2012)

Datum 16.10.2012
Vložil Surikata CM
Titulek Speleovýstava na zámku Ctěnice

Nevím, jestli to bylo annoncováno - ale když už je zde odkaz na můj článek "Prosecká Močálka a mahaut", je nutno uvést, že se zakládá na pravdivé události. Výstava "Světové dědictví v hlubinách země a zpřístupněné jeskyně v České republice" v Ctěnickém zámku, skutečně existuje: https://www.zamekctenice.cz/svetove-dedictvi/ a podle těch, kdo ji navštívili, je fakt pěkná. Ctěnice jsou, myslím, v Praze 9 (stavil jsem se tam cestou od rodičů, kteří bydlí na starém Proseku a není to daleko). Bohužel, fakt tam nejsou mé příspěvky o prosecké jeskyni ani její fotografie ani ti moji fotopaňáci, co jsem presentoval na setkání 2011 a teď mi (proč to nepřiznat) už doma překáželi. Proč tomu tak je, netuším.

Datum 16.10.2012
Vložil Kuba
Titulek trolling

Opět musím napsat kritický komentář na kritika, k předchozímu článku. Další podnětný návrh byl adresován autorům osobních blogů o speleologii… jsem přednesl já s myšlenkou, že nevidím důvod, proč by nemohli autoři některé článečky upravit a do Spelea poslat (mohla by to „vycucávat“ i redakce se souhlasem autorů). Ano řekl jsem, že by autoři, kteří si syslí na vlastním písečku mohli založit vlastní organizaci, nikoli ZO pod ČSS, protože vyjadřovat nesouhlas tímto způsobem je trapné. Navíc není pravda, co řekl Franci, že by někdo opravoval články bez vědomí autora, který si vyžádá korekturu… Jako šéfredaktor Estavely si nedovedu představit Francimu něco otisknout bez důkladného přezkoumání, do koho se chce navážet, urážet apod. A hlavně nikdo rozumný nechce Speleo rušit, ale Krtek ho chtěl převést do podoby digitální, jenže to by přineslo spoustu problémů, o kterých předkladatel neví… Aspoň se Franci prásknul co se Speleem na základně dělá, už chápu proč, nemůžou starší členové některá starší čísla najít… O tom kdo čte Speleo a kolik lidí čte Francizmuse je zbytečné přemýšlet. Také čtu tyto stránky a utvrzuji se v přesvědčení, že Franci je parazit, který se stal obětí svého ega… Věřím, že všichni členové ČSS po čase dojdou ke stejnému názoru jako jeho mateřská ZO (PŽS)… Jako Marek Audy, který jak sám Franci píše, s ním několik let nespolupracuje a má pro to svoje důvody i velmi nedávné podrazy ze strany Francizmuse. No a se zapomínáním, na něco, co se mnělo probrat, Fraci mohl říct cokoliv, ale nezvedl se, protože je srab…(Jednou když komentoval úroveň ČSS se docela ztrapnil) S kandidátkou nechápu, že se srovnává s Radimem Bromem. Je to ještě mnohem absurdnější jako Zdeněk s Panošem. Zdeněk tedy aspoň má co srovnávat. Myslím, že svoji funkci plní zodpovědně. Na rozdíl od Franciho, který byl zvolen do dozorčího sboru jako náhradník jen proto, že tam nikdo další nebyl. Myslím, že kdyby ti, co Francimu dali hlas, věděli, jak si v dozorčím sboru počínal a že přišel i na geniální věc, že se některé postoje musí hlásit úřadům, nevolil by ho nikdo ani tam… Stačí, když si rozpor mezi jeho “cancem“ a zápisem z Valné hromady porovnají členové ČSS sami.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode