Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

101. Speleobulvár (březen/2012)

15.03.2012 11:27

Stoprvní speleobulvár vychází s denním zpožděním. Omlouvám se. Pečlivě jsem shromáždil nové linky v nichž tentoktát převažuje Slovensko. Nabídku oživují také videa a zvýšený počet fotogalerií. Originálních čánků moc není, s nástupem jara a hezkého počasí se určitě bude jezdit více a jistě získáme nové poznatky. Vůbec si myslím, že by mnoho lidí mohlo překonat ostych a pochlubit se se svými nápady a výtvory. Naše činnost je opravdu zajímavá, neobvyklá. Zažíváme nové i mimořádné situace, slavíme úspěchy, bereme si poučení z neúspěchu a nasíráme se nad malichernostmi. Někdo se bojí posměchu, někdo se bojí podrazů, jiný se nechce s ostatními zahazovat. Asi je potřeba se povznést a zachovat čistou hlavu....101.speleobulvár je tady...

Moravský kras: Amatérská jeskyně a pracoviště Pestré jíly v podání skupiny Kerberos a Topas. Na závěr je výzva ke komplexnímu sledování vodních stavů v jeskyni i ponorné oblasti. Odpočinkově poznávací víkend na BS, s Hastrmánkem, Větrným tunelem, Májovkami i jinde. Jeskyně Dagmar a Další víkend na pracovišti pod Kaplí, bádání a zajímavé vodní stavy v jeskyni. Okrouhlík, Irainova jeskyně, článek a fotky v příloze. Jáchymka podruhé, tentokrát už s baterkou. Autor si všímá tvarů jeskyně, netopýrů a dává pár rad k focení. Moravský kras, Amatérská jeskyně a nové fotografie od Netopejra Moravce zejména z oblasti Sloupský potok, Sloupský koridor a Východní větev, pěkné fotky.

Ostatní krasy Česka: Návštěva Královy jeskyně. Králova jeskyně na Květnici oslaví 40. let, článek a historie lokality. Čundrácká místa Českého krasu, galerie. Od Pradědu na Hanou: Jeskyně Průchodnice u Ludmírova.

Slovensko: JK Demänovská Dolina a článek Demänovský jaskynný systém opäť dlhší, o připojení Medvědí jeskyně k systému. Demänovská jeskyně, galerie. Konal se Den otevřených dveří Plavecké Podhradie 2012, článek, fotografie. Správa o činnosti 2011 skupiny OS Čachtice. A také Veľká akcia v Čachtickej jaskyni, článek. Červené vrchy, jaskyňa Goryczkowa, mapovací akce v jeskyni. Zrušená akcia v Starej garde, článek. Jeskyně pod Suchou při Horní Lhotě, historická fotka. Jaskyňa Netopírka, video. Jazero v Liskovskej jaskyni, video. Robert Fico a MSD vystůpili k "Mŕtvym netopierom", plynou z toho dva poznatky: Pravděpodobný budoucí Slovenský premiér si mohl zasloužit profesionálnější fotky a Mladé Slovenské Demokratky jsou ozaj pekné baby.

Jeskyně ve světě: Laos, 2012 Northern Lao - European Cave Project Expedition Results. Alluring Cave Of Mlynki In Ukraine, zajímavá série fotek ze sádrovcové jeskyně. Výsledky expedice Xibalba 2012, zpráva a fotky. Speleologové našli bombu, při návštěve jeskyní Balkánu zjevně běžná věc. Expedice Wovo 2012, video Papua - Nová Quinea je hodně dobrý. Aktuální novinky z expedice Wowo a fotky. Slovinsko - Slovinský kras - ráj pro milovníky jeskynního světa a dobrého vína, článek a fotky. Batu caves, fotky, blog. 25 amazing Caves Around the World, tento výběr nastiňuje spíše různé typy jeskyní a matečných hornin, než-li jejich krásu.

Příroda, země, lidé: The City Moscow And Its people Before the Revolution, historické fotografie. Návraty k divočině: Tatranský národný park, video. Slovensko v obrazech, video o Tatrách, ikonách, jeskyních, brindze a včelách na sněhu. Hezký. Madagaskar a Explorations 'a Makay, naprosto úžasné video jihozápadu ostrova s kaňony, opuštěnými horami, jedinečným biotopem. Jen je třeba přetrpět reklamu. Malajsie. Tři města. Tři světy, blog, cestopis a podobně i Začátek korejského dobrodružství, v obou jsou odkazy na jeskyně. Afghánistán, únor 2012, reportážní fotky, dokument. Tádžikistán a sever Afghánistánu, galerie. Khumbu: U obrů v předsíni, cestopis, fotky.

Bats, animals: Sčítání netopýrů Výpustek a Býčí skála, galerie. Ze stejného zdroje (Lucka) ještě Sčítání netopýrů v Tišnově. Štoly, Květnická propast a muzeum v Tišnově, taktéž galerie. Sčítání netopýrů na Býčí skále, video. Netopýření, okřídlené myšičky. Syndrom bílého nosu v České republice, slovenské video obsahuje rozhovory známých osobností. Na závěr s hudební vložkou Rondo v podání Vlastíka K. Australské město se bojí obrovské invaze netopýrů. 30 Best Animal Pictures of the Week, zvířátka.

Doly, dolování, montanistika: South Of Heaven: Fallerstein Stollen alias lewel II. Podzemní potápění, Bavorsko, lomy na pegmatit. Článek s pěknými Dědkovými fotkami. Podzemní pískovna Kladno, galerie. Jámy kladenského uhelného revíru, fotogalerie, většinou povrchové. Těžit či netěžit břidlicový plyn?, úvaha. Praha bývala uhelným revírem, uhlí pod Petřínem a v Hloubětíně.

Podzemí a industriál: The Netherlands: Cycling into the shadows, podzemí Valkenburk v Holandsku na bicyklu. Abandoned And Dangerous Iron And Steel Plant, pěkný tovární industriál. Víkend v podzemí, podzemní kaolínka končící ve vinném sklepu. Lovosice - nádraží, chemický kombinát, čokoládovna a přístav a další, industriální a celkem zajímavé galerie. Podzemí strakonického hradu je zamořené chemikáliemi. Ejpovické podzemí II. - Sklad trhavin, zajímavý článek, ke kterému jsem našel díl první - Podzemní tunely. Vojtěšská huť - Kladno, hodně nabitá galerie.

Metodika, technika, sporty: Nejšílenější treková cesta na světě, je na Havaji. Širokoúhlá kamera hodně zkresluje, video však stojí za podívání. Energetická bomba vlastníma rukama, recept na domácí výrobu energetických tyčinek. Russian sidecar motorcycles Siberian Ice Run 2012, hustá motocklová performance. Petzl Core akumulátory pro čelovky Petzl Tikka2, TikkaXP2, Tikka Plus2 atd. Opět velmi zdařilá rezenze batere s popisem, grafy, technickými parametry a vysvětlivkami. Vzduchoplavci v balónu nad Tatrami.

Foto, speleofoto, fotografování, galerie: Speleofotografia 2012, pozvánka na 16. ročník mezinárodní soutěžní výstavu v Liptovském Mikuláši (září-říjen 2012) s uzávěrkou 31 července. Speleogalerie Robert F. Garcia. Podobná galerie Sindo Cano a do třetice, když jsme u těch francouzů - Espeleolegs sant feliu. International Garden Potographer 2012, lehký kýč, přesto uvnitř pěkný detaily a nápady. FotoČesko, web s fototématikou, články a bohatými galeriemi.

Odborné články, geologie, archeologie: Archer Caves Microbiology. The Crystal Maiden of the Actun Tunichil Muknal Cave, Belize, nález kostry dítě. Kostry nalezené v jihomexické jeskyni jsou staré 1300 let. Ochrana jeskyní a krasových útvarů, článek od RNDr. Jaroslava Hromase.

Dění v ČSS, společnosti a akce: 10. SPELEOSTŘÍPKY na webu SJ ČR. V obsahu doporučuji opět videa, nabídku tvoří hodně příspěvků východních a jižních sousedů (Perm, Voronja - půlhodinové kvalitní video, atd.). Do hlubin matičky země II., se podívá šroubek Tornádo. Muzeum nabízí krasové jeskyně i falešné peníze. Speleo-rumbál 2012 v Ostrově u Macochy, galerie.

Osobnosti, vzpomínky: Odešel kamarád Jiří Macků ze sdružení Kahan, montanista a jeskyňář, účastník akcí v Kačné jamě - Slovinsko. Young Masha Khitrikova lost on Elbrus, smrt nadějné horolezkyně na zdánlivém "choďáku".

Trocha houmru: Američtí hinduisté jsou znepokojeni životními podmínkami Romů v Česku. Já jsem Moravák a jsem znepokojený životními podmínkami Čechů v Česku. Popelnicové dluhy dětí. Energetické štítky (usnadňující potenciálním kupcům nákup nemovitosti - Ouředníci, trhněte si nohou, můj dům není na prodej), aneb čím vším budeme ještě v česku oblaženi...

...a o pokračování se pokusím příští středu...

 

Diskusní téma: 101. Speleobulvár (březen/2012)

Datum 15.03.2012
Vložil Surikata CM, král montanistů
Titulek Trocha nostalgie

Prohlížeje zdejší témata, sleduju, jak jde vše pomalu do háje. Třeba ten ejpovický muničák - takhle zachovale vypadal v roce 2003 (https://superklub.chytrak.cz/vypravy/71/index.htm) - nikde žádná známka devastace, jaká je vidět v té letošní galerii.
Nebo podzemní pískovna Kladno - předloni to bylo takovéhle krásné, rozlehlé podzemí - např https://www.korba.cz/preview.php?ID=102 - teď už jsou tam jen zabetonované vchody a za nimi popílek a zase popílek.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode