Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

 

Návštěvní kniha

Datum 06.09.2015
Vložil Hranická propast
Titulek padne konečně rekord?

Krzysztof Starnawski aktuálně:
"good news from Wroclaw. Bartek Grynda completed construction work with His ROV and next week he will do last tests and 21 September we want to use it in Hranice Propast and find the deepest part of the cave below 400m"

Datum 29.04.2015
Vložil Ecrin
Titulek Petzl Ecrin Roc - koupím

Má někdo nevyužitou Petzl Ecrin Roc? Nabídněte, koupím :)
ecrin@seznam.cz
Děkuji

Datum 23.04.2015
Vložil Celofán
Titulek Sbohem sedmikrásky

1. apríla 2015 vyšla a měla křest kniha Poka Petra Pokorného Sbohem sedmikrásky -- komentovaná historie lezení v Moravském krasu. Pok by jedním ze spoluautorů naší (V. A. Gregor, V. Pipal, P. Pokorný) studie Historie a vývoj horolezectví v Moravském krasu, která vyšla ve Sborníku Muzea Blansko 2012 (náklad rozebrán). Ve své knize Pok thema rozšířil a prohloubil, a doplnil četnými historickými fotografiemi a dokumenty. A spoustou krásných soudobých fotografií od různých autorů. Kniha má 195 stran a 31 fotografických příloh. Je tištěna na kvalitním matně lesklém papíru a má tvrdou vazbu (obálku, hard cover). ISBN 978-80-260-7458-8


Včera dorazil přes moře na Výdrholec můj personalizovaný výtisk. Obávám se, že celý náklad je nyní již rozebrán, ale doufám, že pár výtisků si zajistili i jeskynáři. Serdéčka býčiskaláků by mohlo potěšit, že je tam hodně povídání o Býčí a Krkavčí skále.
C.

Datum 11.04.2015
Vložil Celofán
Titulek Hugošův pohřeb-fotky

Kamarádi, fotografoval někdo na Hugošově pohřbu? Pokud ano, prosím, ozvěte se. C.

Datum 26.03.2015
Vložil Hugoš kytara, Klobouk mandolína...
Titulek Celofán

Hugoš kytara, Klobouk mandolína, Čára banjo, Táta kytara, Kaltyš se svojí gibsonou už je tam dávno, pěkně se nám ta podzemní kapela rozrůstá... Vypadá to, že jim tam už chybím jen já, hráč na pivní flašku a lead singer...

Dnes, stále 25. března 2014 našeho času, jsem dostal už šestou e-mail se zprávou o nenadálém včerejším úmrtí Hugo Havla, Hugoše, Samsona, Šavla, pokrevního bratra Miloše Prince Bajaji von Hallstadt. Další blesk z čistého modrého nebe, tak jako ten Kloboukův... Pouze před devíti dny jsem mu poslal poslední e-mail...

Nu což, začínám si zvykat. Neúprosný čas nás zradil, polapil do pasti ze které není úniku. Už nejde o to, že zemřela ta či ona osoba, jde o daleko širší rámec -- vymírají naši současníci, lidé, kteří bez ohledu na věk a vnitřní vztahy tvořili náš životní okruh, naše životní jsoucno... Kříže rostou (až k Pacifiku) a pro stíny už není kam šlápnout...

Nedokáži se zmotat na nějaký souvislý a smysluplný nekrolog -- alespon ne nyní, snad později. Snad jen to, že s Hugošem jsme se znali a byli kamarádi rovných 50 let, od r. 1965. Prožili jsme spolu mnoho, byl můj horolezecký učen. Byl zakládajícím členem Karabiny, trampsko-jeskynářské hudební skupiny. Spoluotcem myšlenky a spolustavitelem kříže na sloupském Hřebenáči v r. 1968. Také vedoucím amatérské speleologické skupiny, která vznikla u Krasového oddělení Moravského musea během mého šéfování po smrti Rudy Burkhardta. Uvedl jsem ho do Rudického propadání a na Býčí skálu, za mého předsednictví byl jednatelem býčiskalské skupiny.

Hugoš, nevědomky, si napsal svůj vlastní nekrolog -- kus životní historie -- v serii (6 pokračování) nazvané Moravský kras -- můj osud a otištěné v časopise Speleo v letech 2012-2014 (nebo tak nějak, střílím od pasu). Stojí to za přečtení.

Čau, Hugoši, vzpomínám.

Celda

Datum 23.02.2015
Vložil Celofán
Titulek Vojtěch Hlaváček

Dnes jsem dostal od Feryho Vladimíra Pipala zprávu o úmrtí Vojtěcha "Vojty" Hlaváčka -- poslední rozloučení s ním bude 26. února 2015 v Obřadní síni hřbitova v Blansku. Dožil se 86 let -- byl ročník 1929.

Vojta byl technickým pracovníkem bývalé organizace Moravský kras Blansko, n. p., provoz a výzkum jeskyní. Povoláním elektrikář, byl zodpovědný za údržbu a provoz elektrické instalace a zařízení ve veřejnosti přístupných jeskyních, včetně diesel-elektrického agregátu a čerpadel v jeskyních Punkevních, no a také elektrických motorů, akumulátorových baterií a mamutí nabíječky pro čluny na Vodní plavbě. Zkrátka kde šlo o šalinu, byl u toho Vojta. Míval jsem s ním časté rozmíšky -- Vojtovým oblíbeným sportem totiž bylo házení spálených žárovek do Nagelovy propasti ve Sloupských jeskyních, a na dně to podle toho vypadalo.

Za Dokoupilova (Bohuslav Dokoupil Sr., řečený Béba) vedení organizace MK se Vojta zúčastnil řady průzkumných akcí, zejména v Macoše, Punkevních jeskyních a Sloupsko-Šošůvských jeskyních včetně Černé propasti. Také potápěčských akcí, jako člen podpůrného družstva. Podle Jardy Fadrny se Vojta tu a tam také zanořil, ale na Fadrnových a Plškových potápěčských akcích se jako potápěč nepodílel.
V sezonních špičkách Vojta dělal i lodaře na Ponorné a pohádkové (Punkvě), vždy vzadu u kormidla.

Z mojí připravované monografie o Macoše a Punkvě vyjímám:
"Hlaváčkova štola byla čtvrtým pokusem o průnik do "obtokových systémů", tentokrát na JV od Vodní plavby. Dílo, otevírané pracovníkem organizace Moravský kras Blansko Vojtěchem Hlaváčkem koncem 50. a na počátku 60. let minulého století, je situováno v jižním cípu Černého jezera. Slepě končící horizontální štola probíhá těsně nad úrovní normální vodní hladiny. Je 12.5 m dlouhá a sleduje paralelní, zčásti zkrasovělé pukliny s kalcitem 40/80 JV."
Tož tak.

Jako za stara, "Vojtěchu, máš blechu na měchu!"
C.

Datum 12.02.2015
Vložil C.
Titulek Muž, který zemřel dvakrát

Včera jsem od Dr. Skály-Bídy dostal parte a zprávu o úmrtí Richarda šikuly řečeného Velký Macarát či Velkej Macek. Zemřel ve věku 82 let. Podruhé. Ponejprv se mu to podařilo před nějakými 12 lety: tehdy mi kdosi sdělil, že Macek má po smrti, a já jsem jeho jméno zapsal na můj list odešlých kamarádů a přátel -- nazývá se Smrt si hodila mincí a padla hlava (přejato z literárního epitafu Marie Valentové pro Jirku Šlechtu). Říká se, že takoví "předčasně pohřbení" lidé žijí dlouho. Mackovi to vyšlo, 82 let je úctyhodný věk.

Macek bádal na Sloupsku, v tehdejší sloupské skupině Oty Ondrouška. Ve Spodních patrech Sloupských jeskyní, v Propástce III.vchodu, v Křížových jeskyních pod Kůlnou, v Průvanové šachtě pod hřebenáči Otec, Matka a Syn, a na jiných místech. Ale také na mnoha dalších lokalitách, např. v Hankensteinově prtopasti v Macoše, to ještě s Karlem Krčálem, Ivanem Veselým-Fetynem, Jirkou Růžičkou-Šerpou a později i se starou metráckou skupinou Žanka Baláka, s tou také v Podmůstkových jeskyních, v Korálovém závrtu, Dantově pekle v Kateřinsdké jeskyni, etc.

Já jsem poznal Macka v zimě 1964/1965 ve Sloupu. Představil se mi, Jsem horolezec, jeskynář a potápěč Richard Šikula, též zvaný Velký Macarát. Nezapomenutelné. On Macek proslul i jinými výroky. Kdysi opravdu lezl, s výše zmíněnými lezci-jeskynáři z Hankenštajnky a dalšími včetně Mojmíra Ticháka-Kazimíra. Právě s Kazošem lezl, v létě, velice lehkou dvojku na Štrbský štít. Jak mi Kazoš později řekl, Macek stál na velké (5 x 2 m) hortizontální lávce, ba přímo polici, a volal, Na ničem nestojím, ničeho se nedržím, a přece nespadnu! Tento nesmrtelný výrok instantně vešel do dějin tatranského lezení.

S Mackem jsem bádal na Sloupsku. V lednu 1965 jsme spolu objevili jícen III. propasti v Bílé síni v Křížových jeskyních a provedli první pokus o jeho rozšíření. Po r. 1966 jsme se vídali jen zřídka a v pozdějších letech jen velice sporadicky. A pouze na povrchu, Macek ve svém tyroláčku a s kletrákem na zádech.

Nu a nyní ta překvapující zpráva o druhém úmrtí. Tož Macku, Ríšo, tentokrát definitivně sbohem -- na posmrtná setkání nevěřím.

Celda

Datum 14.02.2015
Vložil C.
Titulek Re: Muž, který zemřel dvakrát

Při výčtu Mackových sloupských bádacích lokalit jsem zapomněl na jeskyně v Šachtě za Evropou a Indií. Připomněla mi to fotka v záhlaví Franciho statě. Pokud mě pamět neklame, ty úžasné stropní kulisy-břity nad Mackem jsou charakteristické pro Sloupskou chodbu. Ríša také bádal v Propasti u Obrázku.

Ze včerejšího dopisu od Ivana Veselého-Fetyna vyjímám,

Pro mne to byl několikaletý parťák, který neznal zradu.
Ještě se ozvu a upřesním některé věci, které jsem si myslel, že jsem Ti již sdělil. Asi jsem na to zapomněl.

A proč Velký Macarát? Protože byl starší a zkušenější než Malý Macarát, Petr Vrátil, mezi lezci též nazývaný Pelíšek. Ten také bádal na Sloupsku, včetně zmíněné Šachty za E & I.

Datum 14.01.2015
Vložil Celda
Titulek Sbohem sedmikrásky

Kamarádi, prosím, nenechte Sedmikrásky zahynout. Potřebují vláhu, finanční déšt. Jedu v tom s vámi, prším také... Objednejte si výtisk a podpořte dobrou věc. Všechny potřebné informace najdete na:

www.fotonec.blogspot.com

C. :o))

Více zde: https://francimus.webnode.com/news/a242-speleobulvar-leden-2015-/

Datum 22.09.2014
Vložil Kuře
Titulek ztracený pantin

Ahoj,

v sobotu 20.9. jsem v Rudici ztratil pantina od Petzlu. Zkouším štěstí jestli ho někdo náhodou nenašel.

Děkuji.

Kuře.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode