Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

127. Speleobulvár (říjen/2012)

03.10.2012 23:05

Na tomto místě bych upozornil na technické novinky i způsob jejich prezentace ve speleomédiích. Pro jeskyňáře zatím nedosažitelné prostorové mapování on-line, nebo spíše za-pochodu. Tohle zmenšit do malého baťůžku, ani by TO nemuselo dělat tak ostrý rohy a počítat všechny brčka. A to jsme si ještě nedávno mysleli, že vrchol dokonalosti je Disto. Vodíkové svítítko je také zajímavý krok vpřed, možná vhodnější do výbušného prostředí, než-li karbitka, ale s pocitem šulky u pasu. Na delších expedicích v podzemí tak nemusíte tahat baterky, které v mrazu stejně ztrácí na kapacitě, ale flašku. Přepouštíte si tekuté H-áčko do lahviček. Poměrně nová technika je i filmování s kamerou na přílbě. I ta doznala dokonalosti a odolnosti. Natáčení má však mouchy v podobě trhavých švenků a nevhodného osvětlení v případě jeskyně. Hodně se dá dohnat střihem, zpracováním a scénářem viz výlet na Pristojnik.

Způsob prezentace a dostupnost k podobným, například technickým informacím je na rozdíl od Slováků v českých speleologických informačních portálech (alespoň v těch, které se takto nazývají), velmi tristní. Na blížící se Valné hromadě dojde k přejmenování Redakční rady za Radu Ediční. Určitě se touto změnou dopracujeme ke změně zásadní. Za klávesy a heslo stránek speleo.cz usedne někdo, kdo bude mít čas, chuť, možnosti, prostor a bude obdobné informace shromažďovat a publikovat. Prostě proto, aby název "Informační a diskuzní portál ČSS"....lépe naplňoval jeho obsah. 127 speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Amatérská jeskyně a Sloupský koridor, galerie. Autoři možná neví, kde se nacházeli, neb pár snímků je ze Starého Lopače. Moravský kras Off-limits, už máme jeskyně pokořené, pardon pošplíchané. Býčí skála a Komín za Jižní odbočkou, komín za Mapou republiky v Syčákově Kominíčku. O celkové situaci a bádání v BS, Barové a okolí se píše v článku Babí podzim v Býčí skále, činnost vůbec není zanedbatelná. Neznámá jeskyně u Kateřinské jeskyně (se jmenuje Vlčí), video. Ochozská jeskyně, galerie ze Dne otevřených dveří. Bádání v sondě Okrouhlíku pod vchodem, článek, fotky.

Jeskyně česka: Hranická propast je hlubší, než se čekalo. Dokonce druhá nejhlubší na světě. Info 7-02, Hranický kras, kde je propast první na světě, domnívám se, že se jedná spíše o nejhlubší potápěčský sestup v propasti. Zatopené sladkou vodou. Hranický kras: Divy přírody i umění na místě nečekaném, docela pěkný blog.  Zbrašovské aragonitové jeskyně: krása plynových jezírek, článek, fotky, hodně se tento týden točí kolem Zbrašova. Jeskyně Nad Kačákem, nově zveřejněné video a podobně i jeskyně Arnika po objevení i relativně nejnovější akce zde, vše Český kras.  Velikonoční jeskyně v Týnčanském krasu, galerie. Ukrývá strašínská jeskyně tajemství? Ano. Tajnou chodbu na Rábí.

Slovensko: Komín Adri, Mesačný tieň, podrobnosti o objevu a lezení komínu. Super výlet na Gemer, blog z oblasti kolem Slovenského krasu. Turistika v Malých Karpatech, blog, jeskyně Driny a pod. Podaří se propojit Štefanovou jeskyni se systémem Demänovských jeskyní? Propojení je poměrně aktuální, hodně se o něm mluví, dlouhý příspěvek se zabývá touto problematikou.

Jeskyně ve světě: Slovinsko 2012, galerie z poslední exkurze do oblasti Reky od Štěpána. Marable Caves of Chile Chico. Šipun Cave, jeskyně z biospeleologické akce v Chorvatsku. Picos de Europa a Francie 2012 na polské fotogalerii. Sardinie 2012, už brzy sledujte On-line. francimus bude také sledovat.

Příroda, lidé, Země: On the Land of Herdes, krajina, tajga, Něnci a děcka co umí kudličkou stáhnout soba, galerie. One Journey to the Wild Northern Land, o splouvání sibiřských řek mezi megazkamenělinami, vodácký čundr. Revealing more of North Korea, nabubřelost i bída mezi prapory a samopaly. Towering Rocks of Ennedi Desert in Chad, ČAD v Africe a ojedinělá skalní města a jiné patvary, galerie. To the Endless Vasts of the Carpatians, bezva čundr po Zakarpatských poloninách.

Bats and animals: Lev jeskynní, Barová jeskyně, fotogalerie. Kralicko mobilizuje milovníky tvrzí i netopýrů, článek, foto. Vědci objevili vir podobný smrtícímu SARS, přenáší ho netopýři. Naštěstí zatím v exotických jeskyních a tam, kde společně žijí lidi, zvířata, hmyz a netopýři.

Doly, těžba, montanistika: Historie dolování v andělskohorském rudním revíru. Lidé uvidí další část jáchymovské Štoly 1, zavede je do 16. století. Článek a fotky, kde ty stařiny bohužel nejsou moc vidět. Těžba uranu: největší ekologická zátěž v kraji, jedná se o Stráž pod Ralskem.

Podzemí a industriál: Huge Plant From Above, tovární industriál (budoucí industriální lesopark). The City of Mines, něco podobného a hezčího. Podzemní továrna Litoměřice, článek. Exploring the Centuries-Old Sewer's Beneath the City of Light, městské kanální podzemí, galerie.

Metodika, technika, sporty: Adrenalin Junkies, nejlepší zážitky pochází z těch nejhorších nápadů. Turistické atrakce světa prodchnuté adrenalínem, aneb ferrata po čínsku a jiné blbinky. Trip to Pristojnik, video je důmyslně a humorně sestříhané, že eliminuje všechny krpy při natáčení kamerou na přílbě. Například přizná stín Ufounka s anthénkou i jiné vychytávky. Automatické mapovanie, info a odkaz v angličtině, zejména video je husté. Čelovka na vodík, i tato inovace se dala čekat. Zajímavá bude kombinace: Hořící karbitka, čelovka na vodík, vytržená hadička z palivového článku a jeskyňář zaklesnutý v úžině...Rescue in the rope I., záchrana na laně, galerie. Je dobře, že se stále procvičuje.

Fotografování, fotosoutěže, galerie: Na Slovensku se rozběhla další speleovýstava se soutěží Speleofotografia 2012. Zde je Katalog soutěže s vítěznými snímky (vyhodnotenie)v pdf. Povšimněte si rozsahu (24 stran), kvality, podrobností a koneckonců i vítězů. Na webu Československá Fotografie 13/2012 prý mají výsledky Speleophoto 2012, nejde však kliknout odkaz. Oficilně vyjdou výsledky co nejdříve na webu Czech Speleo Photo. Caves - Cave Photography by Peter Gedei, galerie. Vaše najkrajšie fotografie leta, galerie. The Fabulous Web, best-photographie posledního týdne a různých témat.

Odborné příspěvky, dokumentace: Provádění vrtů tepelných čerpadel, technické a legislativní úskalí. Přírodní park Svatecká hornatina, zajímavé geologické složení včetně krystalických vápenců, článek a podobný - Jak probíhá fosilizace? Podobné téma nedávno filmově zpracoval i Surikata. 13 Creepiest Mummies on Earth, nevím, jak jde v tomto oboru soutěžit. Svět jeskyní pohledem mykologa - houby v jeskyních. Staší výstřižek časopisu Živa, ale pěkný. Zlikvidují viry pandemii, jíž je člověk? Filozofický pohled na globální hrozbu - člověka. Navazující příspěvek na viry přenášené netopýry.

Historie: Býčí skála poprvé na mapě - rok 1845. Další vynikající článek o historických zajímavostech této lokality. Císařská degenerace a magie Býčí skály. Volné pokračování v sérii historických příspěvků, převážně Martina Golce a Ládi Šebečka.

Dění ve speleospolečnosti, akce, ČSS,SSS, atd.: Valná hromada 2012 ČSS už má konkrétní obrys, například stručný program, zdroj Speleo.cz. Možná by chtělo aktuality v navrhovaných změnách a úpravách. Tedy jestli nějaké jsou.  Euro Speleo Magazine 1., nový časopis Evropských jeskyňářů, v odkazu jde ještě klikat jednotlivými stránkami. 5th International Workshop on Ice Caves, galerie, seminář o ledových jeskyních. Zajímavá fotoreportáž o tom, čím se baví speleovědátoři. Jen je trochu škoda, že autor fotografie nepopisuje. Lomy a vápenice Českého krasu, připravovaná kniha a výstava známých speleoosobností. Cesta do podzemí, dobrodružná výprava do Moravského krasu. Kulturní ukončení sezony v jeskyních Na Špičáku. Nové středisko ekologické výchovy - Kaprálův mlýn na Říčkách v MK. Setkání speleologů v Týnčanském krasu, pěkný soubor informací, fotek o právě proběhlé akci.

Portréty, osobnosti, rozhovory: Vzpomínka na Pavola Mittera, 20-té výročí úmrtí významného Slovenského jeskyňáře. Petr Horký - Chat s osobností s cestovatelem a novinářem.

...pokračování zase za týden....

Diskusní téma: 127. Speleobulvár (říjen/2012)

Datum 05.10.2012
Vložil Dejv
Titulek xxxxtyl

to by končilo:
etyl: kurva, hned u vchodu došel a nesvítím
metyl: kurva, už za vratama hovno vidím

Datum 05.10.2012
Vložil Štěpán
Titulek mapování

Docela se divím, že již dávno není něco podobného běžně dostupné. Nezdá se mi to těžké na vyrobu, je to takové vylepšené disto s pohyblivým laserem a dobrým softwarem... V podstatě by to snad ani nemuselo měřit sklon a azimut, pokud by se vyšlo se dvou pevných - změřených bodů, vše by to mělo dopočítat...(Ne teda že bych to uměl postavit...)
Ideálně to pak namontovat na nějakou malinkou vzducholoď:-)

Datum 04.10.2012
Vložil Sluka
Titulek vodík

Chce to trošku zdravého rozumu, stejně jako rozrušování skal. Rozhodně vyloučit z party otevřený oheň (karbidku) Jinak v prostředí jeskyní pokud mají účastníci jenom elektriku a nebudou si hrát se sirčičkami nebo zapalovátky, tak nic hrozit nemůže. Vodík vyfučí a smísí se s okolním vzduchem. Ono těch 8 litrů, co je v té flašce, by sice mohlo udělat pořádný pšouk ale k nějakým fatálním následkům by asi nedošlo. Jo a je v tom stlačený vodík na 12 atm, lahve se nedají opět naplnit. Ovšem taková půllitrovka naplněná na 200 atm to už by bylo jiné kafe.

Datum 04.10.2012
Vložil francimus
Titulek Re: vodík

Já jsem to bral hodně odlehčeně, bulvár takový je. Viděl jsem kdysi, jak spadl jeskyňáři do úžiny a do vody pytlík s karbidem. Natáhl se pro něj s hořící karbidkou na hlavě. Taky to byl pěkný pšouk a měli jsme "toho černého vzadu". Vybavila se mi přesně tahle asociace. Vodíková světla časem dobudou jeskyně asi proto, že budou levnější, než baterky. Mě se hlavně líbí a taky jsem to zdůraznil, ten neustále aktuální a všestranný web SSS.

Datum 05.10.2012
Vložil Štěpán
Titulek Re: Re: vodík

čelovka na vodík je sice pěkná věc, ale dal bych přednost lihovým článkům... mají jen jednu nevýhodu - věčně žíznivé jeskyňáře...

Jinak změna názvu redakční rady určitě pomůže:-)

Datum 06.10.2012
Vložil Sluka
Titulek Re: Re: Re: vodík

Ty fungují jenom na superčistý metyl. Nic k pití, jak se nedávno ukázalo.
K těm výbuchům: vždycky mě naskakovala husí kůže když někdo popisoval v dobách karbidek jak se 200 m šachtami spouštěly bágly s plynovými kartušemi.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode