Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

116. speleobulvár (červenec(2012)

04.07.2012 19:59

Dnešní bulvár nebude doprovázet žádný rozumný a střízlivý komentář. Asi nejlepší zásluhy mohou získat hostinští v Praze. Momentálně vegetujeme na severním předměstí Velkoměsta, stav nálady obyvatel (a samozřejmě i drzejch přivandrovalců z malomoravy, Velkoucrainy a okolí) se promítá na náladách zúčastněných. Je horko, že i hospodským uvyklým na ukrajinskou mluvu stačí prsty na jedné ruce, aby věděl, co má dělat. Podobně si vystačíme na střechách členitého objektu u Kobylis. Víme, kde jsme, víme, kdy skončíme, děláme, nic neřešíme. Není potřeba nic důležitého řešit, jedině za jakých podmínek dostaneme zaplaceno.

Zprávy z Moravského krasu váznou. I když probíhají současně dva Jeskyňářské týdny zde, dozvím se, že zmoklo Kubovi auto. Ale to nevadí. Pokud budu sledovat Speleo.cz, YouTube, Stream či jiné nesmysly, dopátrám se podrobností. Respektive zprávy neváznou, jen tak nějak nesmí VEN. TO JE CHYBA. Potěší alespoň, že se děje vše, co jsme tak trochu předvídali....aspoň z nedalekého Cajzlova, kde šaliny šmirglujóóó stejně, jako ty naše. 116. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Jeskyně Býčí skála, Dokumentace komínů, zprávy, mapy. Vavřinecké Paleoponory, na novém webu Topasu nová informace o lokalitě. Bádání v Okrouhlíku v komorní sestavě, článek s fotkami. Jeskyně spodní části Suchého žlebu v létě, motýli na loukách Chobotu, galerie, článek. Jeskyně Vymodlená, zápis z pracovní exkurze. Lopačení, čerpací pokus na Lopači. Po stopách Nagela, první komerční výprava do Spodních pater Sl. šoš. jesk.

Jeskyně v česku: Netopýří den a Den otevřené mříže ve Strašínské jeskyni, pozvánka na akci. Trpasličí jeskyně, přírodní výtvor Doupovských hor, který nemá v Česku obdoby. Czech Cave Diving Expedition into Hranická Propast Reaches Dept of 217m, českého hloubkového rekordu si všímají i zahraniční weby. Jesenické jeskyně vyhlíží turisty, článek.

Slovensko: Tak a už sme tam, práce na Večné robote, článek, fotky. Jeskyně Stanišovská, Ponuka pre odvážne deti. Záhada podzemnej obludy, obnovené průzkumy v Krásnohorské jeskyni, článek, 3. pokračování. Jeskyňářské legendy ve Strážovských vrších, galerie.

Jeskyně ve světě: Italská Jeskyně Krve si vzala životy čtyř potápěčů, zabloudili v chodbách. Možná trochu chaosu ve šňůrách. Informuje i Slovenské SME, další odkazy jsou v textech. Nejdelší jeskyně světa, video. Cutta Cutta Caves, článek, fotky. Spéléo en Ardćhe, neospeleologie ve Francii.

Přiroda, lidé, Země: 30 nejlepších obrázků světa za poslední týden, jako první je dokonce propadlá jáma Malmberget ve Švédsku. Asi na železnou rudu. Colorful and Picturesque Vilages of Faroe Islans, Faerské domečky, stejně jako na Lofotech a kdekoliv jinde na severu. Jugoslávské betonové monumenty, památníky na 2. sv. válku. Jeden z nich jsem taky kdysi nafotil, je to v nich, tolik betonu. Braving the Perilous Terrain of Greenland's Stunning Tasermiud Fjord, galerie. Sedm komunit přežívajících díky skládkám, velmi hustá galerie. The Magic of Zion Canyon, galerie. In the Pictureque Mountains, galerie. Spirit of the Soviet Time, extrémně hustá galerie.

Netopýři a jiná zvířátka: A tribute to Earth day, naturální video převážně se zvířátky a hrozně pěkně natočené. Hledáme mapovatele rorýsů a netopýrů, možnost brigády či spolupráce. Origami lítací netopýr.

Doly, montanistika: Štola č. 1 - Jáchymov, poměrně rozsáhlá fotogalerie v blogu Martiny Moudré. The Pyramids of the Talc Pit, historie řezaného kamene ve fotogalerii. Big Explosion In the Open Pit, velkolom Stary Oskol, galerie. Stará důlní díla, registr starých důlních děl, zajímavý článek i další odkazy. Před 10-ti lety vyjel z podzemí poslední vůz naplněný uhlím, článek.

Podzemí a jiný industriál: Zážitek z podzemí umocní Mysterium smrti, o brněnské kostnici a podzemí. Abandoned Communication Center, velmi výrazný podzemní industriál, galerie, stejně jako Communication Centre Disquised In the Forest. In a Big Big Old Fridge, vojenské podzemí, Sevastopol, nedávno jsem tu fotil také. So Different Underground Basements of Moscow, Moskevské kanály, galerie.

Metodika, technika, sporty: Oxid uhličtý v jeskyních a starých dolech, nedávno proběhlo diskuzí, nicméně tento širší pohled také stojí za přečtení a hlavně za srovnání.  Extrémní sjezdy novozélandských řek, pěkné, dynamické video. No Need In Words When Stars Shine In the Sky, na hvězdě pod oblohou. V unikátní kabině v Lomečku se podíváte pod hladinu zatopeného lomu s Průlezovou jeskyní. ZÁVAL - Zákeřný nepřítel horníka, instruktážní video, kometuje Waki s hranatou palicí.

Fotogalerie, speleophoto, fotografování: Focení podzemí s odpalovači blesků Trigmaster, sestava, co se vejde do nenápadného batohu. Czech speleo photo 2012, pozvánka na akci na webu Jeskyňář.cz. Nejlepší expozice za minulý týden, obsahuje spoustu nových nápadů na naše Photo-soutěže. Spectacular Collection of Wintry Wonderlands!!!, zimní fotogalerie co stojí za shlédnutí. Cécile Perrot, různé fotogalerie, převážně jeskyně, lezení, montanistika a technika.

Odborně s tvářící články: Jeskyně v Mladči v Litovelském Pomoraví znali už lidé v době ledové, článek. V Britském Walesu objevena nejstarší skalní kresba na ostrovech.

Historie: Nové historické pohlednice na Kelfově Rajčeti, 6. pokračování, galerie. Historický článek o objevu jeskyně Barová, článek, odkaz.

Dění ve společnosti, ČSS, SSS, SJ ČR, AOPK a pod.: Správa jeskyní České republiky a Kelfovy 26. SPELEOSTŘÍPKY s novou dávkou zpráv z tisku, videí a jiných kulturních akci na konci stránky. Pozvánka na 21. konferenci speleobiologie na Slovensku v Košicích. Jeskyně Balcarka, koncert z cyklu Cave beat 2012, galerie. Zbrašovské aragonitové jeskyně a zahájení výstavy Švihák lázeňský.

Portréty, rozhovory, osobnosti: Jeho život je pod zemí, rozhovor s jihomoravským speleologem Jiřím Kolaříkem. S návratem do společnosti se vyrovnávám obtížně, o extrémná cyklistice mluví Jan Kopka. Významné ocenění pro Pavla Bosáka v americké Národní speleologické společnosti.

....pokračování , jestli kapacity ubytovny IMOS dovolí, zase za týýýden...

 

Diskusní téma: 116. speleobulvár (červenec(2012)

Datum 12.07.2012
Vložil Osud
Titulek Lidé v Moravském krasu

https://www.marekpoustevnik.org/lide_v_moravskem_krasu/uvod.php
Co hledáte je zde.Doklikáte te se i na mě.Já který už u Marka není v milosti.Marka jsem nezavrhl já.Jsem rád že on zavrhl mě.Všechno co mě naučil teď můžu zúročit na jeskyni Vymodlená.Byla to krátká doba.Tak u Šenta jsem našel azyl. Necítím nenávist ,žádnému jeskynáři ani ke skupině.Jedno vím cesta na Tři kotle je na Děravce.Pokud Marek bude živ a zdráv a bude v Moravským krasu tak se tam nikdo nepodívá.Dokud v mích silách s tím bylo možné něco dělat tak jsem prožíval složitý období svého života.Teď jsem se vrátil do Moravského krasu mám plno času a sbírám zkušenosti.Snad se najde skupina co bude mít chuť se dostat pod Tři kotle.Tak se k nim přidám.I když za dva roky budu mít 50 let.Nikdy není pozdě začít a nelitovat minulost.Nenávist užírá toho co nenávidí.Tak vím co prožívá Marek.Nechci být jako on.Proto se naše cesty rozešly.

Datum 11.07.2012
Vložil Kuba
Titulek Francimu

Mám kamarády asi ve všech skupinách,třeba teď jsem organizoval čerpák na Starým lopači s Býčiňákama,Miotisákama a dalšíma zrovna tam Pustožlebáci nebyli, ale v minulosti nám výzazně pomohli, i teď s nima spolupracuji na nějakých projektech...To že je jsem poustevníkovi pomoh je pravda a patronami mu zozbil nějaký ten šutr bohužel Poustevník stajně jako TY plete pojmy natřelovací patrona není pyropatrona ani mikronálož!

Datum 11.07.2012
Vložil Kuba
Titulek Celofánovi

Ahoj,
právě s tím prezentováním věcí bez vědomí a svolení(proto Franci není už leckde vítán)
to je mj. ta shoda,a našlo by se mnohem víc...
Jako třeba" že ho jeden kamarád požádal o prezentování upoutávky na svoji výstavu a byl odmítnut s tím že na soukromé stránky si bude dávat jen co chce Francizmus...
Ano je to bulvár... a postrádá jakoukoliv novinářskou uroveň...


Datum 11.07.2012
Vložil francimus
Titulek Re: Celofánovi

Ale ano, ANO. Já píšu jen bulvár, nikdy jsem netvrdil nic jiného a nechci se nikdy dostat na takovou úroveň jako třeba speleo.cz a jiné oficiální skupinové stránky. Jen bulvár, o nic jiného mi nejde a nikdy nešlo...

Datum 12.07.2012
Vložil Celofán
Titulek Kubovi a Francimu

Tak vidím či spíš čtu, že jsem včera tu láhev dmoutu vypil zbytečně, mír pod olivami nezavládnul :-))
Z úvodní stránky Franciho webu je jasné, že jde o zcela soukromé stránky, které vyjadřují pouze Franciho názory. Proč ne, na to má právo a já je respektuji. Kdybych to uměl, založil bych si také vlastní web a řeknu otevřeně, že bez jakéhokoliv přístupu veřejnosti. Franci je v tomto ohledu velkorysý, má zcela necensorovanou Návštěvní knihu a diskuzní prostor pod každým Speleobulvárem.
Již několikrát jsem na těchto stránkách poděkoval Francimu za dobrou práci. Je to právě Speleobulvár, který, v kombinaci s Kelfovými Speleostřípky, je pro mne cenným zdrojem informací. Beru jej jako týdenní snůšku referenci, at už k bulvárním či seriozním článkům, však já si je dokáži přebrat. A i ty bulvární články mě několikrát upozornily na zajímavá témata a dovedly ke kontaktům, kde jsem získal seriozní informace. Franci, držím Ti všechny tři palce, pokračuj v této záslužné činnosti.
Vím, pánové, že jsou mezi vámi rozepře, ale to je vaše osobní záležitost, do té mi nic není. V jedné věci s Kubou sympatizuji, a to je publikace týdenních zpráv z badatelského a jiného dění v Mor. krasu. Pro mne je to nedocenitelný zdroj informací, ale navzdor tomu jsem se před nějakým časem Francimu zmínil, že snad není nutné uvádět všechny detaily a třeba fotografickou dokumentaci průzkumných prací. Franciho i jiné weby čtou také pracovníci a činitelé různých organizací a institucí ba i lokální obyvatelé. Chce se mi věřit, že všechny průzkumné práce v Mor. krasu probíhají v souladu s platnými zákony, předpisy a povoleními, ale přesto není potřeba přitahovat nežádoucí pozornost. Ta se totiž může obrátit proti jeskynářům -- ne všichni jsou svatí mužové a pod přímou ochranou Ochrany přírody, policie, justice a samotného Pámbíčka jako Poustevník Gyaneshwarpuri.
Kubo, myslím, že nedělám chybu když Tě ztotožnuji s Filipem Doležalem. Mám v knihovně všechna čísla Estavelly -- škoda, že tento dobrý plátek přestal vycházet :-(( Před nějakým časem jsem jedno číslo ukazoval, už nevím z jakého důvodu, jednomu zdejšímu Čechovi (už je to taky starej dědek a pensista). Jé, Filípek Doležal z Ostrova nad Oslavou, to byl náš soused! Pak ale zakroutil hlavou a řekl, To ale nemůže být on, to musí být jeho syn. No, vidíš jak je ten svět malej... :-))
Kubo, Franci, přečtěte si nejnovější článek od Ládi Šebečka o kostnici pod sv. Kubou v Brně, zvláště ten závěr. Vyžunkněte spolu pár útení dmoutu, potřepte si packama -- a budeme psát něco zajímavějšího než tyhle personální diskuse. Oba vás zdraví Celda :-)))

Datum 13.07.2012
Vložil Kuba
Titulek Re: Kubovi a Francimu

Jo,jo jsem to já, co vydával Estavelu...bohužel dojela na financích...nápadů bylo spousta. Fraci byl vděčným přispivatelem i když některý články jsem mu vracel k přepracování že nejsme bulvár...když se do někoho navážel...no, jo,vzpomínám si jak taťka(ročík 43) mluvil o komsi v Kanadě myslím že Lázničkovi...

Datum 10.07.2012
Vložil Vojtěch A. Gregor-Celofán
Titulek Liga výjímečných

S Markem Šenkyříkem jsem se setkal ponejprv a bohudík naposledy během mé návštěvy r. 2008. Radek Hýsek mě vzal na projíždku Křtinským údolím. U Františčiny huti jsme spatřili podivně ustrojenou postavu se zeleným baretem na hlavě. Lekl jsem se, že to je první výsadek US Army v útoku na Česko, ale Radek mě rychle uklidnil: Vole, viděls někdy poustevníka s Internetem? Ted ho uvidíš... Zastavil a představil nás. Šenkyřík Radka požádal zdali by ho nezavezl do Habrůvky, řidič linkového autobusu prý ho odmítl vzít. Tak jsme jeli do Habrůvky, k domu Arnošta Hlouška. Šenkyřík mě věnoval dvě čísla Acta Speleohistorica (mám je dodnes v knihovně) a vyfotil si mně. V Babicích mně Radek o něm povyprávěl...
Za nějaké dva roky jsem dostal e-mail od kamaráda a bývalého spolulezce Yettiho z Klokanie. Mouzroval po Internetu a nějakým podivným řízením narazil na Šenkyříkův starý web a tam na moji fotku. No, podíval jsem se také -- bylo to ponejprv co jsem na ten web zavítal. Zhrozil jsem se jeho obsahu. Hned jsem Šenkyříkovi napsal, aby moji fotku, kterou tam umístil bez mého vědomí a svolení, odstranil. Nikdy mi neodpověděl a fotka tam nějaký čas strašila. Potom udělal nový web a tam moji fotku nemohu, díky velikému Lomikeli, nalézt. Je-li je někde na interních stránkách nevím, nemám na ně přístup (nepatřím mezi lid vyvolený) a, popravdě řečeno, ani mě to nezajímá -- čím víc se s hovnem mažeš, tím víc smrdí.
Srovnávat Franciho excellentní web se Šenkyříkovým paskvilem a snažit se to krýt zdánlivým souhlasem kamarádů hospodských (tak totiž Kubova formulace vyznívá) je podle mne totální kravina.
Je vidět, že v Krasu nikdy mír nebude -- příliš malé smetiště pro tolik kohoutů. Odcházím vypit láhev dmoutu na hrob našeho zesnulého kocůra Feldkuráta Katze.

Datum 12.07.2012
Vložil Osud
Titulek Re: Liga výjímečných

https://www.marekpoustevnik.org/lide_v_moravskem_krasu/vojtech_gregor.php
Já se podle těchto stránek orientuji jací lidé v Moravském krasu působí.Stalo se mi že se ke mě hlásili lidé z těchto stránek já je nikdy před tím nepotkal tak jsem si je neuměl zařadit.Stačilo kliknout k sem a byl jsem obraze.To že je vytvořil Marek je pro mě vedlejší.

Datum 12.07.2012
Vložil Celofán
Titulek Re: Re: Liga výjímečných

Díky za upozornění i když zpráva není pro mne příznivá -- doufal jsem, že jsem se z Poustevníkových stránek vypařil. Nu nic, nebudeme to dále rozmazávat.
Je-li křestní jméno Osudu Milan, tak ho upřímně zdravím, přeji úspěchy a věřím, že se dobře uplatní v jakékoliv badatelské skupině a projektu :-))

Datum 13.07.2012
Vložil Osud
Titulek Re: Re: Re: Liga výjímečných

Přemýšlel jsem jak se nazvat.Osud chtěl aby se mé kroky z Markem sešly a rozešli.Já ho chtěl poznat z hlediska člověka co celý život čundroval,ale musel se vrátit po každý do kolbenky vydělávat korunky.Chtěl jsem poznat člověka co dokázal to co já jen snil.Když jsem ho poznal.Byl svým způsobem svobodný ale i svérázný.Chtěl jsem mu pomoc z výskumem jeho lokalit.Nedělal jsem to abych se stal jeskynářem.Non dokázal několika větami vysvětlit teorii krasově ní krajiny okolo nás.Asi bych musel číst tlustý knihy kde suše odborně se vysvětlují teorie já si to nedokázal představit.Teď když jdu Moravským krasem má představivost jak vznikly útvary okolo mě je zásluha Markova.Francin mě zase naučil vnímat jeskyni co kopu.Když ji kopu z kamarády tak je to taková mechanická činnost.Jak si sednu do jeskyně sám a prohlížím si čelbu tak v tu chvíli začne jeskyně se mnou komunikovat.Hlavně ve mě ta jeskyně vyvolá hodně otázek na který hledám potom odpověď.člověk se musí obrnit velkou trpělivostí.Počáteční nadšení každý skupiny odchází z metry co zpomalují postup vpřed.Já ji mám nečekám volný prostory tento rok možná příští rok to vidím na 50%.Jedna kapka nedokáže stvořit kras.Když jich je hodně tak dokáži přeměnit krajinu.Považuji se za jednu malou kapku.Co chce strnout další kapky měli chuť bádat v krasu.Dřív tohle dělal Marek.Teď mu to jeho povaha braní jeho konání.Čas ukáže jaký význam měl poustevník.Nedokážu to teď říci.Já to nevím.Pokud já přesvědčím další lidi co nikdy jeskyně nehledaly.Tak osud setkání z Markem mělo smysl pro budoucnost Moravského krasu.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode