Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

104. Speleobulvár aprílový (duben/2012

04.04.2012 08:50

Tento bulvár jsem záměrně rozšířil o jednu složku a to Býčí skála. Na téma Halštat bylo popsáno mnoho stránek, najednou, jakoby šlo o něco důležitého. Tak jsem se všemi články pozvolna probíjel a nijaké významné rozdíly jsem neshledal. Jediný důvod, proč oba aktéři bouřlivě diskutují je z mého pohledu problém interpretace, nebo úhlu pohledu. Například tedy pohled náboženský bere náš život jako službu Nejvyššímu a nechápe, že hladový člověk myslí obvykle pouze na jídlo, nadržený pouze na sex a umírající zcela výhradně na svou bolest. Vlastně můžu klidně tvrdit, že Předsíň navštívila skupina UFOunů a lidé zemřeli vibracemi, jež způsobil přechod do páté dimenze. Mužíčci po odběru vzorků dokonale zametli stopy a vše naaranžovali jako rituální popravu. Přesně jako z pohledu kreacionisty.

Anebo návštěva vědců z budoucnosti. Pořád se s časostrojem nemohli trefit do správného termínu. Nejdříve se zhmotnili v bádenu, pak v neolitu, pak ve středověku a nakonec v Rakousku-uhersku. To jim už nad hlavami nakládali fosfátové hlíny a rituální pohřeb pořád nikde. Tak nebohé sedláky uspali pomocí laserové zbraně, rozmístili kolem mrtvol jejich nářadí a vozy, obilí, narychlo vše zdokumentovali a opět zmizeli v roce 2880....Vlastně kdybych neměl žádné přesudky a vynořil bych se v Banánové republice, klidně bych uvěřil interpretaci...třeba Celofánově, kdy nejvyšší bůh byl Kvrdla. Ta totiž nemá chybu až na jednu historickou kličku. Štatl Brno nezaložil Kvrdlič, ale Praotec Čech, když překračoval ve svém loupeživém tažení řeku Svratku. Voda byla studená a vetřelec odkudsi z ruských planin měl žízeň. Když se napil, pravil jediné: "Brrrr - nóóó?" A tak starej štatl vznikl dříve, než-li Praha...Se zaručeně správnou interpretací dějin je zde 104. aprílový Speleobulvár....

Moravský kras: Společnými silami za tajemstvím Mlhova závrtu, o bádání, rekordním počtu kyblíků a dalších exkurzích, článek. Instalace žebříků a menších úžin v Harbešském závrtu č. 3., galerie. Němcova Kejv a v ní mrtvola, jeskyně ve žlíbku Peklo. Jarní bádání, aneb mediální krasovíkend v oblasti Býčí skály a okolí. Článek a souhrn prací na lokalitě. Ochozská jeskyně bude jednorázově otevřena, 22. dubna po speleofóru. Jeskyně Vymodlená v Hradském žlebu. Mapování jeskyněk, Blešárna, oblast Neselova a j č. 102 a pod. S polámanou předvodovkou, velkým suchem, ale zato s významnými pomocníky na Kamenném ponoru.

Jeskyně Česka: Slavnostní otevření areálu Mladečských jeskyní po rekonstrukci a stejně tak v Českém rozhlase - Skončila oprava správní budovy Mladečských jeskyní a mají hezčí vstup a novou atrakci a video. Země konikleců, velmi pěkný článeček o malém krasovém území Malhostovické pecky. Záznam objevu v Srbských jeskyních s unikátním nálezem ufounů v historických uniformách. Koněpruské jeskyně - jeskyně v srdci Českého krasu, článek v neoficiálních stránkách. Český kras a Koněprusy. Koněpruské jeskyně a Zlatý kůň, turisté jdou pěšky, jeskyňáři se plazí po břiše. Valašské ďúry jsou pseudokrasové jeskyně ve hřbetu Radhoště. Jeskyně Na Špičáku, vše o jeskyni, okolí a historii. Jeskyně Blanických rytířů, podzemní skulptury, co všude popisují jak sochy.

Jeskyně Slovenska: Jeskyně Mieru, Michal Danko, galerie. 24. marca - Zlatá brána otvorená o koupání v Šútovskom lome a mapování jeskyně Ludmila. Útok z dvoch strán, bádání ve Staré gardě a Majkové jeskyni. Jaskyniarske akcie 2011, nová fotogalerie Ružomberských jeskyňářů. Harmanecká jaskyňa, autopovrchouka ku vchodu.

Svět: The Longest Underwater Cave In Russia, galerie, tradičně Ordinskaja jeskyně nově ve fotografii. Dragov ponor, Srbsko, galerie od Zorana Simice, stejně tak jeskyně Bukovik. Lava Tube Kaumana Caves, lávové jeskyně, fotogalerie. Maropeng, Sterkfontien cave v pěkném drnu ukrytá.  Maquoketa Caves to reopen s dalšími odkazy. Artifical Bat Cave to be Built in Tennessee This Spring.

Příroda, lidé, země: When Spring Comes To Kazakhstan, galerie s překrásnými přírodnímu útvary. Pohádková země jménem Island, pohádkové video a krátký cestopis.

Létající potvory: Ocenění za vstřícný přístup k netopýrům. Tohle jsem nějak neuchopil a dnes je to už moderní, oceňuje se vše, co by mělo být tak nějak...normální. Dostat ocenění, jako že někoho schválně nezabiju? Odborníci sečetli netopýry v horách, Vrchlabí, Krkonošský NP. Evropská netopýří noc na Chlumu 2012, pořádá Speleoklub Praha. White Nose Syndrome Confirmed in Two Missouri Caves, článek, wajtnousi a další odkazy.

Doly, montanisti: Mines And Their Equipment, technika občas potřebná. V bani na Záhorí zomrel muž, 60 let. Hornické muzeum Landek, práce ve stoje i v leže. Budeme těžit lithium? Pravděpodobně ano. Ironií osudu je, že důl, kde byl jeho největší výskyt ukončil v 90. tých letech činnost, neb se přítomnost kovu ignorovala. Anebo to byl moderní investiční záměr.

Podzemí, sklepy, sklepmistři: Vyšebrodští cisteráci rozšiřují návštěvní trasy do podzemí, malý přivýdělek, paběrkování, určitě je v kléru po financích nouze. Podzemní továrna u Rynholce, s wakinou, surikatou, pažitkou a jinými plyšovými zvířátky. Crossing A No Trespassing Zone, o podzemním bunkru. Štáb natáčel v nepřístupném podzemí lipenské elektrárny, podzemní industriál.

Technika, sporty a sportmistři: Time out, některé lezecké stěny Pustého žlebu v Moravském krasu, článek. Leica Disto X 13,  nový všemuodolný přístroj, video. Lavína pod Chopkom, aneb jak dlouho vydrží téci sníh, video. Stany ve spreji, nová kosmická technologie v outdooru. Dokonce s ekologickým balením (neobsahuje chemikálie, nemáte co o trávu utřít). Luxusní záběry z paraglidingu jsou skutečně luxusní včetně hudebného doprovodu. The Art of Skiing, sjupr záběry zimní lyžovačky.

Fotografie: Josef Černý, Týnčanský kras a jiné galerie, poslední z února 2012. Speleo Karlovac, různé pěkné fotogalerie a podle počtu vložených i aktivní skupina. Fotoakce, aneb jak jde krásně dětem polopatisticky vysvětlit a naučit digitální fotografii a se skvělými ukázkami. Mezinárodní fotografická soutěž odstartuje na Mezinárodní den ptactva. Další soutěž je Foto Z cest, 2. kolo. Fotogalerie Luca Castellani,  galerie jeskyně a je jich hodně, Puldin Plovdiv, jeskyně a speleoakce a Michel Bof, jeskyně, expedice, výzkum plísní.

Odborné i neodborné články: Tajemství Měsíční jeskyně, dosud znovu neobjevené prostory kapitána Horáka na Slovensku, rekapitulace, nové poznatky. Objeven nový druh pravěkého člověka, s lebkou jak puzzle. Co je prekambrium?

Historie, různé: South Pole anniversary final: March 29, 1912 asi sté výročí tragedie na Jižním pólu. Archivace: O tom, jak a kde lze veřejně, ale opravdu veřejně archivovat a jak to dělají se Spravodaji na Slovensku.

Býčí skála a Halštatt: Petr Kos, Diskuze k článku ze dne 27. února 2012, článek napsal Martin Golec jako reakci na uvedený článek. Snaží se obhájit svůj pohled, svoje termíny a  na události v lokalitě, ale také o krizi náboženství a podobně. Následuje odpověď na diskuzi Martina Golce od Mgr. Petra Kose o exaktním (a o naopak nevědeckém - beletristickém) přístupu, sakrální krajině Moravského krasu a o jiných nálezech jinde. O pár dní následuje článek: Býčí skála Revisited od Mgr. Milana Šimánka, i on se zabývá tématem náboženství a rozdílným úhlem pohledu a v podstatě přihřeje svoji polívčičku. Svéráznou formou, vlastní interpretací a zjevně i s vlastními poznatky na vlastní kůži zažitými kontruje Celofán v příspěvku: Hallstadská příhoda v Bečiskále - tragický střed dvou kultur. Kde nechybí poctiví Romové, fanatičtí Lomikelové, praotec Kvrdla a jiní. Je úžasný, kolik bylo za tak neuvěřitelně krátkou dobu popsáno papíru na téma Hallstatt. Pro navození atmosféry ještě narychlo vznikla fotogalerie Býčí skála Historická a Mapa a řez Předsíně.

Dění ve společnosti? Severní Afrika očima geologa, přednáška. Hledá se kandidát na titul Ropák roku. Křest knihy Kůlna od Karla Valocha v Kůlně, galerie. K Býčí skále přijede zaklínač Geralt, to jsme už absolvovali viž předešlá zpráva z krasu. Jeskyně pro otrlé.  Moravský kras zahájí sezónu recesí, na Apríla v Černé hoře jedině s kolečkem navíc. 21.-22.4. prodejní burza minerálů v Oslavanech. Zámky i jeskyně budou v televizi, zde je zmínka o umělém sněhu a natáčení v BS. Jeskyně Výpustek v dubnu?, hudební koncerty, poprvé divadlo. Den země 2012  a Výprava do Moravského krasu. A nezapomenu ani na 13. SPELEOSTŘÍPKY SJ ČR.

Osobnosti, rozhovory: Štefan Labuda 50-tnikom, skupina Červené vrchy. Ján Majko - Objevitel jeskyně Domica. Článeček tam, kde by ho nikdo nečekal.

Trocha houmru: Dvojitá podělávka káblovým bubnem, aneb čím se baví v sajúzu. Společnost proti týrání sladkovodních ryb zasahuje!aneb vylejme akvária do Svratky. Záběry z demolic komínů, dokreslených elektornickou tužkou a Jak se baví Norové v zimě, aneb Skateundressswimming....

o pokračování se pokusím příště...

Diskusní téma: 104. Speleobulvár aprílový (duben/2012

Datum 05.04.2012
Vložil Martin
Titulek halštat-ufo-olympiáda aneb my krasolidi

Dostat se úvodníku oblíbeného, ctěného, chtěného, nechtěného, zatracovaného, ale taky velebeného, ale hlavně mezi všemi čteného speleologického rozcestníku Francimus je buď strašně jednoduché, stačí udělat v krase nějakou průserovou akci, zkomercializovat nějakou tu díru za příslušný obolos, nebo naopak hrozně těžké. To pak našinec musí nejmíň "zapnout" jaro! Mám tu čest se ve 104. vydání ocitnout. Řekněme, že jsem poctěn, ale proto bych nezvedl svůj konzervativní zadek a nepřešel jsem k diskuzi na stránky nebýčiskalské. Ty opouštím velmi zřídka. Téma aprílového úvodníku se stalo nespeleologické téma, ale archeologie. Konkrétně legendární nález z roku 1872 v Předsíni Býčí skály. Úvodník je odlehčený a v této rovině hodlám zůstat, protože diskuze má být sice vědecky tvrdá, nesmlouvavá a nekompromisní, ale hlavně máme se u ní také pobavit, poučit a případně zasmát. Takové jsou stránky Francimus, léta nám spříjemňují život a když nám náhodou chalupu zasype lavina, máme my jeskyňofilové co louskat do jara.
Na býčiskalském webu probíhá v současné době diskuze nad halštatským nálezem a Franci se rozhodl po způsobu sobě vlastním reagovat. Pustil se do tématu hned z příma, napsal: "Na téma halštat bylo popsáno mnoho stránek, najednou, jakoby šlo o něco důležité. Tak jsem se všemi články pozvolna probíjel a nijaké významné rozdíly jsem neshledal". Možná na našich stránkách opravdu vysvětlení k tomuto popudu chybí. Proč tolik halštatu? Ono ho bude při Dnech otevřených dveří na BS letos docela po letech málo. Nic speciálního se nechystá, ale protože máme 140 let od objevu v Předsíni, plánoval jsem alespoň něco připravit pro stránky. Ono to taky nikoho jiného mimo BS nezajímá. Tak když už je to výročí. Tady prostá odpověď. Máme výročí a protože jsem sentimentální, mám rád kytky nejen na hrobě. Oslavuju po svém. Ono to výročí není na stránkách moc vidět, protože máme výročí kulatější. 100 let speleologického bádání na BS, a to je větší kalibr a k němu se na DOD chystají akce. Halštat tak trochu vyplňuje mezeru mezi zimou, kdy už se krasomani více hýbou a hormony s námi cloumají na krasových vycházkách a do DOD je daleko.
Diskuze se vyvinula vlastně náhodou a spontáně. A nyní k meritu věci. Proč jsem zavítal na tvé stránky. Dovolím si archeologicky nesouhlasit s tvým tvrzením, že rozdíly v článcích nenacházíš. Pokud porovnáváš můj (Martin Golec) a Petrův (Petr Kos) názor na věc, snad, v hodně věcech se přibližujeme. Nicméně došlo k významnému posunu v pohledu na možnosti interpretace nálezu z Předsíně oproti minulosti. Proč? Pozorný čtenář ví. V průběhu dvaceti let od poslední Přichystalovy a Parzingerovy syntézy se nám zdvojnásobil, možná zrojnásobil nálezový fond horákovské kultury! Stavební boom nám přinesl nevídané poznatky. Nová archeologická generace se tak vyjadřuje k nálezu a myslím, že závěry Petra Kose jsou zcela zásadní. Lokalita je dnes velmi dobře zapracována mezi ostatní velmi bohaté nálezy z okraje Drahanské vrchoviny. Něco podobného před dvaceti lety nebylo možné, protože to nebylo. Říká se, že každých dvacet roků se má ve vědě "restartovat systém". Tady je takový pokus. Podívat se na nález novýma očima a neomílat slova "z plechové tabule před jeskyní stále dokola". Závěr Petrovy a mojí diskuze se pokouší poprvé na základě existujících archeologických dokladů lokalizovat původ lidí z Býčí skály na Vyškovsko-Horákovsko-Brněnsko). Něco podobného se vědecky oddůvodněné nikde nedočteš. Možná je to pro někoho málo, ale z hlediska pochopení problematiky je to dle mého názoru velmi zásadní.
Zároveň tato badatelská generace už začíná respektovat interpretační hranici a chápe, že na pravěk si z vědeckého hlediska hrát nelze. Ovšem po dvou stech letech se z rozjetého rychlíku "pohádkaření" blbě vystupuje. Což naši tatíci rádi dělali bylo interpretovat a vymýšlet historii. Ale už o krok vedle - hups do beletrie - to lze a to je ta nádhera. A tak jsme ovlažováni vlastní fantazií, a jsem rád, že jsem Celofána vyzval k publikování jeho verze o nálezu a že to stojí speleologovi jako seš ty na těchto super stránkách o nálezu také něco ufo-napsat. Všechny nás ten halštat na Býčině tak nějak zajímá a proč ne. Je to archeologická výzva a tak trochu domácí špinavé prádlo krasolidí. A protože je toto vydání aprílové, přidám verzi o nálezu od Jirky Svozila st.: "V Předsíni byla pobita neúspěšná olympijská výprava! A víte proč neúspěšná? Protože se nenašly žádné medaile"! Z olympijské Británe tě zdraví Martin

Datum 06.04.2012
Vložil francimus
Titulek Re: halštat-ufo-olympiáda aneb my krasolidi

Ahoj Martine. Předem díky za plodný diskuzní příspěvek. Problém dlouhých odborných článků, byť velmi dobře napsaných a zpracovaných je ten, že je nikdo nečte. Toto odlehčenou formou (někdo to může nazvat zesměšněním) se pokouším čtenáře donutit, aby si texty na webu BS aspoň zběžně prohlédli, protože jsou podle mého názoru napsané velmi fundovaně. Nejsem a nebudu nikdy archeolog, stejně jako 99% dalších jeskyňářů, přesto to neznamená, že by jsme se v historii nemohli aspoň okrajově orientovat. Neberu to jako špinavé prádlo, i jeskyňáři se v interpretaci geneze jeskyně velmi často neshodnou a pokračují v diskuzi, i když udělají objevy jak prase. A tak jsem rád, že jsi to takto i pochopil.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode