Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

119. Speleobulvár (červenec/2012)

27.07.2012 10:44

Docela velké zpoždění vydání 119. speleobulváru zapříčinila moje další práce v Praze. Tudíž jsem nestíhal ani běžné zprávy z Moravského krasu, které zatím utěšěně narostly. Snad v příštím týdnu. Zaujaly mě dvě věci ohledně pojištění. Členové skupiny Orcus, kteří mají velké problémy s problémovým účastníkem, nejeskyňářem, jenž se zranil-nezranil na nekomerční akci, lanovém traverzu, kterou zajišťovali a nedávný problémový úraz jeskyňáře Mildy v Javorince. Stále existují lidé, kteří oba problémy házejí do jednoho pytle.

Podstatný rozdíl se nachází především v tom, že za účastníky traverzu přece jen zodpovídali (i když takzvaná nehoda a její likvidace byla spíše osobní mstou klienta), a měli by být spíše pojištěni odpovědnosti za škodu. Milda v žádném případě nebyl náš klient, v jeskyni klopýtl a bohužel byl (jak jsme až při záchrance zjistili) nedostatečně pojištěn. Zřejmě jako odezva na obě akce se objevila informace, co spíše vypadá reklamní chyták na pojištění Alpenverein. Velké zkušenosti s pojišťováním Alpenvereinu mají klienti jedné nejmenované zážitkové agentury.

Nejsem si jistý, jestli jeskyňář v MK zasažený elektrickým proudem, kusem výdřevy, gumákou do obličeje, nebo kbelíkem do hlavy dokáže, že se jednalo o sportovní akci. Případně jestli spadne při cestě od Němců do škarpy, nebude se určitě jednat cestu na tuto akci. Pojišťovna zcela jistě neručí ani za pracovní úrazy, běžné dopravní nehody a určitě nekryje ani pojištění odpovědnosti. Pro člena ČSS, který bežně v krasu přemísťuje kbelíky a nijak jinak nesportujícího může být 1.500,-Kč za rok poměrně hodně a na příležitostnou exkurzi v zahraniční se dá pojistit nepoměrně levněji. Prostě tomu, kdo pravidelně nesportuje (napřiklad cyklistika, lezení na překližce i jinde,turistika, brusle...) a nejezdí na expedice a akce v zahraničí, a nijak jinak se vlastně nehýbe, se roční pojištění prakticky neoplatí a jsem rád, že článek-reklama s touto nabídkou z hlavní stránky speleo.cz....už zmizel. 119. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Letní víkend na Býčině, JV zlom, Odporný komín, Mořské voko a jiná pracoviště, článek. Býčí skálu v Moravském krasu museli strážci uzavřít kvůli davům dřív. Davy se určitě hrnou do Hadařových objevů, video s mírně ujetým Martinem G., článek. Nové objevy v Odporném komínu, aneb další krasovíkend. Vyústění přišlo v nečekaném místě a to ve stropě HMŠ. Měl bych někdy jít propojit svoje polygony, webík francimus blahopřeje k úspěchu. Dagmarácký pracovní týden, Matouš tu velmi podrobně popisuje hloubení Mlhova závrtu, čerpák v Lopači i exkurzní akce po krasu. Závrt č. 3 a 18 a jeskyně Nejezchlebův lůmek, galerie. Dvoumužné bádání v Okrouhlíku. Jeskyně Balcarka nabízí podzemní bludiště ve dvou patrech. Zřícenina hradu Holštejn, blog, sada fotek.

Jeskyně česka: Sloup, Svitávka a Velká cikánská jeskyně, pseudokras s fotogalerkou. Tajemství českých jeskyní: Tisíce unikátů s krápníkovou výzdobou i netopýry. Podpořte hlasování Zbrašovské aragonitové jeskyně. Potápěč se v Hranické propasti ponořil hlouběji než robot, do -217m, článek. Výprava za jeskyněmi do Jeseníku, zpráva z akce. NEJ Severních čech: Bozkovské dolomitové jeskyně, článek, fotky, adrenalin, který najdete v oblasti Labských pískovců. Kněhyňská jeskyně, celkem zajímavý článek na netypickém webu. Jeskyně na Jesenicku si sezónu zatím pochvalují, článek.

Slovensko: Globální reaurace, inšpirácia prírodou. Údolí Mladého jelena, příroda a kras Muráňské planiny. Zelená modrá 2012, informace o speleologické a kulturní akci, Strážovské vrchy. Ekodeň, jazero 14.7., pytlování v Kraľovanském lomu, galerie a od stejného autora Šon Connelli v Zelenej nádeji. Lahšia akcia v Starej garde, článek. Mesačný tieň - Tátova zkratka a další postupy v jeskyni, zdroj speleo.cz. Po stopách kuchynských katakomb v Plaveckom Podhradí.

Jeskyně ve světě: Uvnitř sopky na Islandu v hloubce -120metrů, lávový kras, kaldery, video. Mulu Caves Project 2012 - a great success, poděkování. Makedonie - Babuna, speleopotápění ve vyvěračkách i jeskyních. Článek a galerie. Expedice Rakousko s doplněnými fotografiemi. Studnia v Kazalnicy, pracovní akce proti průvanu na dně systému. Potápění v mexických cenotech je větším lákadlem než pyramídy, bodovací soutěž.

Příroda, lidé, Země: Maroko, Vysoký Atlas, velmi pěkná galerie. Bulharské pohoří Pirin po 30-ti letech, pestrá galerie hor. The Sunken Forest of Lake Kaindy, galerie. Amarnath: Journey to the shrine of a Hindu god, poutníci v sedlech Kašmíru, naboso a s odhodláním ve tvářích. Velmi působivá galerie. Forever Soviet City Being Swalowed By the nature, Černobyl, galerie. Ve Šťastné vesnici pod Čatyrdagem, hned jsem ty obrysy kopců poznal, Krym, galerie. Bamiyan, život pod dírami ve skále. Výlet za Kalachy, potomky Saši Velikého, pěkný článek. Magnificent Glacier Waterfals in Svalbards, Norsko, galerie. The Incredible Mountain City of La Paz, Bolívie, galerie. Spectacular Granite Spires at Torres del Paine National park, galerie.

Bats, animals: Netopýři požírají pářící se mouchy. Zpráva zaujmula nebývalé množství médií, takový "dva v jednom" (soustu), by zaujmulo i mně. Rozcuchají vám netopýři účes? V tomto bulváru mě zaujaly hlavně ilustrační fotografie. Blééé, asi bych měl přitvrdit. Netopýři kolem nás, pozvánka na akci. Zahradní slavnost ovládli netopýři. The World Is Wider Than We Think, obojžívelníci, galerie.

Doly, těžba, montanistika: Australian Mining boom generates hugewalth, o zlaté horečce u protinožců. A následuje článek: Nejbohatším místem v Austrálii je městečko Dampier. Lidé tu vydělávají tisíce dolarů týdně, možná s nimi dláždí i chodníky. Ministr Kuba: Další uranové doly a chemické loužení uranu. Taky chceme ty pozlacený chodníky, Ondřej Liška hájí veřejný zájem. Těžba uranu pojede dál. Vyplatí se, tak proč teda sakra zase budeme rvát do země tu kyselinu?.  Berezniki Uralkali, solné doly, galerie. Solný důl Wieliczka zažil firemní párty i skok bendží jump, my jsme tady zažili odporné disco se zelenými světlomety. Montanistická chaloupka s certifikovanou i necertifikovanou modelkou a loupajícím se perníkem. How Diamonds Are Mined In Russia. V podzemí Dolu Darkov se v důlním vláčku (co vypadá jak ALVEK) zranili záchranáři.

Podzemí a industriál: The Other Side, galerie z různého podzemí. Industriální fotogalerie Elmara Damma. Industriální stránky NeQo Phosgraphis, Belgie a hoši to maj pěkně zmáknutý. Rudolfovou štolou skrz naskrz, blog a obsáhlá , poučná galerie. Ako vyzerá pašerácký tunel pod schengenskú hranicu, článek, video, fotky, mechanízm jde použít na tahání kbelíků. V Olomouci zpřístupní unikátní podzemí, článek. Bezdomovec hledal kovy a spadl do šachty. Old Model of the Coal Pit, podzemní industriální galerie. Místa, kam se nepodíváte: Takhle vypadají střeva Londýna a New Yorku. Kanály velkoměst vypadají přibližně podobně jako ty naše.

Metodika, technika, sporty: Černý týden v masivu Mont Blanc pokračuje, o sérii tragických nehod v Alpách. Na vině jsou zvraty počasí. Cavediving - potápění v jeskyni, o nebezpečí potápění, zakalení jeskyně pískem a pravidlo třetin u kyslíku, bulvár. Technika jednoho lana neubírá tolik sil, technika dvou lan, hlavně u výškové práce přidává nejistoty, chaosu a nebezpečí. O svislém šplhání a horizontálním slaňování u Kolíbek v Rudici na lezeckém dni SZS. Momentky z krasu - lezení. In-line brusle trochu jináč a v Číně. Jak zdolat (klaustro)fobii, blog. G4G projekt v čechách, aneb hezký holky na šprndě (lajně), článek, video.

Foto, galerie, fotografování: Týden ve fotografii: nejzajímavější obrázky uplynulého týdne. The Breathtaking Beauty of Milford Sound, galerie. Best Space Pictures of the Week, kosmos, zvířátka, hory a příroda.

Odborné články, dokumentace, informace: SZS iformuje - Pojištění do jeskyně, zdroj speleo.cz. Mount Erebus skrývá nejméně prozkoumané organismy na planetě, Antarktída, článek, fotky, objevy. Cavers find mass fossil deposit Down Under, nejstarší fosilie světa. The Problem of Cyanobacteria an Toxic Lakes, galerie, článek. Znáte evropskou směrnici o ochraně podzemních vod? V ČR přibývá lesů poškozovaných nešetrným sběrem hub. Může to být způsobeno i nedostatkem peněz na běžné jídlo. Podzemní města v Turecku zachraňovala civilizaci, článek s pěknou mapkou.

Historie: Baron Ernst Gideon Laudon, podepsán v Býčí skále. Co si pamatuji kramářské písně mojí babičky, objevovalo se v nich slovo "Generál Laudon" hodně často. Ivan Turnovec: Bozkovské jeskyně, historie objevů 65 a 55 let, blog, řlánek, historické foto.

Dění ve společnosti, kulturní akce: Svatba Vašek + Mrkev ve Sloupských jeskyních. 30. SPELEOSTŘÍPKY na webu SJ ČR s velkou nabídkou videí, kulturních akcí a jiných zpráv. Kamelot hrál v Císařské jeskyni, galerie. Outdoor Films s Josefem Wagnerem.

...další pokračování podle možností. Omlouvám se....

Diskusní téma: 119. Speleobulvár (červenec/2012)

Datum 28.07.2012
Vložil Sluka
Titulek Javorinka

Jen si měl podotkout, že situace měla řešení. Akorát Milda by musel vědět, jak byl pojištěný a že to na podobnou záchranku nestačilo!

Datum 28.07.2012
Vložil Emiton
Titulek Jenerál Laudon

Pravda, Franci. Tvoje a moje babička musely být sestry. I ta moje zpívala,

Jenerál Laudon jede zkrs vesnici
jenerál Laudon jede zkrs ves
Jede zkrs vesnici, má bílou čepici
jenerál Laudon jede zkrs ves
Stůj!
Kdo tam?
Patrola!
Jaká?
Vojenská!
Kdo ji vede?
Ženská!
Jaká?
Prdeloceckatá!
Prdeloceckatou, prdeloceckatou
tu já mám nejradši
prdeloceckatou, prdeloceckatou
tu já mám rád!
Já ju pomiluju, vona zase mě
že je prdeloceckatá blaží srdce mé!!

Tak to jen aby se nezapomnělo na tu krásnou kramářskou pěsničku...

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode