Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

109. Speleobulvár (květen/2012)

18.05.2012 13:36

Nedávno jsem linkoval zveřejněný článek Tomíka z Plánivské skupiny o poslední akci v Kačné jamě. Napadla mě taková drobná a velmi humorná příhoda, jež se stala na závěr této úžasné akce a která by nemusela být zapomenuta. Poslední členové bádacího družstva, kteří v neděli dopoledne likvidovali bivak a vynášeli ho na povrch, donesli první batohy pod vstupní propast. Honza Enčev, který do jednoho pytle vložil svoje calky, aby je nemusel vláčet na sobě se otočil ještě pro jednu vynášku (Honza nepatři mezi speleopotápěčské primadony a vetšinu věcí si odnosí sám). Mezitím však vaky někdo zapnul do vrátku, dal signál a povrchové družstvo je vytáhlo na povrch. Bylo jich hodně, tak se odjíždějící družstvo z Plzně nabídlo i jejich odvozem. Když dorazil Honza opět na dno vstupní propasti, byly již cajky na cestě do česka. Na dně pak stál Honza, krčil rameny a čekal, než první kamarádi vytoupají z propasti, aby mohli poslat svoje jümary dolů...Tomík to řešil se stoickým klidem hodným Borise Kyněry (stopy ztracené řeky):" Á to jsi ty Jirko...Ty jsi takový velký, stejně velký jako Honza...No tak to se svlíkni, pošleme tvoje cajky zase dolů"...

Druhá úvaha už tolik humorná není. Na cestu do Daleka jsem si koupil noviny na čtení. Rozsáhlý článek pojednával o tom, jak opět pitvali rakouského Ötziho, jak mu vyjmuli hrot, vzorky kůže a jaké měl oči (takže mu je asi vyjmuli taky). Začetl jsem se. Hned v úvodu se psalo, že Ötziho objevil horolezec Reinhold Messner... Ale to přece není pravda! Vykřikl jsem údivem, Ötziho přece objevili manželé Simonovi (nejsem tak chytrý, našel jsem to na Wikipedii), věděl jsem, že Reinhold to určitě nebyl.... Ale to je přece běžné, to se musí, oponoval můj spolucestující Pavel. Musí se tam napsat zvučné jméno, aby projekt získal popularitu, zájem veřejnosti, případně grant, podporu, peníze. Lépe se provádí mezinárodní výzkum, bádání. Lépe se to publikuje, zavádí, zpracovává, nakupuje....Nevím, jak na tomto participuje jinak seriozní denník Mladá fronta Dnes, ale každopádně pravda zase dostala na prdel. Upřímě se obávám doby, kdy budeme muset uvádět u námi objevených jeskyní zvučná, zavedená jména speleologických velikánů typu Motyčka, Bosák, Štos, Kota 1000, aby jsme mohli v jeskyni....prostě a obyčejně bádat.... 109. speleobulvár je zde.

Moravský kras: Vandal Marek a jeho nové pojetí Umění v krajině. Poustevník Šenkyřík se chtěl prát, trochu delší článek a diskuze a ještě fotky a diskuze. Moravský kras a Sloupské jeskyně, foto. Moravský kras, skupina a bádání v jeskyni Vymodlené, o kousek níž je ještě galerie. Noční akce na Býčí skále, mapování v oblasti Svozilky a ještě mapování Pondělní, z místa stejného. Cesta do středu země - Býčí skálou, sáhodlouhý článek o ničem a o DOD s obrázky. Fotogalerie DOD 2012 na oficiálním webu. Na Řičánce opět v plném nasazení, bádání, článek. Čerpací pokus v závrtu č. 3 na Harbechách a další budou následovat. Úspěšný bude pokus poslední s KDF-ky a hadicemi na povrch. Speleo Kerberos a bádání v Kamenném ponoru, exkurzní denník. Devon a bádání v Okrouhlíku - lezení komínů, fotky, článek.

Jeskyně česka: Chýnovská jeskyně, cvičení hasičů, video. Oblíbená místa Českého krasu, fotogalerie. Evropský den Chráněných území v Českém krasu. zdroj Speleo.cz.

Slovensko: Cvičení Jeskynní záchranné skupiny na Mojtíně, fotogalerie a článek v HS. Jaskyne na Slovensku - pýcha našej krajiny, video. Trochu lacné, ale s příjemným hudebním doprovodem. Šokující sucho v Nové Stanišovské jeskyni, článek. Spojení jeskyní Majkova a Stará garda je dokončeno. Aspoň to bude lépe větrat. Slnečný lúč a Liehová sonda, článek a mnoho fotografií. JS Aragonit a fotografie z činnosti v roku 2012, galerie a ze stejného zdroje i Pátrání po odstřelené jeskyni v květnu.

Jeskyně ve světě: 10 World's bjútiful caves, galerie. Jeskyně Jižního Banátu, Jasanka (objev roku) a podobně v nenápadném článku Petra Baráka. Expedice MULU 2012, nové zprávy, expediční blog. Balkán, několik zajímavých a impozantních oblastí pro průzkum, další link (tu) obsahuje nabité pdf. o podrobnostech. Dlouho se to otevírá.

Příroda, země, lidé: Kvetoucím Balkánem, aneb jarní toulky Černou horou, Bosnou a Hercegovinou, cestopis. Food and nutrion crisis in Sahel region Africa, pár hustých reportážních fotografií. A podobně i Afghanistan 2012. Rovněž silné fotografoe jsou Dívky v Čečně. Bryce Canyon National Park.

Netopýři: Chiropterologové umějí dešifrovat funkce ultrazvukového dorozumívání netopýrů. Zachránil netopiera, dnes je z neho domáci miláčik. respektuje ho pes i mačka.

Doly, montanistika: Muzeum se pokusí získat peníze na zpřístupnění dolu Jeroným. Uranové doly Zadní Chodov a Vítkov u Tachova, galerie. Závazný příkaz k likvidaci kulturní památky propadu Žebračka byl pro nezákonnost zrušen, článek na Kahanu. Mapování důlního díla a jiné exkurze skupiny Orcus, video, článek. Starý keltský důl na Surikatově webu.

Podzemí a jiný industriál: Zámek Prostiboř a jeho sklepení, galerie. Jeskyně Blanických rytířů, venku se pokládají nějaké obětiny, aby se rytíři brzo neprobudili. Tajemná stěna v Jihlavských katakombách se začíná ztrácet. Pod Blanskem vedou skryté chodby a není jich málo, jedna vede údajně až do Křtin.

Technika. metodika, sporty:  Radiomaják. Skupina MSK sestavila svůj vlastní radiomaják, je fajn, že je v oboru konkurence. Druhým fajnem je, že výrobek netají, naopak konstrukci zveřejňují. Francimus blahopřeje. Baterie Sanyo HR3UWX-4BP XXAA 2500mAh, nové specializované baterky s vyšší výdrží. Čelovka Mion Caver, zajímavé svítítko pořízené v domácích podmínkách, škoda, že příspěvek neobsahuje i obrázek svítítka. Přednemocniční péče při nehodě v podzemnívh prostorách, článek s odkazem v pdf. Nejvyšší lezecká stěna na světě, video, rozhovor, článek. Speleoškola pre ženy 2012, i ženy potřebují znát různé techniky a finesy. Mapování v jeskyních CaveMaps.org. Okruhy vybavení, aneb vždy připraven, aneb zóny rozmístění školních pomůcek ze Svěrákových filmů.

Fotografování: Speleofotografia 2012, soutěžní uzávěrka se blíží.

Odborné články: Jeskyně, hroby i poklady. Svět pravěku roste ve Všestarech. Kvůli turistům v Moravském krasu vysychají krápníky, bych řek, že je teda strašný sucho i kytkám venku, páč neprší. Nemravné skalní umění, aborginci s pindíky a holými zadky, jejda. Pravěké umění v krajině - Oldest Cave Art, článek. Jaskynné malby sú aj v Brazílii, link. Zajímavý a relativně nový web Archeolog.cz obsahuje informace o jeskynních nalezištích např. jeskyně Kozákov, Mužský i jeskyně v Moravském krasu.

Historie: Stoletý potápěčský skafandr vystavený v Býčí skále, foto a ještě článek na webu Muzea Blansko. Nové historické pohlednice, Kelfova galerie se rozrostla o 4. pokračování.

Akce, dění v ČSS, splečnost: Hudba v podzemí, Iva Bittová, výkřiky do tmy, Jirka Stivín v Mladečských jeskyních, foto, video, soubor Harmonie Barbory Šimíčkové. Pouť k Císařské jeskyni v Ostrově u Macochy se plánuje na tento víkend, článek. MASka rozdělí do Moravskho krasu přes 12 miliónů korun. Zájemci o blaho regionu se mohou stále hlásit, nebo projít staré vinné krabice. 18 SPELEOSTŘÍPKY na SJ ČR. a také Střípky 19-té.

Portréty, rozhovory: Krátký rozhovor s Hudym, Jindra Hudeček jako lezecká legenda nejen Moravského krasu.

...a pokračování zase ve středu...

 

 

Diskusní téma: 109. Speleobulvár (květen/2012)

Datum 24.05.2012
Vložil Kuba
Titulek pokrytectví

Zajímaví závěr tvého ůvodníku...máš snad pocit že ti někdo upírá tvoje zásluhy?Nezapomínáš ty sám ve svích článcích na oběktivní jmenování kolegů?
Ono se to neudělalo samo....
V novinách se píše spousta blbostí většinou tím že si pisálek nenechá zkorigovat článek od lidí co ví...
Ste jako po čerpáku 2007 v článku v MF o Střeldovi bylo spousta blbostí ...

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode