Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

113. speleobulvár (červen/2012)

12.06.2012 15:29

Velké lidi zdobí velké věci. Velké symboly, stejné ozdůbky. Jsem rád, že jsme je se Surikatou v duchu této doby objevili současně. Co bych chtěl dnes komentovat je význam a úroveň spelologických a jiných zpráv, které koluji veřejně v síti. Kdesi jsem slyšel, že kdo nepíše o své činnosti, jakoby nic nedělal a jeskyně, která není zmapovaná, není vlastně ani objevená. Jeden z mnoha návrhů k Valné hromadě je, aby se závěrečné zprávy veřejně prezentovaly. Ale prý na speleo.cz není prostor. Je na pováženou zda takto nekvalitní web nezrušit a obsah nevkládat třeba na WebZdarma, WebNode a pod, které za relativně drobný obolos tři tácy nabízí několik giga za rok...a co v ostatním prostoru.

Některé nové jeskyňářské stránky přímo přebírají vybrané RSS zdroje, jiné na abnormálně aktivní stránky rovnou odkazují. Speleo.cz nic nelinkuje, nic nepřebírá, neodkazuje, má rádo původní články a zve na mykologické procházky Českým krasem. Mě se strašně líbí, že existují lidi, kteří si všímají zkaměnělých škeblí, na čerpačku opráší bazének po synkovi, nebo sepíšou komíny v jeskyni. Možná ten soupis komínů, příležitostně doplňovaný zprávami, fotkami a mapami, bude časem aktuálnější, důkladnější, ucelenější a přístupnější, než výzkum a dokumentace komínů třeba v Amatérské jeskyni. Je potřeba založit web (stránku, článek, odkaz) a....dát o své činnosti vědět. 113. speleobulvár je opět zde...

Moravský kras: Opět v Dómu ticha, aneb další krasovíkend, bádání na několika frontách BS společně s exkurzemi do různých odboček a komínů. Syčákův deníček alias zápisky kominíka. Samostatný web týkající se komínů a odboček Býčí skály založil Hadař, např. Guánová chodba, Komín Centrál a Komín nad sedmou propastí a další. Řešení problému JV zlomu jeskyně Býčí skála, článek už vyšel ve sborníku Speleofóra 2012 plus diskuze. Tajemnou jeskyni Výpustek stále čekají nové objev. Ty stále čekají každou jeskyni, jde o to jak a kdy a zda si ty objevy celé nevykopeme. Mapování Zubu, to je na plošině Skalka nad Ochozem, článek, mapy a Výpomoc na stránkách Speleoklubu. Harbechy a Závrt č. 3, čerpání koncového sifonu, tlakové kanály a další postupy aspoň ve fotogalerii. Velmi kulantní akce, za zmínku stojí bazének pro přečerpávání vody.

Suchožlebská Zazděná jeskyně, fotogalerie, stejně tak i jeskyně Řečiště od Netopejra.  Suchdolská ponor, článek o záludnostech lokality a o zkamenělých škeblích. Speleologové zpřístupní spodní patro  Sloupsko-šošůvských jeskyní, turisté si na tři hodiny zkusí práci jeskyňářů. Dostanou tedy krompáč a kýbl do ruky. Jeskyně nabízejí adrenalinový okruh, článek, fotky, video. Morozovova vyhlídka s křížem, Partyzánská jeskyně a zaniklé stezky Josefovského údolí. Jsou krásné, psal jsem o nich také. Kostelík a Býčí skála, společně s TO Tortuga ještě Řečiště a Sedmnáctka, fotogalerie. Bádání v jeskyni Kamenný ponor, nová odhadovaná vzdálenost kam je vidět je čtyři metry. Závrt Okrouhlík bez Železné Lady aneb jeskyňář, který podlehne virguli je předem ztracen.

Český kras, česko: Uživatel czako a jeskyně Na Javorce, galerie. Chlumské jeskyně v Českém krasu, video. Jarní kopání na Studniční jeskyni, video se zajímavými osobnostmi, Pepa, Kawi a další. Vlčí vyhlídka (Netopýří jeskyně v lomu na Chlumu u Srbska), pěkný článek, mapy, fotky. Koněpruské jeskyně, Zlatý kůň a okolí, blog, galerie, video. Jelínkův most, blog, galerie. Pěšky z Berouna přes Tetín atd, blog, fotky, na amatéra pěkný. Mořina a štoly Malé Ameriky, galerie s Hagenem, podprsenkami, trochou šutrologie a šílenými komentáři. Vzhůru dolů do Královy jeskyně, fotogalerie, pro ty děcka asi úžasný zážitek.

Slovensko: Speleoklub Drienka, zpráva o činnosti speleoklubu za rok 2011, článek, obsahuje zejména Muráňská planina a rumunská Dracoaia. Po roku znova v Ananáske, Jeskyně Stará Garda a Majkova. 53. JT Zakopané - program, kompletně s jeskyňářským průvodcem a pozor, je nutné se kvůli kapacitě přihlásit předem, žádné přepadovky. Druhý vchod do jeskyně Slnečný lúč. Článek včetně fotodokumentace. Demänovská jeskyně svobody, jeskynní systém nevídané krásy, článek, fotky. Jeskyně Štefanová, galerie.

Jeskyně ve světě: Studnia v Kazalnicy, Polsko, letní otevírání vchodu, video. Bone caves, Spojené království, článek, galerie. Oregon Caves Photos, něco z Ameriky, galerie a další odkazy. Chorvatsko, záchranná akce z 500m hluboké jeskyně, bližší informaci jsem nenašel. Peščera K-4, Kulohory v březnu 2012, autor má v široké nabídce podobná videa.

Příroda, země, lidé: Jakarta's Extraordinary Railway track Slum, život u trati je hodně krušný. The Week Showing Human Emotion, něco ze světa lidí, kdy sedmdesátiletá stařena se zlatými brýlemi kouří vajgly pomocí pinzety a jiné hustoty . Whimsical Rock Formations at Little Finland, Nevada, bezva skalní struktůry, přístup je lepší na flickru. McMurdo Dry Valleys of Antarktica, žulové voštiny, ledovce a stopy Scotta. Lake Retba Looks a Giant Strawberry Milkshake, soli a minerály. How Deforestation Caused Easter Island's Society to Collapse, Velikonoční ostrovy a jejich odkaz do současnosti. Psal jsem minulý týden.

Bats a animals: Záhadná úmrtí netopýrů, včel a žab mají zřejmě společného podezřelého - houbu, WNS, článek, odkaz. Jedni chystají pro netopýry život, druzí naopak smrt, náhradní hnízda za čtvrt miliónu korun, docela bulvár.  Don't Even Dare to touch them!!! Velmi pěkná zvířecí galerie, tentokrát hadi. Setkání s medvědem, několik poučných videí různé kvality, na některých je evidentně jasné, co je špatně. Určitě stojí za shlédnutí.

Doly a montanistika: Mostecké uhelné safari můžete navštívit za plného provozu, aneb skutečná výprava mezi rypadla, z podobného kornoutu jsou Montérky na sebe, aneb cesta za zlatem, blog, zajímavé foto zajímavého děfčete. Zlaté hory včera a dnes, galerie. Pažoutovy padesátiny a Štola vzdechů, mrtvý doktor Kraft v malíkovické úpadnici dosud ještě živý. Poučné video o Jedové hoře, kde se ze štoly Barbora loví ztracené Surikatovy brejle. Jinak na videu jsou patrné i výrůstky na Surikatově hlavě díky přemíry tření lebky o stropy štol. Nové dobrodružství ve štolách pod Sněžkou, článek. Klasický rudní revír Krupka, fotky, blog. Exkurze na důl Jeroným, provedli Mladí výzkumníci, galerie. Štola Lehnschafter, Mikulov, galerie, pozvánka na nově otevřený důlní skanzen.

Podzemí, grotty, industriál: Brněnské stoky, aneb jak to vypadá pod Brnem, galerie. Ptáčnice, jeskyně v podzemí kláštera se otevírá veřejnosti, článek, grotty. Podzemní Peking, Mao-ce-tung-ovo podzemní město skrytou kamerou, jinak to nelze. Znojemské podzemí, dovnitř se podívají jen turisté, kteří projdou úžinovým kalibrátorem.

Technika, svícení, metodika, sporty, horolezectví: Běhopásokolo, netradiční sportovní motovidlo k zamyšlení. Čelovka Kyborg z dolu Mořina. DX/KD a další levné XM-L svítilny, fórum, diskuze, nabídky, lumenománie. Spark SP6 Multiple Flashlight - Common baby, poďdomně LEDkománie. Nadav Ben Yehuda - Izraelský hrdina, něco z duchu kamarádství a solidarity, co někomu vydrželo do dneška. ACI TB Macocha, jak vypadá firemní teambuling v krasu, sestup do jeskyně Bartelánovy v kraťasech a podobné.

Speleofotografie, galerie: Nové galerie jeskyní na flickru. Bolšoj vesenyj fotokurz Petzl, amatérské, netradiční reklamní foto.

Odborné články: V Číně doba ledová ještě neskončila. Podivná oblast se vymyká poznání a nález divných rostlin v jeskyních. Trvale udržitelný blábol, velmi hustě napsaný příspěvek o pseudoochraně Nízkých Tater, aneb Radost na nejvyšší úrovni. Cesta do středu Země, na Islandu můžete vstoupit do nitra sopky. Článek, galerie vč. videa a technického zařízení pro turisty na sestup do kráteru.

Historie: Studenti archeologie sobě: Speleologické časopisy. V čerstvém článku se uvádějí periodika typu Stalagmit, Krasová deprese a Estavela, kde hlavním zájmovým územím je Javoříčský kras...Historie SZS, Ocenění Standovi Káchovi za dlouholetou práci v SZS.

Dění ve společnosti, ČSS, SJ ČR, akce, kultura: 22. SPELEOSTŘÍPKY na webu SJ ČR. SPELEOHYMNA Kladenských jeskyňářů, aneb ČVUT-FGMI pojídání klobásků a přepínání přepínek. Výročí 40 let od objevené Královy jeskyně, článek, pozvánka na výstavu a video. Ministr Chalupa v jeskyních, video, sestřih. Za neandrtálci do jeskyně, video. Můří noc a mykologická procházka, pozvánka na speleologických stránkách speleo.cz. Dny jeskyní, další odkazy na akce, Červen bude patřit jeskyním, přímo od zdroje MŽP. Koncert v Císařské jeskyni, galerie. Cesta slepých brouků, zajímavá recenze knihy Romana Mlejnka na Broučím blogu. 23. SPELEOSTŘÍPKY vyšlé právě před okamžikem.

Portréty, osobnosti, rozhovory: Anthropos: sen badatele Absolona, článek k výročí narození Karla. Bílá voda: v Lidomorně trápili vězně hladem, informace jako taková je na samé hranici bulváru, nicméně v článku jsou rozhovory s méně známými jeskyňáři - Mrázou a Škildou.  Rozhovor s Lynn Hill, světová ženská lezecká celebrita, rozhovor.

...pokračování příště  zas....

 

Diskusní téma: 113. speleobulvár (červen/2012)

Datum 14.06.2012
Vložil Kuba
Titulek upřesnění

Ještě tvému článu o oxidu uhličitým je rozdíl se jít někam podívat a dělat tam třeba několik hodin...
0,35%běžná úroveň
1% norma
1,2-1,5%doporučený maximum
1-2%příznaky unavy sníženjá koncentrace
2-5% možné bolesti hlavy
5% zvíšený tep,nevolnost možnost zdravotních rizik
nad15%dýchací potíže
nad20% možnost ztráty vědomí
nad 40%smrt
Príznaky jsoun vewlmi individuální

Datum 19.06.2012
Vložil Oťas
Titulek Re: upřesnění

Pravdu díš.U nás na závrtu číslo tři máme koncentraci 76,853 procenta.Tohle už zvládají jen špičkoví jeskyňáři jako já.Tohle je pouze pro vyvolené jako já.Navíc jsem špičkový fotograf a muzikant.I v mnoha dalších ohledech jsem nepřekonatelný.

Datum 14.06.2012
Vložil Kuba
Titulek lži

No,koukám že spoliupráce s tebou je těžká...a dohoda nemožná...máš krátkou pamnět Franci naposledy loni jsme se na toto téma dohadovali.
Zvláštně si vykládáš herarchii ČSS...
Píšu málo to je pravdavětšinou co jsem puplikoval jsem nechal korigovat lidi co se na tom podíleli...
S ničím se před kolegy ze skupiny netajím...
To že nechci aby ses učestnil mnou vedených akcí je jen díky tvému bulvárnímu přístupu...pokud vim tak se ti nepřízeň rozrůstá a přibívá míst kde nejsi vítán...


Datum 13.06.2012
Vložil Méně známý jeskyňář:)
Titulek v Lidomorně trápili vězně hladem...

Titulek hodný televize Nova... z informací, které jsem novinářce dodal bylo použito minimum... zkrátka je třeba nakrmit informacemi určitý typ čtenářů... Příště nějakým rozhovorem nebo sepisováním nebudu ztrácet čas... a to se ještě ptala jestli může použít informace o Nové Rasovně z webu MSK:))

Datum 13.06.2012
Vložil Kuba
Titulek Re: v Lidomorně trápili vězně hladem...

Čim mín bulvárnímu pisálkovi řekneš tim lip...
a tim mim to napáchá škody...

Datum 14.06.2012
Vložil francimus
Titulek Re: Re: v Lidomorně trápili vězně hladem...

Můžu odpovědně prohlásit, že web francimus JE bulvární, proto článek o Lidomorně jsem linkoval s velkou radostí. V záplavě stále stejně a nudně vedených rozhovorů s "významnými" a stále stejnými speleoosobnostmi mi rozhovor s předsedou MSK Honzou Mrázkem a Škildou připadá úžasný. Prostě že už se nevede zásadně se členy ČSS, ale i ostatními. A hlavně je potřeba řící, že jsem ho nedělal já.
Jinak bulvární pisálci jsou nutní v každé skupině (pozor žádnou jsem nejmenoval), že se o akcích skupiny dovídají právě....od bulvárních pisálků.

Datum 13.06.2012
Vložil Kuba
Titulek keci

Zdrarec Franci!
asi bych si neplet pojmy publikace a prezentace....
když už se píše tak by to mnělo obsahovat nejen co se udelalo, ale kdo a jak ...na což většinou zapomínáš...není potřeba psát za každou cenu o oběvech u kterých pak hrozí v dusledku prezentace poškození...
A k tvímu předchozímu příspěvku kde brečíš že tě nepozvali k jednání o Amátérce nebude to tím že třebas nedodržuješ dohody?nebo že tím že je to jen tvoje soukromá aktivita? která s ČSS nemá nic společnýho?

Datum 14.06.2012
Vložil francimus
Titulek Re: keci

Už jsem to psal mnohokrát a je to v úvodu mébo bulvárního plátku, že se jedná o moje osobní stránky. Uvedené formy si nepletu, protože prezentuji svoji činnost, na které se podílím, nebo jsem se v minulosti podílel. Zvykl jsem si, že mnoho lidí mi radí, občas i zkouší nařizovat co mám dělat a co mám psát. Psát o tom, že je nějaká oblast (nejmenoval jsem ani jeskyni) nadějná, je stejně obecné, jako když řeknu, že si svoje auto jednou rozbiješ a courat po krasu snad ještě můžu. Prostě se to stejně jednou stane. Mě už nebaví poslouchat, když píšu, že je skupina v zahraničí, že tímto vyzrazuji jméno konkrétní lokality a konkrétní práci na ní. Ale oni Tě taky nejmenovali. Konkrétně nic nebráni nikomu publikovat cokoliv. Nepamatuji si žádnou dohodu, kdy by jsme se domlouvali, že by se nesmělo něco zveřejnit, třeba procházky po krasu. Spousta skupin toho využívá, i ty můžeš psát, přispělo by to lepší transparentnosti tvojí činnosti, lepší kontrolu těch dohod a mateřská skupina by konečně věděla, co vlastně sama dělá.
Co se týká Amatérky. Můj projekt je sice soukromá aktivita, ale byl jednou podán. Dál je to věcí druhé strany a já se nechci vtírat jako jiní. Zda nemá nic společnýho s ČSS? to je divná připomínka, když jsem v ČSS, dělám činnost za ČSS, vždyt jsem právě proto podal projekt. Mě se líbí ryze soukromé aktivity členů ČSS, které celý rok v krasu neuvidíš, ale pak zvedají ruku na výročních schůzích...hlavně proti tobě. Asi jsi s nimi neudělal dohodu.

Datum 17.06.2012
Vložil Kantor Halfar
Titulek Re: keci

Zdar Fil

Datum 17.06.2012
Vložil Kantor Halfar
Titulek Re: keci

Zdar Filípku,
kecy se píší s tvrdým y. Prosím tě, než klikneš na Odeslat tak si po sobě přečti co jsi napsal, nejméně pětkrát. Nebo si najdi někoho, kdo ty tvoje úmaky přeloží do češtiny :-DDD.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode