Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

108. speleobulvár (květen/2012)

02.05.2012 10:46

Tentokrát opravdu bez komentáře, předmluvy a úvodníku. Pokračování bude za 14 dní, francimus si bere zaslouženou dovolenou.

Moravský kras: Činnost na přelomu zimy a jara Moravský speleologický klub. Registrace krasových jevů v lomu Mokrá, fotogalerie a stejnojmenný článek na jeskyňář. cz. od Kosa. Býčí skála, fotogalerie, určitě zaujme přesun batolete přes ÚPBK ve vaničce, galerie. Závrt č.71 na Holštejnsku, galerie a video. Okrouhlík a povrchovka kolem Nových dvorů. Harbechy, závrt č.3., technické práce ve spodní propasti a taktéž povrchovka po Holštejnsku. Suchdolský ponor, galerie. Jeskyně Vymodlená, foto vč. videa a smozřejmě i článku o rozsáhlé pracovní akci. Návštěva Ochozské jeskyně na jaře 2012, blog, fotografie, kde je vidět, jak je jeskyně zašedlá. A ze stejného zdroje - jarní příroda Hádku, Hostěnice, Údolí Říčky a volně přístupné jeskyně. Jeskyně v povodí Říčky, galerie. Kamenný ponor s vrátkem a tlačítkem made-in-china i čerpadllem. Expedice Rudické propadání, skupina odvážlivců bojovala s podzemními nástrahami. Pondělní mapování na Býčí skále a Sobota na Řičánce, kde se buduje podzemní bunkr, neboco.

Jeskyně v česku: Jeskyně Na Pomezí, fotoalbum na rajčeti. Mladečské jeskyně, galerie.

Slovensko: Plavecké Podhradie, Den otevřených dveří na jeskyni Haviareň. Aj na Krakovke prvá, článek. Spojenie sa blíži, jeskyně Stará garda a Majkova. na novém webu Speleo Bratislava.

Jeskyně ve světě: Ice queen of Kungur, Rusko, Perm, ledové jeskyně, video. Kačna jama - únorová expedice se zajímavými poznatky, postupy a objevy. Dlouho očekávaný článek na Plánivských stránkách. Venezuela jeskyně Autana, videozáznam technického přeletu nad kavernou. Podvodní jeskyně na Bahamách, neprobádané stopy minulosti, video a článek. Eisriesenwelt - nejdelší ledová jeskyně na světě. Caving Areas, info o nových objevech na Novém Zélandu. Pokračuje seznam jeskyní Kralického Sněžníku - Jaskinia Miniaturka a j. Dudnisko. Mogao Caves In China. Newfound cave near Son Doong now has a name.

Příroda, země, lidé: Afghanistán - Following tradition to guarantee a supply of water, jak se dělá nádrž. Rainforest river. Iceland's resilient beauty, příbojová jeskyně, co ještě drží a ve slepenci. Volcanic Lagoon on Somuncura Plateau, Argentina. 10 famózních viklanů (balancujících) ve světě, galerie. Rubjerg Knude: v zajetí navátého písku. Mustang, oblast v Nepálském království, galerie. Nejkrásnější místa Islandu, cestopis. Indie, galerie lidé, chrámy, jeskyně. Aljaška a Patagonie, moře a ledy, verlyby a příroda.

Netopýři: Netopýři jako rezervoár virů, v Africe možná smrtelně nebezpečných (marburg), v česku, ehm, možná se jedná o promyšlený tah ochránců těchto zvířat. Netopýři jsou zdrojem virů napadajícím člověka, podobně laděný článek, zjistili vědci. Vědci také našli v netopýrech 60 druhů nových virů, tedy pravděpodobně světový objev.

Doly, montanistika: City devoured by giant holes - propady. Trochu mikropropad - Prepadlisko pro Bukovci, spekulace mezi svahovým hazardem, báňským dílem a tajnou chodbou. Břidlicové doly na Rokycansku, galerie. Filipínské zlato a v šachtách kluci co nejsou žádný vořezávátka. Dolování soli na Sicílii, hutná galerie jiného ražení, než předchozí.

Podzemí a jiný industriál: Vítkovické katedrály, typický a vždyzaručený tovární industriál. Tovární industriál v Břasích. Brnenské podzemie, blog.

Technika, metodika, sporty: Recenze potápěčské svítilny Magicshine MJ-878 2200LM. A ještě recenze menšího množství Lumíků: Magicshine MJ-876 1200LM a kde naopak lumíků není málo - Lumenomet z Mořiny, chlazený vestavěným ventilátorem a s vypadlým šroubkem. Cave Diving Robots Map Underwater Caves, samohybná koule se sonarem, záznamem a navigací zřejmě potápěče nenahradí, jeho život však ano. Jak se vyrábí lana a provazy, video. Jak vybrat správný baťoh. Jaskyniarska škola pre verejnosť, opět doporučuji srovnat s českými Kurzy speleologie. Potápěčští překližkáři.

Fotografování, speleophoto: Focení na vandrech - 5. díl: Focení v jeskyních od Netopejra. Poněkud odborněji psaný článek vyžadující už základní znalosti speleophotographa. Martin Wagner, fotogalerie různé. Paladix foto on.line, web.

Odborné články: Trocha ekologie - Ropáka i zelenou perlu získal demagog Jan Stráský, král Šumavy s obrovskou dávkou blahopřejných majlů v následné diskuzi...Česko má dva nové národní geoparky. Kolik náhod bylo třeba ke vzniku lidské inteligence?

Dění ve společnosti, ČSS, akce: Výpustek, hra Domov dobrovolného otroctví. Balcarka - obživlé obrazy a komentované prohlídky, galerie. Ohlédnutí za Speleofórem 2012 i s galeriemi. Kniha odkazov, zamyslenie nad Speleomítingom 2012. Nežij vteřinou 2012, akce v Sloupských jeskyních. Něco z kroniky. Už 17. SPELEOSTŘÍPKY na Správě jeskyní ČR s mimořádnou nadílkou videí a zpráv z domova. Jeskyňářská výprava za tajemstvím Modrého komínu, pozvánka. Pořádajíci ZO - Uroboros.

Portréty, osobnosti: Liga vyjímečných, portrét jeskyňáře Jirky Svozila z Býčí skály, včetně dalších místních badatelů. Velmi pěkně natočené dokumentární video. S Momo na kus řeči, světová boudleristka v rozhovoru a tady ještě jeden.

Trocha houmru na závěr: Sinkhole devours Chiese girl, skoro jako v Starým štatlu na Pekandě... Cyklobruslení - horká novinka roku 1923....

 

 

 

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode