Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

111. Speleobulvár (Květen/2012)

29.05.2012 22:44

Trochu jsem se odmlčel se zprávami z mojeho bádání v Moravském krasu. Zatím se žádné větší nedělo, pouze jsme uskutečnili mapování Karhanova závrtu. Mapa je k dispozici zatím v surové formě u Jardy Slonka. Taky jsem strávil neděli na BS při doznívajícím DOD a další víkend v práci u štětky na stavbě. Skupina Tartaros samozřejmě funguje a pracuje na svých lokalitách, například Lopač. Po krasu se nesou drby o malých, postupových objevech, nějaké má skupina Hluboký závrt. Macošská plošina nedává objevy zadarmo, jen je potřeba vědět kde. Hodně příspěvků má v tomto bulváru Slovensko. Jsou zde také významné objevy a je škoda, že se o nich dozvídáme z tisku, nikoliv od jeskyňářů samotných. 111 bulvár je zde...

Moravský kras: Závrt č. 3: Druhý čepací pokus koncového sifonu, podle fotek to vypadá na nálevové zkoušky. Křtinské a Josefovské údolí, článek se stáhnutými daty a zajímavými fotografiemi. Stará štola, Barovka aneb opět bádáme, s hadicí v Býčí skále, sračkách před Dómem ticha i s cajky při revizi komínů. Okrouhlík, bádání na konci a zkouška spojení s povrchem přes mobilní telefon. Jeskyně U kaštánku skoro na 11-tém metru, bádání a vrtací zkoušky. Skupina Moravský kras má příkladnou fotodokumentaci každeho metru postupu, co chybí je srovnávací měřítko a popis. Kamenný ponor, spojenými silami Topas-Kerberos nad další várkou kbelíků a funícím spodním vrátkem. Jindříšek prováděl virgulování na povrchu, takže skupiny určitě míří nejkratší cestou k objevu.

Jeskyně v česku, Český kras: Koněpruské jeskyně, fotogalerie a na to že jsou na stránkách FOTOturistika, teda (pod)průměr. Turisté ve štole u Malé Ameriky narazili na trampského ducha. Hans Hagen se jmenoval.

Slovensko: Demänovská jaskyňa slobody, Vstupný areál do jaskyne je v dezolátnom stave, článek. Ďalšie kopanie pod Slnečným lúčom, článek, galerie. Rekonštrukciu jaskyne v Harmanci ukončili, zimující netopýry ovplyvnila reknstrukce minimálně, zpráva a podobný článek ještě: Nerez a LED v Harmaneckej jaskyni. Jaskyniari odhalili čarokrásne korality!, o objevu rožňavských jeskyňářů společně s českými kolegy v Buzgó, článek, fotogalerie. Ochtinská aragonitová jaskyňa, galerie místního plátku Gemer. Nočná akcia v Jazvečej jaskyni, kopání s bandaskami a Bohušom. Za Zlatou bránou konečne domerané, mapování v jeskyni Ludmila. Podle fotek skupina Aragonit pátrá v sutích pod lomovými etážemi a dle nalezených sintrů hledá další potenciální jeskyně.

Jeskyně ve světě: Florida 2012 Cave Crawl, článek s hezkou fotogalerií. Taiwan's bat Caves, aneb kterak lze jeskyně využít a za zmínku stojí i laškovné ukotvení žebříku na 3. fotce. Fatal Cave Diving Incident Occurs in France, smrtelná nehoda speleopotápěče Jeana-Luc Armengauda  ve vyvěračce Estramar. Slovinsko, jeskyně Lipska cave, bude se pravděpodobně upravovat pro komerci.

Příroda, lidé, země: Skellig Michael and the Ancient Monastery in the Middle of the Ocean, článek, foto. Peculiar Spikey Snow Formation in the Andes, jak vznikají firnové škrapy a mužíčci, článek a pěkná série fotek. Peak District - Kraj anglických románů, článek, foto.

Netopýři: Když netopýr zabloudí, i tohle obsahuje tisková zpráva Státní veterinární správy ČR. Uf. Po kousnutí netopýrem zemřelo už 7 dětí, stalo se v Peru a Netopýr v bytě. Zoufalá majitelka spíže v brněnských Kohótkách povolala MP kvůli šramocení ve špajzu. UF na druhou.

Doly, montanistika: Senátoři připravili zákon proti těžbě břidlicových plynů. Zásoby břidlicového plynu v ČR podle MPO zřejmě nebudou zásadní, článek. Břidlice krok za krokem, alespoň na Berounsku. Břidličné doly Oderských vrchů, tentokrát bez plynu. V podzemí černouhelných šachet zemřel další horník po jízdě na dopravníkovém pásu. Web StoneWay - Kde jsme byli. Odborníci si odnášeli v množství hojném růženíny, křeneny a písmenkovou žulu z Borů. Hustý.

Podzemí, industriál: Průzkum studny v bývalém koncentračním táboře u Hodonína, článek, fotky. Plzeňské historické podzemí, fotogalerie. Tajné chodby pod Českou republikou, bulvár. Cesty v podzemí, video o hledání hradní chodby pomocí virgule. Brutální úlet maskovaný profesionálním dokumentačním klišé. Od stejného autora je i mírně komediální snímek Hapáci .

Metodika, technika, sporty: Širočiny, šukačky, hlemzárny, metodický popis lezení trhlin (vše se hodí na zdolávání komínů v jeskyních) a spár i s instruktážním videem. Flyboard Zapata, kratochvíle s hydropohonem, zvlaště vhodné pro místa s hydrotěžou. Mion Caver, nové webové stránky o zázračné samo-domo čelovce. Aneb v blbodírách Moravského krasů vyhraje ten, kdo má v očích nejméně nablikáno, může se však jednat o šikovný zdroj světla pro speleofotografy a tímto směrem by se vývoj mohl i ubírat. Kajaky na Sumatře, peřeje za povyku opic, husté video. V podobném duchu je Z Etny na skialpech a padáku. Jen je problém v tom dýmu se trefit na správou stranu.

Fotogalerie: Bjútifil Makro, tentokrát kytky - flower a taky Starfisch - hvězdice. Bill Larson, několik fotogalerií, převážně jeskyně, hory a fauna, například Hölloch cave, aneb jak může zakrátko vypadat i speleoturistika v Moravském krasu...

Odborné články: Zemí se podle vědců šíří plíseň hubící žáby a jiné obojíživelníky, Něco jako WNS, šířené tentokrát pro změnu horolezci. Výzkum stavby čínských pyramid a jsou u oho čeští vědci. První fosilní houba nalezená v Antarktídě.

Horolezectví: 29. květen 1953 - Den, kdy byl dobyt Mount Everest, video. Joe Simpson: horolezec, který přelstil smrt a stal se lgendou. Spíš mu náhoda a štestí v jednom dramatu podala prstík a on se ho chytnul a hlavně chtěl dohrát rozehranou partii až do konce. Vyšla i knížka, kde je velmi šikovně psychologicky rozebráno téma Napnuté lano s kamarádem, problém a nůž v ruce.

Dění ve společnosti, ČSS, akce: ZO 6-17 Topas má nové webové stránky. 21. SPELEOSTŘÍPKY na webu Správy jeskyní ČR, opět s velkým přísunem domácích zpráv, videíček a mraky odkazů na různé akce.

Portréty, osobnosti, vzpomínky: Kdo všechno vedl Českou geologickou službu, galerie ředitelů místy i zvučných jmen od roku 1919, pěkně zpracované téma. Čeští vědci v zahraničí: George Jiří Kukla, článek. Za Jožom Veteškom, vzpomínku na spolubadatele s přezdívkou Bico sepsal Zdeno Hochmuth.

pokračování zase příště...

Diskusní téma: 111. Speleobulvár (Květen/2012)

Datum 03.06.2012
Vložil Oťas
Titulek H"olloch cave - speleoturistika

je to strašné, jestli toto někdo zamýšlí v Moravském krasu,
chudák Moravský kras a jeho nepřístupné jeskyně, doufám, že se tohoto nikdy nedočkáme.
Oťas

Datum 04.06.2012
Vložil K. Absolon
Titulek Re: H"olloch cave - speleoturistika

Och pane, zase plácáte páté přes deváté. Těžký moribundus na duši Vás postihl

Datum 04.06.2012
Vložil Oťas
Titulek Re: Re: H"olloch cave - speleoturistika

Pane profesore, mé duševní zdraví je v pořádku. Do ústavu mě už znovu nikdo nedostane. Oťas

Datum 12.06.2012
Vložil Černý hrobař Janeček
Titulek Re: Re: H"olloch cave - speleoturistika

Hele, Karle, zůstan v tom svým hrobním kutlochu a neser slušný lidi. Jinak ti na hrob položím kamennou desku a zabetonuju.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode