Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

126. speleobulvár (září/2012)

25.09.2012 23:00

Tak co je zase nového. Webové sítě zvolna zaplňují české zahraniční akce. Speleo.cz jako první vydal zprávu o expedici na Maganik s dosažením první české tisícovky. Potěšitelné je, že byla dosažena na pouhopouhé čtvrté exkurzi do Černé hory. Žádné postupovky, rovnou na věc, protože  bylo potřeba nejdřív vynosit vercajk, masiv prochodit a najít vchod. K tomu se hodí nejen kousek štěstí, ale samozřejmě i dobrý tým, který nekecá, ale nosí a dělá. Čeští jeskyňáři se zvýšenou měrou dokumentují, ale i publikují. Viz nová alba novém webu Paprička,cz i na facebooku. Pochopitelně s různou mírou kvality. Co se fotografování týká, očekávám nějaké výsledky ze soutěže Czech Speleophoto, mám už přislíbeny výsledky Slovenské speleofotografie (uvedu příště), jsem zvědavý na srovnání kvality vítězů. 126. speleofotobulvár...je opět zde.

Moravský kras: Bádání, mapování a čerpání sifonu na závrtě č. 3 - Harbechy, tentokrát za poměrně deštivého počasí. Jeskyně v povodí Říčky, článek, fotky. Amatérská jeskyně a Sloupský koridor - Adrenalin Junkies Off limits. Video v žádném případě nezachycuje adrenalínový sestup, ale ryzí speleologický výzkum. Výlet do Ostrova u Macochy, jeskyně Balcarka, Ostrovské Vintoky atd. Za ďábelským tajemstvím Sloupsko-šošůvských jeskyní, bulvár. Co napadá ženu Po Moravském krasu, excelentní bulvár, ale upřimny. Je tu zmínka o Vintokách s řídkym bahynkem do pasu, kde se namáčí i přilba. Poslední bádání v Okrouhlíku. Jeskyně Moravského krasu v albu Libora Koláče - Pikovka, Lopač, Michalka, Nová Amatérka i Sloupský koridor vyjímečné kvality.

Jeskyně česka: 100. let od objevu Ponikelské jeskyně. Oslava je přemístěna na říjen. Hromasovy tipy na zajímavé jeskyně, recept. Jeskyně Na Pomezí, zajímavý blog Karla Drábka. Kudy jezdila Ajska, galerie z poslední akce v Českém krasu. Setkání speleologů v Týnčanském krasu 2012, fotky a zpráva z akce.

Slovensko: Návštěva Jubilejnej Jaskyne, článek, foto. 53. Jaskyniarsky týždeň, jak ho viděl objetkivem kamery Štěpán Mátl, video. Jánská dolina, doplněná fotogalerie. Podskalský Roháč a Pružinská dúpna jaskyňa, video. Jaskyne Slovenského krasu, info, článek. Novinky z priezkumu Novej Stanišovskej jaskyne.

Jeskyně ve světě: Expedice Kačna Jama, fotogalerie od Ondry Skalského, autor tvoří docela osobitým a neotřelým způsobem, určitě se dočkáme dalších překvapení. A ještě Slovinci ve stejné jeskyni, ale je to doplněná starší galerie. Sky Caves of Nepal, článek a galerie ve významném časopise. Doly a jeskyně v Banátu - Rumunsko, Foto a video z pohybu po silnicích Gerniku. Ordinská jeskyně, Ukrajina, foto. Vodena Pečina, další z galerie Srbských jeskyní. První česká tisícovka objevena v Černé hoře, tentokrát bez Koty 1000.

Příroda.lidé, Země: Flying Over the Untouched Land, něco z hor Kazachstánu. Mali, země jihozápadní Afriky, galerie. Algonquin Provincial Park, Canada in Autumn, Kanadský sever, lesíky a potůčky.

Netopýři aj.:  Slepá jeskynní ryba se naviguje pomocí zubů. Jak se tvoří celá umělá jeskyně pro netopýry v Americe, kvůli WNS pochopitelně.

Doly, montanistika, těžba: Přibyslav - Štola pod farou, levá boční chodba, článek a video. Underground Time Travel, něco z ozajstného důlního podzemí. Krkonoše, hornické skanzeny, fotky, blog, pěkný. Hornický skanzen Březové hory - Příbram, článek. Doly lazec a Český Krumlov 2012, video.

Podzemí, industriál: Podzemní továrna Litoměřice, galerie. Abandoned Plant That Used to Make Gas Masks, docela unikátní gumový industriální soubor. Podzemný Paríž, střípek z 2400km dlouhého podzemí, blog. Podzemí v zámku Rájec-Jestřebí, na Agarthu celkem zajímavý a čtivý příspěvek. Šalinová štola ve štattlu, podzemí Brna pod Špilasem, foto a od stejného autora ještě Lochy v Hostěradicích.

Metodika, technika, sporty: Starý jeskyňářský pes, náhled do života stárnoucího jeskyňáře, aneb návod k použití. Ukázka byla použita jako školící na posledním speleosetkání v Týnčanech. Francouz Alain Robert vylezl na mrakodrap v Číně, za užití jümarů to určitě nebylo až tak drsný, Buildlering, článek, video. Leze se i padá v Moravském krasu, uvolnění jistícího lana na novinkách Idnes. Na webu lezec se píše o boudleringu a vylomení chytu. Nová lovecká technika - Moderní bobříci pro dnešní děti - lov bobříků. Obzvláště ten první musí být strašně obtížný. Cvičení SZS v Javoříčku, galerie. Petzoldovy jeskyně - mikrotrhací práce, instruktážní videjo.

Fotogalerie, fotografování: Na fotowebu Paprička.cz založil galerii i Aleš Havel. Z dostupných galerií vypichuji album Skleněné dómy, kde autor umně umísťuje a komponuje lana i jiné předměty do prostoru. The fabulos web, nové rozmanité best-fotogalerie různách žánrů za uplynulý týden. Všechny tváře Himaláje: Hory i lidi fotografovala Markéta Kratochvílová.

Odborné články, archeologie, geologie: Den 19. září, den kdy byl nalezen Ötzi, video. Nejsrandovnější jsou slova proroka, který pro všechny, kteří se dotkli mumie vymyslel nějaké specielní úmrtí. A ještě článek Mrtvý muž z ledovce slaví výročí. Kdo si to přečte, určitě na sebe snese kletbu a osypese. Neandrtálci lovili ptáky kvůli peří. Pohřeb velmože v Býčí skále natáčela ČT, fotogalerie.

Dění ve společnosti, akce, ČSS, SSS, atd.: Pozvánka na Stretnutie speleopotapačov v Tisovci. Novinky Didgeridoo v jeskyni 2012, info, pozvánka na koncert, článek. Jeskyně Křišťálové oči, pozvánka na výstavu. Duše K přibližuje Ticho a Tmu s Romanem Mlejnkem a s jednou odbornou ukázkou z knihy Cesta slepých brouků. Lezecký den v Plzni 2012, pozvánka na akci. Kurs Taternictva Jaskiniowego jeseň 2012, jak se kursuje u našich severních sousedů. Co bude naše speleology určitě zajímat: Naked Caving Calendar Supports Cave rescue 2013...

Portréty, osobnosti, rozhovory: Zemřel Tomáš Durdík, jeskyňář a pamětník z Českého krasu. Karel Jan Rudzinský. Lesní inženýr, architekt, mineralog v Býčí skále, jeden z dalších osobností, která se objevila v Moravském krasu.

...pokračování určitě už za tyden příště...

 

Diskusní téma: 126. speleobulvár (září/2012)

Datum 03.10.2012
Vložil Milan
Titulek Hranická propast

https://prostejovsky.denik.cz/z-regionu/starnawski-prekonal-vlastni-rekord-sonda-v-propasti-ukazala-hloubku-373-metru-20.html

Datum 03.10.2012
Vložil Milan
Titulek Re: Hranická propast

Nový rekord! Sonda v Hranické propasti ukázala hloubku 373 metrů
Hranická propast je nejhlubší ve střední Evropě.

Hranická propast je nejhlubší ve střední Evropě. Autor: DENÍK/Liba Mátlová

dnes 12:56

Hranice - Zdolávání rekordů a posouvání lidských možností. Zřejmě takovou metu si předsevzal polský potápěč Krzystof Starnawski, člen speleologického týmu. Právě on tento týden zlomil svůj dosavadní rekord a v Hranické propasti sestoupil do hloubky 225 metrů. Tím o sedm metrů překonal vlastní výkon z letošního července. V této hloubce ale navíc spustil sondu, která přepsala historii Propasti. Dostala se totiž až do hloubky 373 metrů a v součtu se suchou částí tak Propast měří už 442,5 metrů. Jedná se sice o nejnovější údaj Hranické propasti, ani ten však stále nemusí ukazovat její celkovou hloubku.

Datum 28.09.2012
Vložil Surikata CM
Titulek Ach, sorry za ty odkazy

https://www.montannispolecnost.cz/149.jpg
https://www.montannispolecnost.cz/0144.jpg

Datum 28.09.2012
Vložil Surikata CM
Titulek Pro ty, kdo znali pražské (Prosecké)

podzemí Močálka.
Včera jsme ho šli fotit pro jednu výstau - a ejhle: vypadá to, že se dovnitř zase provalil kanál. Voda není čirá, smrdí. Tohle místo je od kanalizace dost daleko, měla tedy dost času sedimentovat a vyčistit se.
Jsme asi 40 m od vstupní šachty. Chodba klesá a klesá, voda tedy stoupá a stoupá, podle rozdílu volného prostoru mezi hajcmany a hladinou na konci chodby, kam je vidět, to tipuju na broďáky, na konci je zatáčka a ještě to jde trochu dolu.
https://www.montannis...ost.cz/0144.jpg
https://www.montannis...ost.cz/149.jpg
Takže na nějaký (asi delší) čas - utrum.

Datum 27.09.2012
Vložil Holubice
Titulek Ordinská

Ahoj Franci, jen malé upřesnění -Ordinská jeskyně není na Ukrajině, ale v Rusku - na Urale.

Datum 27.09.2012
Vložil francimus
Titulek Re: Ordinská

...ech. chybička se vloudila, dík za upozornění.

Datum 27.09.2012
Vložil rum a um
Titulek ryzí speleologie v Amatérce

Amatérská jeskyně a sloupský koridor určitě nebyla ryzí speleologie, firma Adrenalin Junkies se zabývá ryzí komercí:https://adrenalin-junkies.cz/. mrkněte se.

Datum 27.09.2012
Vložil Surikata CM
Titulek Setkání v Týnčanech a jeskyňářský film

Upřesním, že film Starý jeskyňářský pes není instruktážní - ve sborníku abstraktů se o něm uvádí:
Působivé drama všemi odepsaného stárnoucího jeskyňáře, který se nedokáže vyrovnat s postupnou ztrátou životních sil, energie a optimismu ani se změnou postojů u lidí, které donedávna považoval za své přátele.
Jde o trpkou a nemilosrdnou sondu do psychiky člověka, který pochopil, že už je pro své okolí na světě zcela zbytečný.
Mezi bohatým výčtem použité literatury nechybí ani kniha "Zdravá výživa pro starého a nemocného psa" od S.Svanie, vydáno nakladatelstvím Grada v roce 2010.
Film jsem přijel do Týnčan v sobotu osobně promítnout, ne proto, že bych čekal, že když mne diváci spatří, budou k filmu tolerantnější, ale proto, že se nám ho nepovedlo z imovie převést do jiného formátu, než QuickTimeový mov, pro který pořadatelé neměli k dispozici přehrávač.
Přednáškový stan byl téměř poloprázdný, můj čas nadešel po Kletečkově filmu "Jeskyně Slzy Arkony", který měl trochu smůlu v tom, že v ne zcela zatemněném stanu, byl na plátně poněkud nezřetelný.
Když jsem vystoupil na podium, abych film uvedl, zjistil jsem při pohledu do sálu, že většinu přítomných vidím poprvé v životě a podlehl jsem dojmu, že oni mne také.
Napadlo mne proto, že bude vhodné, když představím nejen ten skvělý film, ale i sebe sama.
Řekl jsem tedy, že zde reprezentuji Popovický montanistický superklub, což je spolek, bavící se posledních deset let chaotickým prolézáním a fotografováním industriálního podzemí.
Dodal jsem popravdě, že se naše fotografie nikomu nelíbí a zvlášt v tomto negativním postoji vyniká RNDr Lang ze strašického muzea, který jde ve své nevoli tak daleko, až mým kolegům vyčítá, že "jdou zase s tím kretenem dělat ze sebe blbce, místo aby se věnovali nějaké regulérní odborné práci." Vzpomněl jsem, jak si Lang ode mne objednal pár fotek ejpovických štol do své publikace "Kterak železo z moře do Rokycan přišlo" a pak se mohl pominout, že se v těch štolách přátelsky usmívá ovce.
A protože jsem zrovna vezl nějaké A3 fotky pro Městské muzeum v Praze, pár těch s ovcema a jinými postavami jsem nechal kolovat.
Úvod k filmu jsem ukončil konstatováním, že když naše fotky nenalezly milosti v očích publika, přešli jsme k natáčení podzemnických filmů. Vysvětlil jsem, že loni jsme dva z nich uvedli na setkání jeskyňářů na Tetíně. Dopadlo to tehdy tak, že pořadatelé z prvního promítli polovinu (pak se kousl notebook a nikdo už nechtěl vidět zbytek) a s druhým filmem (Žirafy útočí - jehož jsem si cenil více), mne rovnou vyhodili.
Takže ani naše filmy se nikomu nelíbí, ale to nevadí a budeme je točit zase aspoň deset let.
Po skončení promítání filmu a rozpačitém tichu, které následovalo, mi z publika jakýsi mládenec položil otázku, co mne k tomu motivovalo.
Myslel jsem, že se ptá na film a tak jsem řekl, že jeho ponurý děj vychází ze skutečné události, kdy nás členové ZO 1-06 podvakráte odmítli vpustit do Srbských jeskyní (viz článek Čápopták u mne na webu), ale mládenec měl na mysli ty kolované fotografie.
A tam mne zaskočil. Opakoval jsem takové ty mnohokrát uvedené běžné důvody (fotky bez ovce nestojí za nic), ale nevzpomněl jsem si na jednu zásadní věc.
K focení podzemí tak, jak to praktikuju, mne někdy kolem roku 2005 přivedla Lenka Ferrová (nyní ústav geologie a paleontologie), která první přinesla své nedostižné převleky a nacpala se v nich před objektiv ( www.korba.cz/?p=272 ) .
Do dnešní doby jsme o tomto faktu mlčeli a mohl tak vzniknout dojem, že ty spousty fotografií, které následovaly, byl můj nápad.
Ne, není tomu tak.
Na počátku byla inspirace od této dnes již bývalé bývalé kolegyně a já ji za to (narozdíl od širší veřejnosti) opožděně a upřímně děkuji.
Nahlédl jsem ještě velmi krátce a povrchně do stanu, kde byly vystaveny soutěžní fotografie, přesto, že mne ten, co si říká Tygr s drakem varoval, že tam nic není a navíc je to uvnitř velmi nebezpečné.
Prohlédl jsem si pouze fotografie s montanistickou tématikou - vybavuji si
Faltejskovy maloformátové břidlice, přišly mi velmi tmavé. Velký formát vystavoval Laco, nic nového, líbila se mi z toho všeho pouze stará fotografie, kde Lukáš visí na laně v (snad) slovenské vystrojené jámě. Poslední vystavovatel, kterého jsem si všiml, byl Ivan Kletečka. Měl tam tři opravdu parádní fotky, až jsem zaslintal, tak doufám, že i ta tamní porota to pozná a ocení je.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode