Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

115. Speleobulvár (červen/2012).

26.06.2012 06:41

Nezávislý pulikační server jeskyňář.cz má nový web Jeskyně Moravský kras. Líbí se mi, že parta jeskyňářů z Rýmařova jezdí tak daleko na jih, fotí jeskyně, popisuje je a hlavně publikuje. Kvalita se určitě časem zlepší, zkušenosti nepřijdou samy. A jestli budou naši kamarádi ze soukenné party jezdit za námi, Krasomily, místo lomcování za ouška bytelných a zamčených poklopů, určitě se bude jejich galerie zdárně rozrůstat. To jsem uvedl na začátek, aby to nevypadalo, že jim nepřeji. Jak to poslední dobou vypadá. Jsme totiž nepřející např. s Velkým Oťasem, nikdo nás nemá rád a nikde nás nechtějí, podpisují se našimi jmény, radí co máme dělat. Co jsem překonal rakovinu, zjistil jsem, že mě zatím nechce ani Pánbíček, takže skutečně přibívá míst, kde mě nechtějí.....nebíčko a především peklíčko. 115. Speleobulvár je zde.

Moravský kras: Novinky z Feryho tajné jeskyně, další sondáže v lokalitě. Další sondáž s malým přítokem je ještě v OkrouhlíkuMacocha, Koňský spád a Pustý žleb, galerie. Harbechy a závrt č. 3, po čerpání a po povodni, galerie. Bejčina - video s jezírky a kačenkami. Pozor, v Moravském krasu se opět krade, tentokrát Rudice - U křížku a zloději jsou na hranici vandalství. Jeskyně Moravský kras, nový web který naznačuje známou věc: Stejně jako je Brno předměstím Prahy, tak je i Moravský kras předpolím Rýmařova. Jsem zvědavý na obsah. Uskuteční se Dagmarácký pracovní týden, info.

Jeskyně česka: Český kras, zajímavá a obsáhlá kolekce Český kras, bohužel nepopsaných fotek. Inventarizace mělkého krasového podzemí v NPP Zbrašovské aragonitové jeskyně, odborný článek. Dno propasti se otevírá, nejnovější sestup s rekordem v Hranické propasti, článek, fotky, odkazy. Filmování na Chlumu, článek o natáčení dramatu s tématem Záchrana v jeskyni. Jeskyně Čertovy díry u Švihova. Habrecká jeskyně u Ledče nad Sázavou.

Slovensko: Slovenská Speleoškola, zajímavý je v diskuzi program speleoškoly. Jen tak pro srovnání co nabízejí pod  pojmem "speleokurz"  české zážitkové agentury. Jaskyňa Zelená nádej, z činnosti skupiny Aragonit v červnu 2012, galerie. Výlet do Harmaneckej jaskyne, video. S dětmi do jeskyně, pozvánka. Plešivecká planina - kraj honáků a závrtů, článek co popisuje spíš betónový trychtýř na planině.

Jeskyně ve světě: Nejdelší jeskyně světa, video. Francie 2011 (vydáno před týdnem), o potápění, Cabouy, Ressel a jiné vyvěračky, potápění. Timpanogos Cave, poetické video. Peak Cavern taster, by Peak Instruction, nepoetické video, hudba poetická je.

Příroda, lidé, Země: Divoká krása rumunských hor Caliman (tip pro drsné horaly). Líbí se mi, že se tu od r. 1983, kdy jsem tady dělal kruhovou obranu proti psům v jednom člověku, se vůbec nic nezměnilo. World Refugee Day 2012, o světovém Dni uprchlíků. Soviet Past of Today, ze země neomezených možností, tentokrát Perm, Rusko. Volcano Colors In the Evening, sopky na Kamčatce. Tibet - skulinou mezi světy, cestopis. Black Ninjas of Mongolian Valleys, o kutání a zpracování zlata v malém, proto link není v sekci doly, ale tady, kam přesně patří.

Netopýři: Greater Noctule Bat First Time Detected In belgium. Oběti vraždících větrníků, článek o hromadách mrtvol na oltáři obnovitelných zdrojů energie. Nevím, jestli netopýři lítají za hmyzem tak vysoko, ale je to takové mile umělé píchání hlava-nehlava do všeho možného.

Doly, montanistika: Družicové snímky povrchových dolů, na zajímavém webu Virtual Globetrotting. Medvedia štolňa, vstupní informace nově otevřené lokality. Lomy na Mořině, obsáhlá galerie, a ze stejného zdroje ještě Lomy na vápenec (podzemní továrna Richard). Dolování grafitu u Louky nedaleko Olešnice na Moravě, článek, odkaz.

Podzemí, industriál: Oak Island: tajemství dubového ostrova. Zcela skutečný, leč nedostupný poklad a námět pro naše hydrotěžiče. Jinak zcela vážně, jestli je něco skutečně mysteriózního, pak je tohle vyzvedávání "pokladu". The Bunker of Hitler, jeden z jeho bunkrů, galerie. Protiatomový kryt Škoda Gastro, galerie. Zato Bunkry v Albánii slouží pro srandu králíkům.

Technika, metodika, sporty: Historický horolezecký film Okamžik radosti - Adršpach 1965, husté. Lítání s wingsuitem, Jokke Sommer už za hranicí hazardu. Mapování - TopoDroid: Android App for Cave Surveying witch DistoX, asi nějaká nová verze, nebo program, video, mnoho odkazů. Svícení - Nejnovější recenze čelovky na webu Heureka, chtělo by to občas ještě recenzi pravopisu. Lezecké dny v Moravském krasu, zve Speleologická záchranná služba, stanice Morava, pozvánka. Predám všetko čo sa tíká výbušnín. Jestli tohle není provokácia, tak maj ozaj celkom zaujímavou ponuku, zpráva je převzata ze speleork.sk.

Fotografování, fotogalerie: Ve vší tajnosti vyšla pozvánka na Czech speleo photo 2012, o jeho existenci mě upozorníl Tygr s drakem na své nedávné návštěvě MK, odborná porota se těší na nové kolekce fotek. Geografické extrémy, družicové snímky, galerie. National Geographic Traveler Magazine: 2012 Photo Contest, reportážní foto. Černobílé album "Bouřka" od Mitche Dobrownera. Welcome to Speleo projects, nová speleonabídka literatury.

Odborně neodborné články: Na Krétě žil metr vysoký mamut, paleontologie, článek. Nečekaně staré jeskynní malby a postupné vymírání mamutů, článek. Brněnský masiv pod Petrovem, článek je v duchu hry mezi  kvízem a kéškařením.

Historie: Po stopách Rožňavskej Meterice, o Čučme, bývalé hornické obci v minulosti i současnosti, blog a zajímavé počteníčko.

Dění ve společnosti, ČSS, SSS, SJ ČR, AOPK a pod.: Mladeč, Cesta do pravěku. Jedna z akcí SJ ČR, galerie. Po stopách Nagela, zážitková vycházka do spodních pater Sloupských jeskyní, informace, pozvánka. Pozvánka na výstavu Švihák lázeňský ve Zbrašovských aragonitových jeskyních.

Portréty, rozhovory, osobnosti: Jeskyňářství musí chytit za srdce, rozhovor s Mirkem Plakátem Vaňkem o objevu jeskyně Za hájovnou. Radovan Marek, Mrznul jsem strašným způsobem, popisuje výstup na Lhotse.

...a pokračování neurčité, možná budu na montáži mimo dosah antén...

 

Diskusní téma: 115. Speleobulvár (červen/2012).

Datum 01.07.2012
Vložil Janek
Titulek https://fotonec.blogspot.cz/2011/01/rozhovor-s-celofanem.html

dovolím si sem dát citaci pana Celofána, snad to nějaká študovaná hlava tady prosému lidu vysvětlí. Citace: Navzdor mým opakovaným dotazům se ještě nenašel dobrák, který by mi vysvětlil, proč v období od 1. 1edna do 14. července jsou na Krkavčí skále “dočasně odstraněny fixní jistící prostředky”. Co, pro velikého Lomikele a při jeho posvátném vádle, tento výrok znamená? Že na Silvestra někdo vymlátí všechny fichtle a zuráží nýty a borháky, a 15. července je tam zase zamlátí a zavrtá?? Proč? A proč jen na Krkavině? Vypadá to, že někdo je tady na štriclu (má bordel v řepě) a měl by bejt zariglovanej v šaškecu.

Datum 01.07.2012
Vložil francimus
Titulek Re: https://fotonec.blogspot.cz/2011/01/rozhovor-s-celofanem.html

Možná bych se raději poptal Wolfa (správce skal), nebo Leoše Štefky (správa CHKOMK). Ale řekl bych, že tam asi něco vzácného hnízdí, nebo roste. Hele my jeskyňáři taky dodržujeme zákaz vstupu v zimě do zimovišť netopýrů (většinou jeskyně) a taky se přitom "dočasně" nevyměňují zámky od vrat. Je to o důvěře, netřeba to nějak zvlášť řešit. Jinak Rozhovor Celofánem byl velmi kvalitní a přínosný, těším se na rozhovor s Frantou Plškem, který se kdysi také živě zajímal o jeskyně....

Datum 02.07.2012
Vložil Celofán
Titulek Re: https://fotonec.blogspot.cz/2011/01/rozhovor-s-celofanem.html

Ahoj Janku a všichni vespolek,
pokud máte k dispozici nejnovějšího horoprůvodce po moravských skalách od Vládi Skýpaly a Vládi Wolfa-Vlka (2010), tak na stránce 2 zjistíte, že jsem členem autorského kolektivu. Když mi Vlk a Fery posílali náhledy ke korektuře tak jsem ponejprv položil otázku re fixní jistící prostředky na Krkavině. Nikdy jsem nedostal odpověd, ani od Poka a řady dalších aktivních lezců, kterým jsem položil tu stejnou otázku.
Vím, že v post-Celofánovské době, specielně po r- 1989, došlo v Mor. krasu a nejen tam k uzavření mnoha skalních oblastí a jednotlivých skalních útvarů pro lezecký sport. Vím také, že v MK byly na mnohých permanentně uzavřených skalách zlikvidovány fixní jistící prostředky -- v našem hantecu vymláceny fichtle. Vím dokonce, že tohle jidášství páchal jeden můj bývalý kamarád, jeskynář a docela ucházející lezec.
Ale nikdy jsem nepochopil proč na skále (Krkavina je zatím jediná o které vím), která je uzavřena pouze sezonně, se tohle nesmyslné svinstvo děje každý rok. Zvláště když vím, že lezci ten sezonní zákaz respektují. Plus technické aspekty. Kam se zatloukají nové skoby -- do děr po starých nebo na jiná místa? A nýty či borháky? Rozum mi zůstává stat, někdo je opravdu na štriclu a patří do šaškecu. Kdyby jste zjistili kdo je zodpovědný, jedinec nebo spíše organizace, dejte mi prosím vědět. A já jim dám ''a piece of my mind''.

Ládo, ta fichtle nedrží
Ládo, ta hovno vydrží
Lado, nelez nahoru
nebo spadnem voba dolů...

C. :-))

Datum 04.07.2012
Vložil Dejv
Titulek Re: Re: https://fotonec.blogspot.cz/2011/01/rozhovor-s-celofanem.html

pro Celdu: snad ty první jsou expanzky nebo lepeňáky s klasickou plaketou a ta plaketa se snad oddělávala. Letos tam jištění zůstalo a taky to tak vypadalo, že někteří dementi tam přes zákaz a upozornění lezli. Podobná omezení jsou celkem běžná (tedy neodstraňuje se jištění), třeba taková Pálava je podle skal otevřená na měsíc až dva (totální blbost, ono to kupodivu zarůstá bordelem, že, ochránci)

Datum 05.07.2012
Vložil Celofán
Titulek Re: Re: Re: https://fotonec.blogspot.cz/2011/01/rozhovor-s-celofanem.html

Ahoj Dejve,
díky za první vysvětlení, kterého se mi dostává. Že existují omezení, to chápu, i když se všemi zrovna nesouhlasím (ale to je asi můj osobní problém, trvající imprese starých "dobrých" časů). Ovšem kvůli tomu likvidovat fixní jistící prostředky -- to je, alespon podle mne, bláznovství. Daleko méně chápu a v řadě případů vůbec nechápu mnoho permanentních výluk (celoroční zákaz lezení). O Pálavě vím, vyhnali z ní také kozu bezoárovou či jak se nazývá, ochranáři si z těch krásných vrchů a skal dělají privátní džungli... :-((

Datum 05.07.2012
Vložil Dejv
Titulek Re: Re: Re: Re: https://fotonec.blogspot.cz/2011/01/rozhovor-s-celofanem.html

pro Celofána: můj mail je dmikes@post.cz pokud chceš, tak napiš. Díky

Datum 30.06.2012
Vložil Celofán
Titulek Okamžik radosti - Adršpach 1965

Z historie Adršpachu a okolí aneb jak Honza Špáta nedostal Oskara. Lezou Jarda Krecbach, "Piki" Poul a Libinka (pozdější manželka Karla Hauschkeho - Kokši). Lezou Údolní Hlásku, Normálku na Orlí hnízdo, Muší cestu na Chrámovky a Bílou velrybu.
Krása a veliká nostalgie...
Co mě však dovádí k pláči jsou ty špekáčky opékané na večerním ohničku ze suchých borovicových větví. Kdyby byl možný time-travelling, vrátil bych se do toho krásného času volného pohybu v přírodě a hlavně těch výtečných špekáčků -- často se mi o nich zdává a o plnotučné hořčici. Taky o opékaných buřtech v bývalé jídelně-buffetu hotelu Padovec -- na tuhle pochoutku za 3 kačky včetně dalamánku a hořčice jsme se stavovali v neděli večer po návratu z Krasu či jiných skal. No a ještě česká anglická slanina (nejlepší anglická slanina na světě), jitrnice, krájené vepřové ramínko, debrecínská a hlavně cigánská, pardon, romská pečeně... A kořeněná zeleninová pasta Harisa, trojúhelničky taveného sýra Laktos a šrůtky nádherně vyuzeného tunáka... Jo, Celofána jako gurmána ještě neznáte...
Leč ten čas mládí a opravdu dobrých produktů je definitivně v prdeli :-((

Datum 04.07.2012
Vložil Surikata CM
Titulek Re: Okamžik radosti - Adršpach 1965

A sakra, Harisa - ta byvala uzasna.

Datum 29.06.2012
Vložil Jirka Malíček
Titulek Popisky

Ahoj Franci,
ty mě chceš donutit, abych udělal do toho alba z Českého krasu popisky, že ? Nějak nejsou lidi :-D Momentálně není ani čas na nějaké bádání, bohužel. Snad se to o prázdninách zlepší a někde se potkáme.
Měj se fajn.
J.

Datum 01.07.2012
Vložil francimus
Titulek Re: Popisky

Ale né, nechci Tě nutit, jen je to škoda, jsou tam zajímavý věci, třeba okolí Svatého Jana pod Skálou, kam se moc nechodí. Popisky to hodně oživí, hlavně když je album moc rozsáhlé...

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode