Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

114. speleobulvár (červen/2012)

19.06.2012 22:05

Dneska je takový nenáročný speleobulvár, význační speleologové se nemusí nad ničím pozastavovat a rozčilovat. Drobně bych si rejpl do obnovení diskuze o těžbě břidlicových plynů a zlata, včetně těžby české státní pokladny. Připadá mi to jak perpetum mobile. Už jsem psal o upadající strojní výrobě v česku, o samokonzervujících se továrnách a odbornících mizejících v zahraničí. Vstříc rozvojovým zemím Afriky a Jižní Ameriky, jejichž bohatství je jen v surovinách. My jsme už všechny dostupné zásoby vytěžili a nové technologie nevlastníme, takže konečně přijde k lizu i cizina. Ty další tuny získáme za cenu značných újem na zdraví, přírodě i státní pokladně, protože jednou ty díry do země bude nutné za několik desítek melounů....zase zasypat. 114. speleobulvár je opět tu.

Moravský kras: Jeden další krasovíkend, práce a mapování v Býčí skale a přilehlých jeskyních, článek. Hydrologický mapák v Moravském krasu, galerie. Jeskyně Pekárna, fotogalerie. Jeskyně Barová, Svozilka, Býčí skála, galerie. Vysoký komín, Stará štola a další krasohorátky, článek. Kerberos a mimořádná akce na Kamenném ponoru. Práce na jeskyni Vymodlené (přijď za námi do děr). Bádání v Okrouhlíku, jak vypadá závrt po letních bouřkách. Jeskyně U Tří síní, Čtyř vchodů a Sedmnácti trpaslíků, galerie. Úklid Stránské skály jeskyně, informace. ZO 6-20 upozorňuje na vykradení chaty na Michalce a Dittrichu.

Česko: Český kras, Návraty ke Zlatému koni, článek a fotogalerie. Novinky v Koněpruských jeskyních: penězokazci a prohlídky při baterkách. Muzejní noc Solvayovy lomy 2012, kde doktor Vyhnánek představuje Užovku obojkovou. Jeskyně Arnika a Sv. Jan pod Skalou, galerie. Jeskyně Prachovských skal, pseudokras, článek, mapa.

Slovensko: Obnovené průzkumy v Krásnohorské jeskyni 2, o speleopotápěčích, příspěvek je současně i vzpomínkový na Jirky Hurába. Speleo Rožňava se zúčastnila akce Guláš fest. Speleoškola úspešně za nami, přínosná akce Slovenské speleologické společnosti. Z této akce ještě vzniklo video, aneb jak to viděli novináři. Dobšinská ledová jeskyně, také pěkné video.

Jeskyně ve světě: Possum Pipes cave. Nezapomenutelný výlet do jeskyní Batu v Malajsii, blog. Carlsbad Caverns' new secret passages, nové objevy. Jamaican News, Cawing news From Jamaica, web. La Grutas de Mamut Centro Ecoturístico Aqua de Pajarito. Expedice Kačna jama, pozvánka na letní akci. Aven des Oublis a jiné jeskyně, Francie, galerie, videa.

Příroda, lidé, Země: The Myths and Marvels of Lake Titicaca, galerie. The Fragile Beauty of Glen Canyon, galerie. Slovensko - Páni Spiša. 30 top fotografií přírody, červen 2012. Some Exquisite Pictures of Nature. The Scenic Beauty of Island, Natural Arches, a Lávové jezero v kráteru Nyiragongo, onehdá jsem o něm psal. Když je na Aljašce psí počasí, cestopis. Brazílie 2012, galerie i o tom, jak přetvářejí pralesy v dřevěné uhlí. Echo of the 90s In Armenia, také pěkně hustý dokument a ze stejného zdroje i Photo Tour In Kyrgyzstan.

Bats, animals: Nešťastné hubení upírů, nevhodná metoda k prevenci vztekliny. Robot netopýr, zajímavá studie o jejich létání, jež vyústila ke konstrukci modelu, video a je škoda, že je v angličtině.  Insect Macro World, profesionálně hmyz a brouci.

Doly, montanistika: Jakartovice a průzkumná štola Hermína, fotogalerie a oficiální žádost o její zničení, pardon znepřístupnění. A zase se nám to v republice plynuje: Autor teorie Gaia podpořil těžbu břidlicového plynu. Má břidlicový plyn v Česku naději? Myslel jsem si, že to rozhodnou odborníci. Senát podpořil zákaz těžby BP. A ještě pro zajímavost Malý hornický slovníček, je docela oproštěn od tradičních německých názvů. Podzemí ČR ukrývá zlato za 250 miliard, chtěl bych upozornit ekonomy i politiky, že se zde místy ukrývají i lidé.

Podzemí a industriál: Výstava fotoobrazů Historické podzemí Tomáše Prokeše. Brno má další tahák sezóny, druhou největší kostnici v Evropě, článek, video. Náhlé propady půdy v jsou v Číně čím dál častější, může za to krasovění a vznik závrtů, bulvár. Magicians Die But Their Houses Remain, industriální podzemí bunkrů. What Remained Of a Ural Pit, opuštěná důlní díla a úpravny, důlní industriál.

Technika, metodika, sporty: Nejdelší lanovka na světě v akci, instruktážní video. Další "kombajn" na mapování se jmenuje Fluke 424. The non detonatng alternative to conventional explosive use - nové technologie mikronáložek pro trhací práce a jejich aplikace, pro kterou údajně není třeba specielních certifikátů a povolení. Jak sviští nejlepší surfeři světa, video. Enduro v Bardena Reales. Pushing the limits without legs: Andy Campbell 30.000 mil to go, francimus tajně fandí.

Fotogalerie, speleophoto: Bradla caves, fotogalerie. Zajímavé expozice, červen 2012, top 30. Speleo Turiec, fotogalerie výprav 2012. Jeskyňářský klub Strážovské vrchy, Fotogaléria našich jaskýň. Krzysztof Dudzínski, různé fotogalerie, převážně hory, jeskyně, paraglajd.

Odborné články: Jeskynní malby dílem neandrtálců?, článek, foto. Některé pravěké malby v jeskyních Španělska mají přes 40.000 let. Mladečské jeskyně: Rituální pohřebiště nejstarších lidí moderního typu, zajímavý příspěvek. Netradiční hazzard, jak vypadá sesuv gabionů, aneb drátošutry v garáži, galerie.

Dění ve společnosti, akce, ČSS, SSS, SJ ČR atd.: Socializujeme jeskyňáře, pozvolný přechod z webnode pod křídla fejsbúku určitě zvedne návštěvnost. 24. SPELEOSTŘÍPKY na webu SJ ČR. Setkání speleologů v Týnčanském krasu, pozvánka na akci. Druhý cirkulář Mezinárodního speleologického sekání 2013 v MK, ke článku na webu BS je také rozsáhlá a poučná diskuze a pro ty, kteří chtějí anglický originál. Tóny Macochy - skupina Mezcla, Keltské balady, Fuego Latino, opakování experimentálního koncertu Zvuková jeskyně. Přednáška z cyklu Jeskyně ČR RNDr. Miloš Andera.

Portréty, osobnosti, rozhovory: Absolon: objevitel Věstonické venuše a Punkevních jeskyní. Roald Amundsen prohlášen za pohřešovaného.

...o pokračování se pokusím zase  za týden....

 

Diskusní téma: 114. speleobulvár (červen/2012)

Datum 24.06.2012
Vložil jestli budete nadále používat nick cizí osoby, zveřejním Vaši I.P adresu.
Titulek Nesouhlas

Nesouhlasím s Francim. Nemá pravdu, že se nemáme jako jeskyňářská elita nad čím pozastavovat. Například já, jsem v současné době, včetně mnoha let zpátky a mnoha let do budoucna ten nejlepší jeskyňář, malíř a hudebník v Evropě. Bojuji proti komerci. Je nutno ji vyhnat, ani jsem nebyl přizván ke spolupráci. Já, který všechno zná, navíc umím vařit a psát na stroji. A ani zmínka o mých zásluhách !

Datum 24.06.2012
Vložil Anonym
Titulek Re: Nesouhlas

Už jseš s tím trapnej. Nech Oťase na pokoji a běž radši plnit kbelíky

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode