Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Diskusní téma: 123. speleobulvár (září/2012)

Datum 07.09.2012
Vložil Sfigi
Titulek Okrouhlík

Dost mě překvapilo téma úvodu Speleobulváru. A protože Okrouhlík je (nejen) mojí srdeční záležitostí, nevydržím k tomu něco nepřipsat… Jen ještě dodám, že se jedná čistě o můj osobní názor.
Faktem je, že po posledních větších objevech v Okrouhlíku v roce 2010 to někdo prostě nerozdýchal, ona holt závist je hrozná věc a jak je vidět, vášně stále neutichají.
Žádné objevy na této lokalitě nebyly zadarmo – za ty 4 a ¼ roku výzkumu od května 2008 zde proběhlo bezmála 190 pracovních akcí. Jestli je to málo nebo hodně, to ať posoudí každý sám. A o tom balíku peněz, co samotné bádání a vystrojení jeskyně spapalo, není třeba se víc rozepisovat.
Už od začátku obnoveného výzkumu nám pomáhali kolegové z jiných skupin, individualisté, nejeskyňáři, skauti, kamarádi, kamarádi kamarádů... Plánované akce jsou vždy s předstihem zveřejňovány na našem webu, a pokud má někdo zájem, ozve se předem a nebo přijde i bez ohlášení. Nikoho nevyháníme, právě naopak – rádi uvítáme pomoc od kohokoliv. Při každém publikování výzkumů a objevů a při každé přednášce (s jediným případem nechtěného opomenutí při přednášce, které nám taky bylo později jaksepatří vyčteno) se o pomoci zmiňujeme a děkujeme.
Tak jako tak, převážný díl odvedené práce, drtivou část nákladů na výzkum a veškeré náklady na vystrojení lokality nese Devon.
Jak se potom asi máme cítit, když nám někdo napíše dopis, kde nám oznamuje, že právo na prezentaci aktuálních objevů v Okrouhlíku není naše ale někoho, kdo zde výzkum ukončil na začátku jeskyně před více než 40 lety, a že nám toto právo jaksi laskavě přenechal??? Ono existuje nějaké doživotní, popřípadě dědické právo exkluzivity nebo priority pro toho, kdo kdysi někde hrábnul jako první???
Závrtová řada u Suchdolu je tvořena 5 závrty. Čtyři z nich byly v minulosti otevřeny, pod dvěma objevena jeskyně, ale všechny bez výjimky byly následně opuštěny, vstupní šachty nebyly trvale zajištěny a došlo k jejich opětovnému zařícení. Dva závrty, kde byly jeskyně, znovu po dlouhých desetiletích nezájmu prvoobjevitelů či jejich „nástupců“ otevřela skupina Devon a trvale zajistila na vlastní náklad skružemi. A obě tyto lokality jsou nyní jablkem sváru mezi námi, kdo zde bádáme nebo chceme bádat, a někým, jehož skupina zde za celá desetiletí své existence zájem o výzkum neprojevila, a pouze se odvolává na historickou příslušnost některých svých členů k prvoobjevitelské skupině PŽ před 40 a více lety. Proč??? No přece i když se v té druhé (také krom Devonu všemi ostatními 4 desetiletí výzkumem opomíjené) lokalitě tehdy PŽ i později Devon kdysi topili ve sračkách a vzdali to, tak přece jim nedovolíme tam znovu hrábnout, protože ti zatracení Devoňáci jsou tak tvrdohlavě vytrvalí v Okrouhlíku, že by možná i tady mohli zase něco objevit. A po nerozdýchaných objevech v Okrouhlíku by tohle už bylo přespříliš…
Taky závidím. Závidím Slovákům, že u nich jakýmsi způsobem funguje PRÁVO PRIORITY. Velmi stručně a zjednodušeně – pokud někde nikdo 4 roky nebádá, může tu s výzkumem začít někdo jiný. Žádné doživotní blokování výzkumu někým, kdo tady kdysi dávno objevil prvních 10 metrů a nechce dovolit jiným, aby tady pokračovali. PRÁVO PRIORITY je prostě o tom, aby se v jeskyních co nejvíc bádalo, a ne aby se výzkum desítky let blokoval. Jen proto, že tu jako první hrábnul někdo jiný, nebo že je to obrovské zájmové území starší skupiny a ty později vzniklé mají prostě smolíka pacholíka.
Blíží se valná hromada ČSS. Už před časem proběhly úvahy o zavedení PRÁVA PRIORITY nebo něčeho podobného u nás. Ale pro očekávané hádky a vášně se do toho tohoto vosího hnízda nikomu nechce dloubat prstíkem. Snad je načase do toho konečně píchnout, nebo nad tím aspoň začít přemýšlet. Můžeme využít blízkou příležitost buď k vyřešení tohoto problému nebo aspoň k tomu začít ho řešit. Záleží na nás všech. Nejen na ČSS, ale i na sdruženích mimo ni, protože jeskyně přece nejsou jen pro pár „vyvolených“, ale pro všechny zájemce…

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode