Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

125. Speleobulvár (září/2012)

18.09.2012 12:31

Přicházi 125.speleobulvár stvořený mezi exkurzemi, prací, bádáním. Vypadá jako šitý horkou jehlou, ale jinak to nejde. Těší mě množství přáspěvků, které lze zpracovat jen po večerech, po ránech, postupně. Nejde všechny okomentovat. Se nedá nic dělat. Co mi připadá maximálně živé je fórum speleork.sk. Kde to žije, tam se i bádá, nebo se o tom aspoň píše. Líbí se mi Slovenský příspěvek Příběh sondy, kde souběžně s výňatkem pracovního denníku (a podle dat a účastníků se evidentně bádalo velmi intenzivně), běží vedle vlastní článek a komentář. Na velmi krásný osobní blog jsem narazil u Slovinského jeskyňáře. Autor se vůbec nestydí. Mám co dohánět a jak nemám čas, listoval jsem hodně dlouho zpět. Tak ať se po prázdninách také tak intenzivně bádá, píše, fotí a dokumentuje...125 speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Průzkumy na Holštejnsku během letních měsíců zveřejnil MSK, hlavně Sýčky a Jednička. K tomu se váže galerie: Sonda pod Jedničkou - Okno za šaraticí. Skalní útvary u Sloupu, Sloupsko-šošůvské jeskyně, článek a fotky. Já chci jen slunce, já nechci stííín, wha yooo, o performanci ryzích amatérů v Býčí jeskyni. Bahno je sflíkalo do naha, ryzí blog. Býčí skála v Pološeru i na světle, viděno Janem Náplavou a Vladimírem Šebečkem o negativním působení prostoru Hallstattu. Web Jeskyně Moravský kras nahrál větší množství fotografií. Jeskyně Okrouhlík a Irainova, zprávy o bádání, článek a foto.

Jeskyně v Česku: Jeskyně Javorka, lehce humorně naladěné video. Ledová jeskyně pod Bezdězem, pseudokras. Jeskyně Na Pomezí, podzemní krása utvořená v mramoru a je domovem vzácných netopýrů. Loupežnická jeskyně, Láďa jumaruje. Výbava účastníků sestupu je nepřekonatelná. Jeskynní triptych - Javoříčko, Mladeč, Průchodnice, extrémně bulvární článek, nejvíce jsem hýkal u videa z Průchodnice. V puklinových jeskyních vydrží rampouchy až do června, mluví se o Vranovských ledových slujích, pseudokras. Ale jinak celkem dlouhý a zajímavý příspěvek.

Slovensko: Príbeh sondy, príbeh kopání, zmáhání a objevu v jeskyni Četnikova svatba a ještě oficiální zpráva o propojení se Strážovskou propastí a fotky. 53. Jaskyniarsky týždeň, jak jej viděl Peter Strečanský. Článek Štefanová žije!!! od Lukáše Vlčka a Paľo Hericha, doplněný stručně o mezní postupy v lokalitě. Tri ľahšie akcie, článek a foto. Jaskyňa Javorinka, zdařilé video z této jeskyně. Jeskyně mrtvých netopýrů, video. Pružina má bratrov Šťastných, ale aj iné poklady, například 150 jaskyň, poklady nevyčíslitelné hodnoty.

Jeskyně ve světě: August Cave, trochu přírodopisu v jeskyni. Jamske in druge dimenzije, strašně krásný osobní jeskyňářský blog autora Peter Gedei. Narazil jsem na něj náhodou a prolistoval zpět, doporučuji, fandím, zírám. Jeskyně v Zakarpatí, bez komentáře. Beredine jama, video. Kungur Ice Cave, videoupoutávka ke 100-mu výročí objevení. Jeskyně Pešna, článek, fotky. Jeskyně Tří naháčů, fotky, video. Jeskyně Melissani, přímořské jeskyně.

Příroda, lidé, Země: Za čechy do rumunského Banátu. Drsný život v srdci kouzelné přírody. Pro horaly naprosto normální. Pokus o reportáž z profláknuté české diaspory. České stařenky jak laňky pobíhají po stráních Gerniku, trhají šípky a šípkový protlak prodávají zhovadilým českým výpravám. Utržené české peníze posílají do česka svým živořícím synům a dcerám...The Wild Twisted River of Russia, galerie. Rusko-mongolské čekání na Godota, cestopis. Příspěvek, který přesně sem padne je Harvest, vytuněná reportážní fotogalerie.

Netopýrci a zvířátka: Přehled Netopýřích nocí 2012, článek, pdf., kalendář. Mezinárodní noc pro netopýry na Chlumu, doplněna fotogalerie.  Inhabitants Of The White Sea.

Doly, montanitika, těžba: Jáchymov Svornost a kousek Danielky, galerie. Giant Sinkhole in Perm. Again. Historie jednoho megapropadu. Jak se vrtá v sajúzu (Drilling Wells or Russia). Staré německé uhelné doly, galerie. S břidličným plynem bude Evropa silnější, už tak je to děvka tlustá, aneb ta vytrvalost a síla těžařské lobby mě docela děsí.

Podzemí, industriál, opevnění: Několik milých industriálních galerií - Kotelna Hýskov, Komorní Barbora, bunkr Jasyr, Továrna Bohland spol. Fusch v Kraslicích. Podzemí zámku v Lednici, článek, foto. History Frozen In the Metal, překrásný tovární industriál. Tolik volného železa jsem ještě neviděl. Toilets In the Subway Tunnels, husté dtto z podzemí.

Methodika, technika, mapování, sporty:  Paklenice - pár postřehů, úžasná vápencová lezecká oblast. Buildering v českém a velmi amatérském provedení, jak vypadá Buildering v ukrajinském provedení?. Bezstratové digitalizovanie speleologických máp, článek, odkaz. Podobné téma je Podzemné GPS s rozsáhlým odkazem. Porovnání Illustrator vs. Therion. Hlavně etickými aspekty kolem mapování (a dávání map a výsledků) se zabývá velmi rozsáhlá diskuze na Ružomberkom fóru. Plně diskutující tvůrce map chápu, většinou se jedná o zadobrotu nažebrotu. Zátěžové zkoušky kotev, kotevních bodů v jeskyních, video. Znovu v podzemí Bielatalu, o extrémním hledání kéšek, aj ty videa jsou pěkně husťoučké....

Fotografování, galerie, speleophoto: Montanistický portrét, instruktážní galerie. Jestřebické pokličky a okolí, galerie. Best fotografie různých žánrů za poslední zářiový týden.

Odborné příspěvky, geologie, archeologie, jiné obory: Nezabiješ, nezničíš, nepošlapeš, zajímavě podaná polemika o ochraně nalezišť, nejlepší je , je nevyhlašovat, nikdo se nic nedoví, nikdo po nich nepátrá, nikdo nic nezničí...Předchůdce člověka nebyl jenom jeden, článek. Strange Salt Formations in the Dead Sea, něco o solných výkvětech, článek a pěkná galerie. Gorgeous Aerial Photos of Icelandic Rivers by Andre Ermoalev, říční delty s ptačí perspektívy.

Dění ve společnosti, ČSS, SSS, AOPK, Atd.: Už 37. SPELEOSTŘÍPKY na SJ ČR, Kelf bude nějakou dobu na cestách, spelostřípky se odkládají na říjen. Vernisáž výstavy Světové dědictví v hloubkých země a Zpřístupněné jeskyně v ČR a Obci Ctěnice, článek, fotky, info. A navazující článek Dny jeskyní v Praze vrcholí unikátní výstavou na zámku ve Ctěnicích. Český kras, výročí ukončení provozu KBK na vrchu Damil, galerie, dtto galerie Malodráha. Večeře v krápníkové jeskyni pro dva, zatřilitryneberto.

Osobnosti, rozhovory: Karel Josef Jurende. Otec moravské vlastivědy a národopisu v Býčí skále, pěkný článek, dokument. Cestovatel a moderátor Patrik Faust Minář vypráví o expedicích, pohodě a průserovejch dnech. Rozhovor s Antonom Droppom, Anton Droppa zmapoval všetky jaskyne na Slovensku.

...pokračování zase za týden bude...

 

Diskusní téma: 125. Speleobulvár (září/2012)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode