Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

105. speleobulvár (Duben/2012)

12.04.2012 20:16

Zdravím všechny čtenáře. Tentokrát jsem si úvodník nijak nepřipravil, neměl jsem čas, je tady alespoň vlastní bulvár. Poněkud ubylo bádacích zpráv z Moravského krasu, takže nastavovanou kaši jsem doplnil zprávami okrajovými. Stejně tak i netopýři, všichni opustili jeskyně, že se o nich nikdo nezmiňuje. Inženýr Stoulil konečně provedl odbornou expertízu zkorodované karabiny a popsal princip tohoto procesu. Je ve vadě materiálu. Článek jsem měl u sebe už delší dobu, leč bez povolení publikovat. V týdnu jsem ho našel na síti pod standardním heslem jeskyňáři, takže je venku. A připomenu ještě Pok-bloka, další ze série vynikajících rozhovorů s krasovými lezci. Přesně tohle všem speleomédiím chybí a je to obrovská výzva. Protože staří zkušení jeskyňáři odcházejí a mladí o jejich existenci vůbec nic netuší a o jejich činnosti vůbec nic neví. Klidně bych si dovolil tvrdit, že jeden takový rozhovor vydá za celý speleobulvár. Pole neorané, úspěch stoprocentní. Sekce "Houmr" neobsahuje nic, ale některé příspěvky jsou mírně nestandardní až nadsazené. Možná jsem požil nějaké růžovoučké houbičky, že jim nerozumím správně. Takže jsem se při sestavování stopátého bulváru nasmál dosyta....Je zde...

Moravský kras: Hřebenáč - pád kamene, galerie. Jeskyně Vymodlená, dokumentace jeskyně. Amatérská jeskyně - třicetikilometrový komplex podzemní krásy na nezvyklém webu a s mou neautorizovanou fotografií. Suchý žleb a Býčí skála, treking zdravou krajinou. Babice, Větrná propast a zadní pole, kterou vsunuli do malé Macochy, mírně šukézní video a jemu podobná z Moravského krasu od uživatele Kabufik. Výživná akce na loakalitě Okrouhlík se sesutými průkopy po jarní záplavě. Kamenný ponor a rozebírání skal na konci jeskyně a lokální nálevová zkouška. Velikonoční prodloužený krasovíkend v Býčí skále a okolí. Dobrovolníci uklidí Moravský kras už podvacáté.

Český kras a jeskyně česka: Mladeč, slavnostní zahájení provozu po rekonstrukci. Mladečské jeskyně málem byly lomem. V ČR se většinou semelou do cementu, článek. Sezona jeskyní začíná, láká na nové okruhy i prohlídku s baterkami. Zbrašovské aragonotové jeskyně, galerie. V Barrandově jeskyni u Srbska uvízli dva jeskyňáři, asistovali hasiči, kteří doporučili dvěma mladíkům aby vylezli. Amerika u Karlštejna, blog, rozsáhlá galerie. Koněpruské jeskyně první díl a díl druhý, galerie a Koněpruské jeskyně na vlastním neoficiálním webu. Český kras - romantika kousek od Prahy Článek, galerie, videorozhovor. CHKO Český kras, kraj jeskyní, zkamenělin i vzácné teplomilné přírody slaví 40 let, článek.

Slovensko: Jánská dolina, Čachtice a Štefanová na Polském webu Sekcje Taternictwa Jaskiniowego. Jaskyne Mojtínského krasu, pěkné video. Silická ľadnica, profivideo. Komerčně nekomerční zájezd za krásami podzemí Liptova, jeskyně Zlomiská, Partizánská, Stanišovská. Tartaros Krásnohorská jeskyně, galerie. Jaskyňa Čertova pec, video.

Jeskyně ve světě: 8 největších dír světa, ta poslední je představena jako Italský parlament s milionem eurodluhů. Králický Sněžnák, další ze série polských jeskyní Sadejova Szczelina a Jaskinia Bialy Kamieň. Mogotový kras, ozdoba Jihovýchodní Asie, článek, galerie. Mysteriózní jeskyně v Chua-šan - osmý div světa, podzemní stavby, paláce vetknuté mezi stalagmity.

Příroda, země, lidé: Akce Bloudění 2012 v Přebralově Tlachu a s dalšími odkazy na fotky. Altai felt boots production, galerie z nezaměnitelného prostředí. The Deep Blue Lakes of Band-e-Amir, Afghanistán, krásné přírodní scenerie. Aerial Photography of Iceland by Sandro Santioli, minerální lázně, horké prameny, sůl a podobné geologické struktůry. Lake Sorvágsvatn in Faroe Islands, příroda faerských ostrovů. Perito Moreno Glacier Collapse, putující ledovec většinou končí šplouchnutím. The Honey Hunters of Nepal, medoví mužíčci na lankových žebřících extrémně hustá galerie. Valle de la Luna, solný kras, vyžraná pouštní krajina, bad-lands, blog a pěkná galerie.

Bats: Spánek netopýra 2. část, pěkně udělané a výstižné video.

Doly, montanistika, těžba: Těžba břidlicového plynu v Českém krasu? Výzva k podepsání petice na Speleo.cz. Záslužná, avšak naprosto blbě odlinkovaná aktivita. Přesnější info Zde: Vše o těžbě břidlicového plynu. Horníci uvízlí v peruánském dole si na záchranu ještě pár dní počkají. V nelegálním dole se na bezpečnost příliš nehledí. Desítky rodin na Karvinsku trápí nejistota, OKD chce pod nimi těžit. Další krok k těžbě uhlí pod orlovskou Výhodou. Lidé jsou proti.

Podzemí a industriál: Bývalý vojenský objekt Javor, galerie. Urban speleo trailer, Mastrichtské kanály a jiné podzemí. Video. Kolektory, nedokončené dílo v podzemí, které může přečkat staletí. Tedy jestli popílkem nastavovaný betón se za 20 let nerozpadne. V Podbořanech zasypou podzemí popílkem, lidí se dočkají plynu i nových cest. Tedy jestli to do toho podzemí požádně natlačí. I zde je standardní konec dokladů historické těžby. Tajemství Jihlavských katakomb, článek o dortu pejska a kočičky.

Technika, metodika, sporty: Bez jištění až na vrcholu mrakodrapu, na Stalinově památníku o 32podlažích, a ještě jedno video. Klimber Tyomek Pirniazov má na fejsbúku videa další. The Insiders - překližkáři, překližkářky a jiné opičky na videu. Petzl v Číně - First edit na čínských kopiích a lezení mezi krápníky ve stropech obrovských portálů. Lezení v Moravském krasu v článku Time-out. Technika - Exfoliace karabiny v prostředí krasové jeskyně, na médiu jeskyňář.cz je pod názvem šupinová koroze karabiny a zde ještě v pdf. podrobně a česky. Po zásahu Horské služby v zahraničí si vyžádejte lékařské ošetření, oplatí se hlavně na Slovensku.

Speleofotografie, galerie: Dejw a Danka - svatba a Svatební grilovačka od Bídy.. Makrosvět, převážně hmyz a kytky. Dew Covered Insects Photographed by Ondrej Pakan, makro. Ogof Gofan Photos, a galerie jeskyní jižního Welsu. Program Setkání fotografů v dubnu 2012, pozvánka, článek, info.

Odborné i neodborné články:  Human beings were using fire a million years ago 300 000 years. Elektřina ze sopky? Aneb když zalejete oheň vodou a ve velkém. Co se stane?  Prométheové z jižní Afriky, o prvním použití ohně. Dědictví Mayů v ohrožení, za vším hledej ropu a člověka.

Geologie: 9. Geologická exkurze v Českém krasu, lomy na Damilu a u Tetína. Jak se rodí krystal sádrovce, včetně megakrystalů v Naice, článek a video. The Bizarre landscape of YehLiu Geopark, větrná eroze, úžasné voštiny a pobřežní skály. Krajina v proměnách času aneb geologické zajímavosti Plzeňského kraje. Spectacular Lava Landscape at Hawaii Volcanoes National Park, láva ve všech podobách, vznik lávové jeskyně.

Historie: Memoriál RNDr. Rudolfa Burkhardta - kořeny Dnů otevřených dveří na BS, hodnotný historický dokument. The Circum Baikal Railway Construction, historické foto stavby Magistrály. Nové historické pohlednice z krasového prostředí, galerie. 120 let od největší nehody v dějinách českého hornictví, delší článek o požáru na dole Marie s 319-mi oběťmi. Featured Exhibit, objevitelé Krystalové jeskyně. SpeleoRK ma desat rokov! Asi určitě nejvýznamnější jeskyňářské fórum na Slovensku. Webík francimus blahopřeje a děkuje webmistrovi SpeleoRKza publikování speleobulvárů, za zdroj významných informací a přehled dění na Slovensku i ve světě.

Dění ve společnosti, akce: SpeleoFour Rum 2012 v Lokti, galerie a SPELEOFOUR-RUM s programem ještě v Dědkově úžasném příspěvku na jeskyňáři.cz. a v Pipčově galerii. Výstava 40. let Chráněné krajinné oblasti Český kras, pozvánka na speleo.cz. Vernisáž v Pacově - Světové dědictví v hloubkách země. Už 14. SPELEOSTŘÍPKY na SJ ČR s dávkou Zpráv z domova a různých videí. Mezinárodní hudební festival v jeskyních - Cave Beat 2012. Poseidon v zítřejší přednášce R. Mlejnka v Chrudimi. V jeskyních Výpustek a Balcarka budou koncerty a divadla. BS a Program na Dny otevřených dveří 2012, článek, video, pozvánka a info. Petrbokův memoriál se pojede v květnu, pozvánka. Sbor Harmonia bude zpívat v Sloupskp-šošůvských jeskyních pod taktovkou Báry Šimečkové.

Osobnosti, rozhovory: Významná krasová horolezkyně, pamětnice a legenda Lenka Benešová alias Žížala. Velmi pěkný rozhovor s galerií plnou známých tváří. Čtyři otázky pro Barboru Šimečkovou, vedoucí Zbrašovských jeskyní. Jindřich Wankel, zachránce pravěkých kostí a dalo by se říct i autor mnoha dalších omylů i otazníků.

...Pokud čas dovolí, pokusím se o pokračování. Zase za týden naschledanou...

Diskusní téma: 105. speleobulvár (Duben/2012)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode